ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.01.2018
Справа №910/22416/17
Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Шкурдової Л.М., при секретарі судового засідання Гнідіна М.Ю., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
За позовом: Державної екологічної інспекції у м. Києві
до відповідача: приватного акціонерного товариства “Київське автотранспортне підприємство № 13061”
про стягнення 25509,44 грн.
Суддя: Шкурдова Л.М.
Представники: згідно протоколу судового засідання
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Господарським судом міста Києва розглядається справа за позовом Державної екологічної інспекції у м.Києві до приватного акціонерного товариства «Київське автотранспортне підприємство №13061» про стягнення 25 509,44 грн збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Державною екологічною інспекцією у м.Києві в межах повноважень визначених законодавством України в період з 06 червня 2016 року по 24 червня 2016 року було проведено планову перевірку дотримання вимог чинного природоохоронного законодавства приватного акціонерного товариства «Київське автотранспортне підприємство « 13061» за адресою м.Київ, вулиця Васильківська, 24, за результатом проведення якої виявлено порушення, які зафіксовано в Акті №04/475а, за результатами перевірки видано припис №04/193п від 05 липня 2016 року. Позивач зазначає, що в період з 21 березня 2017 року по 03 квітня 2017 року позивачем у справі було проведено позапланову перевірку відповідача у справі, за результатами якої складено Акт №04/96а, визначено розмір збитків, спричинених відповідачем в період з 01 грудня 2015 року по 31 березня 2016 року в розмірі 25 509,44 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20 грудня 2017 року відкрито провадження у справі № 910/22416/17 та призначено до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав, явку представника в судове засідання не забезпечив, про час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
У судовому засідання 23 січня 2018 року було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Державною екологічною інспекцією у м.Києві у в період з 06 червня 2016 року по 24 червня 2016 року було проведено планову перевірку дотримання вимог чинного природоохоронного законодавства приватним акціонерним товариством «Київське автотранспортне підприємство « 13061» за адресою м.Київ, вулиця Васильківська, 24.
В результаті перевірки було встановлено, що на підприємстві наявне стаціонарне джерело викидів, а саме котел на твердому паливі на яке відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та не вказане джерело у наявному дозволі на викиди забруднюючих речовин №8036100000-142, термін дії з 13 липня 2012 року по 13 липня 2017 року.
Судом встановлено, що виявленні під час перевірки порушення зафіксовані в Акті №04/475а перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, за результатами перевірки видано Припис №04/193п від 05 липня 2016 року щодо необхідності проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (котлом), отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (котлом).
Під час проведення позапланової перевірки в період з 21 березня 2017 року по 03 квітня 2017 року – перевірки виконання відповідачем у справі Припису від 05 липня 2016 року №04/193п, за результатами якої складено Акт №04/96а, встановлено, що відповідачем у справі використовувалось стаціонарне джерело викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря з 01 грудня 2015 року по 31 березня 2016 року, тобто протягом 2048 годин, без наявності відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Також встановлено факт отримання дозвільного документу, а саме дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, дозвіл №8036100000-10271 та проведено інвентаризацію викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, за результатами проведення якої надано відповідний звіт та довідку про години роботи стаціонарного джерела викидів котла без дозволу.
Позивачем на підставі звіту з інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та довідки щодо кількості годин роботи стаціонарних джерел викидів, а також відповідно до положень Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №639 від 10 грудня 2008 року, було здійснено розрахунок збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства приватним акціонерним товариством «Київське автотранспортне підприємство №13061», а саме експлуатація стаціонарного джерела викидів (твердопаливного котла Klimonsz Duo NG55) в період з 01 грудня 2015 року по 31 березня 2016 року без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами складає 25 509,44грн.
Судом встановлено, що позивач у справі, з метою досудового врегулювання спору, звернувся до відповідача у справі з претензією №41 від 14 квітня 2017року вих.№1886-04/12 від 18 квітня 2017 року з пропозицією добровільного відшкодування в розмірі 25 509, 44 грн. Відповідачем у справі в добровільному порядку вказаний розмір збитків відшкодовано не було.
