Постанова № 71852032, 29.01.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2018
Номер справи
820/6687/17
Номер документу
71852032
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

29 січня 2018 р. № 820/6687/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі по тексту - відповідач, ГУПФУ в Харківській області), в якому просить суд:

- визнати дії по відмові ГУПФ України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі довідки ГУМВС України в Харківській області № 100/27575 від 25.05.2017 - протиправними;

- зобов'язати ГУПФ України в Харківській області провести ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі довідки ГУМВС України в Харківській області № 100/27575 від 05.05.2017;

- зобов'язати ГУПФ України в Харківській області сплачувати ОСОБА_1 щомісячно пенсію у розмірі 85 % від суми грошового забезпечення, вказаної у довідці ГУМВС України в Харківській області № 100/27575 від 25.05.2017 р., починаючи з 01.01.2016 р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України з 2004 року, пенсія йому призначена у розмірі 85 відсотків відповідного грошового забезпечення на час звільнення з органів МВС України.

Після набрання чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-VIII від 23 грудня 2015 року було внесено доповнення в ст. 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" через що у грудні 2017 року він офіційно звернувся із заявою до відповідача з проханням здійснити йому перерахунок пенсії. Листом - відповіддю на його ім'я Головне управління Пенсійного фонду фактично не задовольнило заяву про здійснення перерахунку і виплату пенсії, пославшись на відсутність коштів з Державного бюджету України. Вказану відмову вважає протиправними діями Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження разом з інформацією про процесуальні права та обов'язки була надіслана відповідачу та отримано 04.01.2018 року.

Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що документи для призначення та проведення перерахунку подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами силових структур. відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402.

Головним управлінням на виконання Порядку та на підставі листа Пенсійного фонду України від 28.03.2017 № 9493/02-23 надіслано до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області список осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ для оформлення довідок про грошове забезпечення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області до головного управління надано довідки про грошове забезпечення колишніх співробітників Міністерства внутрішніх справ України (міліції), зокрема довідка № 100/27575 від 25.05.2017 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача.

Головне управління звернулося до Пенсійного фонду України для формування потреби в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988. Потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій, Пенсійним фонду України направлено до Міністерства соціальної політики України. Перерахунок та виплату перерахованої пенсії головним управлінням буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Таким чином, головне управління вважає, що виконало всі необхідні дії з метою дотримання законодавства при перерахунку пенсії позивача.

Щодо виплати щомісячно пенсії у розмірі 85% від суми грошового забезпечення, вказаної v довідці ГУМВС України в Харківській області № 100/27575 від 25.05.2017, починаючи з 01.01.2016 р.

В матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 міститься розрахунок вислуги років на пенсію працівника органів внутрішніх справ, що був виданий УФРЕ ГУМВС України в Харківській області 22.08.2007, в якому зазначено загальна вислуга років для призначення пенсії - 27 років 01 місяць 16 днів, а також висновок про призначення пенсії за вислугу років, затверджений начальником УФРЕ УМВСУ в Харківській області, відповідно до якого з 20.09.2004 ОСОБА_1 була призначена пенсія за вислугу 27 років в розмірі 76 процентів відповідного грошового забезпечення при звільненні у відставку за віком з органів МВС України.

Пенсійна справа ОСОБА_1 надійшла до ГУПФУ сформованою.

Також звертає увагу суду на те, що функції щодо призначення пенсії особам, що мають право на пенсію згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року з наступними змінами, до органів Пенсійного фонду України перейшли лише з 1 січня 2007 року. А також Постановою Кабінету Міністрів України № 1522 від 02.11.2006 року « Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» чітко визначено терміни починаючи з яких органи Пенсійного фонду здійснюють призначення та виплату пенсій.

До того ж, відповідно до частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" N 2262-ХІІ, 09.04.1992 (із змінами, внесеними згідно із Законом № 1166-VII від 27.03.2014) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1 - 100 процентів, до категорії 2 - 95 процентів.

Тобто, вимога ОСОБА_1 щодо виплати йому щомісячної пенсії у розмірі 85% від суми грошового забезпечення є безпідставною.

