Рішення № 71851702, 16.01.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.01.2018
Номер справи
805/3876/16-а
Номер документу
71851702
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 січня 2018 р. Справа№805/3876/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі суддіКониченка Олега Миколайовича, при секретарі судового засідання Проніні Д.С. розглянувши позовну заяву Товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Ніка»

до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та скасування рішень

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Ніка» звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя про визнання протиправними дій відповідача з проведення зарахування переплати з податку на прибуток у розмірі 1420339 грн., зобов'язання відповідача провести зарахування переплати з податку на прибуток в розмірі 1420339 грн., скасування податкової вимоги № 9465-17 від 12.03.2016 року., скасування податкових повідомлень-рішень № 0002771204 від 30.05.2016 року, № 0008411204 від 08.09.2016 року, № 0008421204 від 08.09.2016 року, №0012061204 від 07.12.2016 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що станом на 01.04.2014 року підприємство мало переплату з податку на прибуток в сумі 1420339 грн. та кожного місяця зверталось з заявами до Куйбишевської ДПІ у м. Донецьку, а в подальшому до Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя про здійснення зарахування згідно норм Податкового кодексу існуючої переплати в рахунок сплати авансових внесків з податку на прибуток. Проте, вказаних дій податковим органом зроблено не було, у зв'язку з чим відповідачем було сформовано податкову вимогу за №9465-17 від 12.03.2016 року на суму боргу 1363 356,12 грн. Окрім іншого, за результатами проведених відповідачем перевірок з питань своєчасності сплати узгодженої суми грошового зобов'язань авансових внесків з податку на прибуток до позивача були застосовані штрафні санкції податковими повідомленнями-рішеннями № 0002771204 від 30.05.2016 року, № 0008411204 від 08.09.2016 року, № 0008421204 від 08.09.2016 року, №0012061204 від 07.12.2016 року. Водночас, відповідачем при прийнятті спірних податкових повідомлень-рішень та вимоги не було враховано приписів постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 09.12.2015 року по справі №805/1552/15-а, якою позовні вимоги Товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Ніка» до Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м.Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії були задоволені повністю. Було зобов'язано Жовтневу об'єднану державну податкову інспекцію м. Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області зарахувати існуючу переплату з податку на прибуток за рахунком №31113007700008 (код платежу 110207000) в сумі 1 420 339 (один мільйон чотириста двадцять тисяч триста тридцять дев'ять) гривень в рахунок погашення грошових зобов'язань та сплати авансових внесків з податку на прибуток (рахунок №31113007700008, код платежу 110207000). Зазначає, що причиною таких розбіжностей показників позитивного сальдо із податку на прибуток є несвоєчасне злиття двох інтегрованих карток платника податків у Куйбишевській ДПІ у м. Донецьку у Жовтневій об'єднаній державній податковій інспекції м. Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області.

Просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував. В матеріалах справи наявні письмові заперечення на адміністративний позов, в яких зазначено, що у жовтні 2015 року (06.10.2015) на виконання вимог наказу Міністерства фінансів України від 20.07.2015 № 651 «Про затвердження змін до бюджетної класифікації» відбулось злиття облікових рахунків з податку на прибуток і авансових внесків, на момент злиття заборгованість з авансових внесків складала 3 892 514 грн.77 коп. (3 193 853 грн. 70 коп. - основний платіж; 698 661 грн. 07 коп. - пеня). У ході злиття у автоматичному режимі відбулось погашення податкового боргу з авансових внесків у сумі 1 420 339 грн. та нарахування пені у сумі 198 931 грн. 99 коп. Після злиття облікових рахунків, податковий борг з податку на прибуток склав 2 671 107 грн. 76 коп. (1 773 514 грн. 70 коп. - основний платіж; 897 593 грн. 06 коп. - пеня). З жовтня по грудень 2015 року в інтегрованій картці платника з податку на прибуток відбулось нарахування авансових внесків у сумі 1 129 953 грн. ((16179 грн. + 360 472 грн.) * 3). За цей час порзивачем сплачено 2 636 475 грн., однак відповідно до пункту 87.9 статті 87 Податкового Кодексу України (надалі в тексті Рішення - ПК УКроаїни) сплата була зарахована в рахунок раніше створеного боргу. Станом на 01.01.2016 року, з урахуванням грошових коштів, які були сплачені ТДВ «СК «НІКА» в 2015 році в рахунок сплати грошових зобов'язань та які відповідно до пункту 87.9 статті 87 ПК України були зараховані в погашення податкового боргу з податку на прибуток , податковий борг склав 1 352 760,5 грн. (основний платіж - 1 129 953 грн.; 222 807,50 грн. - пеня). З січня по квітень 2016 року нараховано податку на прибуток згідно з податковою декларацією з податку на прибуток підприємства (річна) від 29.02.2016 № 9276403255 в сумі 1 440 255 грн. Сплата податку на прибуток за січень - квітень 2016 року у сумі 1 440 255 грн., здійснена товариством 04.03.2016 року, відповідно до пункту 87.9 статті 87 ПКУ вона була зарахована в рахунок погашення раніше створеного податкового боргу у сумі 1 352 760 грн. 50 коп. (1 129 953 грн. - основний платіж, 222807 грн. 50 коп. - пеня) та нарахованої відповідно до підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України пені в розмірі 10 595 грн. 62 коп. Станом на 10.03.2016 року в інтегрованих картках платника за платежем 11020700 «Податок на прибуток страхових організацій, включаючи філіали аналогічних організацій, розташованих на території України» обліковувалась переплата у розмірі 76 898 грн. 88 коп. Згідно з декларацією з податку на прибуток підприємства (річна) від 29.02.2016 № 9276403255 в інтегрованій картці платника 10.03.2016 року нараховано узгоджене податкове зобов'язання в розмірі 1 440 255 грн. За обліковими даними інформаційної системи фіскального органу 11.03.2016 року податковий борг складає 1 363 356 грн. 12 коп.

Вказане свідчить, що спірні податкова вимога та податкові повідомлення - рішення прийняті податковим органом правомірно та згідно вимог діючого законодавства. Просив відмовити в позовних вимогах в повному обсязі.

Ухвалою суду від 25 жовтня 2016 року, на підставі положень КАС України, що діяли станом на момент виникнення спору, позовну заяву Товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Ніка» було залишено без руху та надано позивачу строк до 14.11.2016 року на усунення недоліків позовної заяви.

25 лситопада 2016 року на адресу суду надійшло клопотання позивача про усунення недоліків позовної заяви, у зв'язку з чим, ухвалою суду від 29.11.2016 року було відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду на 20.12.2016 року.

20 грудня 2016 року провадження по справі було зупинено за клопотанням представника позивача до 06.02.2017 року.

