Постанова № 71825669, 24.01.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2018
Номер справи
565/1829/17
Номер документу
71825669
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Мануляка Ю.В.

Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.

ПОСТАНОВА

іменем України

"24" січня 2018 р. Справа № 565/1829/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Кузьменко Л.В.

суддів: Іваненко Т.В.

Франовської К.С.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від "18" жовтня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити пенсію зі зменшенням пенсійного віку , -

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2017 року ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Володмирецького об'єднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області з вимогою зобов'язати призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах з 07.09.2017 р., знизивши пенсійний вік відповідно до вимог ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що у вересні 2017 року він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на підставі ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідач в свою чергу відмовив у призначенні пенсії позивачу зі зниженням пенсійного віку, оскільки у позивача відсутні підстави для зниження пенсійного віку, передбачені ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постановою Кузнецовського міського суду Рівненської області від 18 жовтня 2017 року позов задоволено.

Визнано неправомірними дії Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_3 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язано Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити ОСОБА_3 пенсію за віком з 07 вересня 2017 року, знизивши йому пенсійний вік відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Не погоджуючись з постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про відмову у задоволені позову.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судами встановлено, що позивач має статус громадянина, який постійно працював чи працює, або проживає чи проживав у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення у 1988-1992 роках категорії 3, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, виданим 11.12.1992 р. Волинською обласною державною адміністрацією.

З копії довідки Великоосницької сільської ради Маневицького району Волинської області № 1178 від 28.08.2017 р. вбачається, що позивач у період з 01.09.1986 р. по 23.10.1989 р. проживав в с. Мала Осниця Маневицького району Волинської області, яке віднесене до зони гарантованого добровільного відселення (а.с.11).

Копією довідки, виданою 29.08.2017 року Троянівською сільською радою підтверджується, що позивач, з 24.10.1989 р. по 03.10.1993 р. був прописаний та проживав у с. Троянівка Маневицького району Волинської області, яке віднесене до зони гарантованого добровільного відселення (а.с.12).

Крім того, в судовому засіданні суду першої інстанції свідками ОСОБА_4 та ОСОБА_5 підтверджено, що позивач ОСОБА_3 що в 1986 році позивач постійно проживав в с.Мала Осниця Маневського району Волинської області.

З пояснень позивача судом встановлено, що саме у зв'язку з проживанням у цій зоні встановлений законодавством строк він набув статусу постраждалого від Чорнобильської катастрофи 3 категорії та отримав відповідне посвідчення.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновків, що позивач має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, а тому задовольнив позовні вимоги.

Колегія суддів не погоджується з вказаним висновком з огляду на таке.

Стаття 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ст. 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Умови призначення пенсії за віком встановлено ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Зокрема, право на пенсію за віком, чоловіки набувають при досягненні 60-річного віку та за наявності 15 років страхового стажу.

Згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсійний вік за бажанням особи може бути знижено тільки за однією підставою, передбаченою цією статтею, якщо не обумовлено інше.

Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.

Відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років.

Колегією суддів встановлено, що позивач є постраждалим від наслідків аварії на ЧАЕС 3-ї категорії, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 позивачу виповнилось 54 роки.

Судова колегія зазначає, що позивач станом на 1 липня 1986 року в зоні радіоактивного забруднення не проживав, а тому не має права на початкову величину зниження пенсійного віку на 3 роки, а має право на зниження пенсійного віку на підставі додаткових 1 рік за 2 роки проживання.

Таким чином враховуючи період проживання та роботи позивача в зоні гарантованого добровільного відселення 7 років 01 місяць 3 дні, позивач набув право на зниження пенсійного віку лише на 3 роки, тобто при досягненні ним 57 років.

Суд першої інстанції не звернув уваги на зазначені обставини та дійшов помилкового висновку про задоволення позовних вимог.

Колегія суддів вважає, що відповідач відмовляючи позивачу в задоволення заяви про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 6 років діяв правомірно, в межах наданих йому повноважень.

За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова підлягає скасуванню, оскільки суд неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають матеріалам справи та оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області задовольнити. Постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від "18" жовтня 2017 р. скасувати.

В задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Л.В. Кузьменко

судді: Т.В. Іваненко

К.С. Франовська

Повне судове рішення складено "24" січня 2018 р.