Відповідно до вимог статті 50 Конституції України кожному гарантується право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Відповідно до вимог статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала
Відповідно до вимог статті 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог: а) раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій; б) здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища; в) здійснення заходів щодо відтворення відновлюваних природних ресурсів; г) застосування біологічних, хімічних та інших методів поліпшення якості природних ресурсів, які забезпечують охорону навколишнього природного середовища і безпеку здоров'я населення; д) збереження територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, що підлягають особливій охороні; е) здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб; є) здійснення заходів щодо збереження і невиснажливого використання біологічного різноманіття під час провадження діяльності, пов'язаної з поводженням з генетично модифікованими організмами.
Відповідно до вимог статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до вимог статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Відповідно до вимог статті 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря; забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок; забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин; використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел; здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря; своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.
Відповідно до вимог статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Порядок видачі дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами визначено Постановою Кабінету Міністрів України №302 від 13березня 2002 року «Про затвердження Порядку проведення та оплати робіт, пов’язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, які отримали такі дозволи». Згідно положень вказаного порядку дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами – це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам-підприємцям експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну. Дозвіл видається
Відповідно до положень пункту 4.2. Положення «Про Державну екологічну інспекцію у м.Києві», затвердженому Наказом Державної екологічної інспекції України №136 від 12 грудня 2011 року відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль),зокрема в частині дотримання умов виданих дозволів, установлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, лімітів забору і використання води та скидання забруднюючих речовин.
Суд приходить до висновку про вчинення відповідачем у справі порушення вимог природоохоронного законодавства, а отже наявність підстав у позивача для нарахування та стягнення відповідної шкоди.
Таким чином, суд вважає, що вимога позивача у справі про стягнення з відповідача у справі 25 509,44 грн., завданих державі внаслідок здійснення останнім наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог статті 11 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України у 2016 році є надходження, визначені пунктом 7 частини 3 статті 29 Бюджетного кодексу України, а саме 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Разом з тим, джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів є надходження, що визначені пунктом 4 частини 1 статті 69-1 Бюджетного кодексу України, зокрема 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об’єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад – 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету АРК – 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя – 70 відсотків.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку про правильність здійснення розподілу позивачем у справі розміру грошових сум, які підлягають стягненню з відповідача у справі, залежно від необхідності зарахування їх в дохід спеціального фонду Державного бюджету України та в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Київської міської ради.
Відповідно до вимог статті 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають з інших підстав, – на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст.74, 76-80, 129, 236 – 240 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з приватного акціонерного товариства “Київське автотранспортне підприємство № 13061” (03022, м.Київ, вул.Васильківська, будинок 24, код ЄДРПОУ 05440979) на користь Державної екологічної інспекції у м. Києві (04071, м.Київ, вул.Набережно-Лугова, будинок 4, код ЄДРПОУ 37975277) 25 509 (двадцять п’ять тисяч п’ятсот дев’ять) грн 44 коп - збитків, з яких 7652 (сім тисяч шістсот п’ятдесят дві) грн 83 коп в дохід спеціального фонду Державного бюджету (30%) та 17856 (сімнадцять тисяч вісімсот п’ятдесят шість) грн 61 коп в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Київської міської ради (70%) на спеціальний рахунок державного бюджету за реквізитами: на спеціальний рахунок державного бюджету за реквізитами: одержувач УДК у Голосіївському районі м. Києва на р /р 33115331700002, МФО 820019, одержувач ГУ ДКСУ у м. Києві, код ЄДРПОУ 38039757, код бюджетної класифікації 24062100 та 1600 (тисячу шістсот) грн 00 коп - витрати по сплаті судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили через 20 днів з моменту виготовлення повного тексту рішення в разі не оскарження його в установленому порядку. Рішення може бути оскаржене в 20-денний строк до Київського апеляційного господарського суду.
Суддя Л.М. Шкурдова
Дата складення повного судового рішення: 25.01.2018р.