Ухвалою суду від 06 лютого 2017 року провадження по справі було поновлено.

Ухвалами суду від 06 лютого2017 року було допущено заміну відповідача по справі - Жовтневу об'єднану державну податкову інспекцію м. Маріуполя на Маріупольську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області та зупинено провадження у справі до отримання від позивача уточнюючих позовних вимог.

13 березня 2017 року на адресу суду надійшла заява про збільшення позовних вимог, в якій позивач просив скасувати податкове повідомлення-рішення №0012061204 від 07.12.2016 року.

07 квітня 2017 року на адресу суду надійшло клопотання про призначення судової економічної експертизи.

Ухвалою суду від 20.04.2017 року провадження по справі було поновлено.

Ухвалами суду від 20.04.2017 року було витребувано у відповідача додаткові докази, призначено судову експертизу та зупинено провадження по справі до одержання результатів експертизи.

Ухвалою суду від 04.05.2017 року було внесено виправлення в ухвалу від 20.04.2017 року про призначення судово-економічної експертизи, шляхом виключення абзацу тринадцятого резолютивної частини ухвали та доповнено резолютивну частину ухвали наступним змістом: «Витрати по проведенню судово-економічної експертизи покласти на Товариство з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Ніка».

06.11.2017 року на адресу суду надійшов висновок судової економічної експертизи від 02.11.2017 року за №174/26.

Ухвалою суду від 20 листопада 2017 року було поновлено провадження у справі.

Ухвалою суду від 20 листопада 2017 року було зупинено провадження по справі до 05.12.2017 року за клопотанням представника позивача.

Ухвалою суду від 05 грудня 2017 року провадження по справі було поновлено.

Ухвалою суду від 05 грудня 2017 оку провадження по справі було зупинено до 12.12.2017 року за клопотанням представника відповідача.

Ухвалою суду від 12 грудня 2017 року провадження по справі було поновлено.

Ухвалою суду від 12 грудня 2017 року провадження по справі було зупинено до 20.12.2017 року за клопотанням представника відповідача.

15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», яким зокрема, Кодекс адміністративного судочинства України викладений в новій редакції.

Пунктом 10 Розділу VII «Перехідні положення» Закону України від 03.10.2017 р. №2147VІІІ «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких порушено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

В зв'язку з чим ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 грудня 2017 року справу №805/3876/17-а призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження та судове засідання було призначено на 15 січня 2018 року.

В судовому засіданні, яке відбулось 15 січня 2018 року розгляд справи було відкладено на 16.01.2018 року.

Згідно приписів ч.ч.1,3 ст.243 КАС України суди ухвалюють рішення іменем України негайно після закінчення судового розгляду.

У виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять днів.

Таким чином, враховуючи складність справи, складення рішення в повному обсязі судом було відкладено на строк десять днів.

Суд встановив наступне.

Позивач, Товариство з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Ніка», зареєстрований в якості юридичної особи 12.05.1999 року за кодом ЄДРПОУ 30415998 (87515, м. Маріуполь, пр. Леніна, буд.62, кв.38), перебував на обліку в ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька з 29.12.2014 року, на даний час перебуває на податковому обліку в Маріупольській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області.

Відповідач, Маріупольська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, є юридичною особою та у відповідності до норм Податкового кодексу України є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених цим Кодексом, а також перевіряти достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків та зборів.

Згідно податкової декларації з податку на доходи (прибуток) страховика від 03.03.2014 року за № 9091104866 за 2013 рік позивач нарахував щомісячні авансові внески у сумі 327 429 грн. (1/12 нарахованої до сплати суми податку на прибуток за звітний (податковий) рік), які підлягали сплаті щомісячно з березня по лютий 2014 року, а також задекларувало наступні показники: за даними рядку 36 «Загальна сума нарахованого до сплати податку на прибуток за звітний (податковий) рік (рядок 15) задекларовано показник в сумі 3 929 144 грн.

Згідно податкової декларації з податку на доходи (прибуток) страховика позивач за 2014 рік задекларував наступні показники з податку на прибуток: за даними рядку 13 «Податкове зобов'язання за звітний (податковий) період задекларовано показник в сумі 968 959 грн.; за даними рядку 23 «Авансовий внесок (загальна сума податку на прибуток, нарахована до сплати за звітний (податковий) рік, що підлягатиме сплаті щомісяця» - 360 472 грн.; за розділом «Самостійно виправлені помилки», рядком 27, зменшено податкове зобов'язання, що уточнюється за 2013 рік на суму 412 080 грн.

Згідно уточнюючої податкової декларації з податку на доходи (прибуток) страховика позивачем за 2014 рік за розділом «Самостійно виправлені помилки», рядком 24, збільшено податкове зобов'язання, що уточнюється за 2014 рік на суму 194 147 грн., за даними рядку 23 «Авансовий внесок (загальна сума податку на прибуток, нарахована до сплати за звітний (податковий) рік, що підлягатиме сплаті щомісяця» задекларовано показник в сумі 376 651 грн.; за рядком 28 декларації наведена сума штрафу від недоплати при наданні уточнюючої декларації в сумі 5824 грн.

За даними податкової декларації з податку на доходи (прибуток) страховика позивачем за 2015 рік за рядком 17 «Податок на прибуток за звітний (податковий) період» задекларовано показник в сумі 1 440 255 грн.

За даними податкової декларації з податку на доходи (прибуток) страховика ТДВ СК «НІКА» за 1 квартал 2016 року встановлено декларування за рядком 17 «Податок на прибуток за звітний (податковий) період» показника в сумі 1 889 942 грн.

За даними податкової декларації з податку на доходи (прибуток) страховика позивачем за 1 півріччя 2016 року встановлено декларування за рядком 17 «Податок на прибуток за звітний (податковий) період» показника в сумі 3 566 219 грн., за рядком 19 «Податок на прибуток, нарахований за результатами останнього (звітного) податкового періоду - 1 676 277 грн.

За даними податкової декларації з податку на доходи (прибуток) страховика позивачем за 9 місяців 2016 року встановлено декларування за рядком 17 «Податок на прибуток за звітний (податковий) період» показника в сумі 6 875 876 грн., за рядком 19 «Податок на прибуток, нарахований за результатами останнього (звітного) податкового періоду - 3 309 657 грн.

Жовтневою ОДПІ м. Маріуполя ГУ Міндоходів у Донецькій області проведена документальна невиїзна перевірка ТДВ «СК «НІКА» з питання своєчасності сплати узгодженої суми грошового зобов'язань авансових внесків з податку на прибуток за період з 30.04.2014 року по 27.03.2015 року, за результатами якої складено акт перевірки № 746/05-81-15-02-08-1/30415998 від 21.04.2015 року. За результатами перевірки винесено податкове повідомлення - рішення № 0002441502 від 12.05.2015 року на суму 206 301 грн. 80 коп.

