
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1422/17
29 січня 2018 р.м.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору і виступає на стороні відповідача ОСОБА_3 Державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (надалі - позивач, ОСОБА_2.) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (надалі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору і виступає на стороні відповідача ОСОБА_3 Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області, в якому просить зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області сформувати та подати до ОСОБА_3 Державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області подання про повернення ОСОБА_2 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 5493,99 грн., сплаченого згідно квитанції №0.0.541098940.1 від 21 квітня 2016 року.
Представник позивача у судове засідання не прибув, подав письмове клопотання, у якому справу просив розглядати без їх участі, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, просив справу розглядати без участі їх представника, щодо задоволення позовних вимог заперечує.
Представник третьої особи ОСОБА_3 Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області у судове засідання не прибув, подав письмове клопотання про розгляд справи без участі їх представника, при вирішенні даної справи покладаються на рішення суду. Надав суду довідку на підтвердження зарахування до державного бюджету 21.04.2016 року сплаченого ОСОБА_2 "Збору з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна" в сумі 5493,99 грн.
У відповідності до ч.3 ст.194 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України), учасник справи має право заяви клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
21 квітня 2016 року між позивачем ОСОБА_2 та Приватним акціонерним товариством «Компанія з управлінням активами «Національний резерв» укладено договір купівлі-продажу нерухомого майна, посвідчений ОСОБА_4, приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу, зареєстрованого в реєстрі за №1218, згідно якого позивач придбав двокімнатну квартиру АДРЕСА_1.
При цьому, як вбачається з матеріалів справи, а саме з квитанції №0.0.541098940.1 від 21.04.2016 року, позивачем сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі продажу нерухомого майна у розмірі 1% від його вартості, що складає 5493,99 грн.
01 березня 2017 року позивач звернулася із заявою до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо повернення безпідставно сплаченого збору на обов'язкове пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 5493,99 грн.
Листом Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 03 березня 2017 року №4289/07 позивача повідомлено, про те, що підстав для повернення вказаного збору немає. Також зазначено, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно, а також роз'яснено, що позивач має право звернутися до суду із адміністративним позовом про повернення сплаченого збору.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року № 400/97-ВР.
Відповідно до абзацу першого та другого пункту 9 статті 1 даного Закону платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовані у Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740.
Згідно з абзацом першим пункту 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Пункт 15-3 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій передбачає, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
З системного аналізу наведених правових актів вбачається, що із загального правила про обов'язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Судом встановлено, що відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_1) є власником квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1
У відповідності до Довідки Комунального підприємства Львівської обласної ради «Золочівське бюро технічної інвентаризації від 23.10.2017 року, при відсутності вказаної адреси на нерухоме майно, неможливо надати інформацію щодо зареєстрованого нерухомого майна станом до 31.12.2012 року, а також надано відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно станом на 05.10.2017 року, у відповідності до якого ОСОБА_2 є власником квартири (об'єкта житлової нерухомості) за адресою АДРЕСА_1
У свою чергу, згідно довідки Комунального підприємства Львівської обласної ради "Золочівське міжрайонне бюро технічної інвентаризації" № 9 від 15.01.2018 року, житловий будинок по АДРЕСА_1 станом на 31.12.2012 року на правах приватної власності за ОСОБА_2 не зареєстрований.
Крім того, будинок АДРЕСА_1 що зазначений як державна реєстрація місця проживання ОСОБА_2, у відповідності до Свідоцтва про право особистої власності на жилий будинок належить ОСОБА_6 на праві особистої власності.
Згідно довідки, виданої Філією - Львівське обласне управління Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» від 15.12.2017 року №29-03/49250, житлові чеки для приватизації Державного фонду на ім'я ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії НОМЕР_2, виданий Золочівським РВ ГУ МВС України у Львівській області 25 грудня 2009 року, реєстраційний номер облікової катки платника податків НОМЕР_1, по філії - Львівське обласне управління АТ «Ощадбанк» в банківських реєстрах для здійснення приватизації житла не зареєстровані.
Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбання ним житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за ним будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано, судом не здобуто.
У відповідності до ч.1,2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії, чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки, будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбання нею житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за нею будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у неї права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано а судом не здобуто, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 139, 194, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (вул.Руська,17, м.Тернопіль, код ЄДРПОУ 40377598) сформувати та подати до ОСОБА_3 Державної казначейської служби України у м.Тернополі Тернопільської області (бульвар Т.Шевченка,3, м.Тернопіль, код ЄДРПОУ 37977726) подання про повернення ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ід.НОМЕР_3) 5493 (п'ять тисяч чотириста дев'яносто три) грн. 99 коп. сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна згідно квитанції №0.0.541098940.1 від 21.04.2016 року.
3.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (вул.Руська,17, м.Тернопіль, код ЄДРПОУ 40377598) на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ід.НОМЕР_3) судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп. сплачений згідно квитанції №19951 від 28.08.2017 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Копію рішення надіслати особам, які беруть участь у справі.
Головуючий суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.