
Справа № 815/318/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2018 року, 15год. 25хв м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Аракелян М.М.
За участю секретаря - Гуманенко В.О.
За участю сторін:
Від позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю
Від відповідача: Іщенко О.В. - за довіреністю
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом кандидата в депутати Таїровської селищної ради ОСОБА_3 (АДРЕСА_2) до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області (65497, Одеська область, Овідіопольський район, с. Лиманка, ділянка №10, буд. 39/1) про визнання протиправною та скасування постанови, визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
25 січня 2018 року о 09 год. 30 хв. до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов кандидата в депутати Таїровської селищної ради ОСОБА_3, в якому позивач просить суд: визнати протиправною та скасувати постанову Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області №385 від 24.01.2018 року; визнати протиправною бездіяльність Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області щодо невиконання вимог ч.1 ст. 88 Закону України «Про місцеві вибори», а саме, неоприлюднення результатів виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу №21 у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації; зобов'язати Таїровську селищну виборчу комісію Овідіопольського району Одеської області на виконання ч.1 ст. 88 Закону України «Про місцеві вибори» оприлюднити результатів виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу №21 у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації.
Ухвалою суду від 25.01.2017 року задоволено заяву судді Одеського окружного адміністративного суду Юхтенко Л.Р. про самовідвід по справі №815/318/18.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, 25.01.2018 року о 14:37:00 год. справу передано судді Одеського окружного адміністративного суду Аракелян М.М.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 25.01.2018 року відкрито провадження у справі №815/318/18.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 24.01.2018 року на засіданні Таїровської селищної виборчої комісії було прийнято постанову № 385 від 24.01.2018 року, якою були визнані недійсними: акт ТСВК від 13.08.2018 року про невідповідність кількості контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців і членів дільничної виборчої комісії з місцевих виборів, які їх видали, кількості підписів виборців, які отримали виборчі бюлетені, у списку виборців з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу № 21; акт від 13.01.2018 року про виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує загальну кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу № 21; протоколи ТСВК про повторний підрахунок голосів виборців, про підсумки голосування та про встановлення результатів виборів на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області на одномандатному виборчому окрузі № 21; скасовано постанови ТСВК №360, №361 від 13.01.2018. Позивач вважає дану постанову необґрунтованою, незаконною та такою, що підлягає скасуванню з наступних підстав.
Підставою для прийняття даної постанови став висновок, зроблений у рішенні Одеського окружного адміністративного суду та постанові Одеського апеляційного адміністративного суду по справі № 815/216/18. Проте, на думку позивача, висновок судів першої та апеляційної інстанцій не може слугувати належною підставою для прийняття ТСВК оскаржуваної постанови, а лише встановлює числовий показник кількості підписів виборців у списку виборців, а технічні помилки ТСВК вказують на відсутність належної професійної підготовки голови та членів комісії. З надуманих підстав та використовуючи на власний розсуд висновки судів першої та апеляційної інстанції, зазначені у рішеннях від 17.01.2018 р. та 22.01.2018 р. у справі № 815/216/18 щодо встановлення кількості підписів виборців у списку виборців та наявні в протоколах та актах помилки, які були зроблені головою та членами ТСВК при складанні протоколів та актів, визнала акти ТСВК від 13.01.2018 року недійсними, відомості, зазначені в протоколах ТСВК про повторний підрахунок голосів виборців, про підсумки голосування та про встановлення результатів виборів на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області на одномандатному виборчому окрузі № 21 недостовірними, а самі протоколи недійсними, скасувала постанови № 360, № 361 від 13.01.2018 року та призначила повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому окрузі № 21.
Позивач зазначає, що законних підстав для прийняття такого рішення у ТСВК не було в силу приписів, встановлених ст.ст. 25, 83, 85 Закону України «Про місцеві вибори». Законодавець чітко визначив, що територіальна виборча комісія може призначати повторний підрахунок лише у разі виявлення неточностей (які неможливо усунути) у протоколі ТВК. Тобто, Законом України «Про місцеві вибори» чітко встановлено, що ТВК не може призначати повторний підрахунок голосів виборців, якщо вона виявить неточності чи помилки у своєму ж протоколі про повторний підрахунок. Таким чином, на думку позивача, у відповідача не було законних підстав для призначення повторного підрахунку голосів виборців, оскільки встановлені судовими рішеннями у справі №815/216/18 та підтверджені постановою №385 від 24.01.2018 року помилки в протоколі повторного підрахунку ТСВК мають технічний характер та мають бути усунені шляхом прийняття уточненого протоколу. Також, позивач зазначив, що відповідно до постанови ТСВК №365 від 13.01.2018 року він є обраним депутатом Таїровської селищної ради Овідіопольського району, але в порушення вимог ч.1 ст. 88 Закону України «Про місцеві вибори» відповідач станом на 25 січня 2018 року офіційно не оприлюднив результати місцевих виборів шляхом опублікування у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу №21.