За даними податкових повідомлень-рішень № 0008421204, № 0008411204 від 08.09.2016р., що прийняті на підставі акта перевірки Жовтневого відділення Маріупольської ОДПІ ГУ ДФС в Донецькій області №126/05-81-12-04-1/30415998 від 23.08.2016р. встановлено затримку позивачем сплати суми грошового зобов'язання з податку на прибуток страхових організацій. Так, за податковим повідомленням-рішенням Жовтневого відділення Маріупольської ОДПІ Головного управління ДФС в Донецькій області № 0008411204 від 08.09.2016 року, повідомлено позивача, що відповідно до акта № 126/05-81-12-04-1/30415998 від 23.08.2016 р., встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на прибуток страхових організацій, визначеного пунктом 57.3 та 57.1 ст.57 Податкового кодексу України, та на підставі статті 126 розділу ІІ Податкового кодексу України за затримку на 91, 71, 70, 69, 68, 56, 49 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 2 576 799,20 грн., зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 515 359,84 грн. за платежем податок на прибуток страхових організацій, вкл. філіали аналогічних організацій, розташованих на території України, 11020700. До податкового повідомлення-рішення Жовтневого відділення Маріупольської ОДПІ Головного управління ДФС в Донецькій області № 0008411204 від 08.09.2016р. додано розрахунок штрафних санкцій (т.1, арк.17-18).

За податковим повідомленням-рішенням Жовтневого відділення Маріупольської ОДПІ Головного управління ДФС в Донецькій області № 0008421204 від 08.09.2016р., позивача повідомлено, що відповідно до акту № 126/05-81-12-04-1/30415998 від 23.08.2016 р., встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на прибуток страхових організацій, визначеного пунктом 57.3 та 57.1 ст.57 Податкового кодексу України, та на підставі статті 126 розділу ІІ Податкового кодексу України за затримку на 28, 15 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 157 980 грн., зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 15 798 грн. за платежем податок на прибуток страхових організацій, вкл. філіали аналогічних організацій, розташованих на території України, 11020700. До податкового повідомлення-рішення Жовтневого відділення Маріупольської ОДПІ Головного управління ДФС в Донецькій області № 0008421204 від 08.09.2016р. додано розрахунок штрафних санкцій (т.1, арк.19-20).

За даними акту перевірки Жовтневої ОДПІ м.Маріуполя Головного управління ДФС в Донецькій області № 197/05-81-12-01/30415998 від 22.11.2016 року встановлено порушення позивачем п. 57.1 ст.57 Податкового кодексу України, а саме затримку сплати суми грошового зобов'язання з податку на прибуток страхових організацій, що стало підставою для застосування Жовтневої ОДПІ м.Маріуполя Головного управління ДФС в Донецькій області штрафних санкцій за податковим повідомленням-рішенням № 0012061204 від 07.12.2016 року. За податковим повідомленням-рішенням Жовтневої ОДПІ м. Маріуполя Головного управління ДФС в Донецькій області № 0012061204 від 07.12.2016 року повідомлено позивача, що відповідно до акту № 197/05-81-12-1/30415998 від 23.08.2016р., встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на прибуток страхових організацій, визначеного пунктом 57.3 та 57.1 ст.57 Податкового кодексу України, та на підставі статті 126 розділу ІІ Податкового кодексу України за затримку на 87, 82, 36 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 1 365 143,12 грн., зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 273 028,62 грн. за платежем податок на прибуток страхових організацій, вкл. філіали аналогічних організацій, розташованих на території України, 11020700. До податкового повідомлення-рішення Жовтневого відділення Маріупольської ОДПІ Головного управління ДФС в Донецькій області № 0012061204 від 07.12.2016р. додано розрахунок штрафних санкцій (т.1, арк.108-109).

За результатами проведення перевірки Жовтневої ОДПІ м. Маріуполя Головного управління ДФС в Донецькій області № 44/05-81-12-04-1/30415998 від 11.05.2016 року встановлено порушення позивачем п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, а саме затримку сплати суми грошового зобов'язання з податку на прибуток страхових організацій, що стало підставою для застосування штрафних санкцій за податковим повідомленням-рішенням № 0002771204 від 30.05.2016 року. За податковим повідомленням-рішенням Жовтневої ОДПІ м.Маріуполя Головного управління ДФС в Донецькій області № 0002771204 від 30.05.2016 р., повідомлено позивача, що відповідно до акту № 44/05-81-12-04-1/30415998 від 11.05.2016 року встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на прибуток страхових організацій, визначеного пунктом 57.1 ст.57 Податкового кодексу України, та на підставі статті 126 розділу ІІ Податкового кодексу України за затримку на 274, 273, 270, 269, 243, 242, 240, 239, 238, 208, 211, 190, 180, 159, 150, 135, 129, 126, 121, 120, 119, 113, 105, 102, 95, 92, 90, 86, 82, 65 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 6336720 грн., зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 1267344 грн. за платежем податок на прибуток страхових організацій, вкл. філіали аналогічних організацій, розташованих на території України, 11020700. До податкового повідомлення-рішення Жовтневої ОДПІ м. Маріуполя Головного управління ДФС в Донецькій області №0002771204 від 30.05.2016 р. додано розрахунок штрафних санкцій (т.1, арк.15-16)

Суд зазначає, що у довідці про стан розрахунків з бюджетом ТДВ СК «НІКА» на 16.06.2014 року ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області (т.1, арк. 59) наведено наступне:

-за кодом бюджетної класифікації 11020700 «Податок на прибуток страхових організацій, включаючи філіали аналогічних організацій, розташованих на території України» сума переплати - 1 420 339 грн.;

-за кодом бюджетної класифікації 11023700 «Авансовi внески з податку на прибуток страхових організацій, включаючи філіали аналогічних організацій, розташованих на території України» сума недоїмки - 654 858грн., що відповідає даним інтегрованих карток платника податків ТДВ СК «НІКА».

За даними актів звіряння розрахунків (додатку № 2 до «Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнобоов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів які сплачуються під час митного оформлення товарів», затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України від 05.12.2013р. № 765) Жовтневої ОДПІ м.Маріуполя з ТДВ СК «НІКА» наведені наступні показники з авансових внесків з податку на прибуток страхових організацій (код класифікації доходів бюджету 11023700):

за актом звіряння розрахунків № 6691-20 від 10.08.2015 року станом на 31.12.2014 року наведено від'ємне сальдо розрахунків в сумі 2 946 861 грн.;

за актом звіряння розрахунків № 3750-20 від 20.08.2015 року станом на 10.08.2015 року наведено від'ємне сальдо розрахунків в сумі 3 153 162,80 грн., несплачена пеня в сумі 576 597,49 грн.;

з податку на прибуток страхових організацій (код класифікації доходів бюджету 11020700):

за актом звіряння розрахунків № 6693-20 від 10.08.2015 року станом на 31.12.2014 року наведено позитивне сальдо розрахунків (переплата) в сумі 1 420 339 грн.;

за актом звіряння розрахунків № № 3488-20 від 10.08.2015 року станом на 10.08.2015 року наведено позитивне сальдо розрахунків (переплата) в сумі 1 420 339 грн.

