
Справа № 539/77/18
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2018 року
м. Лубни
Слідчий суддя Лубенського міськрайонного суду Полтавської області Даценко В.М. при секретарі судового засідання- Шрейтер С.О., з участю: прокурора - Лобача Е.В., представників відділу культури та туризму Лубенської РДА - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, розглянувши клопотання слідчого СВ Лубенського ВП ГУНП в Полтавській області Фалюша Я.А. про тимчасовий доступ до речей та документів, -
В С Т А Н О В И В :
22.01.2018 року слідчий Лубенського ВП ГУНП в Полтавській області Фалюш Я.А. звернувся до суду з клопотанням про надання тимчасового доступу до документів, що знаходяться у володінні відділу культури та туризму Лубенської районної державної адміністрації за адресою м. Лубни, площа академіка Олексія Бекетова, 19, з можливістю вилучення їх оригіналів, а саме: договір підряду № 09 від 28.08.2017 року щодо капітального ремонту меморіалу «Голодомору 33», Лубенського району Полтавської області, додаткова угода № 1 до договору підряду № 09 від 28.08.2017 року щодо капітального ремонту меморіалу «Голодомору 33», Лубенського району Полтавської області; звіт про виконання договору про закупівлю, акт приймання виконаних будівельних робіт, щодо капітального ремонту меморіалу «Голодомору 33», Лубенського району Полтавської області, підсумкова відомість ресурсів щодо капітального ремонту меморіалу «Голодомору 33», Лубенського району Полтавської області, розрахунок загальновиробничих витрат до Акту КБ-2в щодо капітального ремонту меморіалу «Голодомору 33» Лубенського району Полтавської області, розрахунок загальновиробничих витрат до локального кошторису № 2-1-1 щодо капітального ремонту меморіалу «Голодомору 33» Лубенського району Полтавської області, відомість ресурсів до об'єктного кошторису № 2-1 щодо капітального ремонту меморіалу «Голодомору 33» Лубенського району Полтавської області, локальний кошторис на будівельні роботи № 2-1-1 щодо капітального ремонту меморіалу «Голодомору 33» Лубенського району Полтавської області, відомість ресурсів до локального кошторису № 2-1-1 щодо капітального ремонту меморіалу «Голодомору 33» Лубенського району Полтавської області, відомість обсягів робіт щодо капітального ремонту меморіалу «Голодомору 33» Лубенського району Полтавської області дефектний акт щодо капітального ремонту меморіалу «Голодомору 33» Лубенського району Полтавської області, додаток «А» довідка про вартість матеріалів та обладнання на стадії інвесторської документації по об'єкту «Капітальний ремонт меморіалу «Голодомор 33» Лубенського району Полтавської області», додаток «Б» підсумкова відомість ресурсів по об'єкту «Капітальний ремонт меморіалу «Голодомор 33» Лубенського району Полтавської області», додаток «В» розрахунок кошторисної заробітної плати для будівельно-монтажних та ремонтно-будівельних робіт для середнього розряду 3,8 у будівництві по об'єкту «Капітальний ремонт меморіалу «Голодомор 33» Лубенського району Полтавської області», додаток «Г» кваліфікаційний сертифікат відповідального виконавця окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єкта архітектури, додаток «Д» наказ про призначення головного інженера проекту по об'єкту «Капітальний ремонт меморіалу «Голодомор 33» Лубенського району Полтавської області», документи щодо визначення виконавця договору підряду № 09 від 28.08.2017 року щодо капітального ремонту меморіалу «Голодомору 33», Лубенського району Полтавської області, документи щодо технічного та авторського нагляду щодо капітального ремонту меморіалу «Голодомору 33» Лубенського району Полтавської області.
Клопотання мотивоване тим, що в 2017 році службові особи Лубенської районної державної адміністрації під час виконання робіт з капітального ремонту меморіалу «Голодомору 33» зловживаючи своїм службовим становищем здійснили розтрату бюджетних коштів.
16.12.2017 року відомості по даному факту було внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12017170240001867 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст. 191 КК України.
В ході проведення досудового розслідування було отримано копії наступних документів: копія рішення 19 сесії 7 скликання Лубенської районної ради, копії актів виконання будівельних робіт та підсумкової відомості ресурсів за листопад 2017 року (без номера та дати підписання), копії проектно-кошторисної інформації, прайс-листи цін на будівельні роботи та матеріали.
