Рішення № 71851687, 18.01.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2018
Номер справи
806/3313/17
Номер документу
71851687
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2018 року м.Житомир справа № 806/3313/17

категорія 8.1

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Черняхович І.Е.,

секретар судового засідання Степанчук С.В.,

за участю: представників позивача Зубова В.Г., Ковальової А.М.,

представника відповідача Чернюка О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Кредитної спілки "Оберіг" до Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення від 04.07.2017 року за №1706504600033,

встановив:

Кредитна спілка "Оберіг" звернулась до суду з позовом до Головного управління ДФС у Житомирській області до Головного управління ДФС у Житомирській області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати у повному обсязі рішення Головного управління ДФС у Житомирській області від 04.07.2017 за №1706504600033 "Про виключення кредитної спілки "Оберіг" з реєстру неприбуткових установ та організацій і скасування ознаки неприбутковості".

Також позивач просив стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Житомирській області на користь кредитної спілки "Оберіг" витрати по сплаті судового збору у розмірі 1600 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що кредитну спілку "Оберіг" було включено до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Однак, рішенням Головного управління ДФС у Житомирській області від 04 липня 2107 року №1706504600033 "Про виключення кредитної спілки "Оберіг" з Реєстру неприбуткових установ та організацій або про зміну ознак неприбутковості". Позивач вважає, що таке рішення суперечить вимогам закону України та порушує права і законні інтереси, у зв'язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав.

У судовому засідання представник позивача свої позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечив з підстав, викладених у письмовому відзиві. У судовому засіданні пояснив, що позивача повідомлено про необхідність подати документи з метою встановлення відповідності неприбуткової організації вимогам, встановленим п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України. За результатом розгляду поданих документів відповідачем встановлено, що відповідно до законодавства кредитна спілка "Оберіг" не може бути включена до реєстру неприбуткових установ та організацій. У зв'язку з наведеним, відповідач прийняв рішення від 04.07.2017 за №1706504600033 "Про виключення кредитної спілки "Оберіг" з реєстру неприбуткових установ та організацій і скасування ознаки неприбутковості".

Представник відповідача вважає, що рішення прийняте у відповідності та у спосіб, передбачений законом, а тому просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

08 грудня 2017 року ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на 11:00 20.12.2017. У судовому засіданні відповідач надав до суду та представнику позивача відзив на адміністративний позов. Так, з метою недопущення порушення права позивача на надання відповіді на відзив, суд відклав розгляд справи на 11:00 18.01.2018.

Заслухавши пояснення представників у справі, дослідивши докази, які мають юридичне значення у розгляді справи, суд зазначає наступне.

Судом безспірно встановлено, що Кредитна спілка "Оберіг" 22.07.2004 зареєстрована Виконавчим комітетом Малинської міської ради Житомирської області запис № 13081050003000003 (а.с. 17).

Рішенням Малинської ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області №58 від 03.10.2016 кредитну спілку включено до Реєстру неприбуткових установ та організацій та присвоєно ознаку неприбутковості - 0039 (а.с. 14). Однак, станом на 01.12.2016 позивачу стало відомо, що в реєстрі неприбуткових установ та організацій відсутня інформація про Кредитну спілку "Оберіг". У зв'язку з наведеним, позивач звернувся до Малинської ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області з заявою від 02.12.2016 № 1128 про включення відповідача до реєстру (а.с. 14) у відповідності до рішення №58 від 03.10.2016.

Листом від 23.12.2016 №6658/06-13-123 Малинська ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області повідомила позивача про те, що виникли проблемні питання в процесі роботи в оновленому реєстрі неприбуткових установ та організацій, що в свою чергу призвело до неможливості внесення інформації про Кредитну спілку "Оберіг" в реєстр. Окрім того, позивача повідомлено про те, що оброблено інвентаризаційну картку 03.10.2016 з присвоєнням нової ознаки неприбутковості, після усунення недоліків в роботі реєстру на рівні ГУ ДФС у Житомирській області позивача буде повідомлено про вирішення даного питання (а.с.15). В подальшому, позивач повторно звернувся до Малинської ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області з заявою вих. 460 №21.03.2017 про надання інформації щодо внесення Кредитної спілки "Оберіг" в реєстр неприбуткових установ організацій з ознакою неприбутковості 0039 (асоціації та інші об'єднання юридичних осіб). Крім того позивач у своїй заяві просив у разі технічної можливості внести Кредитну спілку "Оберіг" в реєстр (а.с. 15).

