Рішення № 71838845, 23.01.2018, Барський районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
23.01.2018
Номер справи
125/1386/17
Номер документу
71838845
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

125/1386/17

2/125/62/2018

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23.01.2018 року м. Бар

Барський районний суд Вінницької області

в складі: головуючого судді Хитрука В.М.

при секретарі Білик Н.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бар Вінницької області цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «УКРТРАНСГАЗ» в особі Філії управління магістральних газопроводів «ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ» до ОСОБА_1 про зобов'язання виконати дії з усунення загрози об'єктам підвищеної небезпеки шляхом невідкладного демонтажу огорожі та вирубки багаторічних насаджень на земельній ділянці в охоронній зоні магістральних газопроводів «Союз», «Уренгой-Помари-Ужгород», «Прогрес»

ВСТАНОВИВ:

В заяві до суду позивач ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» в особі Філії УМГ «ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ» вказав, що товариство є підприємством трубопровідного транспорту, яке належить до газової та нафтопереробної галузей економіки України та виконує функції оператора газотранспортної системи для забезпечення підвищення рівня енергетичної безпеки держави та ефективного функціонування та розвитку нафтогазового комплексу, задоволення потреб внутрішніх та іноземних споживачів у відповідних послугах у безпечний, надійний та економічний спосіб. ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» здійснює експлуатацію, реконструкцію і сервісне обслуговування магістральних газопроводів і об'єктів на них. Барське ЛВУМГ є структурним підрозділом філії УМГ «Черкаситрансгаз» ПАТ «УКРТРАНСГАЗ». Предметом діяльності Барського ЛВУМГ є експлуатація магістральних газопроводів газотранспортної системи, забезпечення надійності та безпеки експлуатації об'єктів газотранспортної системи у відповідності з діючими нормами та правилами.

Під час виконання планового огляду лінійної частини та стану охоронних зон магістрального газопроводу «Союз» , магістрального газопроводу «Уренгой-Помари-Ужгород», магістрального газопроводу «Прогрес», які проходять по території Ялтушківської сільської ради Барського району Вінницької області, виявлено порушення охоронних зон магістральних газопроводів, а саме висаджено багаторічні насадження (груш) в межах охоронної зони об'єктів магістральних газопроводів та безпосередньо на магістральному газопроводі, а також зведено огорожу. Земельна ділянка належить ОСОБА_1. Враховуючи, що сад - це частина земельної ділянки, що перебуває у власності відповідача і засаджена плодовими насадженнями, то має місце триваюче порушення з боку Відповідача встановлених законодавством України обмежень у володінні та користуванні земельними ділянками в межах охоронної зони об'єктів магістральних трубопроводів зі створенням ризиків техногенного і природного характеру та аварійної ситуації на магістральних газопроводах. 15 серпня 2016р. філією УМГ «Черкаситрансгаз» було направлено Відповідачу вимогу про усунення в термін до 24 серпня 2016 р. загрози об'єктам підвищеної небезпеки ПАТ «УКРТРАНСГАЗ», невідкладно демонтувати огорожу (дерев'яні стовпи та металеву сітку) та здійснити вирубку багаторічних насаджень в межах охоронної зони. Однак, вказана вимога Відповідачем була проігнорована. Тому позивач просив суд зобов'язати ОСОБА_1 виконати дії з усунення загрози об'єктам підвищеної небезпеки шляхом невідкладного демонтажу огорожі та вирубки багаторічних насаджень на земельній ділянці НОМЕР_1 в охоронній зоні магістральних газопроводів «Союз», «Уренгой-Помари-Ужгород», «Прогрес».

У судовому засіданні представник позивача збільшила позовні вимоги. Просила суд зобов'язати ОСОБА_1 виконати дії з усунення загрози об'єктам підвищеної небезпеки шляхом невідкладного демонтажу огорожі та вирубки багаторічних насаджень на земельній ділянці НОМЕР_1 в охоронній зоні магістральних газопроводів «Союз», «Уренгой-Помари-Ужгород», «Прогрес» із попереднім отриманням письмового дозволу (згоди) від Барського ЛВУМГ філії УМГ «ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ» ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» на виконання робіт в охоронній зоні об'єкта магістрального трубопроводу.

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 позовні вимоги підтримала повністю та наполягала на їх задоволенні.