26 січня 2018 року представником відповідача надано відзив на позов, відповідно до якого відповідач вважає адміністративний позов ОСОБА_3 необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
17 січня 2018 року Таїровська селищна виборча комісія Овідіопольського району Одеської області (далі - ТСВК) отримала рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 січня 2018 року по справі № 815/216/18 за позовною заявою ОСОБА_4 до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області, за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3, про визнання протиправними та скасування протоколів Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21; зобов'язання відповідача провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21, а 22 січня 2018 року також постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2018 року по справі № 815/216/18 за апеляційною скаргою ОСОБА_4, якою зазначене рішення суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову було залишено без змін.
24 січня 2018 року, в межах встановленого ч. 8 ст. 27 Закону України «Про місцеві вибори» триденного строку з дня ухвалення постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2018 року по справі № 815/216/18 та набрання зазначеними судовими рішеннями законної сили, було скликано та проведено засідання ТСВК з розгляду цих рішень, за наслідками якого ТСВК прийняла оскаржувану постанову № 385 від 24.01.2018 р. Окремі думки членів ТСВК до цієї постанови та протоколу засідання ТСВК, на якому її було прийнято не додавались, оскільки відсутні.
Представник відповідача зазначив, що на підставі висновків судів першої та апеляційної інстанцій, які розглядались на засіданні комісії було прийнято рішення ТСВК щодо визнання недійсними: акту ТСВК від 13.01.2018 року про невідповідність кількості контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців і членів дільничної виборчої комісії з місцевих виборів, які їх видали, кількості підписів виборців, які отримали виборчі бюлетені, у списку виборців з виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 21 в межах виборчої дільниці № 511449; акту ТСВК від 13.01.2018 року про виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує загальну кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені з виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномандатному . виборчому окрузі № 21 в межах виборчої дільниці № 511449; постанови ТСВК № 360 від 13.01.2018 року; постанови ТСВК № 361 від 13.01.2018 року; протоколу ДВК про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 25.12.2017 року; протоколу ТСВК про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 13.01.2018 року; протоколу ТСВК про підсумки голосування на виборчій дільниці №511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 13.01.2018 року; протоколу ТСВК про результати виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №21 на виборчій дільниці № 511449 від 13.01.2018 року.
Згідно фактичних обставин, встановлених судом, ТСВК 13.01.2018 р. під час повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 було допущену технічну помилку при встановленні кількості підписів виборців у списку виборців та у витягу з нього, яка відповідно до зазначених вище актів, постанов та протоколів, складених та прийнятих ТСВК під час повторного підрахунку, була визначена як 213 (двісті тринадцять). Такі ж недостовірні дані щодо кількості підписів виборців у списку виборців та у витягу з нього, містяться в протоколі дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 511499 про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 25.12.2017 року.
На думку представника відповідача, складання ТСВК протоколів про повторний підрахунок голосів виборців, про підсумки голосування та про результати виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 на виборчій дільниці № 511449 з позначкою «Уточнений» не усуне вказану помилку, оскільки в постановах та актах ТСВК від 13.01.2018 р., а також в протоколі ДВК про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 25.12.2017 року залишаться недостовірні відомості стосовно кількості підписів виборців в списку виборців та витягу з нього. Оскільки складання протоколів з позначкою «Уточнений» не виправляє зазначені помилки, допущені як ТСВК під час повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 511449, так і дільничною виборчою комісією виборчої дільниці № 511449 під час підрахунку голосів виборців з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21, ТСВК на підставі висновків Одеського апеляційного адміністративного суду, та керуючись ч. 7 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» яка містить імперативну норму про зобов'язання комісії провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у випадку виявлення в протоколі дільничної комісії неточностей, які не можуть усунуті без перерахунку бюлетенів, прийняла єдине законне за вказаних обставин рішення - про повторний підрахунок голосів виборців та про визнання недійсними постанов, актів та протоколів, які містять недостовірні відомості.
