Постанова № 71824111, 23.01.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.01.2018
Номер справи
308/9341/16-а
Номер документу
71824111
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2018 рокуЛьвів№ 876/11502/17

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача: ОСОБА_1

суддів: Качмара В.Я., Ніколіна В.В.

за участю секретаря судових засідань: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Ужгородського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області на постанову Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 08 вересня 2017 року (суддя Придачук О.А.) у м. Ужгороді у справі № 30/9341/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Ужгородського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії, –

встановив:

позивач ОСОБА_3 09.09.2016 звернулася в суд із адміністративним позовом до Ужгородського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області у якому просить визнати протиправними дії відповідача (протокольне рішення № 31 від 26.08.2016) щодо відмови у призначенні пенсії та зобов’язати його призначити пенсію за вислугою років як медичному працівнику з 21.07.2016, зарахувавши у подвійному обчисленні стаж її роботи на посаді рентген лаборанта у період з 03.01.1994 по 24.10.1994, з 01.10.2000 по 01.01.2004.

Постановою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 08.09.2017 позов задоволено.

Із цією постановою не погодився відповідач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що така прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування апеляційних вимог посилається на те, що ОСОБА_3 було правомірно відмовлено у призначенні пенсії за віком, оскільки страховий стаж позивача становить 22 роки 3 місяці 20 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за вислугою років на підставі п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Представник позивача у судовому засіданні апеляційну скаргу заперечив та просить відмовити у її задоволенні.

Інші особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, хоча належним чином були повідомлені про його дату, час та місце.

Відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Суд апеляційної інстанції, заслухав доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, перевірив матеріали справи та обговорив підстави і межі апеляційних вимог, вважає, що апеляційну скаргу належить задовольнити.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 21.07.2016 звернулась до відповідача з заявою про призначення пенсії за вислугою років, як працівнику охорони здоров’я.

Згідно вкладки до протоколу № 31 від 26.08.2016 «Про відмову в призначенні пенсії гр. ОСОБА_3О.» відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії, оскільки її страховий стаж становить 22 роки 3 місяці 20 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за вислугою років на підставі п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Суд першої інстанції дійшов висновку, що позов належить задовольнити, оскільки позивач має право на отримання пенсії за вислугою років на підставі п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», так як має необхідний страховий стаж роботи медичного працівника, у зв’язку з чим рішення пенсійного органу є протиправним.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно зі статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» ( далі – Закон № 1788-ХІІ) особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Згідно до ст. 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають: працівники освіти, охорони здоров’я, а також соціального забезпечення, які в будинках-інтернатах для престарілих та інвалідів і спеціальних службах безпосередньо зайняті обслуговуванням пенсіонерів та інвалідів, відповідно до пункту «е» статті 55.

Відповідно до пункту «е» частини першої статті 55 Закону № 1788-ХІІ право на пенсію за вислугу років мають: працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення: які в період до 1 січня 2016 року мали вислугу років на відповідних посадах не менше тривалості, передбаченої абзацами першим та другим цього пункту, зокрема ІНФОРМАЦІЯ_1 і старші за наявності вислуги років на цих посадах, передбаченої абзацами другим - одинадцятим цього пункту, та після досягнення ними такого віку.

Згідно зі статтею 62 Закону № 1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Розділом ХІХ «Охорона здоров'я» Списку № 1 затвердженого Кабінетом Міністрів України від 16.01.2003 № 36 правом на пенсію на пільгових умовах користуються рентген-лаборанти, в тому числі у відділеннях інтервенційної радіології (рентгено-хірургічний блок і флюорографічних кабінетів).

Відповідно до пункту 4.5 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчислені стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року за № 1451/11731), якщо атестація з 21 серпня 1992 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1997 року, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 (далі - Порядок, постанова № 422 відповідно). У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).

Згідно із зазначеними нормативними актами основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах. Відповідно до положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

З системного аналізу правових норм вбачається, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення за вислугою років є констатація факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: картка умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно вкладки до протоколу № 31 від 26.08.2016 «Про відмову в призначенні пенсії гр. ОСОБА_3О.» відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії, оскільки її страховий стаж становить 22 роки 3 місяці 20 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за вислугою років на підставі п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Позивач просить зарахувати у подвійному обчисленні до стажу її роботи на посаді рентген лаборанта періоди з 03.01.1994 по 24.10.1994, з 01.10.2000 по 01.01.2004, проте суд апеляційної інстанції зазначає, що такі задоволенню не підлягають, оскільки згідно довідки від 14.07.2016 № 33/27-312 виданої Державною установою «Територіальне медичне об’єднання МВС України по Закарпатській області» відсутня інформація щодо результатів проведення атестації робочого місця за умовами праці рентген лаборанта поліклініки Управління Міністерства внутрішніх України в Закарпатській області в період з 01.10.2000 по 01.03.2004.

Враховуючи те, що атестація робочого місця позивача на посаді рентген лаборанта, яка належить до переліку посад визначених Списком № 1 затвердженого Кабінетом Міністрів України від 16.01.2003 № 36, не проводилась та є обов'язковою для вказаної посади, а тому відповідач правомірно відмовив їй у призначенні пенсії на підставі п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

З огляду на те, що постанова суду першої інстанції прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи та з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про її скасування та прийняття нової постанови про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 243, 246, 250, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд –

постановив:

апеляційну скаргу Ужгородського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області задовольнити

Постанову Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 08 вересня 2017 року – скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення.

Суддя-доповідач ОСОБА_1 судді ОСОБА_4 ОСОБА_5 Повне судове рішення складено 26.01.2018.