Рішення № 71842478, 26.01.2018, Ковпаківський районний суд м. Суми

Дата ухвалення
26.01.2018
Номер справи
592/14452/17
Номер документу
71842478
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №592/14452/17

Провадження №2-а/592/147/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2018 року м.Суми

Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Князєв В.Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

встановив:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, який обґрунтовує, тим що на виконання постанови Ковпаківського районного суду м.Суми від 07.06.2016 р. Сумським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області з 16.05.2016 р. призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру». Розмір призначеної пенсії складає 14422,41 грн. Разом з тим, він з органів прокуратури не звільнявся і до цього часу працює на прокурорській посаді. З часу призначення і до цього часу пенсія у зазначеному розмірі відповідачем не виплачується, а з 01.10.2017 р. виплачується в обмеженому розмірі - 3032,10 грн. Листом від 06.10.2017 р. №22519/04-17 відповідач повідомив, що п.1 ст.2 ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 р. передбачено, що максимальний розмір пенсії, призначеної, зокрема, відповідно до ЗУ «Про прокуратуру», не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність у період з 01.01.2017 р. по 31.12.2017 р., максимальний розмір пенсії або щомісячного довічного грошового утримання не може перевищувати 10740 грн. Листом від 01.11.2017 р. №24197/04-17 відповідач йому повідомив про те, що відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 р. йому з 01.10.2017 р. поновлено виплату пенсії, що розрахована відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і складає 3032,10 грн. Вважає дії Сумського об'єднаного управління ПФУ Сумської області щодо невиплати йому з 01.01.2017 р. раніше призначеної пенсії та виплати йому з 01.10.2017 р. пенсії в обмеженому розмірі протиправними, такими, що грубо порушують його права на соціальний захист і пенсійне забезпечення, передбачені Конституцією та іншими законами України. У листі від 06.10.2017 р. відповідач в обґрунтування своїх дій посилається на ст.47 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно з якою, начебто у період з 01.04.2015 р. по 31.12.2017 р. особам, які працюють на посадах та на умовах, передбачених ЗУ «Про прокуратуру», призначені пенсії не виплачуються. Проте, такої норми, яка б передбачала невиплату пенсії саме в зазначений відповідачем період не існує. У зв'язку з цим, позивач просить суд визнати протиправними дії СОУПФУ Сумської області щодо невиплати йому з 01.01.2017 р. раніше призначеної пенсії за вислугу років; визнати протиправними дії СОУПФУ Сумської області щодо застосування до нього ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» в частині виплати йому з 01.10.2017 р. пенсії в обмеженому розмірі - 3032,10 грн., розрахованому відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; зобов'язати СОУПФУ Сумської області відновити з 01.01.2017 р. виплату призначеної йому пенсії за вислугу років у повному розмірі - 14422,41 грн., без обмеження максимального розміру пенсії та виплатити різницю в пенсії за минулий час.

Представник відповідача - Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області надіслав до суду відзив на адміністративний позов, в якому в задоволенні позову просив відмовити та зазначив, що позивачеві з 16.05.2016 р. призначено пенсію, а тому він перебуває на обліку в СОУПФУ Сумської області, як отримувач пенсії відповідно до ЗУ «Про прокуратуру». З 01.01.2018 р. пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів», виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється. Оскільки позивач продовжує працювати в органах прокуратури, то управлінням правомірно здійснюється виплата йому пенсії в розмірі, обчисленому відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Крім того, позивачем було подано адміністративний позов про поновлення виплати пенсії до суду 14.12.2017 р., тобто через 1 рік, що є порушенням строку звернення до адміністративного суду.

Перевіривши матеріали справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Судом встановлено, що з 16.05.2016 р. ОСОБА_1 призначено пенсію та він перебуває на обліку в Сумському об'єднанні управління Пенсійного фонду України Сумській області, як отримувач пенсії відповідно до ЗУ «Про прокуратуру».

Постановою Ковпаківського районного суду м.Суми від 07.06.2016 р. визнано протиправними дії управління Сумського об'єднання управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у призначенні пенсії за вислугою років ОСОБА_1 згідно статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру"; зобов'язано Сумське об'єднання управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести обчислення пенсії за вислугою років ОСОБА_1 згідно ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" з 16 травня 2016 року, виходячи із розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати (а.с.15-18).