Щодо неоприлюднення інформації про визнання позивача обраним депутатом Таїровської селищної ради, представник відповідача зазначив, що протоколи ТСВК про повторний підрахунок голосів виборців, про підсумки голосування та про результати виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 в межах виборчої дільниці № 511449, на підставі яких була прийнята відповідна постанова ТСВК № 365 від 13.01.2018 р., про визнання ОСОБА_3 обраним депутатом Таїровської селищної ради, були оскаржені до суду іншим кандидатом в депутати ОСОБА_4. За наслідками розгляду судових рішень по цій справі, прийнято рішення про повторний підрахунок голосів виборців, згідно з яким результати виборів у цьому одномандатному окрузі будуть встановлені лише за наслідками цього повторного підрахунку. Таким чином, результати виборів, на підставі яких, була прийнята постанова № 365 від 13.01.2018 р. на цей час не є дійсними, а будуть встановлені лише за наслідками повторного підрахунку голосів виборців. Представник відповідача зазначив, що за умови відсутності дійсних результатів виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21, відсутні встановлені законом підстави для їх офіційного оприлюднення шляхом опублікування в місцевих друкованих засобах масової інформації, а відтак - відсутня й бездіяльність ТСВК з цього приводу.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити у задоволенні адміністративного.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками справи докази та заслухавши їх пояснення, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3 зареєстрований кандидатом в депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №21 з виборів депутатів Таїровської селищної ради, що підтверджується копією посвідчення ОСОБА_3 у матеріалах справи №16 від 27.11.2017р.
Відповідно до ч.ч.4,5 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом. Обставини, встановлені стосовно певної особи рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, можуть бути у загальному порядку спростовані особою, яка не брала участі у справі, в якій такі обставини були встановлені.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17.01.2018р. у справі №915/216/18, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.01.2018р., відмовлено у задоволенні позовних вимог кандидата в депутати Таїровської селищної ради ОСОБА_4 до Таїровської селищної виборчої комісії про визнання протиправними та скасування протоколів Таїровської СВК від 13.01.2018р. та зобов'язання відповідача провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області (надалі - Таїровська селищна рада, Таїровська СВК).
ОСОБА_3 у справі №815/216/18 брав участь як третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Отже згідно ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені у рішенні Одеського окружного адміністративного суду від 17.01.2018р. у справі №815/216/18, не доказуються при розгляді даної справи.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17.01.2018р. у справі №815/216/18 встановлені наступі обставини.
Відповідно до додатку постанови № 5 від 15.11.2017 року «Про утворення територіальних виборчих округів з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області» межами територіального округу № 21 є вул. ж/м «Ульянівка» масив «Радужний»:1, 2, 2/1, 3, 4, орієнтовна кількість виборців 467.
25 грудня 2017 року Таїровською селищною виборчою комісією Овідіопольського району Одеської області прийнято постанову №316 про проведення повторного підрахунку голосів на виборчих дільницях №510682, №510706, №510683, №510684, №510685, №511449 з виборів Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області по єдиному одномандатному виборчому округу з виборів депутатів Таїровськоїселизщної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатним виборчим округам №1-26 на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських голів 24 грудня 2017 року.
13 січня 2018 року ТСВК був здійснений повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №21, в якому ОСОБА_4 зареєстрований кандидатом в депутати.
Під час повторного підрахунку членами комісії був складений акт від 13 січня 2018 року про виявлення того, що за результатами підрахунку кількості контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців та членів ДВК, які їх видали, 211 та кількості підписів виборців у списку виборців, які отримали виборчі бюлетені з виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномондатному окрузі № 21, 213, невідповідність зазначених кількостей, що становить 2 (два). В цьому акті зазначено, що згідно з рішенням виборчої комісії від 13 січня 2018 року № 360 причиною такої невідповідності є те, що не всі виборці, які поставили підписи в виборчому списку отримали виборчі бюлетені, у зв'язку з неналежною організацією проведення виборчого процесу головою та членами ДВК № 511449. Цей акт був підписаний головою ТСВК ОСОБА_5, секретарем ТСВК ОСОБА_6 та членами комісії у кількості 10 осіб з 14 осіб.
Також під час повторного підрахунку членами комісії був складений акт від 13 січня 2018 року про виявлення, що з даних списку виборців, кількість підписів вибрців, які отримали виборчі бюлетені складає 213, що також відрізняється від кількості виявлених у виборчих скриньках виборчих бюлетенів, 216. Різниця між кількістю бюлетенів, виявлених у виборчих скриньках та кількістю підписів в списках виборців становить 3. Різниця між кількістю бюлетенів та кількістю контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців та членів ДВК, які їх видали становить 5.
216 (кількість бюлетенів, виявлених у виборчих скриньках при повторному підрахунку) 213 (кількість підписів в списку виборців при повторному підрахунку) = 3 (бюлетені, які були видані з порушенням вимог закону).
216 (кількість бюлетенів, виявлених у виборчих скриньках при повторному підрахунку) 211 (кількість контрольних талонів при повторному підрахунку) = 5 (бюлетенів, які були видані з порушенням вимог закону), що на 2,37 відсотка перевищує кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці.
