
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2018 року Справа № 808/3252/17 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Калашник Ю.В., за участю секретаря судового засідання Стратулат С.В., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 166)
до Дніпрорудненської міської ради Василівського району Запорізької області (71630, Запорізька область, м.Дніпрорудне, пр.Ентузіастів, 11)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Комунальне унітарне підприємство «Нам Дім» Дніпрорудненської міської ради (71630, Запорізька область, м.Дніпрорудне, пр.Ентузіастів, 11),
про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДФС у Запорізькій області (надалі - позивач, ГУ ДФС у Запорізькій області) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Дніпрорудненської міської ради (надалі - відповідач, міськрада), в якому просить стягнути з відповідача податковий борг Комунального унітарного підприємства «Нам Дім» у загальному розмірі 682745,56 грн., у т.ч.: з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податків у вигляді заробітної плати у сумі 27944,90 грн.; з податку на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності (району у місті, міста, селища) у сумі 2200,29 грн.; по надходженням від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім РО у сумі 101738,02 грн.; по частині чистого прибутку комунальних унітарних підприємств та їх об'єднань у сумі 18041,45 грн.; з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у сумі 532820,90 грн.
Позивач в адміністративному позові зазначив, що в управлінні Дніпрорудненської міської ради знаходиться Комунальне унітарне підприємство «Наш Дім» Дніпрорудненської міської ради (у подальшому - КУП «Наш Дім» ДМР, платник податку), зареєстроване як юридична особа за адресою: 71630, Запорізька область, Василівський район, м.Дніпрорудне, вул.Ентузіастів, буд.11. КУП «Наш Дім» перебуває на податковому обліку у Василівському відділені Токмацькій ОД ПТ ГУ ДФС у Запорізькій області, як платник податків за основним місцем обліку. За даними, що надходять до контролюючого органу з банківських установ, на момент подання позову КУП «Наш Дім» має відкриті рахунки в банківських установах. Заборгованість по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податків у вигляді заробітної плати у сумі 27944,90 грн. складається з пені нарахованої в КОР платника податків на борг минулих років відповідно до пп.129.1.1 ст.129 Податкового кодексу України. Заборгованість з податку на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності (району у місті, міста, селища) у сумі 2200,29 грн. складається з пені нарахованої в КОР платника податків на борг минулих років відповідно до пп.129.1.1 ст.129 Податкового кодексу України. Заборгованість по надходженням від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім РО у сумі 101738,02 грн. складається: з нарахованого основного платежу у сумі 69376,50 грн. згідно податкових декларацій екологічного податку від 20.07.2017 року № 9140865399. з штрафних санкцій у сумі 29296,98 грн. відповідно до податкових повідомлень - рішень від 30.06.2017 №0000711200 та від 16.08.2017 №0001671212, а також з пені у сумі 3064,54 грн. нарахованої в КОР платника податків на борг минулих років відповідно до пп.129.1.1 ст.129 Податкового кодексу України. Заборгованість по частині чистого прибутку комунальних унітарних підприємств та їх об'єднань у сумі 18041,45 грн. складається з штрафних санкцій у сумі 14535,52 грн. відповідно до податкового повідомлення-рішення від 04.07.2017 №0000741200 та пені у сумі 3505,93 грн., яка нарахована в КОР платника на борг минулих років відповідно до пп.129.1.1 ст.129 Податкового кодексу України. Заборгованість по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у сумі 532820,90 грн. складається: з нарахованого основного платежу у сумі 126969,36 грн. згідно податкових з податку на додану вартість від 20.09.2017 №9191943570, з штрафних санкцій у сумі 336455,08 грн. відповідно до податкових повідомлень-рішень від 10.07.2017 №0000701200 та від 29.08.2017 №0003441212, а також з пені у сумі 69396,46 грн. нарахованої в КОР платника податків на борг минулих років відповідно до пп.129.1.1 ст.129 Податкового кодексу України. Таким чином, податковий борг виник у зв'язку з несплатою відповідачем узгоджених самостійно в декларації сум податкових зобов'язань та податкових повідомлень-рішень застосованих за порушення термінів сплати грошового зобов'язання з екологічного