Листом №22519/04-17 від 06.10.2017 р. відповідач повідомив позивача, що п.1 ст.2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 р. №3668 передбачено, що максимальний розмір пенсії, призначеної, зокрема, відповідно до ЗУ «Про прокуратуру», не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність у період з 01.01.2017 р. по 31.12.2017 р., максимальний розмір пенсії або щомісячного довічного грошового утримання не може перевищувати 10740 грн. Одночасно повідомило, що відповідно до ст.47 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами) тимчасово, у період з 01.04.2015 р. по 31.12.2017 р. особам (крім інвалідів І та ІІ групи, інвалідів війни ІІІ групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія п.1 ст.10 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), які працюють на посадах та на умовах, передбачених ЗУ «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачується (а.с.20).

Листом №24197/04-17 від 01.11.2017 р. відповідач повідомив позивача, що з 01.10.2017 р. відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 р. №2148-VIII ОСОБА_1 поновлена виплата пенсії, яка розрахована відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне страхування». Розмір пенсії до виплати склав 3032,10 грн. (а.с.21).

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. №213-VIII було внесено зміни і до ст.47 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно з абзацами 2 та 3 зміненої редакції ч.1 цієї статті тимчасово, у період з 01.04.2015 р. по 31.12.2015 р., у період роботи особи на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених ЗУ «Про прокуратуру», пенсії, призначені відповідно до цього закону не виплачуються.

На час призначення у 2016 р. позивачеві пенсії абзаци другий та третій ч.1 ст.47 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» були викладені в редакції згідно з ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 р. №911 - VIII і передбачали, що особам, які працюють на посадах та на умовах, передбачених ЗУ «Про прокуратуру», призначені пенсії не виплачуються тимчасово, у період з січня 2016 р. по 31.12.2016 р.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 р. №1774 - VIII, який набрав чинності з 01.01.2017 р., редакцію абзаців другого та третього ч.1 ст.47 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» було знову змінено. Згідно з новим законом в цій частині особам, які працюють на посадах та на умовах, передбачених ЗУ «Про прокуратуру», призначені пенсії не виплачуються тимчасово по 31.12.2017 р.

Таким чином, стаття 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачає і ніколи не передбачала можливості невиплати пенсії у зазначений відповідачем період - з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2017 року. Наведеними вище трьома різними законами регулювалися окремі відносини у сфері пенсійного забезпечення в різні періоди - відповідно у 2015, 2016 та 2017 роках, відносно різного кола осіб. Кожний новий закон не продовжував дію попереднього. А тому їх не можна об'єднувати і трактувати на власний розсуд, як це зроблено відповідачем. Закон від 24.12.2015 р. № 911-VIII дійсно обмежував права позивача на отримання пенсії у 2016 році. Проте новий Закон від 06.12.2016 р. № 1774-VIII в цій частині не має застосовуватися до позивача, якому пенсію призначено до набрання ним чинності, оскільки погіршує становище позивача, звужує зміст та обсяг існуючого права на пенсійне забезпечення.

У п. 3.4 рішення Конституційного Суду України № 4-рп/2007 від 18.06.2007 р. з питань невиплати заробітної плати пенсіонерам зазначено, що Конституція України не допускає будь-яких обмежень у правах громадян за ознаками майнового стану, зокрема в залежності від отримання працюючими пенсіонерами заробітної плати.

У рішеннях Конституційного Суду України підкреслюється, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги, необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається (рішення від 6 липня 1999 р. № 8-рп/99 , від 20 березня 2002 р. № 5-рп/2002, від 17 березня 2004 р. №7-рп/2004, від 1 грудня 2004 р. № 20-рп/2004).

У рішенні від 11.10.2005 р. № 8рп Конституційний Суд України зазначив, що в Україні як соціальній, правовій державі політика спрямовується на створення умов, які забезпечують достатній життєвий рівень, вільний і всебічний розвиток людини як найвищої соціальної цінності, її життя і здоров'я, честь і гідність.

Утвердження та дотримання закріплених у нормативно-правових актах соціальних стандартів є конституційним обов'язком держави. Діяльність її правотворчих і правозастосовчих органів має здійснюватися за принципами справедливості, гуманізму, верховенства і прямої дії норм Конституції України, а повноваження - у встановлених Основним Законом України межах і відповідно до законів.

