
Справа № 710/1402/17
Провадження № 2-а/710/2/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26.01.2018 м. Шпола
Суддя Шполянського районного суду Черкаської області Побережна Н.П., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Городищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним рішення Городищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
14.12.2017 до Шполянського районного суду Черкаської області надійшов даний адміністративний позов, в якому позивач просить визнати протиправними дії Городищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо проведення перерахунку призначеної йому пенсії з застосуванням коефіцієнту заробітку 1,19604 та зобов'язати Городищенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок та виплату позивачу пенсію з урахуванням встановленого раніше коефіцієнту заробітку 1, 53657.
Позивач мотивує свій позов тим, що 14.11.2017 року він відповідно до ст. 12 Закону України « Про пенсійне забезпечення» звернувся до Городищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області з заявою про перерахунок його пенсії з урахуванням встановленого позивачу 01.01.2004 коефіцієнту заробітку в розмірі 1.53657. При визначенні розміру коефіцієнту заробітку в зазначеному вище розмірі в 2004 році було враховано вимоги ст. 42 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаж роботи 42 роки і 24 дні. Починаючи з 01.08.2008 з невідомих позивачу причин відповідачем без згоди позивача і без його заяви проведений перерахунок пенсії з урахуванням стажу та заробітку (позивач працюючий пенсіонер по сьогоднішній день ) визначивши коефіцієнт заробітку 1,19604, тобто в сторону зменшення в порівнянні з уже встановленим коефіцієнтом 1.53657. При цьому відповідач направив позивачу 29.11.2017 повідомлення за №38 Н-10, яким повідомив позивача про прийняте ним рішення. В результаті зменшення коефіцієнту заробітку позивач втрачає 727,47 грн. щомісячно. Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними і такими що суперечать Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Справа розглядається в порядку спрощеного провадження на підставі вимог ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідач надав до суду заперечення проти адміністративного позову, в яких вказав, що відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. 15.04.2004 ОСОБА_1 подав заяву № 71 від 15.04.2004 на перерахунок пенсії по стажу після призначення пенсії, згідно наданих документів (довідка № 55 від 25.03.2004 про роботу в школі сторожем). Відповідно з 01.01.2004 зроблено перерахунок. Стаж після перерахунку склав 42 роки 9 місяців 26 днів - коефіцієнт стажу 0,42750. 18.05.2006 ОСОБА_1 подав заяву № 66 від 18.05.2006 на перерахунок пенсії по стажу та заробітку після призначення пенсії, додавши довідку № 958 11.05.2006 року про заробітну плату помісячно з Районного державного архіву (колгосп «Перемога» с. Водяне) за період з 01.01.1976 по 31.12.1980. Перерахунок пенсії зроблено відповідно до ст. 42 ч.4 Закону із змінами, заробітна плата врахована відповідно до ст. 40 помісячно з 01.01.1976 по 31.12.1980 та з 01.07.2000 по 31.12.2005 (за даними персоніфікованого обліку) коефіцієнт заробітної плати - 1,50313, коефіцієнт зменшився тому що заробітна плата за 1979 рік в наданій довідці № 958 від 11.05.2006 зменшена відповідно до попередньої довідки про заробітну плату. Добавлено стаж по даних персоніфікованого обліку відповідно до сплачених внесків. Коефіцієнт стажу склав - 0,44417. З 01.01.2008 проведено осучаснення пенсії автоматизованим способом (без звернення пенсіонерів), змінено показник заробітної плати на 2006 рік (928,81 грн.) та врахована кратність стажу 1,20. З 01.03.2008 проведено перерахунок по стажу, довідка про стаж (1957-1958 роки) з Районного державного архіву (колгосп «Перемога» с. Водяне) № 163 від 21.02.2008 по заяві від 29.02.2008 № 202. Стаж змінився та становить 46 років 5 місяців 9 днів. Коефіцієнт стажу склав - 0,46417, з кратністю 1,20 - 0,55700. Перерахунок пенсії зроблено відповідно до ч.4 ст. 42 Закону, заробітна плата врахована помісячно з 01.01.1976 по 31.12.1980 та з 01.07.2000 по 31.12.2005 та з 01.01.2006 по 30.04.2008 (за даними персоніфікованого обліку) коефіцієнт заробітної плати - 1,19604. Добавлено стаж по даних персоніфікованого обліку відповідно до сплачених внесків. Коефіцієнт стажу склав - 0,48750, з кратністю 1,20 - 0,58500. Відповідно до поданих заяв на перерахунок пенсії відповідно до ст. 42 Закону проведені перерахунки, кожного разу збільшувався стаж та розмір пенсії. З 01.06.2008 року коефіцієнт заробітної плати не змінювався та становить 1,19604. Заробітна плата врахована за період з 01.01.1976 по 31.12.1980 помісячно та за період починаючи з 01.07.2000 по 30.04.2008 (всього 128 місяців). Загальний стаж роботи станом на 30.09.2017 становив 56 років 9 місяців 8 днів (стаж враховано по 30.04.2016 ) - коефіцієнт стажу 0,56750, з кратністю 1,35 - 0,75000 (ст. 25 Закону). З 01.10.2017 проведено автоматизований перерахунок пенсій відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII від 03.10.2017 року. Розмір пенсії визначено відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Проаналізувавши вищевказане, видно, що всі здійснені перерахунки були проведені на користь позивача, так як після їх проведення кожного разу збільшувався розмір пенсії. Крім того, позивач постійно звертався до Городищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області з заявами про перерахунок, додававши до них довідки про стаж та доходи, які враховувались під час здійснення перерахунку. І жодного разу скарг на дії працівників Городищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області не надходило. З часу призначення пенсії позивачу пенсійне законодавство неодноразово зазнавало змін і тому під час здійснення перерахунку застосовується діюче, на момент його здійснення, законодавство.
