Рішення № 71851973, 22.01.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.01.2018
Номер справи
809/1661/17
Номер документу
71851973
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" січня 2018 р. справа № 809/1661/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Главача І.А.,

за участю секретаря судового засідання - Савченко Н.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Корнутія М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

06.12.2017 ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Івано-Франківській області (надалі - відповідач) про визнання дій неправомірними щодо надання довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії без врахування надбавки за виконання особливо важливих завдань, а також зі зменшенням розміру премії з 29% до 2,56%, та зобов'язання видати довідку з урахуванням вказаних доплат.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України за №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" безпідставно відмовив ОСОБА_1 у видачі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з включенням до неї надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі 47% , а також премії у розмірі 29%.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.12.2017 дану позовну заяву залишено без руху, а позивачу надано строк для усунення її недоліків.

У зазначений строк ОСОБА_1 недоліки позовної заяви усунув.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.12.2017 відкрито провадження у справі за даним позовом та призначено її до судового розгляду.

Ухвалою суду від 27.12.2017 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.

У зв'язку з набранням чинності 15.12.2017 Кодексу адміністративного судочинства України у новій редакції, подальший розгляд даної справи здійснено за правилами спрощеного позовного провадження.

Позивач у судовому засіданні заявлені вимоги підтримав з підстав, викладених в адміністративному позові. Просив позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву (а.с.38-40). Суду пояснив, що положеннями статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що особам, які одержують пенсію на умовах цього Закону, мають право на її перерахунок у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення, встановленого законодавством для поліцейських. У зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015, якою затверджено схему посадових окладів поліцейських, відповідачем видано позивачу довідку від 22.05.2017 за №752/108/05/8-17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, до якої включено всі види грошового забезпечення, передбачені згаданою постановою Кабінету Міністрів України. Просив у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши наявні та подані докази, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ.

08.07.2004 позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Дана обставина підтверджується протоколом Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про призначення пенсії ОСОБА_1 (а.с.15).

У травні 2017 позивач звернувся до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Івано-Франківській області із заявою про видачу довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

22.05.2017 відповідачем видано ОСОБА_1 довідку за №752/108/05/8-17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, згідно якої розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою начальник конвою конвойної групи міліції Тисменицького РВ УМВС прирівняною по посади начальника конвою ВП становить 4 020,35 гривень, з яких посадовий оклад - 1 800,00 гривень, оклад за військовим (спеціальним) званням - старший сержант поліції 1 000,00 гривень, надбавка за стаж служби (40%) - 1 120,00 гривень та премія (2,56%) - 100,35 гривень (а.с.14).

23.10.2017 позивач звернувся до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Івано-Франківській області із заявою про видачу довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 47% та премії у розмірі 29% (а.с.9-10).

31.10.2017 відповідачем відмовлено у внесенні уточнюючих даних до довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії (а.с.11-13).

Наведене і слугувало підставою для звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.

Частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі якого позивачу призначена пенсія, має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Абзацом 3 преамбули Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 63 даного Закону встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських (частина 3).

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (частина 4).

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №45 від 13.02.2008, перерахунок раніше призначених відповідно до цього Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Також даною постановою Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 затверджено схему посадових окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 (пункт 3) та постановлено виплачувати надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11 (пункт 5), що є підставою для перерахунку пенсії позивачу як особі, якій пенсія призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Суд зазначає, що з урахуванням встановлених постановою Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 розмірів грошового забезпечення для поліцейських, посадовий оклад позивача для перерахунку пенсії становить 1 800,00 гривень (за посадою начальник конвою конвойної групи міліції Тисменицького РВ УМВС прирівняною до посади начальник конвою ВП), оклад за військовим (спеціальним) званням - старший сержант поліції - 1 000,00 гривень, надбавка за стаж служби (40%) - 1 120,00 гривень.

Вказані види грошового забезпечення у зазначених сумах включені відповідачем до виданої позивачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 22.05.2017 за №752/108/05/8-17.

