Постанова № 71824172, 25.01.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2018
Номер справи
344/9245/17
Номер документу
71824172
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2018 рокуЛьвів№ 876/12047/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді – Макарика В.Я.

суддів – Большакової О.О., Глушка І.В.

за участю секретаря судового засідання – Гнідець Р.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську на постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 06 листопада 2017 року (головуючий суддя в суді першої інстанції ОСОБА_1, м. Івано-Франківськ) у справі №344/9245/17 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання неправомірними дії щодо перерахунку пенсії державного службовця на виконання рішення суду із зміною базового місяця нарахування індексації з наростаючим підсумком та зобов’язання відновити та виплачувати з квітня 2016 року індексацію наростаючим підсумком з урахуванням раніше визначеного базового місяця для проведення індексації в розмірі 223,44 грн. щомісячно починаючи з 16.04.2015 року,-

В С Т А Н О В И В:

21 липня 2017 року ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську в якому просила визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську щодо перерахунку пенсії державного службовця на виконання рішення суду із зміною базового місяця нарахування індексації з наростаючим підсумком. Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську відновити та виплачувати з квітня 2016 року індексацію пенсії наростаючим підсумком з урахуванням раніше визначеного базового місяця для проведення індексації та повернути невиплачену суму індексації в сумі 223,44 грн. щомісячно починаючи з 16.04.2015 року.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2017 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську Івано-Франківської області про визнання неправомірними дії щодо перерахунку пенсії державного службовця на виконання рішення суду із зміною базового місяця нарахування індексації з наростаючим підсумком та зобов'язання відновити та виплачувати з квітня 2016 року індексацію наростаючим підсумком з урахуванням раніше визначеного базового місяця для проведення індексації в розмірі 223,44 грн. щомісячно починаючи з 16.04.2015 року задоволено.

Зобов’язано Управління пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську Івано-Франківської області (м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 44, ідентифікаційний код 20550895) продовжити ОСОБА_2, проживаючій в ІНФОРМАЦІЯ_1/3, нарахування суми індексації пенсії, виходячи з базового місяця січень 2011 року та індексу споживчих цін наростаючим підсумком з квітня 2015 року відповідно до Закону України Про індексацію грошових доходів населення, Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003 року №1078, нарахувати та виплатити недоплачені суми індексації з 16.04.2015 року.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2, проживаючої в ІНФОРМАЦІЯ_2/3 витрати по сплаті судового збору у розмірі 551,20 гривень.

Не погодившись із таким рішенням суду, його оскаржив відповідач, який в поданій апеляційній скарзі, покликаючись на те, що оскаржуване рішення прийняте з порушенням норм матеріального права, просить таке скасувати та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Апелянт свої вимоги мотивує тим, що на виконання постанови Івано-Франківського міського суду від 18.05.2015 року позивачці проведено перерахунок пенсії з 16.04.2015 року як державному службовцю з включенням в суму заробітної плати для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових потреб. До моменту проведення перерахунку розмір індексації доходів громадян ( в даному випадку – пенсії) у позивачки становив 223,44 грн. Після виконання рішення суду та здійснення перерахунку було змінено базовий місяць індексації з січня 2011 року на квітень 2015 року і сума індексації відповідно зменшилася.

Неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України, тому відповідно до ч.4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави і межі апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, з підстав викладених нище.

В липні 2017 року позивачка звернулась до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську із заявою, в якій просила проіндексувати її пенсійні виплати згідно з законодавством з квітня 2016 року.

На вказану вище заяву, управлінням Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську дано відповідь листом №263/Х-15 від 18.07.2017 року у якому зазначено, що відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення по її пенсійній справі встановлено базовий місяць квітень 2015 року, при якому пенсія на теперішній час не індексується (а.с. 12).

Статтею 1 Закону України від 3.07.1991р. №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Відповідно до статті 4 цього Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі, якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003р. №1078 (зі змінами і доповненнями) (далі Порядок), індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.

Згідно із пунктом 5 Порядку у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.

Виходячи з викладеного, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться наростаючим підсумком починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком. У разі підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадження індексації грошових виплат. У разі якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах.

Отже, здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду, не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.

З огляду на викладене, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 229,243,308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 06 листопада 2017 року у справі №344/9245/17 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня її проголошення, а у випадку відповідно до ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя ОСОБА_3 судді ОСОБА_4 ОСОБА_5 Повний текст постанови складений 25 січня 2018 року.