Рішення № 71817424, 18.01.2018, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
18.01.2018
Номер справи
911/3327/17
Номер документу
71817424
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"18" січня 2018 р. м. Київ Справа № 911/3327/17

За позовом Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування", 04053, м. Київ, Шевченківський р-н, вул. Кудрявська, буд. 26/28

до Приватного акціонерного товариства "Київобленерго", 08132, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, м. Вишневе, вул. Київська, буд. 2-Б

про визнання недійсним та скасування рішення

суддя Шевчук Н.Г.

секретар Матраєва Н.С.

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1 (дов. №2-398д від 02.01.2018);

від відповідача: ОСОБА_2 (дов. №288 від 13.06.2017).

суть спору:

Публічне акціонерне товариство "Укргазвидобування" звернулось до господарського суду з позовом до Приватного акціонерного товариства "Київобленерго" про визнання недійсним та скасування рішення засідання комісії по розгляду акту про порушення №К040278 від 27.09.2017, оформлене протоколом №032 від 11.10.2017 про нарахування 261 140,02 грн. вартості необлікованої електричної енергії за період з 30.08.2017 по 27.09.2017.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що не порушував Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 № 28, (далі - Правила користування електричною енергією) оскільки належним чином та завчасно попередив відповідача про зняття пломб з комірок вимірювальних приладів для виконання аварійних ремонтних робіт. Окрім цього позивач вказує на ряд порушень норм чинного законодавства при прийнятті протокольного рішення №032 від 11.10.2017, а саме: відповідачем невірно визначено період застосування оперативно-господарської санкції, занижено величину вартості спожитої та оплаченої позивачем електричної енергії, в акті про порушення невірно відображено схему електропостачання та не повідомлено позивача про дату, час і місце розгляду комісією акту про порушення

30.11.2017 відповідач подав відзив на позовну заяву (вх. № суду 25578/17, т.1, а.с. 87-91), в якому виклав заперечення проти позовних вимог в повному обсязі з підстав їх необґрунтованості.

18.12.2017 позивач подав додаткові письмові пояснення (вх. № суду 27069/17, т.1, а.с. 101) та клопотання про витребування доказів (вх. № суду 27070/17, т.1, а.с. 99).

Ухвалою суду від 18.12.2017 справу №911/3327/17 вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження зі стадії розгляду справи по суті та оголошено перерву в судовому засідання до 18.01.18 на 14:00.

18.01.2018 відповідач подав клопотання про доручення документів до матеріалів справи (вх. № суду 1159/18, т.1, а.с. 109-115).

У судовому засіданні 18.01.18 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

встановив:

30.03.2011 між ЗАТ “АЕС Київобленерго” (Постачальник), правонаступником якого є ПрАТ “Київобленерго”, та Дочірньою компанією "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» (Споживач) було укладено Договір про постачання електричної енергії №104, відповідно до пункту 1.1. якого Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю 2 х 1000 кВт, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) ним електричної енергії та здійснює інші платежі за умовами цього Договору (Договір, т.1, а.с. 31-35).

Відповідно до пункту 2.1 Договору під час виконання умов цього Договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов’язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ).

Підписавши акт №309391 від 01.07.2016 про передачу на відповідальне збереження приладу обліку та пломб, встановлених на ньому, Споживач прийняв на відповідальне зберігання лічильник №50099064 типу АСГ та пломби №С28139331, №С20162766 і №С28139322, підтвердив відсутність порушення ізоляції ввідного ізольованого проводу (кабелю) перед лічильником. вторинних кіл обліку (розрізи, проколи, дефекти ізоляції, з’єднання, скрутки, спайки, переломи інше) прокладених як відкритим так і прихованим способом, а також те що перед лічильником прихованих відгалужень електропроводки не існує та зобов’язався забезпечити збереження елементів обліку та цілісність пломб, встановлених на ньому, разом з пломбувальним матеріалом, цілісність ізоляції ізольованого ввідного проводу (кабелю) перед лічильником, вторинних кіл обліку, незмінність фазування лічильника, трансформаторів струму, не порушувати кріплення елементів обліку та обмежень доступу до струмовідних частин. У випадку пошкодження розрахункового приладу обліку, пломб, встановлених на ньому, складається Акт про порушення.