Відповідач по справі ОСОБА_1 позов не визнав, заперечував проти його задоволення, пояснивши суду, що він є власником вказаної у позові земельної ділянки, на якій посаджені дерева груші та наявна огорожа. Вважає, що ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» упереджено до нього ставиться.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, вважає, що позов доведений та обґрунтований i його слід задовольнити повністю. До такого висновку суд дійшов з наступного.

Відповідно до Постанови КМУ № 1173 від 24.07.1998р. «Про розмежування функцій з видобування, транспортування, зберігання і реалізації природного газу» з метою сприяння підвищення рівня енергетичної безпеки держави, забезпечення ефективного функціонування нафтогазового комплексу та повнішого задоволення потреб споживачів на ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» покладається обов'язок щодо транспортування та зберігання природного газу.

Публічне акціонерне товариство «УКРТРАНСГАЗ» є підприємством трубопровідного транспорту, яке належить до газової та нафтопереробної галузей економіки України та виконує функції оператора газотранспортної системи для забезпечення підвищення рівня енергетичної безпеки держави та ефективного функціонування та розвитку нафтогазового комплексу, задоволення потреб внутрішніх та іноземних споживачів у відповідних послугах у безпечний, надійний та економічний спосіб.

Відповідно до зазначеної мети, ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» здійснює експлуатацію, реконструкцію і сервісне обслуговування магістральних газопроводів і об'єктів на них.

Згідно вимог статті 16 Закону України «Про трубопровідний транспорт», підприємства трубопровідного транспорту серед інших прав та обов'язків зобов'язані забезпечувати дотримання діючих норм і правил безпеки та технічної експлуатації трубопроводів, правил пожежної охорони та охорони навколишнього природного середовища, здійснювати діагностичний контроль за станом трубопроводів діючими засобами згідно з правилами технічної експлуатації та нормативними актами з діагностики.

Барське лінійне виробниче управління магістральних газопроводів є структурним підрозділом філії УМГ «Черкаситрансгаз» ПАТ «УКРТРАНСГАЗ». Відповідно до Положення про структурний підрозділ, одними з головних завдань Барського ЛВУМГ є надання послуг з безперебійного транспортування споживачам України природного газу та здійснення транзиту природного газу через територію України. Предметом діяльності Барського ЛВУМГ є експлуатація магістральних газопроводів газотранспортної системи (далі - МГ), забезпечення надійності та безпеки експлуатації об'єктів газотранспортної системи у відповідності з діючими нормами та правилами.

Під час виконання планового огляду лінійної частини та стану охоронних зон магістрального газопроводу «Союз», магістрального газопроводу «Уренгой-Помари-Ужгород», магістрального газопроводу «Прогрес», які проходять по території Ялтушківської сільської ради Барського району Вінницької області, структурним підрозділом Позивача - Барським лінійного виробничим управлінням магістральних газопроводів філії УМГ «ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ» виявлено порушення охоронних зон магістральних газопроводів на 2201,3 км МГ «Союз», на 3992,8 км МГ «УПУ» та на 4138,2 км МГ «Прогрес» висаджено багаторічні насадження (груш) в межах охоронної зони об'єктів магістральних газопроводів (до 350 метрів з обох боків від осі газопроводів) та безпосередньо на магістральному газопроводі, а також зведено огорожу. Факт порушення засвідчено в Акті обстеження земельної ділянки від 09.09.2015р.

Зокрема, виявлені порушення охоронної зони трьох ниток магістральних газопроводів, які становлять: на 4138,2 км Магістрального Газопроводу «Прогрес» вздовж 66 метрів, безпосередньо на трубопроводі, та в межах 350 метрів від осі газопроводу засаджено багаторічними насадженнями; безпосередньо на 3992,8 км Магістрального Газопроводу «УПУ», на 4138,2 км Магістрального Газопроводу «Прогрес» та на відстані 13 м від осі МГ «Союз» (на 2201,3 км), зведено огорожу шляхом встановлення дерев'яних стовпів висотою 1,5-2 м., які обтягнуті металевою сіткою.

Згідно пункту 1 частини 2 статті 11 Законом України «Про правовий режим земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів» та пункту 7 Правил охорони магістральних газопроводів, затверджених Постановою Кабінету міністрів України № 1747 від 16.11.2002 р., розмір охоронної зони МГ «Союз», МГ «УПУ», МГ «Прогрес» (газопроводи І класу, діаметр 1420 мм.) складає 350 метрів з обох боків від осі газопроводів. При цьому, згідно частини 5 статті 11 вказаного Закону, на багатониткових магістральних газопроводах охоронні зони визначаються від осі крайніх магістральних газопроводів у розмірі, встановленому для найбільшого умовного діаметра серед усіх ниток.

