Постанова № 71832074, 18.01.2018, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
18.01.2018
Номер справи
569/5677/17
Номер документу
71832074
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 569/5677/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 січня 2018 року м.Рівне

Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Панас О.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області, Рівненського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії ,-

встановив:

До Рівненського міського суду звернулася з позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області, Рівненського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії .

В обґрунтування своїх вимог вказує на те, що вона працювала на посаді заступника начальника управління-начальника відділу адміністрування податків з фізичних осіб управління оподаткування фізичних осіб Державної податкової адміністрації в Рівненській області. З 26 серпня 2011 року їй була призначена пенсія за віком згідно з нормами ст. 37 ОСОБА_2 України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, виходячи із 90 % заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

01.03.2017 року вона звернулася до Головного управління ДФС у Рівненській області з заявою про видачу довідки або інформації про заробітну плату станом на 01.12.2015 працюючого державного службовця відповідної посади, з якої вона вийшла на пенсію, з включенням розміру посадового окладу, надбавки за спеціальне звання, винагороди (надбавки) за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці премії, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, оскільки Постановою КМ України від 09 грудня 2015 року № 1013 було підвищено з 1 грудня 2015 року посадові оклади працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, в тому числі державним службовцям ГУ ДФС у Рівненській області .

17.03.2017 р. отримала відповідь від ГУ ДФС у Рівненській області від 07.03.2017 р. № 23/11/17-00-05-17, з якою 21.03.2017 року звернулася до РОУПФУ в Рівненській області щодо перерахунку призначеної їй пенсії.

Листом від 23.03.2017 року № 286/10 РОУПФУ в Рівненській області відмовило їй у перерахунку пенсії у зв’язку з відсутністю підстав.

Просить суд визнати протиправними дії відповідача ГУ ДФС у Рівненській області , щодо видачі їй неповної інформації про заробітну плату станом на 01.12.2015 р. працюючого державного службовця відповідної посади, з якої вона вийшла на пенсію, з включенням розміру посадового окладу, надбавки за спеціальне звання, винагороди (надбавки) за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці, премії, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та зобов’язати ГУ ДФС у Рівненській області видати довідку (інформацію) про заробітну плату з урахуванням усіх складових заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці, премії, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань станом на 01.12.2015 р. Визнати протиправними дії РОУПФУ в Рівненській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця та зобов’язати РОУПФУ в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату їй пенсії виходячи із 90 % загального розміру заробітної плати державного службовця на підставі виданої ГУ ДФС у Рівненській області довідки (інформації) про заробітну плату з урахуванням всіх складових заробітної плати.

Позивач до суду не з’явилася, згідно поданої до суду заяви, просила розглянути справу без її участі, в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує в повному обсязі .

Представник відповідача ГУ ДФС у Рівненській області , згідно поданого клопотання, просив суд розглянути справу без участі представника ГУ ДФС у Рівненській області .

В поданих до суду запереченнях посилається на те, що Постановою Кабінету Міністрів України №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" внесено зміни у Постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", а саме пункт 4 вказаної постанови щодо порядку проведення перерахунку пенсій державним службовцям у зв’язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям виключено, а до п. 5 цієї Постанови внесено зміни в частині затвердження форми довідки про заробітну плату виключно для призначення пенсії державним службовцям. Форма довідки, яку просила видати позивач, на час її звернення, виключена, а тому правових підстав для видачі такої довідки немає. Просив відмовити ОСОБА_3 в задоволенні позовних вимог повністю.

Представник відповідача РОУПФУ в Рівненській області в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений заздалегідь та належним чином, причини неявки суду не повідомив. Згідно поданих до суду заперечень вказує на те що, відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213 з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до ОСОБА_2 України «Про державну службу» і з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, раніше призначені не перераховуються. Крім того Постановою Кабінету Міністрів України №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" внесено зміни у Постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", а саме пункт 4 вказаної постанови щодо порядку проведення перерахунку пенсій державним службовцям у зв’язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям виключено, а до п. 5 цієї Постанови внесено зміни в частині затвердження форми довідки про заробітну плату виключно для призначення пенсії державним службовцям.

Водночас, постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 р. № 15-2, затвердженою в Міністерстві юстиції України 25.07.2016 за № 1020/29150, внесено зміни до постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1, зокрема форми довідок про заробітну плату, що подавалися для перерахунку пенсії державним службовцям, виключено.

Враховуючи зміни внесені вищевказаних норм законодавства, лист від 07.03.2017 року виданий позивачу ГУ ДФС у Рівненській області не може бути законною підставою перерахунку пенсії позивачу, оскільки носить виключно інформативний характер і не підтверджений жодним первинним документом.

Просив відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог повністю.

Згідно ч.9 ст. 205 КАС України,якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Дослідивши письмові докази по справі, подані позивачем документи і матеріали, заперечення відповідачів, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до наступного висновку. Судом встановлено, що позивачці ОСОБА_1, з 26 серпня 2011 року була призначена пенсія за віком згідно з нормами ст. 37 ОСОБА_2 України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, виходячи із 90 % заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

01.03.2017 року позивач звернулася до Головного управління ДФС у Рівненській області із заявою про видачу довідки або інформації про заробітну плату станом на 01.12.2015 працюючого державного службовця відповідної посади, з якої вона вийшла на пенсію, з урахуванням всіх складових заробітної плати, у зв’язку з підвищенням з 1 грудня 2015 року посадових окладів працюючих державних службовців.

Листом ГУ ДФС у Рівненській області від 07.03.2017 р. № 23/11/17-00-05-17, позивачу відмовлено у видачі інформації про складові заробітної плати у вигляді довідки. Разом з тим, надана інформація стосовно складових заробітної плати заступника начальника управління-начальника відділу станом на 01.12.2015 р.