Листом позивача № 11/09-2015-1 від 11.09.2015 року на адресу Жовтневої ОДПІ м.Маріуполя (том 1, арк. 58) страхова організація повідомляє, що листом № 11/06-2015-1 від 11.06.2015 року зверталась до Жовтневої ОДПІ м.Маріуполя із проханням відповідно до пункту 43.4 ст.43 Податкового кодексу України зарахувати існуючу переплату з податку на прибуток страхових організацій за рахунком № 33110316700052 (код 11020700) в сумі 1 420 339 грн. в рахунок погашення грошового зобов'язання зі сплати авансових внесків з податку на прибуток страхових організацій (рахунок № 33110338700052, код платежу 11023700). Підприємство вдруге просило здійснити вищезазначене зарахування переплати.

Разом з тим, в матеріалах справи відсутні висновки Жовтневої ОДПІ м.Маріуполя щодо повернення з бюджету помилково та/або надміру сплачених податків позивачем.

Так, з пояснень представника відповідача вбачається, що податковий борг позивача з авансових внесків з податку на прибуток страхових організацій виник 30.04.2014 року у сумі 327 429 грн., у зв'язку з несплатою поточних зобов'язань за декларацією з податку на доходи (прибуток) страховика від 03.03.2014 року № 9091104866.

Станом на 01.01.2015 року позивач мав податковий борг з авансових внесків з податку на прибуток у сумі 2 946 861 грн. (327 429 грн. * 9 міс.), в зв'язку з несплатою поточних зобов'язань за декларацією з податку на доходи (прибуток) страховика від 03.03.2014 року № 9091104866.

З січня по лютий 2015 року нараховано авансових внесків у сумі 654 858 грн. (327 429 грн. * 2 міс.), які були повністю погашені у розмірі 654 858 грн. Проте, сплата позивачем відповідно до пункту 87.9 статті 87 Податкового кодексу України (далі - ПК України) була зарахована в рахунок раніше створеного боргу. Відповідно до підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 була нарахована пеня у сумі 97 367 грн. 51 коп.

З березня по квітень 2015 року позивачем нараховано авансових внесків у сумі 753 302 грн. ((16 179 грн. + 360 472 грн.) * 2 міс.) відповідно до наданої податкової декларації з податку на доходи (прибуток) страховика від 02.03.2015року № 9081414316 та уточнюючої податкової декларації з податку на доходи (прибуток) страховика від 10.03.2015 № 9081584575. За цей час позивачем сплачено 753 302 грн., однак відповідно до пункту 87.9 статті 87 ПКУ сплата була зарахована в рахунок раніше створеного боргу. Відповідно до підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 була нарахована пеня у сумі 196 784 грн. 85 коп.

З травня по вересень 2015 року нараховано авансових внесків у сумі 1 883 255 грн. ((16 179 грн. + 360 472 грн.) * 5 міс.). За цей час позивачем сплачено 1 883 255 грн., однак відповідно до пункту 87.9 статті 87 ПКУ сплата була зарахована в рахунок раніше створеного боргу. Відповідно до підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 була нарахована пеня у сумі 445 199 грн. 61 коп., частина якої в сумі 40 690 грн. погашена зі сплачених ТДВ «СК «НІКА» коштів в автоматичному режимі. Отже, станом на 01.10.2015 заборгованість позивача з авансових внесків складала 3 892 514 грн. 80 коп. у т.ч. сума пені 698 661 грн. 07 коп.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 15.10.2015 року № 805/1552/15-а, за позовом ТДВ «СК «НІКА», визнано неправомірною бездіяльність Жовтневої ОДПІ м. Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області, яка виразилась у ненаданні органам Державної казначейської служби України висновку про зарахування переплати з податку на прибуток в розмірі 1 420 339 грн. в рахунок погашення грошових зобов'язань та сплати авансових внесків з податку на прибуток. В частині зобов'язання Жовтневої ОДПІ м. Маріуполя зарахувати існуючу переплату з податку на прибуток за рахунком № 31113007700008 (код платежу 110207000) в сумі 1 420 339 грн. в рахунок погашення грошових зобов'язань та сплати авансових внесків з податку на прибуток (рахунок № 31115163700008, код платежу 11023700) відмовлено.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 09.12.2015 року № 805/1552/15-а зобов'язано Жовтневу ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області зарахувати існуючу переплату з податку на прибуток за рахунком № 311113007700008 (код платежу 110207000) в сумі 1 420 339 грн. в рахунок погашення грошових зобов'язань та сплати авансових внесків з податку на прибуток (рахунок № 31113007700008, код платежу 110207000).

Окрім іншого, представник відповідача зазначив, що у жовтні 2015 року (06.10.2015) на виконання вимог наказу Міністерства фінансів України від 20.07.2015 № 651 «Про затвердження змін до бюджетної класифікації» відбулось злиття облікових рахунків з податку на прибуток і авансових внесків, на момент злиття заборгованість з авансових внесків складала 3 892 514 грн.77 коп. (3 193 853 грн. 70 коп. - основний платіж; 698 661 грн. 07 коп. - пеня).

У ході злиття у автоматичному режимі відбулось погашення податкового боргу з авансових внесків у сумі 1 420 339 грн. та нарахування пені у сумі 198 931 грн. 99 коп. Після злиття облікових рахунків, податковий борг з податку на прибуток склав 2 671 107 грн. 76 коп. (1 773 514 грн. 70 коп. - основний платіж; 897 593 грн. 06 коп. - пеня).

З жовтня по грудень 2015 року в інтегрованій картці платника з податку на прибуток відбулось нарахування авансових внесків у сумі 1 129 953 грн. ((16179 грн. + 360 472 грн.) * 3). За цей час позивачем було сплачено 2 636 475 грн., однак відповідно до пункту 87.9 статті 87 ПК України сплата була зарахована в рахунок раніше створеного боргу.

Відповідно до підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України була нарахована пеня у сумі 445 199 грн. 61 коп. Частина пені у сумі 27 808 грн. 93 коп. була погашена зі сплачених ТДВ «СК «НІКА» коштів в автоматичному режимі.

