
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 січня 2018 року справа № 823/1985/17
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
за участю:
секретаря судового засідання - Баклаженко Н.В.,
представника позивача - Толюпи В.М. (за договором),
представника відповідача - Крицького Ю.Г., Мархоцького О.В. (за довіреностями),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом приватного підприємства «СпецКріо-Черкаси» до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправними та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось приватне підприємство «СпецКріо-Черкаси» (далі - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Черкаській області (далі - відповідач), в якому визнати протиправними та скасувати рішення від 23.09.2017 №0044771303.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем протиправно винесено оскаржуване рішення від 23.09.2017 №0044771303 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21.05.2016 до 16.05.2017, оскільки позивачем за вищевказаний період у повному обсязі та своєчасно сплачувався єдиний внесок, що підтверджується платіжними дорученнями.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, зазначених вище.
Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали. Відповідачем надано до суду відзив на адміністративний позов, в яких зазначено, що оплата єдиного внеску за період з 21.05.2016 до 16.05.2017 проводилась позивачем не у повному розмірі та несвоєчасно, за що його оскаржуваним рішенням і було притягнуто до відповідальності. Крім того, представники відповідача в судовому засіданні зазначили, що в оскаржуваному рішенні також було враховано факт несвоєчасної сплати позивачем єдиного внеску за 2015 рік.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.
Приватне підприємство «СпецКріо-Черкаси» зареєстроване як юридична особа та перебуває на обліку в органах державної фіскальної служби як платник податків та зборів.
Головним управлінням ДФС у Черкаській області 23 вересня 2017 року прийнято рішення №0044771303 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, за яким вирішено застосувати до ПП «СпецКріо-Черкаси» штраф у розмірі 14144 грн. 79 коп. за період з 21.05.2016 до 16.05.2017 (20%) та нарахувати пеню у розмірі 12384 грн. 92 коп. (0,1% суми недоїмки), всього на загальну суму 26529 грн. 71 коп.
Вирішуючи спір по суті суд враховує, що правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.10 №2464-VI, зі змінами та доповненнями (далі - Закон №2464).
Відповідно до статті 1 Закону №2464, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - не консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з п. 1 частини першої ст. 4 Закону №2464 платниками єдиного внеску є зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до пунктів 5, 8 статті 9 Закону №2464, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця. Сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки фіскальних органів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.
Згідно до пункту 7 статті 9 Закону №2464, єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
Відповідно до пункту 2 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (затверджено наказом Міністерства фінансів України від 20.04.15 №449 і зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.05.15 за №508/26953) (далі - Інструкція №449). сплата єдиного внеску здійснюється за місцем: обліку платника у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки фіскальних органів, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується, в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України, та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь.
Згідно з ч. 10 ст. 9 Закону №2464 днем сплати єдиного внеску вважається: 1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів; 2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі; 3) у разі сплати єдиного внеску в іноземній валюті - день надходження коштів на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до пунктів 1, 2 розділу VII Інструкції №449, за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Відповідно до частини 11 статті 25 Закону №2464 до платників, визначених підпунктами 1-4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, фіскальні органи застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01.01.2015, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
У зв'язку з набранням чинності 01 січня 2015 року Законом України від 28 грудня 2014 року №77-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» (далі - Закон №77), яким внесено зміни, зокрема, до частини одинадцятої статті 25 Закону №2464.
Законом №77 внесено зміни, зокрема, до пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону №2464. Відповідно до внесених змін за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, починаючи з 01.01.15 накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно несплачених сум.
Враховуючи викладене, за порушення, вчинені до 01.01.2015 до платників застосовуються фінансові санкції передбачені пунктом 2 частини одинадцятої статті 25 Закону №2464, у розмірі 10 відсотків своєчасно несплачених сум єдиного внеску незалежно від дати фактичної сплати. За порушення, що виникли з 01.01.2015, до платника застосовується штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно несплачених сум єдиного внеску.
Рішення про застосування штрафних санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску складається згідно з додатком 12 до Інструкції №449. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи фіскального органу.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки, незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди.