В цьому акті зазначено, що згідно з рішенням виборчої комісії від 13 січня 2018 року № 361 причиною такої невідповідності є те, що не всі виборці, які отримали виборчі бюлетені, поставили підписи в виборчому списку, у зв'язку з неналежною організацією проведення виборчого процесу головою та членами ДВК № 511449. Цей акт був підписаний головою ТСВК ОСОБА_5, секретарем ТСВК ОСОБА_6 та членами комісії у кількості 10 осіб з 14 осіб. Приміток щодо зауважень та заперечень з приводу змісту цього акту, в акті не міститься.
Проведення повторного підрахунку голосів протоколювалось, на підтвердження чому в матеріалах справи міститься протокол № 19 від 13.01.2018 року.
За результатами повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №511449, з урахуванням складених актів, відповідачем було складено протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №21.
На підставі цього протоколу ТСВК був складений протокол про підсумки голосування виборців на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21, та протокол про результати виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі №21, відповідно до якого більшість голосів набрав ОСОБА_3 - 141.
15.01.2018 року, не погоджуючись з складеними ТСВК протоколами про повторний підрахунок голосів виборців, про підсумки голосування та про встановлення результатів виборів на виборчій дільниці №51149 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області на одномандатному виборчому окрузі № 21, кандидат в депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_4 звернувся з позовом до Одеського окружного адміністративного суду, в якому просив суд визнати протиправними та скасувати вищезазначені протоколи ТСВК та зобов'язати ТСВК провести повторний підрахунок на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області на одномандатному виборчому окрузі № 21.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду у справі № 815/216/18 від 17.01.2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено в повному обсязі.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.01.2018р. у справі № 815/216/18 апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишено без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду без змін з тих підстав, що виявлені в протоколах неточності у визначенні загальної кількості виборців, які отримали бюлетені, не можуть бути підставою для визнання протоколів протиправними, їх скасування та зобов'язання Таїровської селищної ради провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №511449.
Проте 24.01.2018 року на засіданні Таїровської селищної виборчої комісії було прийнято постанову № 385 від 24.01.2018 року «Про розгляд рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.01.2018р. по справі №815/216/18 та постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.01.2018р. по справі №815/216/18 з виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №21 в межах виборчої дільниці №511449».
Як вбачається з зазначеної постанови № 385 від 24.01.2018 року, Таїровська селищна виборча комісія посилаючись на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.01.2018 року №815/216/18 визнала технічну помилку та те, що на підставі цієї помилки в акті ТСВК про невідповідність кількості контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців і членів дільничної виборчої комісії з місцевих виборів, які їх видали, кількості підписів виборців, які отримали виборчі бюлетені, у списку виборців з виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 2і в межах виборчої дільниці № 511449, в акті ТСВК про виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує загальну кількість виборців, які отримали виборчі, бюлетені з виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 21 в межах виборчої дільниці № 511449, та в постановах ТСВК № 360, № 361 від 13.01.2018 року містяться недостовірні відомості щодо кількості підписів у виборчому списку в одномандатному виборчому окрузі № 21, що внесені до протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів.
Відповідно до постанови від 13.01.2018 року №360 Таїровською селищною виборчою комісією Овідіопольського району Одеської області було вирішено: встановити кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області для голосування в одномандатному виборчому окрузі № 21 за кількістю контрольних талонів, а саме 211 (двісті одинадцять); встановити причиною невідповідності кількості контрольних талонів, кількості підписів виборців у списку виборців, які отримали виборчі бюлетені, те, що не всі виборці, які поставили підписи в виборчому списку, отримали виборчі бюлетені у зв'язку із неналежною організацією проведення виборчого процесу головою та членами дільничної виборчої комісії №511449.
На підставі зазначеного рішення №360 ТСВК 13.01.2018 року складено Акт про невідповідність кількості контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців і членів дільничної виборчої комісії з місцевих виборів, які їх видали, кількості підписів виборців, які отримали виборчі бюлетені у списку виборців з виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №21, ДВК №511449.
Згідно з постановою від 13.01.2018 року № 361 Таїровською селищною виборчою комісією Овідіопольського району Одеської області було вирішено: встановити невідповідність кількості виборчих бюлетенів, виявлених у виборчих скриньках в кількості 216, загальній кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені, яка складає 211, з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольского району Одеської області на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 24 грудня 2017 року для голосування в одномандатному виборчому окрузі №21 в межах ДВК №511449; встановити причиною невідповідності кількості виборчих бюлетенів з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 24 грудня 2017 року, для голосування в одномандатному виборчому окрузі № 21, в межах ДВК № 511449, загальної кількісті виборців, які отримали виборчі бюлетені (на підставі кількості контрольних талонів) те, що не всі виборці, які отримали виборчі бюлетені, поставили підписи в виборчому списку у зв'язку із неналежною організацією проведення виборчого процесу головою та членами дільничної виборчої комісії №511449.