Станом на 01.01.2016 року, з урахуванням грошових коштів, які були сплачені позивачем в 2015 році в рахунок сплати грошових зобов'язань та які відповідно до пункту 87.9 статті 87 ПКУ були зараховані в погашення податкового боргу з податку на прибуток, податковий борг склав 1 352 760,5 грн. (основний платіж - 1 129 953,0 грн.; 222 807,50 грн. - пеня).

Сплата податку на прибуток за січень - квітень 2016 року у сумі 1 440 255 грн., здійснена товариством 04.03.2016 року та відповідно до пункту 87.9 статті 87 ПКУ була зарахована в рахунок погашення раніше створеного податкового боргу у сумі 1 352 760 грн. 50 коп. (1 129 953 грн. - основний платіж, 222807 грн. 50 коп. - пеня) та нарахованої відповідно до підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПКУ пені в розмірі 10 595 грн. 62 коп.

Станом на 10.03.2016 в інтегрованих картках платника за платежем 11020700 «Податок на прибуток страхових організацій, включаючи філіали аналогічних організацій, розташованих на території України» обліковувалась переплата у розмірі 76 898 грн. 88 коп.

Згідно з декларацією з податку на прибуток підприємства (річна) від 29.02.2016 № 9276403255 в інтегрованій картці платника 10.03.2016 року нараховано узгоджене податкове зобов'язання в розмірі 1 440 255 грн.

Отже, за обліковими даними інформаційної системи фіскального органу станом на 11.03.2016 року податковий борг товариства складав 1 363 356 грн. 12 коп.

За наслідки вищевикладеного, контролюючим органом сформовано та направлено на адресу позивача податкову вимогу № 9465-17 від 12.03.2016 року про сплату податкового боргу (т.1, арк.7), якою повідомлено позивача, що станом на 11.03.2016 року сума податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов'язаннями становить 1 363 356,12 грн., у т.ч. за основним платежем із податку на прибуток страхових організацій (Код класифікації доходів бюджету 11020700) в сумі 1 363 356,12 грн.

Відповідно до пункту 87.1 статті 87 Податкового Кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010р. із змінами та доповненнями джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти…, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Відповідно до статті 43 Податкового Кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010р. із змінами та доповненнями помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

«Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів», затвердженим Наказ Міністерства фінансів України

№ 787 від 03.09.2013 року, що розроблений на виконання статей 43, 45, 78 та 112 Бюджетного кодексу України, передбачено: за п.5 «Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи, скріпленим гербовою печаткою, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету»; за п.13 «Органи Казначейства здійснюють процедури із забезпечення виконання документів, зазначених у пунктах 5-8 цього розділу, в такому порядку:

1) за наявності поточних надходжень на відповідних рахунках за надходженнями орган Казначейства протягом п'яти робочих днів після дня отримання подання (заяви та подання) перераховує кошти на рахунок одержувача одноразово на загальну суму або частковими сумами;

2) у разі недостатності або відсутності поточних надходжень на відповідних рахунках за надходженнями для здійснення повернення відповідний орган Казначейства не пізніше ніж через п'ять робочих днів після дня отримання подання (заяви та подання) надсилає звернення для підкріплення коштами цих рахунків: за платежами, що належать державному бюджету, - до Казначейства України; за платежами, що належать місцевим бюджетам, - до відповідних місцевих фінансових органів…».

Відповідно до «Порядку взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань», затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України № 882/1188 від 30.12.2013р.: п.5 «Повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми»; п.7 «Орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку.

За платежами, належними державному бюджету, орган Міндоходів у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.

За платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, орган Міндоходів у строк не пізніше ніж за сім робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, для погодження відповідному місцевому фінансовому органу.

Місцевий фінансовий орган у строк не пізніше ніж протягом двох робочих днів здійснює погодження отриманих висновків шляхом засвідчення підписом керівника місцевого фінансового органу, засвідченим печаткою, та повертає їх згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Міндоходів.

Орган Міндоходів не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого місцевим фінансовим органом, передає його згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Казначейства.

На підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку.»

У Наказі Міністерства фінансів України «Про внесення змін до бюджетної класифікації» № 651 від 20.07.2015р. з метою удосконалення бюджетної класифікації та обліку податку на прибуток підприємств за кодами бюджетної класифікації було встановлено: за п.2 «Державній фіскальній службі України з урахуванням Змін до бюджетної класифікації, затверджених цим наказом, забезпечити внесення змін до програмного забезпечення для запровадження єдиного підходу до обліку податку на прибуток підприємств, в тому числі авансових внесків»; за п.3 «Державній казначейській службі України забезпечити зарахування авансових внесків з податку на прибуток підприємств, які обліковувалися за кодами класифікації доходів бюджету, що виключаються згідно з цим наказом, на відповідні коди класифікації доходів бюджету для обліку податку на прибуток підприємств».

Виходячи з наведеного, з 20.07.2015 року визначені нормативні підстави для органів Державної фіскальної служби України, Державної казначейської служби України для зарахування авансових внесків з податку на прибуток підприємств, які обліковувалися за кодами класифікації доходів бюджету, що виключаються згідно з цим наказом, на відповідні коди класифікації доходів бюджету для обліку податку на прибуток підприємств.

Законом України №1669-VII від 02.09.2014 року «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», який набрав чинності 15.10.2014 року передбачено певні заходи щодо забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють господарську діяльність на території проведення антитерористичної операції.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014р. №1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м. Донецьк.

Дію вказаного розпорядження зупинено розпорядженням Кабінету Міністрів України №1079-р від 05.11.2014р.

Вказані розпорядження втратили чинність згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 р. № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України». Вказаним розпорядженням до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м. Донецьк.

Тобто, у період невиконання обов'язків платника авансових внесків з податку на прибуток позивач знаходився (2014 рік) на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція.

Статтею 10 Закону України № 1669-VII встановлено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Згідно п. 4.1.4 статті 4 Податкового кодексу України основні засади податкового законодавства України податкове законодавство України ґрунтується серед інших на принципі презумпції правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.

Судом досліджений Сертифікат Торгово-промислової палати України від 31 серпня 2015 року № 4972 про настання обставин непереборної сили на підприємстві ТДВ «СК «НІКА» по обов'язках платника податків «сплатити авансовий внесок з податку на прибуток страхових організацій, включаючи філіали аналогічних організацій:

за квітень 2014 року у строк до 30.04.2014 року,

за травень 2014 року у строк до 30.05.2014 року;

за червень 2014 року у строк до 30.06.2014 року,

за липень 2014 року у строк до 30.07.2014 року;

за серпень 2014 року у строк до 30.08.2014 року;

за вересень 2014 року у строк до 30.09.2014 року;

за жовтень 2014 року у строк до 30.10.2014 року;

за листопад 2014 року у строк до 30.11.2014 року;

за грудень 2014 року у строк до 30.12.2014 року.