Відповідно до пункту 10 статті 25 Закону №2464, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Із матеріалів справи вбачається, що розрахунок фінансових санкцій згідно оскаржуваного рішення від 23.09.2017 №0044771303 здійснено на підставі даних інформаційної системи фіскального органу.
Судом встановлено, що підставою для прийняття оскаржуваного рішення 23.09.2017 №0044771303 слугував факт несвоєчасно перерахування ПП «СпецКріо-Черкаси» у період з 21.05.2016 до 16.05.2017 єдиного внеску, однак, згідно наданих позивачем до матеріалів справи платіжних доручень за вищевказаний період (від 31.05.2016 №1007 - сплата ЄСВ за травень місяць 2016 року, від 30.06.2016 №1070 ЄСВ за червень місяць 2016 року, від 29.07.2016 №1138 - сплата ЄСВ за липень місяць 2016 року, від 31.08.2016 №1195 - сплата ЄСВ за серпень місяць 2016 року, від 30.09.2016 №1252 - сплата ЄСВ за вересень місяць 2016 року, від 31.10.2016 №1319 - сплата ЄСВ за жовтень місяць 2016 року, від 18.11.2016 №1353 та від 30.11.2016 №1378 - сплата ЄСВ за листопад місяць 2016 року, від 15.12.2016 №1407 та від 23.11.2016 №1436 - сплата ЄСВ за грудень місяць 2016 року, від 20.01.2017 №1473 та від 31.01.2017 №1497 - сплата ЄСВ за січень місяць 2017 року, від 15.02.2017 №1525 та від 28.02.2017 №1552 - сплата ЄСВ за лютий місяць 2017 року, від 16.03.2017 №1577 та від 31.03.2017 №1608 - сплата ЄСВ за березень місяць 2017 року, від 11.04.2017 №1626, від 14.04.2017 №1637 та від 28.04.2017 №1660 - сплата ЄСВ за квітень місяць 2017 року, від 16.05.2017 №1693 та від 31.05.2017 №1724 - сплата ЄСВ за травень місяць 2017 року) - позивачем в повній мірі та своєчасно сплачено єдиний соціальний внесок за період з 21.05.2016 до 16.05.2017, у зв'язку з чим у контролюючого органу були відсутні правові підстави для нарахування позивача ЄСВ за вищевказаний період.
Крім того, щодо посилання представників відповідача на те, що в оскаржуваному рішенні також було враховано факт несвоєчасної сплати позивачем єдиного внеску за 2015 рік, то суд зазначає наступне.
В матеріалах справи містяться докази, що ПП «СпецКріо-Черкаси» впродовж 2015 року також своєчасно сплачувався єдиний соціальний внесок, що підтверджується наданими позивачем платіжними дорученнями: від 29.01.2015 №32 - сплата ЄСВ за січень місяць 2015 року; від 11.02.2015 №40 та від 26.02.2015 №44 - сплата ЄСВ за лютий місяць 2015 року; від 06.03.2015 №48, 27.03.2015 №2, №6 та від 31.03.2015 №13 - сплата ЄСВ за березень місяць 2015 року; від 30.04.2015 №17 - сплата ЄСВ за квітень місяць 2015 року; від 15.05.2015 №23, №27, №31 та від 29.05.2015 №34 - сплата ЄСВ за травень місяць 2015 року; від 30.06.2015 №277 - сплата ЄСВ за червень місяць 2015 року; від 31.07.2015 №344 - сплата ЄСВ за липень місяць 2015 року; від 31.08.2015 №391 - сплата ЄСВ за серпень місяць 2015 року; від 30.09.2015 №438 - сплата ЄСВ за вересень місяць 2015 року; від 30.10.2015 №521 - сплата ЄСВ за жовтень місяць 2015 року; від 29.01.2015 №32 - сплата ЄСВ за січень місяць 2015 року; від 30.11.2015 №586 - сплата ЄСВ за листопад місяць 2015 року; від 30.11.2015 №660 - сплата ЄСВ за грудень місяць 2015 року.