Статтею 110 Земельного Кодексу України визначено, що на використання власником земельної ділянки або її частини може бути встановлено обмеження.

Статтею 112 ЗК України обумовлено, що охоронні зони створюються: уздовж ліній зв'язку, електропередачі, земель транспорту, навколо промислових об'єктів для забезпечення нормальних умов їх експлуатації, запобігання ушкодження, а також зменшення їх негативного впливу на людей та довкілля, суміжні землі та інші природні об'єкти. Правовий режим земель охоронних зон визначається законодавством України.

Як передбачено частиною 2 ст.11 Закону України від 15.05.1996 № 192/96-ВР "Про трубопровідний транспорт", уздовж трубопроводів встановлюються охоронні зони. Земля в межах охоронних зон не вилучається, а використовується з обмеженнями (обтяженнями) відповідно до закону або договору. Порядок встановлення, розмір та режим використання охоронної зони об'єкта трубопровідного транспорту визначаються законодавством України.

Водночас спеціальною нормою права, яка регулює відносини ПАТ «Укртрансгаз» із землевласниками та землекористувачами щодо режиму земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів - Законом України від 17.02.2011 № 3041-VI "Про правовий режим земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів", яким визначаються організаційні та правові засади встановлення та дотримання правового режиму земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів з метою забезпечення їх безперебійного функціонування, раціонального використання земель у межах встановлених охоронних зон, режиму ведення господарської та іншої діяльності, охорони довкілля та екологічної безпеки, а також безпечної життєдіяльності та захисту населення, господарських об'єктів від впливу можливих аварій (аварійних ситуацій).

Дія цього Закону (№ 3041-VI) поширюється на правовідносини, пов'язані з використанням земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів, незалежно від форми власності на землю і об'єкти магістральних трубопроводів.

Згідно статті 1 вказаного закону, охоронна зона об'єктів магістральних трубопроводів - територія, обмежена умовними лініями уздовж наземних, надземних і підземних трубопроводів та їх споруд по обидва боки від крайніх елементів конструкції магістральних трубопроводів та по периметру наземних споруд на визначеній відстані, на якій обмежується провадження господарської та іншої діяльності; правовий режим земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів - установлений законодавством особливий режим використання земель власниками та користувачами земельних ділянок, а також підприємствами магістральних трубопроводів, що встановлюється в межах земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів для забезпечення належних умов їх експлуатації, запобігання їх ушкодженню та для зменшення можливого негативного впливу на людей, суміжні землі, природні об'єкти та довкілля в цілому.

Метою встановлення охоронної зони є створення нормальних умов для роботи газопроводу, його регулярного обслуговування, збереження цілісності, а також мінімізація наслідків можливих аварій.

Відповідно до ст. 8 Закону № 3041-VI від 17.02.2011р., на використання власником або користувачем земельної ділянки чи її частини в межах земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів встановлюються обмеження в обсязі, передбаченому цим Законом. Обмеження на використання земельних ділянок у межах земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів встановлюються і діють з дня введення відповідного об'єкта магістрального трубопроводу в експлуатацію. Перехід права власності чи користування земельною ділянкою не є підставою для припинення дії обмежень на використання земельної ділянки в межах земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів.

Відповідно до частини 3 ст.9 Закону № 3041-VI від 17.02.2011р, власники або користувачі земельної ділянки, органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства магістральних трубопроводів вживають заходів щодо охорони земель та дотримання встановлених обмежень у використанні земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів.

Статтею14 Закону № 3041-VI від 17.02.2011р. визначені особливості використання земель в охоронних зонах об'єктів магістральних трубопроводів, згідно якої земельні ділянки, розташовані в охоронних зонах об'єктів магістральних трубопроводів, не вилучаються у їх власників або користувачів, а використовуються з обмеженнями, встановленими цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Зазначені обмеження встановлюються для власників та користувачів земельних ділянок на провадження ними господарської діяльності в цих охоронних зонах залежно від визначених внутрішніх зон безпеки охоронних зон або в межах всієї охоронної зони об'єктів магістральних трубопроводів (ч.2 ст.14).