За результатами повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №511449 та на підставі вищевказаної постанови №361 13 січня 2018 року ТСВК складено Акт про виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує загальну кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені з виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №21, ДВК №511449.
На підставі встановленого та керуючись п.14 ч.4 ст.25, ч.7 ст.83 ЗУ «Про місцеві вибори», Таїровська СВК Овідіопольського району Одеської області (надалі Таїровська СВК) постановила:
1. Вважати такими, що містять неточності, недостовірні відомості внаслідок технічної помилки та не відповідають вимогам Закону України «Про місцеві вибори», а тому такими, що є недійсними:
- акт ТСВК від 13.01.2018 року про невідповідність кількості контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців і членів дільничної виборчої комісії з місцевих виборів, які їх видали, кількості підписів виборців, які отримали виборчі бюлетені, у списку виборців з виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 21 в межах виборчої дільниці № 511449;
- акт ТСВК від 13.01.2018 року про виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, іцо перевищує загальну кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені з виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 21 в межах виборчої дільниці № 511449;
- Постанову ТСВК № 360 від 13.01.2018 року;
- Постанову ТСВК № 361 від 13.01.2018 року;
- Протокол ДВК про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 25.12.2017 року;
- Протокол ТСВК про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 13.01.2018 року;
- Протокол ТСВК про підсумки голосування на виборчій дільниці №511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 13.01.2018 року;
- Протокол ТСВК про результати виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 на виборчій дільниці № 511449 від 13.01.2018 року.
2. Прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 24 грудня 2017 р.
Відповідно до постанови Таїровської селищної виборчої комісії від 13.01.2018 року №365 прийнятої на підставі протоколу ТСВК від 13.01.2018 року про результати виборів депутатів Таїровської селищної ради, ОСОБА_3 визнано депутатом Таїровської селищної ради, обраним в одномандатному виборчому окрузі №21 на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських селищних, міських голів, 24 грудня 2017 року.
На підставі зазначеної постанови 13.01.2018 року складено Акт про вручення особі, обраний депутатом Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №21, повідомлення про необхідність подання до територіальної виборчої комісії документі для реєстрації депутатом.
Згідно з довідкою про отримання постанова про обрання депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатних виборчих округах, постанову від 13.01.2018 року №365 ОСОБА_3 отримав 14 січня 2018 року.
Позивач вважає, що постановою ТСВК №385 від 24.01.2018 року та своєю бездіяльністю відповідач порушив його конституційне право бути обраним, що зумовило звернення з даним адміністративним позовом.
Правовідносини, що виникли між сторонами у даній адміністративній справі, врегульовано Конституцією України та положеннями Закону України "Про місцеві вибори" № 595-VIII від 14 липня 2015 року.
Закон України "Про місцеві вибори" визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост.
Відповідно до ст. 11 Закону "Про місцеві вибори" виборчий процес місцевих виборів - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом. Останнім етапом виборчого процесу є підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
Відповідно до ч.1 ст.20 Закону України "Про місцеві вибори" виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.
Згідно з ч.3 ст.20 цього Закону територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів.
Відповідно до ч.4 ст. 25 Закону України "Про місцеві вибори" сільська, селищна територіальна виборча комісія:1) забезпечує підготовку та проведення відповідних місцевих виборів; 2) утворює одномандатні виборчі округи по виборах депутатів сільської, селищної ради, встановлює їх межі, єдину нумерацію; 3) реєструє кандидатів у депутати відповідно сільської, селищної ради у відповідних одномандатних виборчих округах, їх довірених осіб та видає їм посвідчення; 4) реєструє кандидатів на посаду відповідно сільського, селищного голови, старости, їх довірених осіб та видає їм відповідні посвідчення; 5) повідомляє населення про зареєстрованих кандидатів у депутати відповідної сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, старости; 6) затверджує текст виборчих бюлетенів по виборах депутатів відповідної місцевої ради, а також сільського, селищного голови, старости, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів, передає їх дільничним виборчим комісіям; 7) скликає у разі необхідності за власною ініціативою засідання дільничної виборчої комісії; 8) вирішує питання щодо використання коштів на проведення місцевих виборів, розподіляє кошти між дільничними виборчими комісіями, здійснює контроль за їх цільовим використанням; 9) сприяє організації зустрічей кандидатів у депутати відповідно сільської, селищної ради, кандидатів на посаду відповідно сільського, селищного голови, старости з виборцями; 10) забезпечує виготовлення бланків протоколів та іншої виборчої документації, передає їх відповідним дільничним виборчим комісіям; 11) здійснює контроль за наданням списків виборців дільничними виборчими комісіями для загального ознайомлення та уточнення; 12) реєструє офіційних спостерігачів від кандидатів у депутати відповідної сільської, селищної ради та кандидатів на посади сільських, селищних голів, старост, від громадських організацій; 13) здійснює контроль за використанням кандидатами власних виборчих фондів згідно із цим Законом; 14) встановлює підсумки голосування та результати виборів депутатів відповідної сільської, селищної ради та відповідного сільського, селищного голови, старости; 15) реєструє обраних депутатів сільської, селищної ради; 16) реєструє обраного сільського, селищного голову, старосту; 17) організовує проведення повторного голосування і повторних виборів у випадках, передбачених цим Законом; 18) встановлює підсумки голосування з виборів депутатів районної ради в територіальних виборчих округах, утворених у межах відповідного села, селища, передає ці підсумки до районної виборчої комісії; 19) здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.