На думку слідчого, у зв'язку із вчиненням кримінального правопорушення, що полягає у привласненні, розтраті бюджетних коштів шляхом зловживання службовими особами своїм службовим становищем та необхідністю проведення повного, всебічного та об'єктивного досудового розслідування обставин вчинення кримінального правопорушення, а також у зв'язку отриманням лише копій деяких документів та необхідністю проведення судових експертиз по вказаному провадженню, необхідно отримати оригінали перелічених документів.
При цьому, слідчий в клопотанні зазначив, що перелічені документи знаходяться у володінні відділу культури та туризму Лубенської райдержадміністрації, що знаходиться в м. Лубни, площа академіка Олексія Бекетова, 19, та отримати зазначені документи в інший спосіб неможливо.
Для повноти проведення досудового розслідування та недопущення розголошення інформації слідчий прохає проводити розгляд клопотання без представника відділу культури та туризму Лубенської райдержадміністрації.
Ознайомившись з твердженням слідчого про необхідність проведення розгляду клопотання без участі представника відділу культури та туризму Лубенської райдержадміністрації, слідчий суддя вважає, що воно не заслуговує на увагу, необґрунтоване та безпідставне. Так, всупереч положенню ч.2 ст.163 КПК України слідчим не наведено жодних підстав вважати що існує реальна загроза знищення документів з запитуваною інформацією.
Прокурор в судовому засіданні заявлене клопотання підтримали.
Представники відділу культури та туризму Лубенської райдержадміністрації проти задоволення клопотання заперечили.
Ознайомившись з заявленим клопотанням та доданими до нього матеріалами, заслухавши учасників процесу, суд вважає, що заявлене клопотання підлягає задоволенню.
Статтею 159 КПК України передбачено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з якими подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно ч.7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
З матеріалів доданих до клопотання вбачається, що, дійсно 16.12.2016 року було відкрито кримінальне провадження №12017171240001867 за ознаками злочину передбаченого ч.2 ст.191 КК України, в фабулі якого зазначено, що в 2017 році службові особи Лубенської районної державної адміністрації під час виконання робіт з капітального ремонту меморіалу «Голодомору 33», зловживаючи своїм службовим становищем здійснили розтрату бюджетних коштів.
Із заяви про вчинення злочину від 13.12.2017 року вбачається, що кошти в сумі 490 тисяч гривень для проведення капітального ремонту меморіалу «Голодомору 33» Лубенського району Полтавської області були виділені рішенням 19 сесії 7 скликання Лубенської районної ради Полтавської області Відділу культури та туризму Лубенської районної державної адміністрації, як головному розпоряднику коштів.
При цьому, з'ясовано, що згідно Положення про відділ культури і туризму Лубенської районної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови РДА від 12.09.2016 року №348, Відділ є юридичною особою публічного права, підлягає державній реєстрації відповідно до ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». (п.4) Відділ здійснює функції замовника, укладає з цією метою договори про реставрацію, музеєфікацію, ремонт об'єктів культурної спадщини та інші заходи. (п.7.4.2) Відділ має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки. (п.15)
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, з 21.03.2005 року Відділ культури і туризму Лубенської районної державної адміністрації зареєстрований в якості юридичної особи.
Таким чином, бюджетні кошти, про розтрату яких заявлено та на підставі чого розпочато кримінальне провадження, були виділені Відділу культури і туризму Лубенської районної державної адміністрації, який є самостійним розпорядником виділених бюджетних коштів.
За таких обставин є достатні підстави вважати, що документи, про тимчасовий доступ до яких прохає слідчий, перебувають у володінні відділу культури і туризму Лубенської районної державної адміністрації.
Вказані документи можуть містити інформацію, що має значення для підтвердження або спростування вчинення кримінального правопорушення, за повідомленням про яке розпочато кримінальне провадження.
При цьому, суд відхиляє доводи представників відділу культури та туризму Лубенської районної державної адміністрації щодо безпідставності відкриття кримінального провадження, оскільки є достатні дані, які вказують на наявність ознак кримінального правопорушення, які потребують перевірки для їх спростування або підтвердження. Посилання на те, що слідчий не зробив попередньо запити на отримання інформації та документів, не заслуговує на увагу, оскільки згідно чинного кримінального процесуального законодавства попередні запити на отримання інформації не є обов'язковою умовою для звернення з клопотанням по доступ до документів.
