Рішення № 71845843, 17.01.2018, Вишгородський районний суд Київської області

Дата ухвалення
17.01.2018
Номер справи
363/4127/17
Номер документу
71845843
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

17.01.2018 Справа № 363/4127/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2018 року Вишгородський районний суд Київської області в складі:

головуючого - судді Чіркова Г.Є.,

при секретарі Гавриленко Ю.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вишгороді цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вишгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом до Вишгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просив:

-визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку його пенсії з врахуванням заробітної плати за період роботи в зоні відчуження згідно довідки СВК «Димерський» від 29 серпня 2017 року;

-зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату йому пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи в зоні відчуження з 03.05.1986 року по 04.05.1986 року, відповідно до довідки СВК «Димерський» від 29.08.2017 року, з врахуванням вимог п.п. 4 п. З Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України від 23.11.2011 року № 1210, починаючи з 08.09.2017 року з врахуванням вже виплачених сум.

Представник позивача ОСОБА_2 подав заяву про розгляд справи за його відсутності, просив про задоволення позову з викладених у ньому підстав.

Представник відповідача Загородня І.Б. подала суду письмові заперечення проти позову в яких посилалася на те, що позивачем для здійснення перерахунку пенсії не подано заяви встановленого зразка та первинних документів, що підтверджують періоди перебування останнього в зоні відчуження.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.

Встановлено, що позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 16 лютого 2016 року.

Згідно довідки серії АВ №0512668 від 29 грудня 2015 року позивачу довічно встановлено IІ групу інвалідності у зв'язку із захворюваннями, пов'язаними з роботами по ліквідації наслідків на ЧАЕС.

В 1986 році ОСОБА_1 працював на посаді інженера-гідротехніка в радгоспі «Димерський», правонаступником якого є Сільськогосподарський виробничий кооператив «Димерський».

У період часу з 03 по 04 травня 1986 року позивач виконував роботу з евакуації сільськогосподарської худоби в 30-ти кілометровій зоні по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в с. Залісся Чорнобильського району.

Рішенням Вишгородського районного суду Київської області від 31.07.2017 року Сільськогосподарський виробничий кооператив «Димерський» зобов'язано здійснити перерахунок заробітної плати ОСОБА_1, а саме збільшити на 100 % (тобто вдвічі) тарифну ставку за період з 03 по 04 травня 1986 року та нарахувати премію в розмірі 60 % тарифної ставки (посадового окладу) за цей же період та видати нову довідку про заробітну плату встановленого зразка за період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 03 по 04 травня 1986 року.

Вказане рішення суду набрало законної сили.

На виконання вказаного рішення суду 29 серпня 2017 року наказом СВК «Димерський» №1 від 28 серпня 2017 року здійснено перерахунок заробітної плати ОСОБА_1 за дні його виїздів до зони відчуження в період ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 03 по 04 травня 1986 року, а саме збільшено на 100 % тарифну ставку та нараховано премію в розмірі 60 % тарифної ставки (посадового окладу) за цей же період та видано довідку про заробітну плату встановленого зразка за період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Згідно відомостей, які містяться в даній довідці заробітна плата позивача за період з 03.05.1986 року по 04.05.1986 року з урахуванням коефіцієнта 2 становила 139 крб. 99 коп.

07 вересня 2017 року представник позивача ОСОБА_2 звернувся до Вишгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про проведення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки про заробітну плату останнього від 29.08.2017 року.

До вказаної заяви представник позивача долучено наказ СВК «Димерський» №1 від 28 серпня 2017 року, довідку про заробітну плату позивача за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 29 серпня 2017 року, розрахунок до даної довідки та розрахунково-платіжну відомість ОСОБА_1 за травень 1986 року.

Однак листом від 18 вересня 2017 року №5000/05 відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії за новою довідкою, посилаючись на те, що позивачем для здійснення перерахунку пенсії не подано заяви встановленого зразка та первинних документів, що підтверджують періоди перебування останнього в зоні відчуження.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначений Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до статті 70 вказаного Закону громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право захищати у відповідних державних, судових органах, зокрема, свої законні інтереси.

Статтею 3 Закону України «Про правонаступництво України» передбачено, що закони та інші нормативні акти відповідних установ СРСР діють на території України, оскільки вони не суперечать законам України, прийнятим після проголошення незалежності України. Порядок та умови оплати праці осіб, що приймали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, крім перерахованих вище, іншими нормативними актами не передбачені, отже, вони є діючими на цей час.

Відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР від 12 вересня 1991 № 1545-XII, у зв'язку з Постановою Верховної Ради України від 24 серпня 1991 року "Про проголошення незалежності України" (1427-12) та прийняттям Акта проголошення незалежності України встановлено, що до прийняття відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства Союзу РСР з питань, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції і законам України (правовий висновок Верхового Суду України у справі за № 6-1267цс16 від 07 вересня 2016 року).

Оплата праці робітників і службовців (відряджених у зону ЧАЕС та призваних на військові збори), за якими відповідно до чинного законодавства зберігалась за основним місцем роботи середньомісячна заробітна плата, відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 пункту 1 постанови Рада Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року №207-7 (абзац четвертий пункту 1 постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 року №665-195) провадилась у III, II, І зонах небезпеки у 4-кратному, 3-кратному та 2-кратному розмірі (із врахуванням 100 % тарифної ставки), виходячи з тарифної ставки, встановленої за основним місцем роботи.