Виходячи з вищевикладеного, головне управління вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необгрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Так, з огляду на те, що згідно положень ст. 258 КАС України передбачено, що даний предмет спору віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.

Відповідно до ч. 5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи положення ч. 11 ст. 126 КАС, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ України та отримує пенсію за вислугою років у розмірі 76 відсотків від грошового забезпечення військовослужбовців.(а.с. 26).

Позивач, у грудні 2017 року, звернувся до ГУ ПФ України в Харківській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії за вислугу років з 01.01.2016 відповідно до довідки № 100/27575 від 25.05.2017, яка була виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Харківській області та направлена до ГУ ПФ України в Харківській області.

18 грудня 2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області своїм листом № 27763-14/20 надало позивачу письмову відповідь, в якому повідомили, що перерахунку, з урахуванням грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», підлягають пенсії осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області. Перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України. Надати прогнозований розмір пенсії, обчислений відповідно до постанови №988, на сьогодні не виявляється можливим (а.с. 16).

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ).

Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, законодавством передбачено обов'язок перерахунку пенсій у випадку, зміни грошового забезпечення працівників, які виконують таку ж саму роботу.

Внаслідок набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII втратив чинність Закон України «Про міліцію», при цьому підлягали ліквідації органи міліції.

Водночас Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року №900-VIII (далі Закон №900-VIII) внесено зміни до пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» та ст.63 Закону №2262-ХІІ.

Так, відповідно до абзацу другого пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» (в редакції Закону №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Також, Законом №900-VII статтю 63 Закону №2262-XII було доповнено новою частиною третьою, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

При цьому, ч. 18 статті 43 вказаного Закону (із змінами, внесеними Законом №900-VII), серед іншого, передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45) встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для перерахунку пенсії є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, проведена на підставі рішення Кабінету Міністрів України.

Постановами Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988) та №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268» встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Після набуття чинності Законом №900-VII, яким внесено зміни до Закону №2262-XII та у зв'язку зі встановленням для поліцейських згідно з Постановою №988 грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, більших за грошове забезпечення працівників органів внутрішніх справ, призначена колишнім працівникам міліції пенсія підлягала негайному перерахунку.

Таким чином, враховуючи вищенаведені приписи нормативно-правових актів, суд вважає, що позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення поліцейських.

При цьому суд звертає увагу на те, що відповідачем не заперечується право позивача на перерахунок пенсії, але обґрунтовуючи правомірність своїх дій щодо невиплати пенсії, останній стверджує про відсутність бюджетних асигнувань на виплату пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських на підставі наданої довідки.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в п.1 цього Порядку рішення Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Листом від 22.03.2017 р. №4019/02/22-2017 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про перерахунок пенсій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідачем отримано відповідну довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за № 100/27575 від 25.05.2017 відповідно до рішення КМУ №988 від 11.11.2015 р.(а.с. 17).

Згідно приписів Порядку №45 передбачено автоматичний перерахунок пенсії всім особам, які мають право на такий перерахунок згідно наданих уповноваженими органами довідок.

Згідно ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

В порушення вимог вказаної норми закону відповідач не здійснив перерахунок пенсії позивачу з дати виникнення права на нього.

Відповідно до ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

У відповідності до ч.1 ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав та основоположних свобод (далі - Конвенція) та практику Європейського суду з прав людини (далі - Суд) як джерело права.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Протоколу 1 до Конвенції вперше у рішенні у справі «Міллер проти Австрії» від 16 грудня 1974 року, де суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і у рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, в свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року), в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Таким чином, враховуючи те, що право на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком №45, для проведення перерахунку пенсії, посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Протоколу 1 Конвенції право мирно володіти своїм майном.

Щодо позовної вимоги позивача про зобов'язання ГУПФ України в Харківській області сплачувати ОСОБА_1 щомісячно пенсію у розмірі 85 % від суми грошового забезпечення, вказаної у довідці ГУМВС України в Харківській області № 100/27575 від 25.05.2017 починаючи з 01.01.2016, суд відзначає наступне.