податку (ППР №0000711200 від 30.06.2017 та ППР №0001671212 від 16.08.2017), за порушення термінів сплати грошового зобов'язання по частині прибутку (ППР №0000741200 від 04.07.2017) за несвоєчасну сплату узгоджених сум податкових зобов'язань (ППР №0000701200 від 10.07.2017 та ППР №0003441212 від 29.08.2017). В зв'язку з несплатою КУП «Наш Дім» податкових зобов'язань, Дніпрорудненській міській раді було направлено подання від 10.08.2017 №741, щодо погашення податкового боргу, яке отримано органом управління 10.08.2017. Дніпрорудненська міська рада листом від 08.09.2017 №08/03-741 «Щодо погашення податкового боргу» надала відповідь, що «у місцевому бюджеті Дніпрорудненської міської ради на 2017 рік не передбачено коштів на сплату податкового боргу КУП «Наш дім» ДМР». 26.09.2017 №14290/10/08-01-17-08-023 ГУ ДФС у Запорізькій області звернулося з листом про надання інформації до КУП «Наш Дім», щодо надання для опису в податкову заставу рухомого або нерухомого майна з обов'язковим зазначенням його балансової вартості відповідно до п.88.1 ст.88 Податкового кодексу України або у разі відсутності на праві власності рухомого та нерухомого майна, зазначити на якому праві користування знаходиться відповідне майно. Листом від 03.10.2017 №04/1121 КУП «Наш Дім» повідомило, що підприємство власного рухомого або нерухомого майна не має, що майно передане в оперативне управління. Позов обґрунтовано приписами пп.96.1.1 п.96.1 ст.96 Податкового кодексу України.
Представником позивача подано до суду клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження, на позовних вимогах наполягає.
Представник відповідача проти позову заперечував. Подав до суду клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача повідомлена належним чином про дату, місце і час судового розгляду справи пояснень, заяв, клопотань до суду - не подавала.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Дніпрорудненська міська рада Василівського району Запорізької області зареєстрована за адресою: 71630, Запорізька область, Василівський район, м.Дніпрорудне, пр.Ентузіастів, буд.11. Відповідач має ідентифікаційний номер 23881397 (а.с.61-62).
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань засновником Комунального унітарного підприємства «Нам Дім» Дніпрорудненської міської ради (71630, Запорізька область, Василівський район, м.Дніпрорудне, пр.Ентузіастів, буд.11), як юридичної особи є Дніпрорудненська міська рада Василівського району Запорізької області.
Заборгованість КУП «Наш дім» ДМР по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податків у вигляді заробітної плати у сумі 27944,90 грн. складається з пені нарахованої в КОР платника податків на борг минулих років відповідно до пп.129.1.1 ст.129 Податкового кодексу України (а.с.30, 34-37).
Відповідачем, КУП «Наш дім» ДМР не надано до суду жодного платіжного документа щодо сплати/погашення вказаного податкового боргу.
Заборгованість КУП «Наш дім» ДМР з податку на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності (району у місті, міста, селища) у сумі 2200,29 грн. складається з пені нарахованої в КОР платника податків на борг минулих років відповідно до пп.129.1.1 ст.129 Податкового кодексу України (а.с.31, 38-39).
Відповідачем, КУП «Наш дім» ДМР не надано до суду жодного платіжного документа щодо сплати/погашення вказаного податкового боргу.
Заборгованість КУП «Наш дім» ДМР по надходженням від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім РО у сумі 101738,02 грн. складається: 1) з нарахованого основного платежу у сумі 69376,50 грн. згідно податкових декларацій екологічного податку від 20.07.2017 №9140865399; 2) з штрафних санкцій у сумі 29296,98 грн. відповідно до податкових повідомлень-рішень від 30.06.2017 №0000711200 та від 16.08.2017 №0001671212; 3) з пені у сумі 3064,54 грн. нарахованої в КОР платника податків на борг минулих років відповідно до пп.129.1.1 ст.129 Податкового кодексу України (а.с.9-15, 32, 40-43).
Оскільки відповідачем не подано до суду доказів скасування податкових повідомлень-рішень від 30.06.2017 №0000711200 та від 16.08.2017 №0001671212, то вказані в них суми грошових зобов'язань відповідно до п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України є узгодженими і підлягають сплаті.
Доказів самостійної сплати податкового зобов'язання по надходженням від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім РО (платіжних документів) ані відповідач, ані КУП «Наш дім» ДМР до суду не надали.