21.03.2017 року позивач звернулася до РОУПФУ в Рівненській області щодо перерахунку призначеної їй пенсії та долучила інформацію ГУ ДФС у Рівненській області від 07.03.2017 № 23/11/17-00-05-17.

Листом від 23.03.2017 року № 286/10, РОУПФУ в Рівненській області відмовило у перерахунку пенсії у зв’язку з відсутністю підстав.

Статтею 8 Конституції України визначено, що в Україні визнається та діє принцип верховенства права. Конституція України має вищу юридичну силу, а Закон та інші нормативно-правові акти повинні прийматися на підставі Конституції України та повинні відповідати їй. Водночас із цим, наведеною нормою Конституції України передбачено, що норми Конституції України є нормами прямої дії, а звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини та громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантовано.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пункт 6 ст. 92 Конституції України встановлює, що виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки.

Ст. 37 ОСОБА_2 України «Про державну службу» до внесення в неї змін згідно ОСОБА_2 України №213-VIII від 02.03.2015 року надавала право державним службовцям на призначення пенсії, в тому числі, у разі наявності у них 10 років стажу державної служби та за умови роботи на посадах державних службовців на момент призначення такої пенсії.

Застосувавши до позивача ОСОБА_2 №213-VIII від 02.03.2015 року та постанову КМУ №865 від 31.05.2000 (скасування положень щодо призначення пенсій державним службовцям та виключення норм стосовно їх перерахунку) відповідач фактично звузив соціальні гарантії позивача на достатній рівень матеріального забезпечення по старості (за віком), які полягають у можливості перераховувати призначену пенсію.

Положення та зміст п.5 Прикінцевих положень ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України України щодо пенсійного забезпечення», на які покликається відповідач, стосуються нового призначення а не перерахунку раніше призначених відповідно до ОСОБА_2 України «Про державну службу» пенсій.

Згідно зі ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо гарантується на підставі Конституції України.

Згідно з ч. 3 ст. 7 КАС України, У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22.09.2005 року №5-рп/2005, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, а при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав свобод.

Видача довідок про роботу та заробітну плату регулюється Кодексом ОСОБА_2 про працю України. Відповідно до ст. 49 КЗпП України власник або уповноважений ним орган зобов’язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати. Згідно із п.1 ч.3 ст. 10 ОСОБА_2 України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов'язані: 1) надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом. Відповідач ГУ ДФС у Рівненській області не є суб'єктом владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат. Зазначені повноваження здійснює Пенсійний Фонд України, а томі відмовляючи позивачу у видачі довідки для подальшого звернення позивача до органів пенсійного фонду - вийшов за межі своїх повноважень .

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Посилання відповідача ГУ ДФС у Рівненській області на те, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" внесено зміни у Постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", а саме пункт 4 вказаної постанови щодо порядку проведення перерахунку пенсій державним службовцям у зв’язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям виключено, а до п. 5 цієї Постанови внесено зміни в частині затвердження форми довідки про заробітну плату виключно для призначення пенсії державним службовцям, а тому підстави для видачі довідок про про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, форми яких затверджено постановою правління пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 відсутні, є необґрунтованими, оскільки це питання знаходиться за межами правового поля спірного питання про видачу довідки. З урахуванням вищевикладеного, суд прийшов до висновку , що відповідачем ГУ ДФС у Рівненській області не надано жодних доказів стосовно правомірності прийнятого ним рішення, а тому, забезпечуючи захист порушених прав ОСОБА_1, слід зобов'язати відповідача ГУ ДФС у Рівненській області видати позивачу довідку (інформацію) про заробітну плату працюючого державного службовця з урахуванням усіх складових заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці, премії, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань станом на 01.12.2015 р. Вимоги ОСОБА_1 щодо визнання дій РОУПФУ Рівненській області протиправними щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця та зобов’язати РОУПФУ Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача виходячи із 90 % загального розміру заробітної плати державного службовця на підставі виданої ГУ ДФС у Рівненській області довідки (інформації) про заробітну плату з урахуванням всіх складових заробітної плати, до задоволення не підлягають за безпідставністю, так як на момент звернення позивачки не було правової підстави для здійснення такого перерахунку пенсії, оскільки довідки про заробітну плату станом на 01.12.2015 працюючого державного службовця відповідної посади, з якої ОСОБА_1 вийшла на пенсію, з включенням розміру посадового окладу, надбавки за спеціальне звання, винагороди (надбавки) за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці премії, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, позивачкою долучено не було. На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 9, 19, 20, 77, 241, 244, 245, 246, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області, Рівненського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного Управління Державної фіскальної служби у Рівненській області , щодо видачі їй неповної інформації про заробітну плату станом на 01.12.2015 р. працюючого державного службовця відповідної посади, з якої ОСОБА_1 вийшла на пенсію, з включенням розміру посадового окладу, надбавки за спеціальне звання, винагороди (надбавки) за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці, премії, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Зобов’язати Головне Управління Державної фіскальної служби у Рівненській області видати ОСОБА_1 довідку (інформацію) про заробітну плату з урахуванням усіх складових заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці, премії, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань станом на 01.12.2015 рік.

В задоволенні позовних вимог до Рівненського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області -відмовити за безпідставністю. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд.

Позивач: ОСОБА_1 , проживає: ІНФОРМАЦІЯ_1, 33022

Відповідач : Рівненське об’єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області, адреса місця знаходження: вул. Яворницького, 34, м.Рівне, код ЄДРПОУ 40373305.

Відповідач : Головне управління Державної фіскальної служби у Рівненській області адреса місця знаходження: вул. Відінська, 12, м.Рівне, код ЄДРПОУ 39394217.

Суддя О.В.Панас