
Копія
Справа № 397/1664/17
н/п : 2-а/397/1/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27.01.2018 року Олександрівський районний суду Кіровоградської області у складі : головуючого – судді Отян О.В., розглянувши у спрощеному провадженню без повідомлення учасників справи (письмовому провадженню) адміністративну справу №397/1664/17 за позовом громадської організації «НАРОДНЕ КОЛО» до голови Цвітненської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області ОСОБА_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання бездіяльності та зобов»язання сілького голови Цвітненської сільської ради ОСОБА_1 надати інформацію на запит ГО «НАРОДНЕ КОЛО» за №158 від 20.11.2017 року, а саме – засвідчені копії щорічних звітів депутатів Цвітненської сільської ради, з наступних підстав.
Так, 20.11.2017 року голова правління «НАРОДНЕ КОЛО» ОСОБА_2 звернувся до відповідача з запитом на отримання публічної інформації за №158 від 20.11.2017 року, згідно якого просив надати засвідчені копії щорічних звітів депутатів Цвітненської сільської ради та голови перед виборцями за 2016 рік. Однак , відповіді надано не було.
Відповідач являється розпорядником даної інформації у розумінні положень ч.1 ст.12 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та зобов’язаний надавати інформацію.
Таким чином , відповідач вчинив протиправні дії щодо ненадання наведеної інформації.
Відповідач ОСОБА_1 відзив на позовну заяву не надав у строк, встановлений ухвалою Олександрівського районного суду від 18.12.2017 року , а тому , відповідно до положень ч.6 ст.162 КАСУ, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно запиту на отримання публічної інформації за №158 від 20.11.2017 року, голова правління «НАРОДНЕ КОЛО» ОСОБА_2 звернувся до голови Цвітненської сільської ради Олександрівського району ОСОБА_1 щодо надання засвідчених копій щорічних звітів депутатів Цвітненської сільської ради та голови перед виборцями за 2016 рік.
Вказаний інформаційний запит був направлений 20.11.2017 року о 16.30 год. на електронну адресу Цвітненської сільської ради Олександрівського району – tsvitna@ukr.net .
Відносини, що склалися між сторонами суд відносить до правовідносин ,що виникають між фізичною особою із суб"єктом владних повноважень щодо надання доступу до публічної інформації і вважає за необхідне керуватися нормами КАС України, Законами України «Про доступ до публічної інформації», «Про місцеве самоврядування в Україні», « Про статус депутатів місцевих рад».
Згідно ст.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» - публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Згідно п.1 ч.1 ст.3 наведеного Закону - право на доступ до публічної інформації гарантується: обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Згідно п.2 ч.1 ст.5 наведеного Закону - доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Згідно ч. 1 ст. 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" - запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Як встановлено ч. 1 ст. 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації", розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно ч.7 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» - сільський , селищний, міський голова не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед територіальною громадою на відкритій зустрічі з громадянами. На вимогу не менше половини депутатів відповідної ради сільський, селищний, міський голова зобов'язаний прозвітувати перед радою про роботу виконавчих органів ради у будь-який визначений ними термін.
Згідно ч.ч.1,2,6 ст.16 Закону України « Про статус депутатів місцевих рад» - депутат місцевої ради періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов'язаний звітувати про свою роботу перед виборцями відповідного виборчого округу, об'єднаннями громадян. Рада визначає орієнтовні строки проведення звітів депутатів місцевої ради перед виборцями. Звіт депутата місцевої ради повинен містити відомості про його діяльність у раді та в її органах, до яких його обрано, а також про його роботу у виборчому окрузі, про прийняті радою та її органами рішення, про хід їх виконання, про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу. Депутат місцевої ради інформує раду та її виконавчі органи про результати обговорення його звіту, зауважень і пропозицій, висловлених виборцями на адресу ради та її органів, а також про доручення, дані депутатові у зв'язку з його депутатською діяльністю.
Згідно п.2.1. ППВАСУ «Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації» N 10 від 29.09.2016 року - відповідно до пункту 1 частини першої статті 13 Закону N 2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Визначене поняття "суб'єкт владних повноважень" не охоплює посадових осіб і службових осіб органів державної влади, місцевого самоврядування, оскільки за своїм статусом та колом повноважень вони не підпадають під розуміння органу державної влади та інших суб'єктів, зазначених у пункті 1 частини першої статті 13 Закону N 2939-VI. У зв'язку з цим такі особи не можуть (не мають здатності) виконувати обов'язки розпорядника інформації, у тому числі обов'язки щодо обліку та оприлюднення публічної інформації (статті 14, 15 Закону N 2939-VI). У разі подання позову до таких осіб судам необхідно залишати його без задоволення через неналежність відповідача (нездатність таким відповідачем порушити права позивача), за умови якщо позивач відмовиться від їх заміни на належного відповідача і/або суд не знайде підстав для залучення другого відповідача.
Залежно від того, у чиєму володінні знаходиться запитувана інформація, належним відповідачем за позовами щодо доступу до публічної інформації у таких випадках є або відповідний представницький орган місцевого самоврядування (сільська, селищна, міська, районна, обласна ради) або виконавчий орган місцевого самоврядування.
Не є розпорядниками публічної інформації у розумінні Закону N 2939-VI народні депутати України, депутати місцевих рад та Верховної Ради АРК, голови районних, обласних рад, сільський, селищний, міський голова, судді, прокурори, державні виконавці тощо.
Згідно п.2.2. ППВАСУ «Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації» N 10 від 29.09.2016 року - Закон N 2939-VI не зобов'язує колегіальні органи влади та інших розпорядників інформації, які управляються колегіальними органами, вирішувати колегіально питання про доступ до інформації. ОСОБА_3, рішення з приводу запиту на інформацію може прийматися одноособово його керівником чи іншою посадовою особою, яка є носієм організаційно-розпорядчих повноважень. Водночас така посадова особа діє від імені розпорядника інформації, а тому належним відповідачем у згаданій категорії справ є орган, якому надійшов запит на інформацію, а не посадова особа, яка діє від імені цього органу.
Враховуючи викладене , суд приходить до висновку , що позивачем було пред’явлено позов до не належного відповідача , так як ,у розумінні вищенаведеного законодавства, сільський голова не є розпорядниками публічної інформації.
А тому , у задоволенні позову необхідно відмовити.
Судові витрати , відповідно до ст.139 КАСУ України ,покласти за рахунок позивача , так як позовна заява не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 12, 73-74, 77, 90, 244- 246, 257, 262-263 КАСУ , суд , -
У Х В А Л И В :
Відмовити у задоволенні позову громадської організації «НАРОДНЕ КОЛО» про визнати протиправною бездіяльності голови Цвітненської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області ОСОБА_1 щодо ненадання публічної інформації та зобов»язання його надати публічну інформацію, а саме - засвідчені копії щорічного звіту за 2016 рік депутатів та голови Цвітненської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Олександрівський районний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.
Позивач: Громадська організація «Народне слово», місце знаходження : 25006, АДРЕСА_1 ,код ЄДРПОУ – 38660250.
Відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання : 27320,Кіровоградська область, Олександрівський район, с.Цвітне , вул.Молодіжна,26,рнокпп – НОМЕР_1.
Суддя: (підпис)
З оригіналом вірно.
Рішення набуло законної сили "__" __ 2018 року .
Оригінал рішення зберігається у справі №397/1664/17.
Суддя Олександрівського районного суду
Кіровоградської області ОСОБА_3