
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
23 січня 2018 р. № 820/6632/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Зоркіної Ю.В.,
при секретарі судового засідання Пройдак С.М.
у присутності представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Слобідського відділу Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харків, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
встановив
Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом , у якому просить суд: визнати протиправними дії Слобідського відділу Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харків щодо відмови в призначенні дострокової пенсії за віком ОСОБА_2, як учаснику бойових дій, на підставі абз.3 п.6 розділу ХV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст..16 Закону України "Про пенсійне забезпечення"; визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови на оскаржуване рішення Слобідського відділу Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харків від 12.05.2017 року в призначенні дострокової пенсії за віком ОСОБА_2, як учаснику бойових дій, на підставі абз.3 п.6 розділу ХV " Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст..16 Закону України "Про пенсійне забезпечення"; скасувати протокол Слобідського відділу Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харків щодо відмови в призначенні дострокової пенсії ОСОБА_2 за віком як учаснику бойових дій, на підставі абз.3 п.6 розділу ХV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст..16 Закону України "Про пенсійне забезпечення"; зобов'язати Слобідський відділ Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харків призначити виплату дострокової пенсії за віком ОСОБА_2 як учаснику бойових дій, на підставі абз.3 п.6 розділу ХV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст..16 Закону України "Про пенсійне забезпечення", починаючи з 01.03.2017 року.
Ухвалою суду від 28.12.2017 року адміністративний позов прийнято до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі
Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав у повному обсязі, просила позовні вимоги задовольнити з тих підстав, що позивач є військовозобов'язаним, приймав безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції, що відповідно дає йому право на отримання дострокової пенсії.
Від відповідача Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харків надано відзиві на адміністративний позов, у якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі з тих підстав, що позивач не підпадає під дію положень ст..16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п.3 р.XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» оскільки згідно довідки Національної академії Національної гвардії України № 4/174 від 13.02.2017 року позивач є службовцем, який брав участь в антитерористичній операції з 07.12.2015 року по 05.01.2016 року, а не військовослужбовцем, як того вимагають положення означених вище законів. Просив розглянути справу за відсутності представника
Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в письмовому відзиві на позовну заяву проти задоволення позовних вимог заперечувало, просило залишити позов без задоволення з підстав аналогічним тим, що викладені у відзові на позов Слобожанського ОУПФУ м.Харкова. Просив розглянути справу за відсутності представника.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.
Позивач наказом № 72 с/ч від 12.09.2014 року призначений на посаду водія 1 автомобільного взводу автомобільної роти БЗНП у Національній академії Національної гвардії України.
Згідно наказу від 07.12.2015 року № 279 вибув у службове відрядження для виконання завдань, визначених Законом України «Про боротьбу з тероризмом» до об'єднаного угрупування Національної Гвардії України у секторі «С» м. Слов'янськ Донецької області.
Підстава посвідчення про відрядження від 07.12.2015 року № 1257, розпорядження ГУНГ України від 30.10.2015 року № 3/19/2-2413.
Відповідно до наказу начальника Національної академії Національної Гвардії України від 05.01.2016 року № 3 позивач вважається таким , що прибув із службового відрядження.
01.03.2017 року позивач звернувся із заявою до Слобідського відділу Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова про призначення дострокової пенсій за віком згідно положень ст..16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п.3 р.XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За результатами розгляду вказаної заяви позивачеві відмовлено у призначенні дострокової пенсії з тих підстав, що право на дострокову пенсію за віком , але не раніше ніж 5 років до досягнення пенсійного віку, за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків, мають військовослужбовці, особи рядового та начальницького складу органів внутрішніх, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення , а також ті,я кі стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків) , або внаслідок захворювання , пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи з числа резервістів ті військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій, тоді як згідно довідки Національної академії Національної гвардії № 4/174 від 13.02.2017 року позивач є службовцем, який брав участь у проведенні антитерористичної операції з 07.12.2015 року по 05.01.2016 року.