Як вбачається з копій матеріалів пенсійної справи, наданих до суду, розмір пенсії працівника органів внутрішніх справ, відповідно до висновку про призначення пенсії за вислугу років, затверджений начальником УФРЕ УМВСУ в Харківській області, складає 76 процентів від відповідного грошового забезпечення при звільненні у відставку за віком з органів МВС України.

Суд зазначає, що позивач не надав до суду доказів про призначення (збільшення) відсоткового розміру пенсії, а також доказів про оскарження висновку про призначення пенсії за вислугу років, затверджений начальником УФРЕ УМВСУ в Харківській області.

Крім того, позивачем до суду не надано, а судом під час розгляду справи не добуто належних та допустимих, достовірних та достатніх в розумінні ст. ст. 73-76 КАСУ доказів визнання протиправним та скасування органом Пенсійного фонду України, судом або іншим уповноваженим органом рішення про призначення позивачу пенсії за вислугу років, затверджений начальником УФРЕ УМВСУ в Харківській області, відповідно до якого з 20.09.2004 ОСОБА_1 була призначена пенсія за вислугу 27 років в розмірі 76 процентів відповідного грошового забезпечення при звільненні у відставку за віком з органів МВС України, через що зазначене рішення є чинним.

Суд не вбачає підстав для задоволення позовної вимоги позивача про зобов'язання ГУПФ України в Харківській області сплачувати ОСОБА_1 щомісячно пенсію у розмірі 85 % від суми грошового забезпечення, оскільки судом встановлено, що позивач із заявою про перерахунок пенсії з розрахунку 85 % (додаток 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) не звертався.

Відтак, у відповідача були відсутні підстави для прийняття рішення про перерахунок (збільшення) або про відмову в перерахунку (ч. 5 ст. 45 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», абзац 6 п. 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

За правовою позицією, що висловлена Верховним Судом України у постанові від 22.04.2014 року по справі № 21-484а13, підставою для повідомлення про відмову у перерахунку пенсії може бути виключно рішення пенсійного органу, прийняте з цього питання.

У справі, яка розглядається, судом встановлено, що відповідач на підставі поданої позивачем заяви рішення щодо перерахунку (збільшення) пенсії розмірі 85 % від суми грошового забезпечення не приймало.

Крім того, позовна вимога позивача про зобов'язання сплачувати ОСОБА_2 щомісячно пенсію у розмірі 85 % є направленою на майбутнє.

Щодо цього, то суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Тобто, для захисту порушеного права має бути наявним факт такого порушення і, в разі його відсутності, фактично відсутній предмет спору, а суд не може, відповідно, надати судовий захист у зв'язку з відсутністю факту порушення права особи, у зв'язку з чим захист права на майбутнє є таким, що не передбачений процесуальним законом через що є неможливим.

Також суд звертає увагу суду на те, що функції щодо призначення пенсії особам, що мають право на пенсію згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року з наступними змінами, до органів Пенсійного фонду України перейшли лише з 1 січня 2007 року. А також Постановою Кабінету Міністрів України № 1522 від 02.11.2006 року « Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» чітко визначено терміни, починаючи з яких органи Пенсійного фонду здійснюють призначення та виплату пенсій.

Відповідно до положень, закріплених частиною 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Як зазначено частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).

Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірності прийнятого рішення про відмову в перерахунку та виплаті пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268», а отже адміністративний позов є таким, що підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області (Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344), щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61016, ідентифікаційний код НОМЕР_1) з мотивів. викладених у листі від 18.12.2017 року за № 27763-14/104 «Про перерахунок пенсії».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) провести ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61016, ідентифікаційний код НОМЕР_1) перерахунок та виплату на забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268», починаючи з 01 січня 2016 року з урахуванням різниці недоплаченої частини перерахованої пенсії за весь період.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61016, ідентифікаційний код НОМЕР_1) сплачений судовий збір у розмірі 426, 67 грн. (чотириста двадцять шість гривень 67 копійок).

В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення .

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 29 січня 2018 року.

Суддя (підпис) Бадюков Ю.В.

Згідно з оригіналом. Рішення не набрало законної сили.

Секретар судового засідання Андрущенко Д.В.