Згідно частин 1 статті 20, ст. 21 цього закону, фізичні та юридичні особи, власники та користувачі земельних ділянок при провадженні господарської та іншої діяльності на землях охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів зобов'язані дотримуватися особливого режиму їх використання та встановлених обмежень, а також дотримуватися інших обмежень, встановлених нормативно-правовими актами для земель охоронних зон та відповідно до цього Закону.

Власники та користувачі земельних ділянок при здійсненні ними господарської та іншої діяльності на землях охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів зобов'язані дотримуватися особливого режиму господарської діяльності та обмежень, які поділяються на загальні обмеження, що діють в охоронних зонах об'єктів магістральних трубопроводів незалежно від внутрішніх зон безпеки, та особливі обмеження, що встановлюються в охоронних зонах об'єктів магістральних трубопроводів залежно від категорії зони безпеки (частина 1 ст.22 Закону).

До особливих обмежень, що діють у межах охоронних зон об'єктів магістральних газопроводів, належить заборона (ч.4 статті 22 Закону № 3041-VI від 17.02.2011р) у тому числі будувати огорожі для відокремлення земельних ділянок приватної власності, лісових ділянок, садів, виноградників тощо; висаджувати багаторічні насадження.

Аналогічні вимоги щодо використання земель в охоронних зонах магістральних трубопроводів регулюються пунктом 11 Правил охорони магістральних трубопроводів, які затверджені Постановою КМ України, від 16.11.2002, № 1747 і встановлюють умови забезпечення охорони об'єктів магістральних трубопроводів від пошкоджень і руйнувань внаслідок несанкціонованого доступу, охорони довкілля, а також безпечної життєдіяльності населення на прилеглих до магістральних трубопроводів територіях.

Відповідно до статті 20 Закону № 3041, порушення законодавства України про трубопровідний транспорт тягне за собою встановлену законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Відповідальність за порушення законодавства про трубопровідний транспорт несуть особи, винні, у тому числі, у недотриманні вимог Правил охорони магістральних трубопроводів.

Належність земельної ділянки за кадастровим № НОМЕР_1 ОСОБА_1 засвідчується листом Відділу Держгеокадастру у Барському районі Вінницької області від 02.11.2015р. № 05-11/847 та підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №012822. Земельна ділянка має цільове призначення для товарного сільськогосподарського виробництва, а не для садівництва.

Магістральні газопроводи, на яких виявлено порушення охоронної зони є об'єктами підвищеної небезпеки, що підтверджується наступним.

Статтею 1 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки» від 18.01.2001р. № 2245-ІІІ, (далі - Закон України № 2245-ІІІ) наведено визначення, згідно яких об'єкт підвищеної небезпеки - об'єкт, на якому використовуються, виготовляються, переробляються, зберігаються або транспортуються одна або кілька небезпечних речовин чи категорій речовин у кількості, що дорівнює або перевищує нормативно встановлені порогові маси, а також інші об'єкти як такі, що відповідно до закону є реальною загрозою виникнення надзвичайної ситуації техногенного та природного характеру; потенційно небезпечний об'єкт - об'єкт, на якому можуть використовуватися або виготовляються, переробляються, зберігаються чи транспортуються небезпечні речовини, біологічні препарати, а також інші об'єкти, що за певних обставин можуть створити реальну загрозу виникнення аварії.

Як вбачається зі змісту статті 9 Закону України № 2245-ІІІ, суб'єкт господарської діяльності ідентифікує об'єкти підвищеної небезпеки відповідно до кількості порогової маси небезпечних речовин.

Згідно Свідоцтва про державну реєстрацію об'єкта (об'єктів) підвищеної небезпеки від 20.02.2004р., виданого територіальним управлінням Держнаглядохоронпраці по Вінницькій області, відносно структурного підрозділу Позивача - Барського ЛВУМГ УМГ «Черкаситрансгаз» ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України», газопроводи «Союз», «Уренгой-Помари-Ужгород», «Прогрес» з відгалудженнями і ГРС відносяться до 1 класу об'єктів підвищеної небезпеки та внесені до Державного реєстру об'єктів підвищеної небезпеки 09.02.2002р. (код об'єкта - 05.255031623.01.1).

