Рішення № 71845679, 12.01.2018, Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
12.01.2018
Номер справи
359/8314/17
Номер документу
71845679
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 359/8314/17

Провадження № 2-а/359/36/2018

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2018 року о 09 годині 50 хвилин Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого судді - Муранової-Лесів І.В.,

при секретарі - Степаненко А.О.,

представника відповідача - Головкіна Р.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду Київської області про визнання рішення неправомірним та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,-

В С Т А Н О В И В:

24.10.2017 позивач ОСОБА_2 звернувся до Бориспільського міськрайонного суду Київської області з вище зазначеним позовом, відповідно до якого просить суд:

- визнати дії Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови йому в перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати на підставі постанови КМУ від 24.05.2017 року № 353 «Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006 року № 268 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України»;

- зобов'язати Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити йому з 01.10.2017 року перерахунок, відповідно до ст.37-1 ЗУ «Про державну службу»( в редакції, що діяла на дату призначення йому пенсії), та виплату пенсії державного службовця, призначену у розмірі 80 % заробітної плати відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи в органі місцевого самоврядування, з урахуванням підвищення відповідно до постанови КМУ від 24.05.2017 року № 353 «Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.20106 № 268 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов КМУ» на підставі довідки Обуховицької сільської ради Іванківського району Київської області від 27.09.2017 року № 1415, та провести нарахування і здійснити виплату заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку з урахуванням раніше проведених виплат.( а.с.1-6).

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він звернувся до відповідача із заявою здійснити перерахунок пенсії згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої йому була призначена пенсія з 16.03.2000 року. Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області відмовило в перерахунку пенсії, вказану відмову позивач вважає неправомірною, такою, що суперечить нормам діючого законодавства, і такою, що порушує його законні права на пенсійне забезпечення.

У судове засідання позивач не з'явився. Від нього надійшла заява, в якій просить розглядати справу без його присутності, позовні вимоги підтримує (а.с.22).

Представник відповідача Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області в судове засідання також не з'явився, направив до суду письмові заперечення (а.с.23-26), відповідно до яких Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

З 01.05.2016 року набрав чинності ЗУ «Про державну службу» 889-УІІІ від 10.12.2015 року, ним скасовано, зокрема статтю 37-1 ЗУ «Про державну службу « № 3723(п.2 Прикінцевих та перехідних положень №889). В ст.90 цього Закону визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Перерахунки пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям цим законом не передбачено. Крім того, Законом України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01.01.2015 року, внесено зміни до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу», що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідач також зазначає, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗУ«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу, Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України». У зв'язку з чим, з 01 червня 2015 року пенсії по Закону України «Про державну службу» не призначаються та раніше призначені пенсії не перераховуються.

Крім того відповідач зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів», не передбачено проведення перерахунку пенсій призначених, зокрема відповідно до Закону «Про державну службу». Дана постанова набрала законної сили з дня опублікування та застосовується з 01.12.2015. Цією постановою виключено пункт 4 та внесено зміни у пункти 5 та 6 постанови Кабінетів Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», у частині, що стосувалась проведення перерахунку пенсій державним службовцям.

Відповідач звертає увагу, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною заробітної плати.

Відповідач зазначає, що на час звернення позивача до управління Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії, не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача.

Дослідивши подані до суду заяву та письмові заперечення, а також письмові матеріали адміністративної справи, суд прийшов до висновку, що заявлені позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Згідно з вимогами ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України , органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 16.03.2000 року перебуває на обліку в Бориспільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію по інвалідності від 2 групи інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% від заробітку, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 та розпорядженням №142420 від 29.09.2016 року (а.с. 11, 16).

Відповідно до довідки, виданої Обуховицькою сільською радою Іванківського району Київської області № 1415 від 27.09.2017 року, заробітна плата сільського голови Обуховицької сільради, з якої ОСОБА_2 призначена пенсія, станом на 26 травня 2017 року, згідно постанови КМУ від 26.05.2017 р. № 353 становить 18230 гривень: посадовий оклад- 4300 грн., надбавка за ранг (8 ранг)-100 грн., надбавка за вислугу років(20%)-880 грн., надбавка за високі досягнення у праці(50%)-2200 грн., премія(250% від посадового окладу)-10750 грн.. На всі суми нараховується єдиний соціальний внесок( а.с.15).

Враховуючи дані вказаної довідки, а також трудової книжки позивача (а.с.13-14), ОСОБА_2 проходив службу в органах місцевого самоврядування, має 8-й ранг державного службовця.

Пунктом 12 «Прикінцевих та перехідних положень» ЗУ «Про державну службу» визначено, що на одержання пенсії державного службовця мають право особи, які на день набрання чинності цим законом мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 ЗУ «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії (стаття 37 Закону № 3723-12) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до п.2 Розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» , дія Закону України «Про державну службу» поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні" цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.

У зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена позивачу пенсія, позивач звернувся 04.10.2017 року до відповідача зі зверненням про перерахунок його пенсії (а.с.17).

Як вбачається зі змісту листа від 13.10.2017 за № 10358/03 Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області повідомило позивача, що підстави для перерахунку пенсії за віком державного службовця, в зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючих державних службовців, відсутні, мотивуючи це тим, що з 01.05.2016 року набрав чинності ЗУ «Про державну службу» № 889-VІІ від 10.12.2015 року, яким не передбачено перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.(а.с. 17).

Статтею 37-1 Закону України «Про Державну службу», у редакції, яка була чинною станом на час призначення пенсії позивачу, передбачалось, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

В подальшому законодавство, яке регулює спірні правовідносини зазнало суттєвих змін.

Так, відповідно до змін, внесених Законом України N 76-VIII від 28.12.2014, з 01.01.2015 року набула чинності нова редакція ст.37-1 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 (в редакції від 25 березня 2014 року) було встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Відповідно до п.5 вказаної постанови (у редакції від 25 березня 2014 року) перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до постанови КМ України від 31 травня 2000 року №865внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Крім того, п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, який набув чинності з 1 квітня 2015 року, передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу, Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України».

Одночасно вказаним Законом було внесено зміни до ст.37 Закону України «Про державну службу», в тому числі доповнено частиною шостою наступного змісту: з 1 січня 2016 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії в порядку і на умовах, передбачених цим Законом, законами України «Про статус народного депутата України», «Про прокуратуру», «Про наукову і науково-технічну діяльність», виплачується у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Крім того, з 1 травня 2016 року Закон України «Про державну службу», який містив вищенаведені положення щодо порядку призначення та перерахунку пенсій державним службовцям втратив чинність, та набрав чинності Закон України «Про державну службу» в редакції закону від 10 грудня 2015 року, за змістом статті 90 якого пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».

Проте Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Не передбачене таке право і Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Не вбачається такого права на перерахунок раніше призначеної пенсії і зв'язку з підвищенням посадових окладів, тощо, працюючим державним службовцям, і за змістом постанови Кабінету Міністрів України від 24 травня 2017 року №353 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України, якою було внесено зміни до п.6 постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268, абзац другий пункту 6 викладено в нові редакції: «преміювання голів обласних, районних і районних у містах рад, їх заступників, сільських, селищних і міських голів, установлення їм надбавок, надання матеріальної допомоги здійснюється у порядку та розмірах, визначених цією постановою, у межах затверджених видатків на оплату праці. Рішення про зазначені виплати приймається відповідною радою».

Отже, у відповідача на момент звернення позивача із заявою про перерахунок його пенсії, не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії.

Крім того, суд звертає увагу, що зміни, внесені до чинного законодавства не призвели до зменшення розміру призначеної позивачу пенсії, у зв'язку з чим посилання позивача на порушення вимог ст.ст. 21,22, 24, 58 Конституції України, а також на практику Європейського суду з прав людини щодо права власності на пенсію та порушення відповідачем статті 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав та основоположних свобод людини, є безпідставними.

Так, у рішенні Європейського суду з прав людини від 9 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» зазначено наступне: «Суд розуміє, що подальша реалізація соціальних та економічних прав здебільшого залежить від ситуації, особливо фінансової, яка склалася в даній державі. З іншого боку, Конвенція має тлумачитися у світлі ситуації сьогодення (згадуване рішення у справі Маркса, с. 19, п. 41), і вона покликана гарантувати особі реальні права, що можуть бути практично реалізовані у сферах, які вона охоплює .

Як було зазначено Європейським судом з прав людини в ухвалі «Великода проти України» від 03.06.2014 р., законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Крім того, встановлено, що відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України №16 "Про відмову у зверненні до Конституційного Суду України з конституційним поданням щодо конституційності статті 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ "Про державну службу", суд дійшов висновку про відсутність обґрунтованих підстав для звернення до Конституційного Суду України з конституційним поданням для вирішення питання стосовно відповідності Конституції України (конституційності) статті 37-1 Закону України №3723-ХІІ, у зв'язку з тим, що положення зазначеної статті на даний момент не є чинним. Також зазначено, що спеціальний закон, відповідно до якого здійснюється конституційне судочинство, не передбачає підстав для відкриття провадження та розгляду справи за конституційним подання, яке ґрунтується на нечинних нормах.

З урахуванням викладеного суд прийшов до висновку, що заявлені позовні вимоги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та задоволенню не підлягають, оскільки на момент звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії підстави для перерахунку пенсії були відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 5, 74-77, 139, 241-246,250, 293,293 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позову ОСОБА_2 до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду Київської області про визнання рішення неправомірним та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - відмовити повністю.

Повне судове рішення виготовлено 17 січня 2018 року.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано, та у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.В. Муранова-Лесів