
Справа №538/1327/17
Провадження по справі №2/538/107/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 січня 2018 року м. Лохвиця
Лохвицький районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді: Ларіної О.В.,
при секретарі: - Криворучко В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Лохвицького районного центру зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення безпідставно отриманої допомоги по безробіттю, -
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача Лохвицького районного центру зайнятості звернувся до суду з позовною заявою до відповідача ОСОБА_3 про стягнення безпідставно отриманої допомоги по безробіттю.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача вказав, що ОСОБА_3 зареєстрована в Лохвицькому районному центрі зайнятості як шукаюча роботу 03.07.2015р. Відповідно до поданих нею документів, з 10.07.2015р. їй було призначено допомогу по безробіттю у розмірі, який було розраховано виходячи зі страхового стажу Відповідача за останні 12 місяців (з 01.07.2014р. по 24.06.2015р.) за останнім місцем роботи (ТОВ «Ранок», с.Харківці, Лохвицький р-н, Полтавська обл., код ЄДРПОУ: 32078806). Беручи до уваги страховий стаж відповідача за останнім місцем роботи (12 місяців) останній згідно наказу № НТ150710 від 10.07.2015р. призначено допомогу по безробіттю у розмірі 63,96 грн. середньоденно, відповідно до п.п. 1,3,4 ст. 22, п.1 ст, 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та п.2.1. «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності». Допомогу по безробіттю ОСОБА_3 було нараховано за період з 10.07.2015р. по 02.03.2016р. в сумі 12946,52 грн. та з 18.03.2016р. по 04.04.2016р. в сумі 644,85 грн. В результаті обміну бази даних служби зайнятості з Пенсійним фондом України та Державною податковою адміністрацією встановлено, що у Відповідача за період з 01.07.2014р. по 24.06.2015р. страховий стаж складає лише 10 місяців, оскільки страхові внески за цей період у серпні та вересні 2014 року за неї не сплачено. По даному факту Лохвицьким районним центром зайнятості проведено розслідування страхового випадку згідно з яким встановлено, що страховий стаж ОСОБА_3 дійсно за період з 01.07.2014р. по 24.06.2015р. складає лише 10 місяців, в результаті чого допомога по
безробіттю виплачена відповідачеві підлягає перерахунку виходячи з її реального
стажу роботи. В результаті перерахунку сума, що була зайво виплачена та підлягала
утриманню з ОСОБА_3 складала 3116,78 грн.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, хоча повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи. До початку судового засідання надав письмову заяву з прохання слухати справу за його відсутності, позовні вимоги підтримує. В разі неявки відповідача до суду просив розглянути справу в заочному порядку.
Відповідач ОСОБА_3 у судове засідання не з'явилася, судові повістки направлялися за фактичним місцем проживання вказаним у матеріалах справи.
Оскільки відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, не з'явився в судове засідання без поважних причин і не повідомив причини, а також не надав відзиву, з урахуванням того, що позивач не заперечує проти заочного розгляду справи суд ухвалює заочне рішення відповідає положенням ст. 280 ЦПК України в редакції від 23.11.2017 року.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
03.07.2015 року ОСОБА_3 звернулася до Лохвицького районного центру зайнятості про надання останній статусу безробітного, в якій зазначила, що через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно, та що ознайомлена з правами та обов'язками зареєстрованого безробітного та відповідальністю за подання недостовірних даних та документів, на підставі яких приймається рішення про надання статусу безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, що визначені Законами України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (а.с.6).
Крім того, 03.07.2015 року відповідач ОСОБА_3 надала позивачу заяву про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю в якій просила призначити (поновити) їй виплату допомоги по безробіттю в розмірі передбаченому ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», з 8-го дня після реєстрації, (а.с.6).