На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України «Про реорганізацію дочірніх компаній Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» від 13.06.2012 №360-р та наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України «Про реорганізацію Дочірньої компанії «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» від 18.07.2012 №530 було припинено діяльність ДК «Укртрансгаз» внаслідок реорганізації шляхом перетворення в Публічне акціонерне товариство «УКРТРАНСГАЗ». Відповідно до п.1.1 Статуту ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» є правонаступником усіх майнових та немайнових прав та обов'язків ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України».

Тож, згідно зазначених положень Закону України № 2245-ІІІ, магістральні газопроводи «Союз», «Уренгой-Помари-Ужгород», «Прогрес» є об'єктами підвищеної небезпеки серед потенційно небезпечних об'єктів.

Частинами 2, 4 статті 8 Закону України № 2245-ІІІ, суб'єкт господарської діяльності зобов'язаний вживати заходів, направлених на запобігання аваріям та забезпечувати експлуатацію об'єктів підвищеної небезпеки з додержанням мінімально можливого ризику. При цьому, абз.8, 10 статті 1 Закону України № 2245-ІІІ визначено, ризик - ступінь імовірності певної негативної події, яка може відбутись в певний час або за певних обставин на території об'єкта підвищеної небезпеки і/або за його межами.

Також, згідно статті 1 Закону України «Про правовий режим земель в охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів», аварійна ситуація на магістральних трубопроводах - стан об'єктів магістральних трубопроводів, що характеризується порушенням меж та/або умов безпечної експлуатації, але не перейшов у аварію.

Крім того, організована територія дерев в межах охоронних зон магістральних газопроводів становить небезпеку до розповсюдження вогню у разі виникнення пожежі, адже згідно п. 11.1.5 Стандарту організації України 60.3-30019801.056:2008 «Правила пожежної безпеки для об'єктів газотранспортної системи ДК «Укртрансгаз», земельні ділянки, розташовані у межах охоронних зон, мають використовуватись землекористувачами з обмеженнями, передбаченими "Правилами охорони магістральних трубопроводів" і в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Враховуючи, що сад - це частина земельної ділянки, що перебуває у власності Відповідача і засаджена плодовими насадженнями (дерева, кущі), то має місце триваюче порушення з боку Відповідача встановлених законодавством України обмежень у володінні та користуванні земельними ділянками в межах охоронної зони об'єктів магістральних трубопроводів зі створенням ризиків техногенного і природного характеру та аварійної ситуації на магістральних газопроводах «Союз», «Уренгой-Помари-Ужгород», «Прогрес».

Беручи на себе відповідальність за управління ризиком, ПАТ «УКРТРАНСГАЗ», як підприємство, що має стратегічне значення для економіки і безпеки держави, зобов'язано застосовувати всі можливі заходи спрямовані на забезпечення мінімально можливого ризику на об'єктах підвищеної небезпеки.

Частиною 2 статті 13 ЦК встановлено, що при здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоду довкіллю або культурній спадщині.

Відповідно до статті 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

У разі недодержання особою при здійсненні своїх прав вимог, які встановлені ст. 13 ЦК України суд може зобов'язати її припинити зловживання своїми правами, а також застосувати інші наслідки встановлені законом.

Згідно статті 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Частиною 4 статті 319 та частиною 5 статті 373 ЦК України передбачено, власність зобов'язує. Власник земельної ділянки може використовувати на свій розсуд все, що знаходиться над і під поверхнею цієї ділянки,якщо інше не встановлено законом та якщо це не порушує прав інших осіб.

15 серпня 2016р. за вих. № 6813/02 філією УМГ «Черкаситрансгаз» було направлено Відповідачу вимогу про усунення в термін до 24 серпня 2016р. загрози об'єктам підвищеної небезпеки ПАТ «УКРТРАНСГАЗ», невідкладно демонтувати огорожу (дерев'яні стовпи та металеву сітку) та здійснити вирубку багаторічних насаджень в межах охоронної зони, що становить 350 м. по обидва боки від осі крайнього магістрального газопроводу.

Однак, вказана вимога Відповідачем була проігнорована, що підтверджується Актом обстеження земельної ділянки від 26.08.2016р. № 654/07, відповідно до якого жодних дій на виконання вимоги ОСОБА_1 вчинено не було.