Проте, від ГУ ДФС у Житомирській області позивачу надіслано повідомлення від 07.06.2017 №2236/6/06-30-12-03-20, в якому вказано, що установчі документи Кредитної спілки "Оберіг" не відповідають ознакам неприбутковості, визначеними п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України (а.с. 16). Так, відповідачем прийнято рішення №17065046600033 від 04.07.2017 про відмову у включенні до реєстру неприбуткових установ організацій. Дата скасування ознаки неприбутковості - 01.07.2017 (а.с. 12).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про кредитні спілки" від 20.12.2001 №2908-ІІІ (далі - Закон №2908-ІІІ), кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.

Приписами ч. 2 ст. 130 Господарського кодексу України встановлено, що кредитною спілкою є неприбуткова організація, заснована громадянами у встановленому законом порядку на засадах добровільного об'єднання грошових внесків з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні інших фінансових послуг. Кредитна спілка є юридичною особою. Статусу юридичної особи вона набуває з дня її державної реєстрації.

Згідно ч. 3 ст. 130 Господарського кодексу України, кредитна спілка діє на основі статуту, який затверджується загальними зборами членів кредитної спілки.

Вказана норма координується з ст. 7 Закону №2908-ІІІ, якою встановлено, що кредитна спілка діє на основі статуту, що не суперечить законодавству України.

У відповідності до вимог ст. 8 Закону №2908-ІІІ, надання кредитній спілці статусу фінансової установи здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Уповноважений орган) відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Уповноваженого органу. Надання кредитній спілці статусу фінансової установи здійснюється шляхом внесення відповідного запису до державного реєстру фінансових установ (далі - Державний реєстр).

Уповноважений орган видає кредитній спілці свідоцтво про реєстрацію фінансової установи за формою, встановленою Уповноваженим органом.

Про зміни, що сталися у статутних документах, кредитна спілка повідомляє у 5-денний строк в порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Ліцензуванню підлягає діяльність кредитної спілки із залучення внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також інші види діяльності відповідно до закону.

Пунктом 1 частини 1 статті 1 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" від 12.07.2001 №2664-ІІІ, фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг. Не є фінансовими установами (не мають статусу фінансової установи) незалежні фінансові посередники, що надають послуги з видачі фінансових гарантій в порядку та на умовах, визначених Митним кодексом України.

В матеріалах справи наявне свідоцтво серії КС №411, з якого вбачається, що 22.07.2004 державною Комісією з регулювання ринків фінансових послуг України Кредитну спілку "Оберіг" внесено до державного реєстру фінансових установ, реєстраційний номер 14100666 (а.с. 18).

Положеннями п.п. 133.4, 133.4.1 ст. 133 Податкового кодексу України передбачено, що не є платниками податку неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.

Неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:

1) утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;

2) установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту;

3) установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків;

4) внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Положення абзаців третього і четвертого цього підпункту щодо вимог наявності установчих документів не поширюються на бюджетні установи.

Зареєстровані установи та організації (новостворені), які подали в установленому порядку документи для внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій під час або протягом 10 днів з дня державної реєстрації та які за результатами розгляду цих документів внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, для цілей оподаткування вважаються неприбутковими організаціями з дня їх державної реєстрації.

В судовому засіданні та в своїх заперечення відповідач наголошує, що позивач не належить до неприбуткових організацій, а тому, як наслідок не може бути включений до реєстру неприбуткових організацій. Проте суд критично оцінює доводи відповідача, оскільки у відповідності до ознак неприбутковості, визначених п. 133.4.1 ПК України, Кредитна спілка "Оберіг" утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, у своїй діяльності керується установчими документами, зокрема Статутом.

В ході судового розгляду, судом досліджено Статут Кредитної спілки "Оберіг" за 2016 рік та Статут Кредитної спілки "Оберіг" за 2017. Так, судом встановлено, що позивач діє на підставі Статуту 2017 року. У пунктах 22.3, 22.4 Розділу ІІ Управління кредитною спілкою Статуту зазначено, що кредитній спілці забороняється розподіляти отримані доходи (прибутки) або їх частину серед засновників, членів кредитної спілки, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ним осіб. Доходи кредитної спілки використовуються виключно для фінансування видатків на утримання кредитної спілки, реалізації мети та завдань, напрямів діяльності, визначених Статутом (а.с. 26-30).

Згідно п. 35 підрозділу 4 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій", що не відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов'язані до 1 липня 2017 року привести свої установчі документи у відповідність із нормами цього Кодексу та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу.

В обґрунтування позовних вимог позивач пояснив, що на вимогу вказаної правової норми, позивачем внесено зміни до Статуту у відповідності до закону та його копію надано до Малинської ОДПІ у Житомирській області.