Зазначені конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачають за змістом статей 1, 3, 6 (частина друга), 8, 19 (частина друга), 22, 23, 24 (частина перша) Основного Закону України правові гарантії, правову визначеність і пов'язану з ними передбачуваність законодавчої політики у сфері пенсійного забезпечення, необхідні для того, щоб учасники відповідних правовідносин мали можливість завбачати наслідки своїх дій і бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано, тобто набуте право не може бути скасоване, звужене.

Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Водночас, як зазначалося вище, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 р. № 1774-VIII, що набрав чинності з 1 січня 2017 року, внесено зміни до ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на які у своєму листі від 06.10.2017 р. посилається відповідач. Згідно з новим законом, особам, які працюють на посадах та на умовах, передбачених Законом України «Про прокуратуру», тимчасово, по 31 грудня 2017 року, призначені пенсії не виплачуються.

Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Про це ж зазначено і в рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 р. № 1-рп/99 у справі щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів).

Крім того, у Законі України від 06.12.2016 р. № 1774-VIII положення щодо невиплати пенсій особам, яким вона призначена до набрання ним чинності, відсутні.

Зважаючи на редакцію змін до ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», обмеження щодо виплати пенсій повинні застосовуватися до осіб, яким її призначено після 1 січня 2017 р., а з 1 січня 2017 р. пенсія особам, яким вона призначена до вказаної дати, повинна виплачуватися у повному, призначеному раніше, обсязі.

З тих же підстав протиправними є дії відповідача щодо застосування до позивача Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 р. в частині обмеження при поновленні виплати з 01.10.2017 р. пенсії її розміру сумою, що розрахована відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (3032,10 грн.). У даному випадку новим законом суттєво звужено зміст та обсяг набутого позивачем раніше права на певний розмір пенсійного забезпечення.

Враховуючи положення Конвенції, Конституції України щодо гарантій права на соціальний захист, права на отримання пенсії, інших законів, практики Європейського суду з прав людини, можна зробити висновок, що протиправними діями відповідача порушуються права позивача на соціальний захист і майновий інтерес, а саме через невиплату з 01.01.2017 р. раніше призначеної пенсії у повному розмірі та виплату з 01.10.2017 р. пенсії в обмеженому розмірі. А тому, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо невиплати ОСОБА_1 з 01.01.2017 р. раніше призначеної пенсії за вислугу років; визнати протиправними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо застосування до ОСОБА_1 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» в частині виплати ОСОБА_1 з 01.10.2017 р. пенсії в обмеженому розмірі - 3032,10 грн., розрахованому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області відновити з 01.01.2017 р. виплату призначеної ОСОБА_1 пенсію за вислугу років у повному розмірі - 14422,41 грн., без обмеження максимального розміру пенсії та виплатити різницю за минулий час.

Керуючись ст. ст. 2, 6 - 12, 72 - 77, 90, 94, 139, 242-246, 250, 255, 257, 260, 262, 263 КАС України, суд,-

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (40009, м.Суми, вул.Степана Бандери, 43, Код ЄДРПОУ 40383837) щодо невиплати ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) з 01.01.2017 р. раніше призначеної пенсії за вислугу років.

Визнати протиправними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (40009, м.Суми, вул.Степана Бандери, 43, Код ЄДРПОУ 40383837) щодо застосування до ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» в частині виплати ОСОБА_1 з 01.10.2017 р. пенсії в обмеженому розмірі - 3032,10 грн., розрахованому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (40009, м.Суми, вул.Степана Бандери, 43, Код ЄДРПОУ 40383837) відновити з 01.01.2017 р. виплату призначеної ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) пенсію за вислугу років у повному розмірі - 14422,41 грн., без обмеження максимального розміру пенсії та виплатити різницю за минулий час.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (40009, м.Суми, вул.Степана Бандери, 43, Код ЄДРПОУ 40383837) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) 1920 грн. судових витрат, а у разі відсутності в Сумському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області (40009, м.Суми, вул.Степана Бандери, 43, Код ЄДРПОУ 40383837) відкритих рахунків в органах Казначейства стягнути судові витрати з Державного бюджету України.

На рішення суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Дата складання повного судового рішення - 26.01.2018 р.

Суддя В.Б. Князєв