03 липня 2017 року ОСОБА_3, надано статус безробітного та заведено персональну картку № 161215070300006, (а.с.7)
Як вбачається з витягу із наказів Лохвицького районного центру зайнятості про прийняті рішення по особі ОСОБА_3 (ПК № 161215070300006) від 04 серпня 2016 року (а.с.16) на підставі Наказу № НТ150703 від 03 липня 2015 р. ОСОБА_3, надано статус безробітного з 03 липня 2015 р.; на підставі Наказу № НТ150710 від 10 липня 2015 р. ОСОБА_3 призначено допомогу по безробіттю з 10 липня 2015 року по 03 липня 2016 р.; на підставі наказу № НТ160304 від 04 березня 2016 р. прийнято рішення скоротити ОСОБА_3 допомогу по безробіттю; з 03 березня 2016 р. по 17 березня 2016 р.; на підставі Наказу № НТ160323 від 23 березня 2016 р. прийнято рішення розпочати (поновити) ОСОБА_3 виплату допомоги по безробіттю з 18 березня 2016 р.; на підставі Наказу № НТ160406 від 06 квітня 2016 р. відносно ОСОБА_3 прийнято рішення скоротити виплату допомоги по безробіттю; на підставі Наказу № НТ160706 від 06 липня 2016 р. відносно ОСОБА_3 прийнято рішення припинити виплату допомоги по безробіттю та припинити реєстрацію безробітних з 06 липня 2016 р. (а.с.17).
Відповідно до Акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» Лохвицького районного центру зайнятості за № 61 від 02 липня 2015 року (а.с20-20 зворот) центром було проведено звірку (перевірку) достовірності даних ОСОБА_3 та даних ПФУ (про дохід особи) в ході якої встановлено, що у період перебування на обліку у Лохвицькому районному центрі зайнятості як безробітного з 01 липня 2014 року по 24 червня 2015 року ОСОБА_3 працювала в Товаристві з обмеженою відповідальністю "Ранок". Під час проведення звірки з Державним реєстром загальнообов'язкового державного соціального страхування та встановлено, що за період з 01 липня 2014 року по 24 червня 2015 року страховий стаж ОСОБА_3 складає 10 місяців. Страховий стаж у серпня - вересні відсутній у зв'язку з несплатою страхових внесків. В результаті перерахунку сума, що була зайво виплачена та підлягала утриманню з ОСОБА_3 складала 3 116,78 грн.
З метою погашення заборгованості, відповідачем проведено часткову сплату коштів в сумі 200,00 грн. Залишок несплаченої заборгованості складає 2 271, 93 грн.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Згідно із ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.
Абзацом 15 п.п. 2 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 року N 198, передбачено, що центр зайнятості припиняє реєстрацію з дня: досягнення особою встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку або призначення пенсії за віком на пільгових умовах чи за вислугу років.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі призначення чи отримання права на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, пенсії за вислугу років або досягнення особою встановленого законом пенсійного віку.
Згідно ч.ч. 1-2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. У разі виїзду особи, зареєстрованої в установленому порядку як безробітна, за межі України з метою працевлаштування чи здійснення іншої діяльності, спрямованої на отримання прибутку, така особа зобов'язана повідомити про це державну службу зайнятості. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до ч. 1 ст.. 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» видами забезпечення за цим законом є: допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності.
Згідно з пунктом 21 Порядку надання матеріальної допомоги по безробіттю, одноразової матеріальної допомоги безробітному та непрацездатним особам, які перебувають на його утриманні, допомоги на поховання у разі смерті безробітного або особи, яка перебувала на його утриманні, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 р. N 309 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000 р. за N 917/5138), якщо під час одержання матеріальної допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, з безробітного стягується сума виплаченої матеріальної допомоги по безробіттю з дня виникнення цих обставин. У разі відмови добровільно повернути зазначені кошти питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Відповідно Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 р. № 60/62 та постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 р. № 7-1 службою зайнятості проводяться розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення. Розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.
Для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Таким чином, суд вважає, позовні вимоги доведеними у зв'язку з чим слід стягнути з ОСОБА_3 на користь позивача безпідставно отриману допомогу по безробіттю у розмірі 2 271,98 грн.
У відповідності із ст. 141 ЦПК України у зв'язку із задоволенням позову з відповідача ОСОБА_3 на користь держави слід стягнути судовий збір в сумі 1600,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 81, 141, 258- 259, 263-265, 268, 280, 282 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Лохвицького районного центру зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення безпідставно отриманої допомоги по безробіттю - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код платника податків НОМЕР_1, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 на користь Лохвицького районного центру зайнятості безпідставно отриману допомогу по безробіттю за період у сумі 2 271 (дві тисяча двісті сімдесят одна) грн. 93 коп.
Стягнути з ОСОБА_3 в дохід держави судовий збір в розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Полтавської області протягом тридцяти днів з дня проголошення.
Відповідно до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК Українив редакції від 03.10.2017 року, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а саме Лохвицький районний суд Полтавської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин. Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя: О.В. Ларіна