Заборгованість КУП «Наш дім» ДМР по частині чистого прибутку комунальних унітарних підприємств та їх об'єднань у сумі 18041,45 грн. складається з: 1) штрафних санкцій у сумі 14535,52 грн. відповідно до податкового повідомлення-рішення від 04.07.2017 №0000741200; 2) пені у сумі 3505,93 грн., яка нарахована в КОР платника на борг минулих років відповідно до пп.129.1.1 ст.129 Податкового кодексу України (а.с.33, 44-45).
Оскільки відповідачем не подано до суду доказів скасування податкового повідомлення-рішення від 04.07.2017 №0000741200, то вказані в ньому суми грошових зобов'язань відповідно до п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України є узгодженими і підлягають сплаті.
Доказів самостійної сплати податкового зобов'язання по частині чистого прибутку комунальних унітарних підприємств та їх об'єднань (платіжних документів) ані відповідач, ані КУП «Наш дім» ДМР до суду не надали.
Заборгованість КУП «Наш дім» ДМР по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у сумі 532820,90 грн. складається з: 1) нарахованого основного платежу у сумі 126969,36 грн. згідно Податкової декларації з податку на додану вартість від 20.09.2017 №9191943570; 2) штрафних санкцій у сумі 336455,08 грн. відповідно до податкових повідомлень-рішень від 10.07.2017 №0000701200 та від 29.08.2017 №0003441212; 3) пені у сумі 69396,46 грн. нарахованої в КОР платника податків на борг минулих років відповідно до пп.129.1.1 ст.129 Податкового кодексу України (а.с.25-29, 46-57).
Оскільки відповідачем не подано до суду доказів скасування податкових повідомлень-рішень від 10.07.2017 №0000701200 та від 29.08.2017 №0003441212, то вказані в них суми грошових зобов'язань відповідно до п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України є узгодженими і підлягають сплаті.
Доказів самостійної сплати податкового зобов'язання по податку на додану вартість (платіжних документів) ані відповідач, ані КУП «Наш дім» ДМР до суду не надали.
Податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п.61.1 ст.61 Податкового кодексу України).
За приписами пп.62.1.1-62.1.2 п.62.1 ст.62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.
Як передбачено п.1 Розділу І «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженого 07.04.2016 наказом Міністерства фінансів України №422, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 за №751/28881 (надалі - «Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»), цей Порядок визначає організацію діяльності з ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Згідно з п.2 Розділу І «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» терміни в цьому Порядку вживаються в таких значеннях: інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами.
Відповідно до п.1 Глави 1 Розділу ІІ «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зазначено, що з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.
Позивачем в обґрунтування позовних вимог надано інтегровані картки КУП «Наш дім» ДМР щодо податкових зобов'язань платника, які становлять предмет спору. Досліджені судом інтегровані картки підтверджують викладені у позові суми податкового боргу КУП «Наш дім» ДМР, як новоствореного.
Відповідачем, КУП «Наш дім» ДМР не надано до суду будь-яких доказів про сплату вказаного податкового боргу.
Як зазначено у пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Судом досліджено корінець податкової вимоги №76 від 02.12.2011, якою КУП «Наш дім» ДМР запропоновано добровільно сплатити податковий борг у сумі 54402 грн. 07 коп. по платежу код бюджетної класифікації - 14010100 (а.с.58).
При цьому позивачем не надано до суду жодного доказу безперервності боргу КУП «Наш дім» ДМР з 02.12.2011 (дати вручення податкової вимоги №76 від 02.12.2011 платнику податків) до 27.10.2017 (дати подачі позову до суду).
Як передбачено пп.60.1.1 п.60.1 ст.60 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо: сума податкового боргу самостійно погашається платником податків або органом стягнення.
Позивачем документально не доведено сплату (або не сплату) КУП «Наш дім» ДМР (або примусове стягнення з рахунків платника) з 02.12.2011 податкового боргу, зазначеного у податковій вимозі №76 від 02.12.2011; відтак ГУ ДФС у Запорізькій області не доведено факту не відкликання (в силу пп.60.1.1 п.60.1 ст.60 Податкового кодексу України) вищевказаної податкової вимоги.
Надаючи правову оцінку доводам КУП «Наш дім» ДМР щодо наявності судових рішень, якими розстрочено (або відстрочено) стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу (а.с.111-130) суд бере до уваги наступне.