27.09.2017 працівниками ПрАТ “Київобленерго” було складено Акт про порушення №К040278 (Акт про порушення, т.1, а.с. 52-53), згідно якого зазначено Споживач при користуванні електричною енергією за адресою смт. Козин, вул. Солов’яненка, буд.475 В порушив пункт 6.40 ПКЕЕ: відсутність пломби енергопостачальної організації ПАТ «Київобленерго» яка була встановлена на комірці Т2 ввідного автоматичного вимикача та трансформаторів струму.

Акт про порушення підписано чотирма представниками енергопостачальної організації та представником споживача з наведеними зауваженнями.

11.10.2017 за результатами засідання комісії ПрАТ “Київобленерго” по розгляду актів про порушення ПКЕЕ було складено протокол № 032, відповідно до якого вирішено провести нарахування обсягу та вартості недоврахованої електричної енергії за період 29 днів з 30.08.2017 по 27.09.2017, виходячи із договірної потужності згідно пункту 6.40 ПКЕЕ та пункту 2.1.2 "ОСОБА_3 визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, що за розрахунком відповідача складає 261 140,02 грн.

Позивач не погоджується з вказаним рішенням та вважає його прийнятим з порушенням норм діючого законодавства, у зв’язку з чим звернувся з даним позовом до суду.

Статтею 26 Закону України “Про електроенергетику” визначено, що споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно статті 27 Закону України “Про електроенергетику” правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку. Методика розрахунку розміру шкоди, завданої енергопостачальнику внаслідок викрадення електроенергії, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 3.3 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 № 28, (далі - Правила користування електричною енергією) відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.

Відповідно до пункту 6.40 Правил користування електричною енергією у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до ОСОБА_3 визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 № 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за № 782/12656 .

Пунктом 6.41. Правил користування електричною енергією передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.

В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, які необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача.

У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації).

Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.

Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.

Згідно пункту 6.42. Правил користування електричною енергією на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії.

Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії.

Відповідно до пункту 1.2. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ № 562 від 04.05.2006 (далі – ОСОБА_3), методика застосовується постачальником електричної енергії за регульованим тарифом (електропередавальною організацією) (далі - енергопостачальник) при визначенні обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією та/або виявлення фактів крадіжки електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку.

У разі своєчасного (до виявлення порушення представниками енергопостачальника) письмового повідомлення споживачем енергопостачальника про виявлені ним пошкодження приладів (систем) обліку, пошкодження або зрив пломб та за відсутності явних ознак втручання в роботу приладів (систем) обліку ОСОБА_3 не застосовується.

Згідно із підпунктом 2 пункту 2.1 ОСОБА_3 вона застосовується у випадку пошкодження або відсутності пломб з відбитками тавр енергопостачальника чи інших заінтересованих сторін, індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному ПКЕЕ, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження приладів обліку, установлених пломб та індикаторів.

Відповідно пункту 2.4. Методики у разі виявлення у споживача порушень ПКЕЕ, зазначених у підпунктах 1 - 4, 6 пункту 2.1 ОСОБА_3, та за умови наявності договору про постачання електричної енергії для потреб струмоприймачів (електроустановок) щодо яких виявлено порушення (далі - Договір), зазначених у підпункті 5 пункту 2.1 ОСОБА_3, сума до сплати має бути зменшена на величину вартості електричної енергії відповідно до виставлених споживачу за період порушення рахунків за точкою (точками) обліку, на якій (яких) було виявлено порушення. У разі, коли вартість електричної енергії відповідно до виставлених за період порушення рахунків за точкою (точками) обліку, на якій (яких) було виявлено порушення, менша вартості електричної енергії, оплаченої за період порушення, сума до сплати має бути зменшена на величину вартості оплаченої електричної енергії. В інших випадках споживачу виписується рахунок на всю розраховану суму.

Пунктом 2.5. Методики передбачено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2.1 цієї ОСОБА_3, крім виявлення випадків фіксації індикатором впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (W, кВтгод) визначається за формулою:

W = P · t · K , (2.4)

доб доб в

де: P - потужність (кВт), визначена як:

а) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складання акта про порушення ПКЕЕ струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, зазначену в Договорі);

б) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складання акта про порушення ПКЕЕ (струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних всіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення ПКЕЕ, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, зазначену в Договорі);

в) дозволена потужність для даної точки обліку, зазначена в Договорі (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів "а" або "б" цього пункту, перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність);

t - тривалість роботи обладнання протягом доби (год.), що становить:

при однозмінній роботі споживача - t = 8;

при двозмінній роботі споживача - t = 16;

при тризмінній роботі споживача - t = 24;

при інших режимах роботи визначається на підставі Договору;

K (K ) - коефіцієнт використання струмоприймачів в.i

За умови згоди сторін коефіцієнт використання електрообладнання вибирається рівним K = 0,5. У разі недосягнення в такої згоди та за умови недопуску споживачем представників постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) на свою територію для складення переліку струмоприймачів, про що має бути зазначено в акті про порушення, коефіцієнт використання електрообладнання вибирається рівним K = 0,75.