Не погодившись з цим рішенням позивач оскаржив його до ГУ ПФУ в Харківській області та Міністерства соціальної політики.
Листом ГУ ПФУ в Харківській області від 04.08.2017 року № 1364/х-14 позивачеві відмовлено у задоволенні скарги. Листом ГУ ПФУ в Харківський області від 20.10.2017 року № 1927/х-4, за результатами розгляду скарги перенаправленої з Міністерства соціальної політики, скарга позивача також залишена без задоволення..
Перевіряючи оскаржувані рішення відповідачів на відповідність положенням ч.2ст.2 КАС України суд зазначає наступне.
Згідно ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.
Відповідно до змісту абз.6 п. 3 Розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до якого військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни визначені Законом України "Про військовий обов'язок та військову службу" № 2232-ХІІ. Відповідно до частини дев'ятої статті 1 цього Закону щодо військового обов'язку громадяни України поділяються, зокрема, на такі категорії в т.ч.: військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.
Із дослідженого в судовому засіданні військового квитка позивача (а.с.37) та довідки Слобідського об'єднаного районного військового комісаріату м.Харкова від 04.07.2017 року № 471/4 (а.с.38) судом встановлено, що позивач є військовозобов'язаним та перебуває на відповідному обліку.
Пунктом 19 ст.6 Закону України «Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту» визначено, що до категорії учасників бойових дій належать в тому числі: військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач є ветераном війни-учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії МВ № 048098 від 15.02.2016 року, виданого ГУ Національної гвардії України (а.с.33) та згідно довідки Національної академії Національної гвардії України від 13.02.2017 року № 4/174 у період з 07.12.2015 року по 05.01.2016 року брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції м. Слов'янськ, Донецької області .
Факт безпосередньої участі позивача в антитерористичної операції на території Донецької області в означений вище період також підтверджується наказами про відрядження про відрядження до зони АТО, службовим посвідченням (а.с.29-31).
Таким чином, судом встановлено, що позивач, будучи службовцем Національної академії Національної Гвардії України, захищав незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, беручи безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за що йому надано статус учасника бойових дій. Отже, суд доходить висновку, що позивачем надані всі необхідні документи, які підтверджують його участь у бойових діях в розумінні п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та містять достатньо доказів про безпосередню участь особи у виконанні завдань АТО у районах її проведення.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про правомірність позовних вимог, оскільки позивач підпадає під дію вимог абзацу 6 пункту 3 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а дії , рішення відповідача щодо відмови позивачу у призначенні дострокової пенсії за віком є необґрунтованими.
Відповідно до ст.83 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку. Оскільки позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії 01.03.2017 року суд вважає такою, що підлягає задоволенню позовну вимогу про зобов'язання Слобідського відділу Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харків призначити виплату дострокової пенсії за віком ОСОБА_2 як учаснику бойових дій, на підставі абз.3 п.6 розділу ХV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст..16 Закону України "Про пенсійне забезпечення", починаючи з 01.03.2017 року.
Щодо позовної вимоги про скасування протоколу Слобідського відділу Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харків щодо відмови в призначенні дострокової пенсії ОСОБА_2 за віком як учаснику бойових дій, на підставі абз.3 п.6 розділу ХV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст..16 Закону України "Про пенсійне забезпечення", суд зазначає наступне.
Так, ст. 80 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено право громадянина звернутися до органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії. За змістом ст. 82 Закону вбачається, що подані для призначення пенсії документи розглядаються не пізніше 10 днів з дня їх надходження. Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження видається або надсилається заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення. Отже, висновок територіального органу Пенсійного фонду про призначення/відмову у призначенні пенсії оформлюється відповідним рішенням, яке викладається у письмовій формі.