Відповідно до постанови Рада Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 p. №665-195 «Про оплату праці і матеріальне забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» (постанова Рада Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 p. №207-7) оплата праці працівників підприємств, організацій і установ (надалі - підприємств), розташованих у зоні ЧАЕС, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, повинна провадитись з дня аварії в розмірах, передбачених розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17 травня 1986 p. №964 - у III, II, І зонах небезпеки у 5-, 4-, 3-кратному розмірах в порівнянні з нормами, встановленими діючим законодавством.

Пунктом 1 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Рада СРСР, Рада Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07 травня 1986 року №524-156 «Про умови оплати праці й матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської АЕС» передбачено підвищення тарифних ставок (посадових окладів) працівників підприємств і організацій, безпосередньо зайнятим на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, до 100% тарифної ставки (посадового окладу).

Виходячи з пункту 1 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Рада СРСР, Рада Міністрів СРСР, ВЦРПС №524-156 від 07 травня 1986 року, пунктів 1,4 постанови Рада Міністрів СРСР та ВЦРПС №665-195 від 05 червня 1986 року, пункту 1 постанови Рада Міністрів УРСР і Української республіканської Рада професійних Спілок №207-7 від 10 червня 1986 року, оплата за роботу у зонах небезпеки провадитися з урахуванням кратності зони небезпеки по тарифній ставці, підвищеної у два рази.

Відповідно до п. 4 постанови Міністрів УРСР і Укрпрофради «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» від 10.06.1986 р. №207-7 була встановлена премія працівникам занятим в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в розмірі - 60 % тарифної ставки (посадового окладу). На доплату за роботу в надурочний час, святкові і вихідні дні премія не нараховувалась.

Оскільки в період часу з 03 по 04 травня 1986 року ОСОБА_1 виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в III зоні небезпеки, яка відноситься до території з найбільшим рівнем радіоактивного опромінення, суд обґрунтовано прийшов до висновку, що позивачу необхідно здійснити перерахунок заробітної плати, оскільки його робота за період ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС повинна бути оплачена з обліком всіх зазначених вище постанов, в тому числі тарифна ставка за період виконання робіт позивачем в III зоні небезпеки повинна бути підвищена на 100%, тобто в два рази та нарахована премія в розмірі 60% тарифної ставки.

Видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, що передбачено ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно наказу Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 №644 якщо особа відпрацювала в зоні відчуження менше календарного місяця і пенсію призначають із заробітку, отриманого за фактично відпрацьований час у зоні відчуження, то слід видавати довідку встановлено у зразка.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, про заробітну штату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.1 1.2005 року №22-1, передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України додаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 року №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено періоди роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Окрім цього, для підтвердження періодів роботи з ліквідації наслідків аварії можуть прийматися документи, передбачені постановою Кабінету Міністрів УРСР від 20.01.1997 р. №51 «Про порядок видачі посвідчень, особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, це військовий квиток, де зазначено період роботи, населений пункт, об'єкт чи номер зони, в яких особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження, в яких зазначено кількість днів роботи в зоні і населений пункт (об'єкт) та кратність.

Документами, що підтверджують періоди роботи в зоні відчуження можуть слугувати також: первинні довідки, первинний табель обліку робочого часу, дорожні листки та інші первинні документи, які містять відмітки підприємств, установ, організацій, в складі яких виконувались роботи та були розташовані в зоні відчуження.

У виключних випадках для підтвердження періодів роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС можуть прийматися виписки з особових рахунків про здійснення підвищеної оплати праці за у мови, що в особових рахунках зазначено за скільки днів здійснено підвищену оплат:

а) посвідчення про відрядження в зону відчуження (з відміткою населених пунктів зони відчуження);

б) військовий квиток і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження;

в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

07 вересня 2017 року позивачем подано до Вишгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області заяву про перерахунок пенсії, наказ СВК «Димерський» №1 від 28 серпня 2017 року, довідку про заробітну плату позивача за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 29 серпня 2017 року, розрахунок до даної довідки та розрахунково-платіжну відомість ОСОБА_1 за травень 1986 року.

Згідно п.п. 3-4 п. 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України від 23.11.2011 року №1210, у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження:

-менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження

-менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Позивачем подано до відповідача довідку про його заробітну плату за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 29 серпня 2017 року, розрахунок до даної довідки та розрахунково-платіжну відомість за травень 1986 року.

Суд відхиляє заперечення відповідача в частині посилання на порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, так як позивачем всі документи на призначення пенсії вже належним чином було подано і пенсія йому призначена.

Відтак, судом встановлено, що відповідачем безпідставно відмовлено позивачу в перерахунку пенсії, посилаючись на неподання необхідних для цього документів.

Разом з тим, суд звертає увагу й на те, що відповідачем не надано обґрунтування які саме документи повинен був надати позивач.

З огляду на наведене, судом встановлено порушене право позивача, яке підлягає захистові, а позов про це задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись статтями 241-246 КАС України,

вирішив:

позовну заяву задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Вишгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням заробітної плати за період роботи в зоні відчуження згідно довідки СВК «Димерський» від 29 серпня 2017 року.

Зобов'язати Вишгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи в зоні відчуження з 03.05.1986 року по 04.05.1986 року, відповідно до довідки СВК «Димерський» від 29.08.2017 року, з врахуванням вимог п.п. 4 п. З Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210, починаючи з 07.09.2017 року з врахуванням вже виплачених сум.

Рішення може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення, шляхом подання апеляційної скарги через Вишгородський районний суд Київської області.

Повне судове рішення складено 22 січня 2017 року.

Суддя