Вимоги ст.100 Податкового кодексу України не поширюються на виконання рішення суду про відстрочення виконання судового рішення про стягнення податкового боргу.
Розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу, відповідно до п.100.1 ст.100 Податкового кодексу України, є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному п.129.4 ст.129 цього Кодексу.
Порядок розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків встановлюється центральним органом державної податкової служби або спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі митної справи в межах їх повноважень (п.100.13 ст.100 Податкового кодексу України).
На реалізацію наведеної бланкетної норми Податкового кодексу України Міністерством доходів і зборів України 10.10.2013 видано наказ №574 «Про затвердження Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31.10.2013 за №1853/24385.
Відповідно до приписів «Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків», пеня та штрафні санкції не нараховуються тільки у разі прийняття контролюючим органом рішення про розстрочення (відстрочення) сплати грошового зобов'язання (податкового боргу) саме з дати прийняття такого рішення. При цьому законодавцем передбачено, що перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу здійснюється під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному п.129.4 ст.129 Податкового кодексу України.
Тобто, незалежно від того, з яких причин платником податку не було своєчасно погашено узгоджену суму грошового зобов'язання, такий платник після фактичного погашення податкового боргу повинен сплатити пеню у розмірі, який залежить від періоду прострочення.
Враховуючи наведене, розстрочення виконання судового рішення, застосоване адміністративним судом, не звільняє платника податків від відповідальності у вигляді пені, передбаченої пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України.
Відтак, наявність наведених судових рішень не звільняє КУП «Наш дім» ДМР від обов'язку сплати нарахованої пені. Аналогічний правовий висновок викладено і у Листі ДФС України від 21.09.2016 № 20548/6/99-99-17-01-15.
Судом взято до уваги і те, що податкові зобов'язання КУП «Наш дім» ДМР з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податків у вигляді заробітної плати у сумі 27944,90 грн.; з податку на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності (району у місті, міста, селища) у сумі 2200,29 грн.; по надходженням від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім РО у сумі 101738,02 грн.; по частині чистого прибутку комунальних унітарних підприємств та їх об'єднань у сумі 18041,45 грн.; з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у сумі 532820,90 грн. - не були предметом розгляду адміністративних справ: №808/1898/17, №808/9405/14, №808/2925/15, №808/9405/14, №808/7505/14, №808/1400/16, №808/3824/16, №808/2818/16 (а.с.112-130) і становлять самостійний предмет спору.
Надаючи правову оцінку діям позивача, спрямованим на погашення податкового боргу, суд враховує наступне.
В зв'язку з несплатою КУП «Наш дім» ДМР податкових зобов'язань, ГУ ДФС у Запорізькій області до Дніпрорудненської міської ради направлено подання №741 від 10.08.2017 щодо погашення податкового боргу (а.с.65).
Дніпрорудненська міська рада листом (вих.№08/03-741 від 08.09.2017) повідомила контролюючий орган про те, що у місцевому бюджеті Дніпрорудненської міської ради на 2017 рік не передбачено коштів на сплату податкового боргу КУП «Наш дім» ДМР (а.с.66).
26.09.2017 ГУ ДФС у Запорізькій області за вих.№14290/10/08-01-17-08-023 звернулося до КУП «Наш дім» ДМР про надання інформації для опису в податкову заставу рухомого або нерухомого майна з обов'язковим зазначенням його балансової вартості відповідно до п.88.1 ст.88 Податкового кодексу України (а.с.67).
Листом від 03.10.2017 №04/1121 КУП «Наш дім» ДМР повідомило, що власного рухомого або нерухомого майна не має, наявне майно є переданим в оперативне управління (а.с.68).
За інформацією Територіального сервісного центру №2347 Регіонального сервісного центру в Запорізькій області МВС України (вих.№31/8-2347 від 29.09.2017) за КУП «Наш дім» ДМР обліковуються 9 транспортних засобів (а.с.70).
Згідно з п.87.2 ст.87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
У п.88.1 ст.88 Податкового кодексу України зазначено, що з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Згідно з п.89.3 ст.89 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих.
Контролюючий орган зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі (п.89.8 ст.89 Податкового кодексу України).