Дослідивши зміст протоколу про відмову у призначенні пенсії від 12.05.2017 року № 975 суд приходить до висновку, що відображена в ньому інформація використовується для власних функціональних потреб пенсійного органу та має на меті проведення аналізу наявності відсутності підстав для призначення/відмови у призначенні пенсії та є одним із заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для прийняття рішення. Вказаний протокол сам по собі не створює для особи, яка звернулася із заявою про призначення пенсії, жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення її прав та не породжують для особи обов'язкових юридичних наслідків. Отже, права позивача оскаржуваним документом не порушуються.
Проте суд, враховуючи положення ч.2 ст.9 КАС України, з метою захисту прав позивача , вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та скасувати рішення Слобідського відділу Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харків щодо відмови в призначенні дострокової пенсії ОСОБА_2 за віком як учаснику бойових дій, на підставі абз.3 п.6 розділу ХV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст..16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 12.05.2017 року
Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови на оскаржуване рішення Слобідського відділу Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харків від 12.05.2017 року в призначенні дострокової пенсії за віком ОСОБА_2, як учаснику бойових дій, на підставі абз.3 п.6 розділу ХV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст..16 Закону України "Про пенсійне забезпечення", то суд вважає її такою, що також не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Частиною 1 ст.19 КАС України закріплено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Отже, до адміністративних судів можуть бути оскаржені рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень , які породжують , змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно - правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає , що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створюють перешкоди для їх реалізації або мають місце інші обмеження прав чи свобод.
Суд зазначає, що дії, рішення про результати розгляду скарги не є актом реалізації контролюючими органами повноважень у сфері управлінської діяльності та не створює для позивача юридичних наслідків .
Відповідно до ст. ст. 7, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У відповідності до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірності прийнятого рішення про відмову в перерахунку та виплаті пенсії, а отже адміністративний позов є таким, що підлягає частковому задоволенню.
Положеннями ст.134 КАС України визначено, що витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Із долучених до матеріалів справи документів (а.с. 50-55,59,68,97) судом встановлено, що позивачем сплачено 4890.00 грн. на правничу допомогу, пов'язану зі зверненням до суду: складання адміністративного позову, формування адвокатських запитів, представлення інтересів довірителя у суді)
Оскільки адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, відповідно до частини третьої статті 139 КАС України, покладаються на відповідача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, суд вважає, що такі обставини свідчать про необхідність стягнення з відповідача судових витрат у розмірі 4279.00 грн.
Враховуючи викладене вище, керуючись ст.ст. ст. ст. 257, 258, 262, 246, 255, 295 КАС України, суд -
вирішив
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Слобідського відділу Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харків (61140, м.Харків, вул.Гольдбергівська,15, код ЄДРПОУ 41247824) щодо відмови в призначенні дострокової пенсії за віком ОСОБА_2, як учаснику бойових дій, на підставі абз.3 п.6 розділу ХV "Прикінцевих положень " Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення ".
Скасувати рішення Слобідського відділу Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харків від 12.05.2017 року щодо відмови в призначенні дострокової пенсії ОСОБА_2 за віком як учаснику бойових дій, на підставі абз.3 п.6 розділу ХV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст..16 Закону України "Про пенсійне забезпечення "
Зобов'язати Слобідський відділ Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харків (61140, м.Харків, вул..Гольдбергівська,15, код ЄДРПОУ 41247824) призначити виплату дострокової пенсії за віком ОСОБА_2 як учаснику бойових дій, на підставі абз.3 п.6 розділу ХV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст..16 Закону України "Про пенсійне забезпечення " починаючи з 01.03.2017 року.
В іншій частині вимог позов залишити без задоволення
Стягнути з Слобідського відділу Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харків (61140, м.Харків, вул..Гольдбергівська,15, код ЄДРПОУ 41247824) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, індекс 61105, код НОМЕР_1) витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 4279 (чотири тисячі двісті сімдесят дев'ять) грн. 00 коп.
Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України, тобто протягом 30 днів з дати складення судового рішення у повному обсязі, а набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду. Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст.297 КАС України безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
У повному обсязі рішення складено 29.01.2018 року
Суддя Зоркіна Ю.В.