Крім того, рішенням господарського суду м. Києва від 22.06.2015 у справі №925/647/15 за позовом приватного підприємства «СпецКріо-Черкаси» до публічного акціонерного товариства «Банк Фінанси та Кредит» зобов'язано останнього виконати платіжні доручення позивача №2, №6, №10 від 27.03.2015 та №13 від 31.03.2015 про сплату на рахунок ДПІ у м. Черкаси №37199201002301 єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування
Загальні засади функціонування платіжних систем і систем розрахунків в Україні, поняття та загальний порядок проведення переказу коштів у межах України, а також відповідальність суб'єктів переказу, загальний порядок здійснення нагляду (оверсайта) за платіжними системами визначає Закон України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05 квітня 2001 року № 2346-III (далі - Закон № 2346-III).
Відповідно до пункту 1.24 статті 1 Закон України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05 квітня 2001 року №2346-III (далі - Закон №2346-III) переказ коштів - це рух певної суми коштів з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому у готівковій формі.
Відповідно до пункту 8.1 статті 8 Закону №2346-III банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження. Приписами до пункту 8.2 цієї статті визначено, що банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, яке міститься в документі на переказ готівки, протягом операційного часу в день надходження цього документа до банку.
Пунктами 22.1, 22.4 статті 22 Закону №2346-III передбачено, що ініціювання переказу здійснюється за таким розрахунковим документом як платіжне доручення та вважається завершеним з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання. При цьому, банк має забезпечити фіксування дати прийняття розрахункового документа на виконання. Відповідальність банків при здійсненні переказу визначається положеннями статті 32 вказаного Закону, якою, зокрема, передбачено право отримувача на відшкодування банком, що обслуговує платника, шкоди, заподіяної йому внаслідок порушення цим банком строків виконання документа на переказ.
Вимоги пункту 22.4 статті 22 Закону № 2346-III узгоджуються з положеннями пункту 129.6 статті 129 Податкового кодексу України, згідно з яким за порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом № 2346-III з вини банку, такий банк сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції у розмірах, встановлених цим Кодексом, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Кодексом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів (обов'язкових платежів) до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.
Таким чином, наведені законодавчі приписи дозволяють зробити висновок про те, що обов'язок платника зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування слід вважати виконаним з часу подання до обслуговуючого банку платіжного доручення на перерахування до бюджетної системи України на відповідний рахунок Державного казначейства грошових коштів з рахунку платника у банку за наявності у нього достатнього грошового залишку на день платежу.
При цьому платник не несе відповідальності за дії банківських та кредитних установ, які беруть участь у багатостадійному процесі сплати та перерахування податків до бюджету.
Отже, за наявності у платника відповідних доказів, що підтверджують виконання усіх передбачених законодавством умов для визнання його добросовісним платником, обов'язок зі сплати відповідної суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування слід визнати виконаним незалежно від фактичного зарахування платежу до бюджетної системи України.
Також суд звертає увагу на ту обставину, що платіжні доручення щодо сплати до бюджету єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування №2, №6, №10 та №13 до публічного акціонерного товариства «Банк Фінанси та Кредит» позивачем подані 27.03.2015 та 31.03.2015, при цьому рішення «Про віднесення публічного акціонерного товариства «Банк Фінанси та Кредит» до категорії неплатоспроможних" прийнято 17.09.2015.
Вищевказана позиція також підтверджена постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 07.12.2016 у справі №823/971/16 за позовом приватного підприємства «СпецКріо-Черкаси» до державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - публічне акціонерне товариство «Банк «Фінанси та Кредит» в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит2 ОСОБА_5, про визнання протиправною та скасування податкової вимоги.
У зв'язку з тим, що у період з 01.01.2015 по 16.05.2017 позивачем у повній мірі та своєчасно сплачено ЄСВ, що підтверджується наданими до матеріалів справи документами (платіжними дорученнями, звітами щодо нарахування єдиного внеску, рішеннями судів) суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Черкаській області від 23.09.2017 №0044771303.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 14, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Черкаській області від 23.09.2017 №0044771303.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Черкаській області на користь приватного підприємства «СпецКріоЧеркаси» сплачений судовий збір в розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.А. Гайдаш
Рішення складено у повному обсязі 26.01.2018.