Законом чітко визначено, що територіальна виборча комісія як суб'єкт владних повноважень діє у межах повноважень та у порядку, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» протоколи та інші виборчі документи дільничних виборчих комісій приймаються і розглядаються на засіданні відповідної територіальної виборчої комісії.
Згідно з ч.7 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної комісії територіальна комісія зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці.
При цьому, у постанові ТСВК №385 від 24.01.2018р. відсутнє будь яке обґрунтування неможливості усунення виявлених недоліків та неточностей без проведення повторного підрахунку голосів, як те вимагається за приписами ч.7 ст.83 Закону.
Відповідно до ч. 20 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» якщо після підписання протоколу про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі територіальна виборча комісія виявила в ньому неточності (описку чи помилку у цифрах), вона на своєму засіданні розглядає питання про внесення змін до протоколу шляхом складання нового протоколу, на якому робиться позначка "Уточнений".
Відповідно до ч. 20 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» якщо після підписання протоколу про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі територіальна виборча комісія виявила в ньому неточності (описку чи помилку у цифрах), вона на своєму засіданні розглядає питання про внесення змін до протоколу шляхом складання нового протоколу, на якому робиться позначка "Уточнений".
Відповідно до ч.21 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» перший примірник протоколу територіальної виборчої комісії про підсумки голосування з відповідних місцевих виборів по відповідному виборчому округу, а за наявності - і відповідний примірник протоколу з позначкою "Уточнений" запаковуються. На пакеті робиться напис "Протокол про підсумки голосування" та зазначаються назва відповідних виборів, позначення та/або номер виборчого округу, дата і час пакування, кількість запакованих документів, ставляться підписи усіх присутніх членів територіальної виборчої комісії та печатка територіальної виборчої комісії. Другий примірник протоколу територіальної виборчої комісії про підсумки голосування з відповідних місцевих виборів по відповідному виборчому округу, а також протоколу з позначкою "Уточнений" зберігаються у секретаря територіальної виборчої комісії, третій примірник зазначеного протоколу (з позначкою "Уточнений") невідкладно вивішується для загального ознайомлення у приміщенні територіальної виборчої комісії, а решта по одному примірнику зазначеного протоколу (з позначкою "Уточнений") видається членам територіальної виборчої комісії.
Відповідно до ч.1 ст. 85 Закону України «Про місцеві вибори» сільська, селищна територіальна виборча комісія на підставі протоколу про підсумки голосування у відповідному одномандатному виборчому окрузі по виборах депутатів (протоколів, у тому числі з позначкою "Уточнений") встановлює результати виборів у цьому окрузі, про що складає протокол. До протоколу про результати виборів у відповідному одномандатному виборчому окрузі з відповідних виборів депутатів заносяться прописом та цифрами такі відомості: 1) кількість виготовлених виборчих бюлетенів; 2) кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничними виборчими комісіями; 3) кількість виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях; 4) кількість виборців, внесених до витягів із списку виборців для голосування за місцем перебування; 5) кількість невикористаних виборчих бюлетенів; 6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування; 7) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування; 8) загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у межах відповідного одномандатного виборчого округу; 9) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні; 10) кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню; 11) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними; 12) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата в депутати; 13) загальна кількість голосів виборців, поданих за кандидатів в депутати; 14) прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) кандидата у депутати, який набрав найбільшу кількість голосів виборців у відповідному виборчому окрузі.