У відповідь на заперечення відповідача позивач надав пояснення, в яких вказав, що за 15 років після призначення пенсії він7 разів (2003, 2004,2006, 2008, 2010, 2012, 2014 роки) подавав заяви по яких йому добавлявся робочий стаж, тобто добавляли роки стажу, та перераховувалася пенсія. Лише один раз у 2008 році позивачу перерахували пенсію і зменшили коефіцієнт заробітку з 1,53657 до 1,19604. Різниця становить 0,34053. Зменшення індивідуально встановленого коефіцієнту заробітку проведено без згоди позивача. В зв'язку з прийняттям Закону України № 2148 - VIII « Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій» позивачу з 01.10.2017 зроблено перерахунок пенсії за пониженим коефіцієнтом заробітної плати 1,19604, що привело до зменшення щомісячної пенсії в сумі 727,47 грн.
Суд, розглянувши адміністративну справу, з'ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності вважає, що адміністративний позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.
У суді встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком з 01.08.2001 довічно, що підтверджується посвідченням серії ААБ №006661, виданим 25.09.2001 Управлінням праці та соціального захисту населення Шполянської районної державної адміністрації (а.с.7).
ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни, що підтверджується безтерміновим посвідченням серії АА №030918, виданим 25.09.2001 Управлінням праці та соціального захисту населення Шполянської районної державної адміністрації (а.с.8).
14.11.2017 ОСОБА_1 звернувся до Городищенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з заявою в якій вказав, що з 19.04.2001 він одержує пенсію призначену Шполянським райвідділом соціального захисту населення Черкаської області. В даний час працює охоронником у Водянському НВК ЗОШІ-ІІІ ступенів. Номер пенсійної справи 128495. При визначенні пенсії враховано загальний стаж 42 роки 24 дні. Індивідуальний коефіцієнт заробітку 1,53657. З жовтня 2017 року зроблено перерахунок пенсії і взято індивідуальний коефіцієнт заробітку 1,19604 так як ОСОБА_1 працює, який значно зменшує його пенсію. З урахуванням вище викладеного, ОСОБА_1 просив перерахувати його пенсію з жовтня 2017 року, враховуючи індивідуальний коефіцієнт заробітку 1,53657 , який він заробив за 42 роки і 24 дні (а.с. 5).
Згідно з відповіддю Городищенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області №38/Н-10 від 2911.2017 ОСОБА_1 призначено пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за віком з 19.04.2001. Стаж роботи становив 42 роки 24 дні, коефіцієнт заробітку після масового перерахунку з 01.01.2004 визначено в розмірі 1,53657. Після призначення пенсії ОСОБА_1 працює, тому відповідно до поданих ним заяв на перерахунок пенсії відповідно ст.42 Закону було проведено перерахунки з більшого стажу та заробітку і при цьому кожного разу збільшувався розмір пенсії, але враховував ся заробіток, тому після призначення пенсії змінювався і коефіцієнт заробітку. З 01.08.2008 він не змінювався та становить 1,19604. При розрахунку розміру пенсії враховано заробітну плату за період з 01.01.1976 по 31.12.1980 та за період починаючи з 01.07.2000 по 30.04.2008 (всього 128 місяців). Загальний стаж роботи станом на 30.09.2017 становить 56 років 9 місяців 8 днів (стаж враховано по 30.04.2016) - коефіцієнт стажу 0,56750. Розрахунок пенсії за віком визначено з 01.10.2017 наступним чином: 1,19604 х 3764,40 (середня заробітна плата за 2014-2016 роки) = 4502,37 грн. - середньомісячний заробіток для розрахунку пенсії; 4502,37 х 0,56750 = 2555,09 грн. - основний розмір пенсії за віком; 1074 грн. х 31% = 332,94 грн. - доплата за понаднормативний стаж - 31 рік. Всього: 2555,09 + 332,94 + 66,43 (підвищення дітям війни) - 2954,46 грн. Розмір пенсії визначено відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.6).
Згідно з ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Як вказано в ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Конституційний Суд України, в рішенні №5-рп/2005 від 22.09.2005 роз’яснив, що звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. В рішенні №8-рп/2005 від 11.10.2005 Конституційний Суд роз’яснив, що звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
Згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Згідно з ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою:
Кз = Зв : Зс, де:
Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;
Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.
Таким чином коефіцієнт заробітної плати не є сталою величиною, а розраховується заново кожного разу при перерахунку пенсії у зв’язку зі змінами розміру заробітних плат.
Позивач надавав до Управління Пенсійного фонду заяви про перерахунок пенсії по стажу та заробітку, до яких додавав довідки про заробітну плату.
Таким чином своїми діями відповідач жодним чином не звузив обсяг прав та свобод, наданих позивачу. Зменшення коефіцієнту заробітної плати виникло у зв’язку зі змінами розміру заробітної плати позивача та змінами розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні.
Таким чином, оскільки Городищенське об’єднане управління Пенсійного фонду України діяло в межах свої повноважень, передбачених законодавством України, суд приходить до висновку, що правових підстав для задоволення позовних вимог немає.
Отже, виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити.
Заходи забезпечення позову не застосовувались.
Оскільки позов не задовольняється, суд залишає сплачений судовий збір на рахунку позивача.
На підставі ст.ст. 19, 43 Конституції України, ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 6-9, 72-77, 139, 242-246, 255, 257, 258, 262, 263, 295 КАС України суд,
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Шполянського районного суду Черкаської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Оскільки розгляд справи проводився в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Шполянського
районного суду ОСОБА_2