Отже, з огляду на встановлено, суд дійшов висновку, що позивачем дотримано вимоги визначені нормативно - правовими актами, та за ознаками, визначеними законами, відноситься до неприбуткових установ, організацій.

Відповідно до п. 133.4.2 ПК України, доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

Доходи неприбуткових релігійних організацій використовуються також для здійснення неприбуткової (добродійної) діяльності, передбаченої законом для релігійних організацій, у тому числі надання гуманітарної допомоги, здійснення благодійної діяльності, милосердя.

З системного аналізу правових норм вбачається, що законодавством визначено чіткі ознаки неприбутковості організацій та установ, а тому суб'єкт владних повноважень при визначенні статусу неприбутковості не може керуватись іншими критеріями та умовами ніж ті, що прямо визначенні законом.

Щодо доводів представника відповідача про внесення змін до ЗУ "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Закон України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" спрямований на захист прав та законних інтересів громадян, суспільства і держави, забезпечення національної безпеки шляхом визначення правового механізму протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, а також формування загальнодержавної багатоджерельної аналітичної бази даних для надання правоохоронним органам України та іноземних держав можливості виявляти, перевіряти і розслідувати злочини, пов'язані з відмиванням коштів та іншими незаконними фінансовими операціями. Відтак, процес діяльності кредитної спілки та питання сплати податків вказаним законом не регулюється.

В свою чергу, організаційні, правові та економічні засади створення та діяльності кредитних спілок, їх об'єднань, а також права та обов'язки членів кредитних спілок та їх об'єднань регулюється Законом України "Про кредитні спілки". Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.

Відповідачем не спростовується факт заснування та дії кредитної спілки "Оберіг" у відповідності до норм чинного законодавства. Відповідачем також визнається, що організаційні, правові та економічні засади створення та діяльності кредитних спілок регулюються Законом України "Про кредитні спілки". Зокрема, відповідно до статті 1 вказаного Закону, кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Утворення та реєстрація в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації, є однією з ознак, якій має відповідати неприбуткова організація згідно п. 133.4.1 ст. 133 Податкового кодексу України.

Посилання представника на правовий висновок, викладений в листі ДФС України від 28 грудня 2016 року № 41193/7/99-99-12-02-17 "Про надання методологічної допомоги", суд не приймає до уваги, оскільки методологічні рекомендації не є податковим законодавством в розумінні статті 3 Податкового кодексу України та не можуть встановлювати додаткові обмеження щодо пільг в оподаткуванні та визначати елементи податку (платників податку). Аналогічний правовий висновок міститься у постанові ВСУ від 09.02.2016 року у справі № 21-4341а15, в якій зазначено, що посилання та методичні рекомендації є некоректними, оскільки дані рекомендації в порушення вимог Порядку подання НПА на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України - не пройшли таку реєстрацію в Мін'юсті, відтак - не можуть створювати норм щодо обмеження переліку неприбуткових організацій.

Приписами ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на обставини справи та нормативно - правове регулювання, суд дійшов висновку, що позовна вимога позивача про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДФС у Житомирській області від 04 липня 2107 року №1706504600033 "Про виключення кредитної спілки "Оберіг" з реєстру неприбуткових установ та організацій або про зміну ознак неприбутковості" - підлягає задоволенню.

Щодо позовної вимоги про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДФС у Житомирській області на користь кредитної спілки "Оберіг" витрати по сплаті судового збору у розмірі 1600 грн, суд зазначає наступне.

Положеннями ч. 1 ст. 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Так, за звернення до суду з адміністративним позовом позивачем сплачено судовий збір у сумі 1600,00 грн, що підтверджується, наявним в матеріалах справи платіжним дорученням №1786 від 30.11.2017 (а.с.3).

Відтак, суд задовольняє вимогу позивача про стягнення з відповідача сплачений судовий збір у сумі 1600,00грн.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що адміністративний позов Кредитної спілки "Оберіг" підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Житомирській області від 04 липня 2107 року №1706504600033 "Про виключення кредитної спілки "Оберіг" з реєстру неприбуткових установ та організацій або про зміну ознак неприбутковості".

Стягнути з Головного управління ДФС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника 7, м. Житомир, код ЄДРПОУ 39459195) на користь Кредитної спілки "Оберіг" (11601, вул. Грушевського 42, м. Малин, Житомирська область, код ЄДРПОУ 26018121) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 1600,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.Е.Черняхович

Повне судове рішення складене 29 січня 2018 року