Приписами ч.ч. 13, 14 ст. 27 Закону України «Про місцеві вибори» встановлено, що виборча комісія складає акти та протоколи. Акт комісії засвідчує певний факт або певну подію, виявлені і визнані комісією. Протокол комісії встановлює підсумки певних дій, виконаних комісією. Акти i протоколи виборчої комісії за формами, затвердженими Центральною виборчою комісією, складаються у випадках та у кiлькостi примiрникiв, встановлених цим Законом. Акт або протокол комісії підписується всіма присутніми на засіданні членами виборчої комісії, підписи яких скріплюються печаткою виборчої комісії. Перший примірник акта чи протоколу мають право підписати присутні на засіданні кандидати, зареєстровані для участі у відповідних виборах, їх довірені особи, офіційні спостерігачі. Копія акта чи протоколу надається суб'єкту виборчого процесу відповідних виборів на його вимогу.
Рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії. Рішення виборчої комісії набирає чинності з моменту його прийняття. У разі невиконання виборчою комісією вимог цього Закону (бездіяльність виборчої комісії) виборча комісія вищого рівня з відповідних місцевих виборів може прийняти відповідне рішення. У день голосування (день повторного голосування) такі питання розглядаються невідкладно.
Відповідно до ч. 15 ст. 27 Закону України «Про місцеві вибори» рішення виборчої комісії з розглянутого питання повинно містити: 1) найменування комісії; 2) найменування рішення, час, дату та місце його прийняття і порядковий номер; 3) мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії; 4) посилання на положення нормативно-правових актів або рішення (положення рішень) Центральної виборчої комісії чи територіальної виборчої комісії, або судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті рішення; 5) резолютивну частину.
Оскаржувана постанова Таїровської СВК №385, хоча і містить посилання на судові рішення у справі №815/216/18 адміністративних судів, якими згідно із ч.15 ст.27 ЗУ «Про місцеві вибори» мала керуватися СВК, містить лише викладення фактів (обставин), встановлених цими судовими рішеннями, проте нею не враховано висновок судів обох інстанцій щодо відсутності законних підстав для зобов'язання ТСВК провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №511449, оскільки виявлені неточності в протоколах у визначенні загальної кількості виборців, які отримали бюлетені (213 замість 211) такою підставою не є.
Відповідно до ч.12 ст.83 ЗУ «Про місцеві вибори» у разі виявлення територіальною виборчою комісією при повторному підрахунку голосів на відповідній виборчій дільниці обставин, зазначених у частині першій статті 81 цього Закону, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про визнання голосування недійсним на виборчій дільниці або у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів. У цьому разі протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів складається виборчою комісією у порядку, визначеному частиною одинадцятою цієї статті та частиною третьою статті 81 цього Закону.
Згідно із п.3 ч.1 ст.81 Закону дільнична виборча комісія приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин: виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більш як на п'ять відсотків кількість виборців, які отримали бюлетені на виборчій дільниці.
Судами обох інстанції у судових рішеннях по справі №815/216/18 зроблено вичерпні висновки стосовно відсутності підстав для визнання протоколів №360, №361 від 13.01.2018р. недійсними та їх скасування та визнання результатів голосування недійсними, що залишено поза увагою ТСВК при прийнятті постанови №385, якою фактично нівельовано зміст та висновки адміністративних судів, якими начебто керувався відповідач.
Відповідачем не доведено в суді та необґрунтовано в оскаржуваній постанові, що виявлені неточності, які вичерпно описані в судових рішеннях, не могли бути усунені у спосіб, передбачений Законом - шляхом складання уточнених протоколів.
Частиною 19 ст.27 Закону України «Про місцеві вибори» рішення територіальної виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку територіальною виборчою комісією вищого рівня з відповідних місцевих виборів, Центральною виборчою комісією або судом. Територіальна виборча комісія вищого рівня, Центральна виборча комісія у такому випадку має право прийняти рішення по суті питання.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку що постанова Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольского району Одеської області від 24.01.2018 року №385 прийнята за відсутності законних підстав та є такою, що суперечить вимогам ч.7 ст.83, ч.15 ст.27 Закону.
Також, позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області щодо невиконання вимог ч.1 ст. 88 Закону України «Про місцеві вибори», а саме, неоприлюднення результатів виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу №21 у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації; зобов'язати Таїровську селищну виборчу комісію Овідіопольського району Одеської області на виконання ч.1 ст. 88 Закону України «Про місцеві вибори» оприлюднити результатів виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області по одномандатному виборчому округу №21 у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації.
