
Справа № 539/3404/17
Провадження № 2-а/539/44/2018
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2018 року м.Лубни Суддя Лубенського міськрайонного суду Полтавської області Гудков С.В., розглянувши у письмовому провадженні в м. Лубни Полтавської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити дії. Свій позов мотивував тим, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію згідно із ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Починаючи з 01.01.2016 року відповідач, незважаючи на його неодноразові заяви, не вжив необхідних дій для перерахунку та виплати йому пенсії, виходячи із заробітку поліцейських на відповідній посаді.
Посилаючись на Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року № 268», позивач прохав суд ухвалити рішення, яким:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області протиправною та зобов'язати відповідача провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року № 268», починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.
На підставі ст. 257 КАС України розгляд вищезазначеної справи був проведений на правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін.
23.01.2018 року до суду надійшов відзив відповідача на вищезазначений позов, згідно якого прохав в позовних вимогах ОСОБА_1 відмовити, мотивуючи тим, що Головне управління не наділено повноваженням, щодо призначення (перерахунку) пенсії з грошового забезпечення, яке не визначено повноваженими органами силових структур. Також зазначив, що заява встановленого зразка до органів ПФУ від позивача не надходила. Крім того відповідач зазначив, що перерахунок та виплата пенсії позивачу проводиться на підставі коштів, які додатково виділяються з державного бюджету України, та буде забезпечено після виділення коштів з державного бюджету України.
Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи, приходе до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що адміністративний позов позивачем ОСОБА_1 був поданий в порядку Кодексу адміністративного судочинства України в редакції, що діяла до 15.12.2017 року.
Відповідач копію ухвали про відкриття провадження за правилами спрощеного позовного провадження отримав 17.01.2018 року, подавши у встановлений законом строк відзив на адміністративний позов.
Судом також встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та з квітня 2014 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб».
На заяви про проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року у відповідності із законодавством для поліцейських позивач отримав від відповідача відповіді від 05.10.2016 року вих. № 6131/03-24/1, від 05.12.2016 року № 701/П-03, від 13.03.2017 року № 119/П-03 та від 13.12.2017 року № 991/П-03, згідно яких було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, у зв’язку з відсутністю довідки про розмір грошового забезпечення встановленого зразка.
Довідка на ім'я позивача ОСОБА_1 № 4/2017 надійшла до Головного управління 05.05.2017 року та зареєстрована за № 3062/16/1.
На останню заяву отримано відповідь про те, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії із грошового забезпечення, встановленого законодавством для поліцейських, буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Згідно ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений як Конституцією так і Законами України.
Також слід враховувати, що Конституційний суд України вирішенні від 06 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції Закону від 07 листопада 2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.
Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, є підставою для перерахунку пенсії позивачу (колишньому працівнику міліції) на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.
Матеріалами справи підтверджується та не спростовується відповідачем, що листом Міністерства внутрішніх справ України від 22.03.2017 року № 4019/02/22-2017, який зареєстрований в Пенсійному фонді України 28.03.2017 за № 1167/5, повідомлено, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з 01.01.2016 на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві.
Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 № 9493/02-23 повідомив головні управління Пенсійного фонду України в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Зазначений лист зареєстровано у головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області.
Відповідачем були сформовані списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, у порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та надіслані до ліквідаційної комісії УМВС України, яка на підставі цього надала довідку для проведення перерахунку пенсії відповідачу необхідну для перерахунку пенсії позивачу.
Однак, перерахунок та виплату пенсії позивачу здійснено не було.
При цьому, відповідач у відзиві на позовну заяву посилається на те, що він позбавлений можливості здійснити перерахунок пенсії позивача з огляду на відсутність відповідного бюджетного фінансування.
Однак, суд вважає вказані доводи необґрунтованими, позаяк відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою для не перерахунку пенсії та відмові у її виплаті позивачу, а також жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на її перерахунок, що фактично є предметом спору у даній справі.
На сьогоднішній день такі дії були виконані і довідка за вхідним номером до відповідача надійшла і залишилося здійснити відповідний перерахунок. Відповідач цього не робить, мотивуючи це відсутністю грошових коштів.
Більше того, з аналізу п. 9 Порядку, передбачено наявність у головних управлінь Пенсійного фонду навіть контрольних повноважень за правильністю складання таких довідок.