Кількість днів у періоді, за який має здійснюватися перерахунок (Д, день), визначається за формулою

Д = Д + Д , (2.6)

пер пор усун

де: Д - кількість робочих днів споживача від дня останнього контрольного огляду приладу обліку або технічної перевірки (у разі коли технічна перевірка проводилась після останнього контрольного огляду приладу обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у 6 календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Статтею 235 Господарського кодексу України встановлено, що за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватись оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.

Постановою Верховного Суду України від 04.04.2011 у справі № 2-24/912-2010 визначено, що рішення постачальника електричної енергії про нарахування вартості недоврахованої спожитої електроенергії є оперативно-господарською санацією.

Таким чином, обраний позивачем спосіб захисту свого права, а саме: вимога про скасування рішення комісії відповідача, відповідає способам, встановленим законодавством.

Позивач вважає, що з його боку не мало місця порушення, передбачене підпунктом 2 пункту 2.1 ОСОБА_3, оскільки пломба енергопостачальної організації ПАТ «Київобленерго», яка була встановлена на комірці Т2 ввідного автоматичного вимикача та трансформаторів струму, знята ним правомірно в порядку, передбаченому пунктом 4.2. Додатку № 7 до Договору про постачання електричної енергії №104 від 30.03.2011 та абзацом другим пункту 1.2. Методики.

Згідно пункту 4.2. Додатку № 7 до Договору про постачання електричної енергії №104 від 30.03.2011 у разі виникнення у споживача потреби виконати планові роботи з технічного огляду чи профілактичного ремонту із зняттям цих пломб споживач повідомляє постачальника заздалегідь і узгоджує з постачальником порядок зняття певних пломб (або у присутності постачальника або постачальник надає повноваження споживачу зняти пломби самостійно). У разі виникнення аварійних ситуацій споживач має право самостійно зняти пломби закриття доступу до кіл перед обліком (крім пломб на ЗОЕ) за умов повідомлення постачальника про прийняття такого рішення.

Переговори щодо дозволу на зняття пломб мають право вести керівник, особа відповідальна за електрогосподарство або особи, вказані в Додатку №9 «Відповідальні особи споживача».

Так, листом №186/1-01-9 від 28.03.2017 позивач просив у відповідача дозволу на зняття пломб комірки №3 (пломба №С20162763) та комірки №7 (пломба №С28139322) в РУ-04,кВ в ТП-425 Договір №104) з метою виконання аварійних ремонтних робіт та гарантував оплату за повторне опломбування.

Проте, в матеріалах справи відсутні докази надання відповідачем повноважень позивачу на самостійне зняття пломб, зняття пломб у присутності представників відповідача або прийняття позивачем рішення про самостійне зняття пломб у зв’язку з виникненням аварійної ситуації та подальшого повідомлення відповідача про прийняття такого рішення.

Окрім цього, лист №186/1-01-9 від 28.03.2017 про надання дозволу на зняття пломб не може вважатись письмовим повідомленням споживачем енергопостачальника про виявлені ним пошкодження приладів (систем) обліку, пошкодження або зрив пломб в порядку, передбаченому абзацом другим пункту 1.2. Методики, оскільки станом на момент написання листа вказані в ньому пломби не пошкоджені, а зняті в подальшому.

Враховуючи викладені обставини суд приходить до висновку, що позивачем не дотримано порядку зняття пломб, передбаченого пунктом 4.2. Додатку № 7 до Договору про постачання електричної енергії №104 від 30.03.2011 та абзацом другим пункту 1.2. Методики, та не забезпечено збереження і цілісність пломб відповідно до акта про пломбування №309391 від 01.07.2016.