З'ясовуючи правомірність зменшення розміру премії, яка входить до складу грошового забезпечення позивача, з 29% до 2,56%, суд зазначає наступне.

Відповідачем у виданій позивачу довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 22.05.2017 за №752/108/05/8-17 вказано розмір премії 2,56%, що становить 100,35 гривень (а.с.14).

Пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №45 від 13.02.2008, встановлено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням, зокрема, щомісячної премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Як уже встановлено судом, гарантоване статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" право позивача на перерахунок пенсії за посадою начальник конвою конвойної групи міліції Тисменицького РВ УМВС прирівняною до посади начальник конвою ВП виникло у грудні 2015 року, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських згідно постанови Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015.

Згідно інформації Міністерства внутрішніх справ України від 20.04.2017 про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, у грудні 2015 року середній розмір премії по Україні за посадою начальник конвою поліції, до якої прирівняна посада начальника конвою конвойної групи міліції Тисменицького РВ УМВС, яку обіймав позивач до звільнення, становив 2,56% (а.с.43-45).

Таким чином, для перерахунку пенсії позивача розмір премії, що входить до складу грошового забезпечення, повинен становити 2,56% .

З урахуванням наведеного, підстави для включення до складу грошового забезпечення позивача премії у розмірі 29% відсутні.

З'ясовуючи правомірність не включення відповідачем до складу грошового забезпечення позивача надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 47%, суд зазначає наступне.

Надбавка за виконання особливо важливих завдань як вид грошового забезпечення була передбачена постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2017 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Як уже встановлено судом, в силу приписів частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсії позивачу здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" надбавка за виконання особливо важливих завдань не входить до складу грошового забезпечення поліцейських, а відтак підстави для її включення до складу грошового забезпечення позивача відсутні.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заявлена позовна вимога про визнання неправомірними дій Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Івано-Франківській області щодо надання позивачу довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 22.05.2017 без включення до складу грошового забезпечення надбавки за виконання особливо важливих завдань та зі зменшенням розміру премії з 29% до 2,56%, є необгрунтованою та не підлягає до задоволення.

Таким чином, оскільки судом встановлено, що відповідачем при виданні позивачу довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 22.05.2017 до складу грошового забезпечення за посадою - начальник конвою конвойної групи міліції Тисменицького РВ УМВС прирівняною по посади начальника конвою ВП включено всі його види, передбачені постановою Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", а саме посадовий оклад у розмірі 1 800,00 гривень, оклад за військовим (спеціальним) званням - старший сержант поліції у розмірі 1 000,00 гривень, надбавку за стаж служби (40%) у розмірі 1 120,00 гривень та премію у розмірі 2,56%, що становить 100,35 гривень, а підстави для включення надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії у розмірі 29% відсутні, заявлена позовна вимога про зобов'язання відповідача видати таку довідку з урахуванням посадового окладу у розмірі 1 800,00 гривень, окладу за військовим (спеціальним) званням у розмірі 1 000,00 гривень, надбавки за стаж служби у розмірі 40%, надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 47% та премії у розмірі 29% до задоволення не підлягає.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (пункт 1); обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) (пункт 3); безсторонньо (пункт 4); добросовісно (пункт 5); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації (пункт 7); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) (пункт 8); своєчасно, тобто протягом розумного строку (пункт 10).

Враховуючи викладене, суд вважає, що даний адміністративний позов не підлягає до задоволення.

За таких обставин, підстави для повернення позивачу, сплаченого ним за подання даного позову до адміністративного суду, судового збору у розмір 1 280,00 гривень відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Позивач - ОСОБА_1, місце проживання: АДРЕСА_1, 77432, ідентифікаційний код - НОМЕР_1.

Відповідач - Ліквідаційна комісії Управління МВС України в Івано-Франківській області, місцезнаходження: вул. Сахарова, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 08592193.

Суддя Главач І.А.

Рішення складене в повному обсязі 26 січня 2018 р.