За таких обставин, суд вважає за необхідне надати дозвіл на тимчасовий доступ до вказаних документів з можливістю їх вилучення.
Керуючись ст.ст.131, 132, 159-166, 309 КПК України,
У Х В А Л И В:
Клопотання слідчого СВ Лубенського ВП ГУНП в Полтавській області Фалюша Я.А., погоджене прокурором Лубенської місцевої прокуратури Лобачем Е.В., про надання тимчасового доступу до документів з можливістю вилучення їх оригіналів у відділу культури та туризму Лубенської районної державної адміністрації, задовольнити.
Надати слідчому СВ Лубенського ВП ГУНП в Полтавській області Фалюшу Я.А. доступ до документів, що знаходяться у володінні відділу культури та туризму Лубенської районної державної адміністрації за адресою м. Лубни, площа академіка Олексія Бекетова, 19, з можливістю вилучення їх оригіналів, а саме: договір підряду № 09 від 28.08.2017 року щодо капітального ремонту меморіалу «Голодомору 33», Лубенського району Полтавської області, додаткова угода № 1 до договору підряду № 09 від 28.08.2017 року щодо капітального ремонту меморіалу «Голодомору 33», Лубенського району Полтавської області; звіт про виконання договору про закупівлю, акт приймання виконаних будівельних робіт, щодо капітального ремонту меморіалу «Голодомору 33», Лубенського району Полтавської області, підсумкова відомість ресурсів щодо капітального ремонту меморіалу «Голодомору 33», Лубенського району Полтавської області, розрахунок загальновиробничих витрат до Акту КБ-2в щодо капітального ремонту меморіалу «Голодомору 33» Лубенського району Полтавської області, розрахунок загальновиробничих витрат до локального кошторису № 2-1-1 щодо капітального ремонту меморіалу «Голодомору 33» Лубенського району Полтавської області, відомість ресурсів до об'єктного кошторису № 2-1 щодо капітального ремонту меморіалу «Голодомору 33» Лубенського району Полтавської області, локальний кошторис на будівельні роботи № 2-1-1 щодо капітального ремонту меморіалу «Голодомору 33» Лубенського району Полтавської області, відомість ресурсів до локального кошторису № 2-1-1 щодо капітального ремонту меморіалу «Голодомору 33» Лубенського району Полтавської області, відомість обсягів робіт щодо капітального ремонту меморіалу «Голодомору 33» Лубенського району Полтавської області дефектний акт щодо капітального ремонту меморіалу «Голодомору 33» Лубенського району Полтавської області, додаток «А» довідка про вартість матеріалів та обладнання на стадії інвесторської документації по об'єкту «Капітальний ремонт меморіалу «Голодомор 33» Лубенського району Полтавської області», додаток «Б» підсумкова відомість ресурсів по об'єкту «Капітальний ремонт меморіалу «Голодомор 33» Лубенського району Полтавської області», додаток «В» розрахунок кошторисної заробітної плати для будівельно-монтажних та ремонтно-будівельних робіт для середнього розряду 3,8 у будівництві по об'єкту «Капітальний ремонт меморіалу «Голодомор 33» Лубенського району Полтавської області», додаток «Г» кваліфікаційний сертифікат відповідального виконавця окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єкта архітектури, додаток «Д» наказ про призначення головного інженера проекту по об'єкту «Капітальний ремонт меморіалу «Голодомор 33» Лубенського району Полтавської області», документи щодо визначення виконавця договору підряду № 09 від 28.08.2017 року щодо капітального ремонту меморіалу «Голодомору 33», Лубенського району Полтавської області, документи щодо технічного та авторського нагляду щодо капітального ремонту меморіалу «Голодомору 33» Лубенського району Полтавської області.
Строк дії даної ухвали закінчується 20 лютого 2018 року.
Особа, яка зазначена в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів як володілець речей або документів, зобов'язана надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі речей і документів особі, зазначеній у відповідній ухвалі слідчого судді. У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукування та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Лубенського
міськрайонного суду Даценко В. М.