Відповідно до п.100.4-100.5 ст.100 Податкового кодексу України; Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1235 «Про затвердження переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу»; Указу Президента України від 14.04.2014р. № 405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України»; Інформації Антитерористичного центру при Службі безпеки України, за якою станом на травень 2014 року та впродовж до поточної дати місто Донецьк не контролюється органами державної влади; Наказу № 25/04к від 25.04.2014 року про призупинення роботи підприємства, які унеможливили його виконання в зазначений термін.

Період дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили): 25 квітня 2014 року по 30 грудня 2014 року» (т.1, арк. 65).

Згідно Податкового кодексу України в редакції ПК Укравїни до 01.09.2015 року за ст.129 пеня нараховується: за п.129.1.1. після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом;

-за п. 129.1.2. у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); у п.129.3.1 Нарахування пені закінчується: у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань; п.129.4. Пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження.

Згідно п.131.2 ст.131 Податкового кодексу України при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов'язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені. Якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), контролюючий орган самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом.

За редакцією Податкового кодексу України після 01.09.2015р. (Законом України від 17 липня 2015 року № 655-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків») до ст.129 внесені зміни, а саме за п.п.129.1.1 пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання - на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;

б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.

За для всебічного, повного та об'єктивного розгляду справи, судом ухвалою суду від 20.04.2017 року було призначено судово-економічну експертизу, на вирішення якої були поставлені наступні питання:

1. Чи підтверджується первинними документами та обліковими регістрами ТДВ СК "НІКА", даними зворотного боку інтегрованих карток платника податків з податку на прибуток страхових організацій, авансових внесків з податку на прибуток страхових організацій за 2012-2016 рр., податковий борг з податку на прибуток страхових організацій за кодом бюджетної класифікації 11020700 станом на 11.03.2016 року у сумі 1363 356,12 грн., наведений у податковій вимозі №9465-17 від 12 березня 2016 року Жовтневої ОДПІ м. Маріуполя Головного управління ДФС в Донецькій області.

2. Чи підтверджується первинними документами та обліковими регістрами ТДВ СК "НІКА" висновки акта перевірки Жовтневої ОДПІ м. Маріуполя Головного управління ДФС в Донецькій області № 44/05-81-12-04-1/30415998 від 11.05.2016р. щодо порушення ТДВ СК "НІКА" п. 57.1 от. 57 Податкового кодексу України, а саме затримку сплати суми грошового зобов'язання з податку на прибуток страхових організацій, ідо стало підставою для застосування Жовтневої ОДПІ м.Маріуполя Головного управління ДФС в Донецькій області штрафних санкцій за податковим повідомленням-рішенням № 0002771204 від 30.05.2016 р.

3. З урахуванням результатів дослідження за питанням №2, чи підтверджується

документально розрахунок штрафних санкцій до податкового повідомлення-рішення Жовтневої ОДПІ м.Маріуполя Головного управління ДФС в Донецькій області №0002771204 від 30.05.2016 р.

4. Чи підтверджується первинними документами та обліковими регістрами ТДВ СК "НІКА" висновки акта перевірки Жовтневого відділення Маріупольської ОДПІ Головного

управління ДФС в Донецькій області № 126/05-81-12-04-1/30415998 від 23.08.2016 р., щодо порушення ТДВ СК "НПСА" п 57.3, п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, а саме затримку сплати суми грошового зобов'язання з податку на прибуток страхових організацій, що стало підставою для застосування Жовтневим відділенням Маріупольської ОДПІ Головного управління ДФС в Донецькій області штрафних санкцій за податковим повідомленням-рішенням № 0008421204 від 08.09.2016 р.

5. З урахуванням результатів дослідження за питанням №4, чи підтверджується

документально розрахунок штрафних санкцій до податкового повідомлення-рішення Жовтневого відділення Маріупольської ОДПІ Головного управління ДФС в Донецькій області за податковим повідомленням-рішенням №0008421204 від 08.09.2016 р.

6. Чи підтверджується первинними документами та обліковими регістрами ТДВ СК "НІКА" висновки акта перевірки Жовтневого відділення Маріупольської ОДІ П Головного

управління ДФС в Донецькій області № 126/05-81-12-04-1/30415998 від 23.08.2016р. щодо порушення ТДВ СК "НІКА" п.57.3, п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, а саме затримку сплати суми грошового зобов'язання з податку на прибуток страхових організацій, що стало підставою для застосування Жовтневим відділенням Маріупольської ОДШ Головного управління ДФС в Донецькій області штрафних санкцій за податковим повідомленням-рішенням №0008411204 від 08.09.2016 р.

7. З урахуванням результатів дослідження за питанням №6, чи підтверджується

документально розрахунок штрафних санкцій до податкового повідомлення-рішення Жовтневого відділення Маріупольської ОДПІ Головного управління ДФС в Донецькій області за податковим повідомленням-рішенням № 0008411204 від 08.09.2016 р.

8. Чи підтверджується первинними документами та обліковими регістрами ТДВ СК "НІКА" висновки акта перевірки Жовтневої ОДПІ м. Маріуполя Головного управління ДФС в Донецькій області № 197/05-81-12-01/30415998 від 22.11.2016р. щодо порушення ТДВ СК "НІКА" п. 57.1 ст.57 Податкового кодексу України, а саме затримку сплати суми грошового зобов'язання з податку на прибуток страхових організацій, що стало підставою для застосування Жовтневої ОДПІ м.Маріуполя Головного управління ДФС в Донецькій області штрафних санкцій за податковим повідомленням-рішенням № 0012061204 від 07.12.2016 р.

9. З урахуванням результатів дослідження за питанням №8, чи підтверджується

документально розрахунок штрафних санкцій до податкового повідомлення-рішення Жовтневої ОДПІ м. Маріуполя Головного управління ДФС в Донецькій області №0012061204 від 07.12.2016 р.

10. У випадку документального підтвердження порушень діючого та валютного законодавства обчислити суму податків та фінансових санкцій, які підлягають донарахуванню.