Відсутність коштів не є підставою для відмови для проведення перерахунку пенсій. Це підтверджується наступним :
- Вищий адміністративний суд України неодноразово наголошував на те, що державні органи, а також органи ПФ України мають діяти злагоджено та відповідно до закону з метою забезпечення права особи на перерахунок пенсії (ухвала суду від 03.12.2015 року у справі № 642/8915/14-а).
- Аналогічна правова позиція наведена в рішеннях Вищого адміністративного суду України, викладені в ухвалах від 14.09.2017 у справі № К/800/30438/17 (№344/81/17), від 13.05.2017 у справі № К/800/8393/17 (№ 711/9316/16).
При цьому, суд ураховує при розгляді даної справи практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є джерелом права, а саме :
- Рішенням Європейського суду з прав людини справа “КЕЧКО ПРОТИ УКРАЇНИ” від 8 листопада 2005 року (Заява № 63134/00), згідно пункту 26 якого зазначається : "Суд не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов’язань" (див., mutatis mutandis, рішення у справі "Бурдов проти Росії", № 59498/00, пар. 35, ECHR 2002-ІІІ).
- Рішенням Європейського суду з прав людини справа “Шаренок проти України” від 22 лютого 2005 року, остаточне рішення з 06.06.2005 року (Заява № 35087/02), згідно пункту 26 якого зазначається: "Державні органи не можуть довільно посилатись на брак коштів як на виправдання невиконання рішення..."
Тобто проблеми взаємодії цих органів не повинні ставати на заваді реалізації права позивача на перерахунок пенсії.
- Рішеннями Європейський суд з прав людини у справах «Кечко проти України», «Ромашов проти України», «Шевченко проти України» зауважив, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Посилання відповідача на те, що позивач не звертався з відповідною заявою для проведення перерахунку пенсії відповідачу є не обґрунтованими, так як він неодноразово надавав відповіді у яких чітко зазначив про те, що Позивач звертався із заявою про проведення перерахунку пенсії і у наданих відповідях не було роз’яснено про те, що дана заява не відповідає встановленій формі і що необхідно звернутися додатково. При цьому при надходженні інформації про зміну грошового забезпечення відповідач повинен самостійно провести такий перерахунок і заява для цього не потрібна.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Суд, вважає, що відповідач свідомо не виніс відповідне рішення щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії позивачу, а обмежувався лише письмовими відмовами у здійсненні такого перерахунку, тим самим обмеживши право позивача на оскарження такого рішення, що підтверджується неодноразовими письмовими заявами позивача про здійснення перерахунку та виплати пенсії та листами - відмовами відповідача у здійсненні такого перерахунку.
Вищезазначені обставини дають суду підстави стверджувати, що дійсно відповідач по відношенню до позивача допустив неправомірну бездіяльність.
Отже, суд дійшов до висновку, що оскаржуваною відмовою відповідача у здійсненні перерахунку пенсії порушено права позивача, вважає відзив відповідача в цій частині необґрунтованим та погоджується щодо задоволення позовних вимог про визнання бездіяльності відповідача щодо перерахунку пенсії – протиправною, та вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року № 268», починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. ст. 2,4,6,9,12,77, 242-246, 257, 259-263 Кодексу адміністративного судочинства України, пунктом 12 частини 1 та підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, Конституцією України, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію - задовольнити.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (36014, м.Полтава, вул. Соборності,66, код ЄДРПОУ 13967927) щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованого: 37552, с.Солониця, вул. Зайкевича, 20, Лубенського району, Полтавської області, паспорт громадянина України серія КН № 100124 виданий 12 лютого 1996 року Лубенським МРВ УМВС України в Полтавській області, ідентифікаційний код: НОМЕР_1 пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року № 268», протиправною.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області(36014, м.Полтава, вул. Соборності,66, код ЄДРПОУ 13967927) провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованого: 37552, с. Солониця, вул. Зайкевича, 20, Лубенського району, Полтавської області, паспорт громадянина України серія КН № 100124 виданий 12 лютого 1996 року Лубенським МРВ УМВС України в Полтавській області, ідентифікаційний код: НОМЕР_1, перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року № 268», починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч.1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення (через Лубенський міськрайонний суд).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлено 24 січня 2018 року.
Суддя Лубенського
міськрайонного суду ОСОБА_2