Згідно з приписами ч.1 ст. 88 Закону України «Про місцеві вибори» територіальна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня встановлення результатів виборів офіційно оприлюднює результати місцевих виборів шляхом опублікування у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації. Список обраних депутатів відповідної ради публікується із зазначенням в алфавітному порядку прізвища, власного імені (усіх власних імен) та по батькові (за наявності), числа, місяця, року народження, відомостей про освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання та назви місцевої організації партії, від яких обрано депутата (або позначки "Висунутий шляхом самовисування"). У повідомленні про результати виборів та обраного сільського, селищного, міського голову, старосту зазначаються прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік народження, відомості про освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання та назву місцевої організації партії, від якої обрано відповідного сільського, селищного, міського голову, старосту (або позначка "Висунутий шляхом самовисування").
Наразі результати виборів не можуть вважатись встановленими, оскільки після набрання законної сили рішенням від 17.01.2018р. (22.01.2018р.) у справі №815/216/18 до спливу 5-денного строку ТСВК прийняла постанову, якою визнала недійсними протоколи, акти, постанови, якими оформлено результати виборів в межах виборчої дільниці №511449 по одномандатному виборчому округу №21.
У зв'язку із судовим оскарженням постанови №385 від 24.01.2018р. вимоги кандидата в депутати ОСОБА_3 про визнання протиправною бездіяльності ТСВК та зобов'язання оприлюднити результати виборів депутатів Таїровської селищної ради суд вважає передчасними та такими, що задоволенню не підлягають.
Згідно з ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України (в чинній редакції) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч.ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідачем не надано до суду належних, допустимих та достатніх доказів в обґрунтування правомірності постанови №385 від 24.01.2018р.
Доводи відповідача, викладені у відзиві на позов ОСОБА_3, суд відхиляє, позаяк вони ґрунтуються на помилкових твердженнях про неможливість виправлення допущених під час повторного підрахунку голосів виборців неточностей інакше, ніж шляхом визнання недійсними постанов, актів та протоколів, які містять недостовірні відомості.
Така позиція суперечить судовим рішенням, якими керувалась ТСВК при прийнятті постанови №385, оскільки у позовних вимогах ОСОБА_4 про зобов'язання ТСВК провести повторний підрахунок голосів виборців рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17.01.2018р. було відмовлено.
Визнання недійсними ТСВК акту про виявлення бюлетенів, кількість яких перевищує загальну кількість виборців, акту про невідповідність кількості контрольних талонів від 13.01.2018 року та інших документів оскаржуваною постановою №385 , на думку суду, ґрунтуються не на вимогах чинного законодавства, а на намаганні відповідача ревізувати результати проведених виборів депутатів після вивчення мотивів, якими керувалися суди у судових рішеннях по справі №815/216/19
Відповідно до ч.1 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову, а саме, визнання протиправною та скасування постанови Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області №385 від 24.01.2018 року.
В іншій частині позовних вимог слід відмовити.
Позивачем не сплачено судовій збір при зверненні з даним адміністративним позовом.
Відповідно до ч.9 ст.273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Судом встановлено, що позивачем заявлено три позовні вимоги немайнового характеру, а отже судовий збір складає 1762*0,4*3=2115грн.
З урахування часткового задоволення позовних вимог суд вважає за необхідне розподілити судові витрати між учасниками справи пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Покласти сплату судового збору на позивача у розмірі 1410грн. та на відповідача у розмірі 705 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 22, 139, 241-246, 250, 255, 273, 278, 295 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов кандидата в депутати Таїровської селищної ради ОСОБА_3 до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправною та скасування постанови, визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області № 385 від 24.01.2018 року «Про розгляд рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.01.2018р. по справі №815/216/18 та постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.01.2018р. по справі №815/216/18 з виборів депутатів Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №21 в межах виборчої дільниці №511449».
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_3 (АДРЕСА_2) судовий збір у розмірі 1410(одна тисяча чотириста десять)грн. на рахунок: отримувач коштів - УК у м. Одесі/Київський район; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38016923; банк отримувача - ГУ ДКСУ в Одеській області; код банку отримувача (МФО) - 828011; рахунок отримувача - 31212206784005; код класифікації доходів бюджету - 22030101; призначення платежу - судовий збір, за позовом (ОСОБА_3) Одеський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35118626.
Стягнути з Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області (65497, Одеська область, Овідіопольський район, с. Лиманка, ділянка №10, буд. 39/1) судовий збір у розмірі 705(сімсот п'ять)грн. на рахунок: отримувач коштів - УК у м. Одесі/Київський район; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38016923; банк отримувача - ГУ ДКСУ в Одеській області; код банку отримувача (МФО) - 828011; рахунок отримувача - 31212206784005; код класифікації доходів бюджету - 22030101; призначення платежу - судовий збір, за позовом (ОСОБА_3) Одеський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35118626.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.278 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя М.М. Аракелян
.