Позивач також стверджує, що відповідачем неправомірно здійснено розрахунок вартості необлікованої електроенергії за період з 30.08.2017 по 27.09.2017, оскільки останній контрольний огляд здійснювався інспектором Обухівського РЕМ ОСОБА_4 12.09.2017 з 14 год. 15 хв. по 14 год. 37 хв. у присутності працівників позивача, що підтверджується службовою запискою старшого інженера-енергетика ОСОБА_3 №1460-05р від 07.11.2017 та витягом з журналу реєстрації в'їзду (виїзду) автотранспорту, згідно з яким зафіксовано в'їзд та виїзд автомобіля відповідача марки Део державний номер А17042ЕА у вказаний час.

Відповідач заперечив проти наведених обставин та надав службову записку б/н від 18.12.2017 інспектора по контролю за ДДУ Обухівського РП ПАТ ОСОБА_4 «Київобленерго», відповідно до якої останній зазначив, що в період з 29.08.2017 по 27.09.2017 не проводив жодного огляду приладів обліку позивача та зауважив, що на територі, де розташовано ТП-425, знаходиться об’єкти низки інших споживачів електричної енергії ПАТ «Київобленерго», потрапити до яких можливо лише через пост охорони, вказаний в службовій записці старшого інженера-енергетика ОСОБА_3.

Згідно абзацу третього пункту 3.33 Правил користування електричною енергією роботи з контрольного огляду засобу обліку та технічної перевірки розрахункових засобів обліку електричної енергії проводяться у присутності уповноважених представників споживача, а в разі, якщо споживач купує електричну енергію у постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом - додатково в присутності представників постачальника за нерегульованим тарифом та оформляються актом про проведені роботи із зазначенням в акті прізвища уповноваженого представника електропередавальної організації, який проводив роботи, та номера його службового посвідчення, підстави проведення технічної перевірки або контрольного огляду засобу обліку та детального опису результатів обстеження.

В матеріалах справи відсутній акт контрольного огляду засобів обліку позивача, який здійснено інспектором Обухівського РЕМ ОСОБА_4 12.09.2017, у зв’язку з чим суд не приймає до уваги доводи позивача в цій частині.

Окрім цього, позивач зазначає, що відповідачем при здійсненні розрахунку вартості необлікованої електроенергії занижено показник спожитої та оплаченої позивачем електричної енергії за вересень 2017 року і вказано 38 920 кВт замість 105 959 кВт, що не відповідає дійсності та суперечить пункту 2.4. Методики на підтвердження чого надає рахунок фактуру за спожиту електроенергію №8677688304 від 14.09.2017, акт прийняття-передавання електричної енергії №А-8677688304 від 30.09.2017 та звіт про покази лічильників за вересень 2017 від 14.09.2017.

Перевіривши розрахунок завданих збитків за недовраховану електричну енергію, здійснений комісією ПрАТ “Київобленерго” при прийнятті протокольного рішення №032 від 11.10.2017, суд встановив, що він виконаний арифметично вірно та у відповідності до пункту 2.5 ОСОБА_3,

Враховуючи, що докази фактичної оплати спожитої позивачем електроенергії у вересні 2017 року в обсязі 105 959 кВт відсутні, суд не приймає до уваги доводи позивача про заниження відповідачем показника спожитої та оплаченої позивачем електричної енергії за вересень при здійсненні розрахунку завданих збитків за недовраховану електричну енергію.

Доводи позивача про те, що його належним чином та завчасно не попереджено про дату, час та місце засідання комісії по розгляду акту про порушення №К040278 від 27.09.2017 спростовуються матеріалами справи, а саме відповідно до пункту 9 вказаного акту, з яким уповноважений представник позивача був ознайомлений в день його складення під особистий підпис, комісія постачальника електроенергії з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 11.10.2017 о 10:30 за адресою м. Київ, вул. Стеценка 1а.

Усі інші твердження та заперечення сторін не спростовують вищевикладених висновків суду.

За таких обставин, беручи до уваги, що позивачем не забезпечено збереження і цілісність пломб відповідно до акта про пломбування №309391 від 01.07.2016, суд дійшов висновку про необґрунтованість доводів позивача щодо неправомірності рішення винесеного комісією відповідача по розгляду акту про порушення №К040278 від 27.09.2017, оформленого протоколом №032 від 11.10.2017 та відсутності підстав для скасування означеного рішення.

За наведених обставин підстави для задоволення позовних вимог не вбачається.

Судовий збір відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на позивача.

Керуючись статтями 129, 236 - 240 Господарського процесуального кодексу України суд

вирішив:

У позові відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судові рішення у справі набирають законної сили відповідно до статей 241, 284 Господарського процесуального кодексу України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.Г. Шевчук

Дата підписання повного рішення: 26.01.2018.