За висновком судового експерта від 02.11.2017 року за № 174/26 по адміністративній справі № 805/3876/16-а, в результаті здійсненого експертом дослідження наданих документів бухгалтерського обліку та звітності висновки спірних актів перевірки та спірної податкової вимоги підтверджується документально частково, а саме:

- податковий борг з податку на прибуток страхових організацій за кодом бюджетної класифікації 11020700 станом на 11.03.2016 року, наведений у податковій вимозі №9465-17 від 12 березня 2016 року Жовтневої ОДПІ м.Маріуполя Головного управління ДФС в Донецькій області, в сумі 969 413,79 грн., в т.ч. основний платіж - 969 413,79 грн. Розбіжності даних дослідження з даними ОДПІ до зменшення податкового боргу на суму 393 942,33 грн.;

- розрахунок штрафних санкцій до податкового повідомлення-рішення Жовтневої ОДПІ м.Маріуполя Головного управління ДФС в Донецькій області №0002771204 від 30.05.2016 р. щодо застосування штрафних санкцій у розмірі 20% на суму 1 267 344,00 грн. Розбіжностей щодо розміру штрафних санкцій не встановлено;

- розрахунок штрафних санкцій до податкового повідомлення-рішення Жовтневого відділення Маріупольської ОДПІ ГУ ДФС в Донецькій області №0008421204 від 08.09.2016р. підтверджується документально у розмірі 10% в сумі 15798грн. Розбіжностей даних дослідження з даними ОДПІ не встановлено;

- розрахунок штрафних санкцій до податкового повідомлення-рішення Жовтневого відділення Маріупольської ОДПІ ГУ ДФС в Донецькій області за податковим повідомленням-рішенням № 0008411204 від 08.09.2016 р. підтверджується документально частково в сумі 357 781,67 грн. Розбіжності щодо суми штрафних санкцій у бік зменшення склали на суму 157 578,17 грн.

- розрахунок штрафних санкцій до податкового повідомлення-рішення Жовтневої ОДПІ м.Маріуполя ГУ ДФС в Донецькій області №0012061204 від 07.12.2016 р. підтверджується документально частково в сумі 194 238,91 грн. Розбіжності щодо суми штрафних санкцій у бік зменшення склали на суму 78 789,71грн.

Також, експертом зазначено, з чим погоджується суд, що розбіжності даних дослідження з даними розрахунків штрафних санкцій ОДПІ виникли внаслідок розбіжностей у черговості зарахування платежів платника авансових внесків з податку на прибуток страхових організацій позивача щодо погашення (сплати) податкового боргу за період з січня 2014 року по 06.10.2015 року, черговості зарахування платежів платника податку на прибуток страхових організацій ТДВ СК «НІКА» щодо погашення (сплати) податкового боргу за період з січня 2014 року по 07.12.2016 року, що знайшло своє відображення у Додатках №№ 1-4 до експертизи (т.3 а.с.198-216).

Таким чином, розглядаючи питання правомірності нарахування позивачу штрафних санкцій, що знайшли своє відображення в спірних податкових повідомленнях-рішеннях та пені, нарахованої на суму погашення податкового боргу, судом враховувались висновки експерта та наступні обставини: неврахування в інтегрованих картках платника податку на прибуток, авансових внесків з податку на прибуток страхових організацій ТДВ «СК «НІКА» положень Наказу Міністерства фінансів України «Про внесення змін до бюджетної класифікації» № 651 від 20.07.2015р., в результаті чого несвоєчасно (06.10.2015 року замість 20.07.2015 року) проведено злиття інтегрованих карток платника податку на прибуток, авансових внесків з податку на прибуток страхових організацій, та своєчасне зарахування переплати з податку на прибуток в сумі 1 420 339 грн. в рахунок сплати податкового боргу за інтегрованою карткою платника авансових внесків з податку на прибуток станом на 20.07.2015року; нарахування (відсутність списання) пені за період дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили): 25 квітня 2014 року по 30 грудня 2014 року» (т.1, арк. 65), підтверджених Сертифікатом Торгово-промислової палати України від 31 серпня 2015 року № 1213/12.12-03; зайвого нарахування пені за період з 01.10.2015 року по 28.12.2015 року на суму 23 574,58 грн. за грошовим зобов'язанням по строку 30.09.2015 року, що не відповідає п.п.129.1.1 ст. 129 Податкового кодексу України за редакцією, що діяла після 01.09.2015 року, де наведено що нарахування пені розпочинається при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; включення до складу податкового боргу в інтегрованих картках платника податку на прибуток за 2016 рік сум штрафних (фінансових) санкцій, розрахованих без врахування вищенаведених невідповідностей, що вплинули на черговість зарахування платежів та строків фактичної сплати платежів.

Згідно пункту 36.5 статті 36 Податкового кодексу України відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно з пунктом 59.1 статті 59 ПКУ у разі коли платник не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення - рішення.

Відповідно до пункту 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Механізм формування, надсилання, вручення та відкликання податкових вимог органами доходів і зборів затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 № 576 «Про затвердження Порядку направлення органами доходів і зборів податкових вимог платникам податків» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2013 за № 1840/24372).

Пунктами 2.1, 2.2 розділу II Порядку передбачено, що податкова вимога формується органами доходів і зборів за місцем обліку платника податків. Податкова вимога формується, якщо:

платник податків не сплатив суми податкового зобов'язання, зазначеної в поданій ним податковій декларації, у встановлені Кодексом строки.

Згідно з пунктом 3.1 розділу III Порядку податкові вимоги формуються автоматично на підставі даних інформаційної системи органів доходів і зборів.

На виконання пункту 59.1 статті59 ПКУ та Порядку направлення органами доходів і зборів податкових вимог платникам податків від 10.10.2013 № 576 Жовтневою ОДПІ м. Маріуполя Головного управління ДФС у Донецькій області сформовано податкову вимогу від 12.03.2016 року за № 9465-17, щодо наявності станом на 11.03.2016 року у позивача податкового боргу з податку на прибуток страхових організацій включаючи філіали аналогічних організацій розташованих на території України у сумі 1 363 356 грн. 12 коп.

Проте, в обсязі наданих на дослідження первинних документів та облікових регістрів позивача, даних зворотного боку інтегрованих карток платника податків з податку на прибуток страхових організацій, авансових внесків з податку на прибуток страхових організацій за 2014-2016 рр., податковий борг з податку на прибуток страхових організацій за кодом бюджетної класифікації 11020700 станом на 11.03.2016 року, наведений у податковій вимозі №9465-17 від 12 березня 2016 року Жовтневої ОДПІ м. Маріуполя Головного управління ДФС в Донецькій області, підтверджується в сумі 969 413,79 грн., в т.ч. основний платіж - 969 413,79 грн. Розбіжності даних дослідження з даними ОДПІ до зменшення податкового боргу на суму 393 942,33грн. (969 413,79 - 1 363 356,12) виникли внаслідок розбіжностей щодо черговості зарахування платежів з податку на прибуток страхових організацій, авансових внесків з податку на прибуток страхових організацій.

Отже, спірна податкова вимога в частині податкового боргу позивача з податку на прибуток страхових організацій за кодом бюджетної класифікації 11020700 в розмірі 393 942,33 грн. підлягає скасуванню.