Бездіяльність Відповідача та невиконання вимог ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» у приведенні земельної ділянки у відповідність вимогам діючого законодавства, свідчить про свідоме порушення правового режиму охоронних зон магістральних газопроводів та створенню реальної загрози для магістральних газопроводів «Союз», «Уренгой-Помари-Ужгород», «Прогрес», які об'єктами підвищеної небезпеки, та виникненню аварій та надзвичайних ситуацій.

Згідно статті 1163 ЦК України, фізична особа, життю, здоров'ю або майну якої загрожує небезпека, а також, юридична особа, майну якої загрожує небезпека, мають право вимагати її усунення від того, хто її створює.

Пунктом 1 статті 1164 ЦК України визначено, що у разі не усунення загрози майну юридичної особи заінтересована особа має право вимагати: вжиття невідкладних заходів щодо усунення загрози.

Зобов'язання, передбачене статтею 1163 ЦК України, спрямоване на виконання превентивної (попереджувальної) функції - запобігання завдання шкоди майну юридичної особи, крім того, протиправність дій Відповідача та його вина не є обов'язковими умовами виникнення зобов'язання. Змістом зобов'язання є право Позивача вимагати усунення небезпеки та обов'язок Відповідача припинити дію/бездіяльність, які викликали небезпеку.

Згідно частини 1 статті 7 Закону України «Про трубопровідний транспорт», магістральний трубопровідний транспорт має важливе народногосподарське та оборонне значення і є державною власністю.

Виходячи зі змісту норм Закону України «Про нафту і газ» та Закону України «Про трубопровідний транспорт», відносини з транспортування та зберігання природного газу є важливою та невід'ємною складовою нафтогазової галузі України. Належне функціонування нафтогазової галузі України є головною умовою забезпечення енергетичної безпеки України, що й підкреслює загальнодержавне значення галузі та необхідність суворого дотримання законодавства при вирішенні її проблемних питань та захисті її інтересів.

ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» здійснює суспільно-важливу і стратегічну функцію по своєчасному й безперебійному забезпеченню суб'єктів господарювання та соціальної сфери України природним газом, надійного та безпечного функціонування Єдиної газотранспортної системи України, а також забезпечення транзиту газу за міждержавними угодами.

Відповідно до постанов Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку підприємств, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави» від 04.03.2015р. № 83 та «Про визначення критеріїв віднесення об'єктів державної власності до таких, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави» від 03.11.2010 р. № 999 ПАТ «УКРТРАНСГАЗ», як суб'єкт господарювання державного сектору економіки та підприємство паливно-енергетичного комплексу, що здійснює діяльність з транспортування природного газу магістральними газопроводами і зберігання природного газу у підземних газосховищах, віднесено до підприємств, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави. В свою чергу, під «енергетичною безпекою держави» розуміється здатність держави в особі її органів управління забезпечити кінцевих споживачів природним газом в необхідному обсязі та належної якості у звичайних умовах, а також під час дії дестабілізуючих факторів (надзвичайних ситуацій) внутрішнього чи зовнішнього характеру у межах гарантованого покриття мінімального обсягу найважливіших потреб країни, окремих її районів, міст, селищ чи об'єктів у паливно-енергетичних ресурсах.

Згідно ч.1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі ст.ст. 13, 319, 321, 373, 1163, 1164 ЦК України, ст. ст. 112, 110 ЗК України, Закону України «Про правовий режим земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів», Закону України "Про трубопровідний транспорт", Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки», керуючись ст.ст.12, 13, 229, 264, 265, 273, 268 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати ОСОБА_1 виконати дії з усунення загрози об'єктам підвищеної небезпеки шляхом невідкладного демонтажу огорожі та вирубки багаторічних насаджень на земельній ділянці кадастровий номер: НОМЕР_1 в охоронній зоні магістральних газопроводів «Союз», «Уренгой-Помари-Ужгород», «Прогрес» із попереднім отриманням письмового дозволу (згоди) від Барського ЛВУМГ філії УМГ «ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ» ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» на виконання робіт в охоронній зоні об'єкта магістрального трубопроводу.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства «УКРТРАНСГАЗ» в особі Філії управління магістральних газопроводів «ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ» 1600 гривень понесених судових витрат, які складаються із судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів до Апеляційного суду Вінницької області шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції, а у разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя:

Повний текст рішення виготовлено та проголошено 25.01.2018.