Позивачем документально не доведено виконання вимог ст.89 Податкового кодексу України. До суду не надано Рішення про опис майна КУП «Наш дім» ДМР у податкову заставу, Акту(-ів) опису майна, Витягу з Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, Витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна, інших доказів не покриття суми податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів сумою коштів, отриманої від продажу внесеного в податкову заставу майна КУП «Наш дім» ДМР.
Відповідно до приписів пп.96.1.1-96.1.4 п.96.1 ст.96 Податкового кодексу України у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про: виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради; затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу; ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії; прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.
Позивачем документально не доведено наявність обов'язкових передумов застосування механізму стягнення податкового боргу, передбаченого ст.96 Податкового кодексу України: 1) не покриття сумою коштів, отриманою від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства суми його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів; 2) відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено.
Так, відповідно до Наказу Міністерства статистики України №352 від 29.12.1995, Інвентарна картка обліку основних засобів (форма №ОЗ-6) застосовується для обліку всіх видів основних засобів, а також для групового обліку однотипних об'єктів основних засобів, що надійшли в експлуатацію в одному календарному місяці та таких, що мають одне і те ж виробничо-господарське призначення, технічну характеристику та вартість.
Доказів дослідження податковим керуючим Інвентарних карток обліку основних засобів (форма №ОЗ-6) у бухгалтерії КУП «Наш дім» ДМР позивач до суду не надав.
Позивачем не надано доказів спроби продажу внесеного в податкову заставу майна КУП «Наш дім» ДМР, або навіть оформлення такої податкової застави.
Як зазначено у п.96.3 ст.96 Податкового кодексу України відповідь щодо прийняття одного із зазначених у пунктах 96.1 та 96.2 цієї статті рішень надсилається органу державної податкової служби протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення. У разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу чи органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.
Управління господарською діяльністю у комунальному секторі економіки здійснюється через систему організаційно-господарських повноважень територіальних громад та органів місцевого самоврядування щодо суб'єктів господарювання, які належать до комунального сектора економіки і здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління (ч.1 ст.24 Господарського кодексу України).
Комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління (ч.1 ст.78 Господарського кодексу України).
Відповідно до ч.2 ст.78 Господарського кодексу України орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.
За приписами ч.3 ст.78 Господарського кодексу України майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).
За приписами п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Позивачем не надано до суду доказів стягнення податкових зобов'язань КУП «Наш дім» ДМР: з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податків у вигляді заробітної плати у сумі 27944,90 грн.; з податку на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності (району у місті, міста, селища) у сумі 2200,29 грн.; по надходженням від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім РО у сумі 101738,02 грн.; по частині чистого прибутку комунальних унітарних підприємств та їх об'єднань у сумі 18041,45 грн.; з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у сумі 532820,90 грн. - у порядок і спосіб, встановлені ст.95 Податкового кодексу України.
Відтак, позивач без здійснення заходів стягнення податкового боргу, передбачених ст.ст.88, 89, 95 Податкового кодексу України, передчасно, звернувся до суду з позовом, в порядку ст.96 Податкового кодексу України, який передбачає наступну стадію стягнення податкового боргу комунального підприємства.
За матеріалами справи Дніпрорудненська міська рада виступає не як платник податку, а як орган місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває КУП «Наш дім» ДМР, тому застосування приписів п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України (саме до обраного позивачем відповідача), у даному випадку, є неправомірним.
Позовні вимоги ГУ ДФС у Запорізькій області фактично оформлені за приписами п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України (стягнення податкового боргу) замість застосування спеціальної норми - ст.96 Податкового кодексу України (звернення стягнення податкового боргу на кошти органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває комунальне підприємство або його майно). Вказані механізми стягнення податкового боргу - не є тотожними і повинні застосовуватись послідовно, при наявності відповідних передумов. У зв'язку з цим, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 166, ЄДРПОУ 39396146) до Дніпрорудненської міської ради Василівського району Запорізької області (71630, Запорізька область, м.Дніпрорудне, пр.Ентузіастів, 11, ЄДРПОУ 23881397), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Комунальне унітарне підприємство «Нам Дім» Дніпрорудненської міської ради (71630, Запорізька область, м.Дніпрорудне, пр.Ентузіастів, 11, ЄДРПОУ 33000065), про стягнення податкового боргу відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.
Рішення виготовлено у повному обсязі 26.01.2018.
Суддя Ю.В. Калашник