Стосовно доводів представника відповідача з посиланням на лист Державної Казначейської служби України № 14-10/896-24554 від 02.10.2015 «Про перенесення залишків коштів», відповідно до якого необхідно до 10-00 06.10.2015 року отримати підтвердження надходження звітів про виконання державного бюджету за доходами та іншими надходженнями та звітів про виконання місцевих бюджетів за доходами (з урахуванням перенесення залишків коштів), суд зазначає, що Наказом Міністерства фінансів України «Про внесення змін до бюджетної класифікації» № 651 від 20.07.2015 року не встановлено відтермінування здійснення заходів за наказом до 06.10.2015 року, а саме, за п.2 Державній фіскальній службі України з урахуванням Змін до бюджетної класифікації, затверджених цим наказом, забезпечити внесення змін до програмного запровадження єдиного підходу до обліку податку на прибуток підприємств, в тому числі авансових внесків; за п.3 Державній казначейській службі України забезпечити зарахування авансових внесків з податку на прибуток підприємств, які обліковувалися за кодами класифікації доходів бюджету, що виключаються згідно з цим наказом, на відповідні коди класифікації доходів бюджету для обліку податку на прибуток підприємств. Тобто, зарахування авансових внесків з податку на прибуток підприємств, які обліковувались за кодами класифікації доходів бюджету для обліку податку на прибуток підприємств, повинно бути проведено датою прийняття та набрання чинності 20.07.2015 року Наказу Міністерства фінансів України «Про внесення змін до бюджетної класифікації» № 651 від 20.07.2015 року.

З вищевказаних мотивів, в тому числі враховуючи висновки експерта, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а саме: податкова вимога підлягає частковому скасуванню на суму 393 942,33 грн., податкове повідомлення-рішення від 08.09.2016 року за №0008411204 підлягає скасуванню на суму штрафних санкцій в розмірі 157 578,17 грн., податкове повідомлення-рішення від 07.12.2016 року за №0012061204 підлягає скасуванню на суму штрафних санкцій в розмірі 78 789,71 грн.

Разом з тим, податкові повідомлення-рішення Жовтневої ОДПІ м.Маріуполя Головного управління ДФС в Донецькій області №0002771204 від 30.05.2016 р. щодо застосування штрафних санкцій у розмірі 20% на суму 1 267 344 грн., №0008421204 від 08.09.2016р. щодо застосування штрафних санкцій у розмірі 10% на суму 15798 грн. прийняті відповідачем правомірно, тому позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.

Враховуючи попередні висновки суду щодо неправомірності застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 236 367,88 грн. спірними податковими повідомленнями-рішеннями та зарахування контролюючим органом авансових внесків з податку на прибуток підприємств, які обліковувались за кодами класифікації доходів бюджету для обліку податку на прибуток підприємств лише 06.10.2015року замість 20.07.2015р., суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог стосовно визнання незаконними дій Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління ДФС у Донецькій області з проведення зарахування переплати з податку на прибуток у розмірі 1 420 339 грн. у жовтні 2015 року та по нарахуванню штрафних санкцій в розмірі 236 367,88 грн. на суми недоїмки, що утворилась внаслідок порушення права Товариства з додатковою відповідальністю "Страхова компанія "Ніка" на проведення зарахування переплати з податку на прибуток у розмірі 1 420 339грн. в рахунок сплати авансових внесків з податку на прибуток.

Що стосується позовних вимог позивача щодо визнання незаконними дй по нарахуванню пені на суми недоїмки, що утворилась внаслідок порушення права позивача на проведення зарахування переплати з податку на прибуток у розмірі 1 420 339 грн. в рахунок сплати авансових внесків з податку на прибуток, та з огляду на те що відповідачем не наданий обгрунтований розрахунок пені та з огляду на приписи ч.2 ст.9 КАС України, якою передбачено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.суд вважає за доцільне вийти за межі позовних вимог.

Так, з метою захисту прав позивача суд вважає за доцільне зобов»язати відповідача здійснити перерахунок пені що утворилась внаслідок порушення права позивача на проведення зарахування переплати з податку на прибуток у розмірі 1 420 339 грн. в рахунок сплати авансових внесків з податку на прибуток.

Разом з тим, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління ДФС у Донецькій області провести зарахування переплати з податку на прибуток у розмірі 1 420 339 грн. в рахунок погашення грошових зобов'язань та сплати авансових внесків з податку на прибуток в строки, передбачені ст.43.5 Податкового кодексу України, оскільки зарахування контролюючим органом переплати з податку на прибуток у розмірі 1 420 339 грн. в рахунок погашення грошових зобов'язань та сплати авансових внесків з податку на прибуток вже відбулось 06.05.2015 року.

Згідно ч.ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись Конституцією України, ст. ст. 2-15, 31-32, 72-80, 160-161, 168, 171, 173-183, 192-198, 210, 223-225, 227-229, 241-246, 250-251, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Ніка» до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та скасування рішень - задовольнити частково.

Визнати незаконними дії Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління ДФС у Донецькій області з проведення зарахування переплати з податку на прибуток у розмірі 1420339 грн. у жовтні 2015 року на суми недоїмки внаслідок порушення права Товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Ніка» на проведення зарахування переплати з податку на прибуток у розмірі 1420339 грн. в рахунок сплати авансових внесків з податку на прибуток.

Визнати незаконними дії Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління ДФС у Донецькій області по нарахуванню штрафних санкцій в розмірі 236 367,88 грн. на суми недоїмки, що утворилась внаслідок порушення права Товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Ніка» на проведення зарахування переплати з податку на прибуток у розмірі 1420339 грн. в рахунок сплати авансових внесків з податку на прибуток.

Зобов'язати Маріупольську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області здійснити перерахунок пені що утворилась внаслідок порушення права Товариству з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Ніка» на проведення зарахування переплати з податку на прибуток у розмірі 1420339 грн. в рахунок сплати авансових внесків з податку на прибуток.

Скасувати податкову вимогу Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління ДФС у Донецькій області №9465-17 від 12.03.2016 року в частині визначення податкового боргу Товариству з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Ніка» з податку на прибуток страхових організацій за кодом бюджетної класифікації 11020700 в розмірі 393942,33 грн.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Жовтневого відділення Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 08.09.2016 року за №0008411204 в частині нарахування Товариству з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Ніка» штрафних санкцій в розмірі 157578,17 грн.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління ДФС у Донецькій області від 07.12.2016 року за №0012061204 в частині нарахування Товариству з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Ніка» штрафних санкцій в розмірі 78 789, 71грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (ЄДРПОУ 39883670, 87515, м. Маріуполь, вул.. Італійська, буд.59) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Ніка» (ЄДРПОУ 30415998, 87515, м. Маріуполь, пр. Леніна, буд.62, кв.38) судовий збір в розмірі 12 654, 65 грн.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 26 січня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Кониченко О.М.