
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
24 січня 2018 року № 826/16552/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії: головуючої судді Вєкуа Н.Г., суддів Шрамко Ю.Т., Костенка Д.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за участю третьої особи - Виконавчої дирекції Київського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної екологічної інспекції України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за участю третьої особи - Виконавчої дирекції Київського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог, враховуючи уточнення, позивач зазначив, що відповідачами всупереч законодавчих норм не було виплачено в повному обсязі допомогу по тимчасовій непрацездатності згідно листків непрацездатності АГЩ № 202593, АГТ № 850647, АГІ № 433494, АГТ № 805516, чим порушено його законні права і інтереси, тому просить суд, зобов'язати Державну екологічну інспекцію України подати заяву до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, щодо виплати позивачу допомоги по тимчасовій непрацездатності згідно вищезазначених листів непрацездатності, зобов'язати Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Державну екологічну інспекцію України здійснити нарахування та виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Позивач зазначив, що з 27.01.2015 року по 25.05.2015 року він перебував на лікарняному, про що свідчать листи непрацездатності.
25.05.2015 року всі листи непрацездатності на ім'я ОСОБА_1 було здано позивачем до відділу по роботі з персоналом Державної екологічної інспекції України, проте станом на день звернення до суду позивачем не отримано виплати по тимчасовій непрацездатності в повному обсязі.
Відповідачі заперечили проти задоволення позову з підстав викладених у письмових запереченнях, які долучено до матеріалів справи.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.04.2016р. суддею Вєкуа Н.Г. прийнято справу № 826/16552/15 до свого провадження та призначено до колегіального розгляду у судовому засіданні.
В судовому засіданні 07.06.2017р. представник позивача позовні вимоги підтримала, представники відповідачів, третьої особи проти задоволення позову заперечили, зважаючи на достатність наявних у матеріалах справи доказів для розгляду та вирішення справи по суті, судом, відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), прийнято рішення про подальший розгляд та вирішення справи у порядку письмового провадження.
Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
13.08.2015 року позивач отримав лист Державної екологічної інспекції України від 05.08.2015 року № 5-10-738 про повернення зайво нарахованих лікарняних відповідно до проведеного перерахунку у розмірі 1655,00 грн.00 коп. (одна тисяча шістсот п'ятдесят п'ять) у зв'язку з отриманням відповіді від Виконавчої дирекції Київського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності щодо необґрунтованості видачі наступних листків непрацездатності: АГІ № 433494 виданий 27.01.2015 року Броварською Центральною районною лікарнею «Консультативно-діагностичний центр», АГТ № 805516 виданий 02.03.2015 року КЗ Київської обласної ради «Київська обласна клінічна лікарня», .АГЩ № 202593 виданий 03.03.2015 Васильківською Центральною районною лікарнею, АГТ № 850647 виданий 23.03.2015 року КЗ Броварської міської ради «Броварський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» Амбулаторія загальної практики №2.
Позивач, вважаючи зазначені дії відповідачів протиправними, звернувся до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.
При прийнятті рішення судом взято до уваги наступне.
Стаття 8 Конституції України встановлює, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно - правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Правовий порядок в Україні, за визначенням ст. 19 Конституції України, ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Права і свободи людини і громадянина захищаються судом (стаття 55 Конституції України). Кожному гарантовано право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь - якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Приписами Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон ) визначено правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я.
Статтею 22 Закону передбачені умови надання допомоги по тимчасовій непрацездатності та тривалість її виплати. Допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного з таких страхових випадків:
1) тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві;
2) необхідності догляду за хворою дитиною;
3) необхідності догляду за хворим членом сім'ї;
4) догляду за дитиною віком до трьох років або дитиною-інвалідом віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за цією дитиною;
5) карантину, накладеного органами санітарно-епідеміологічної служби;
6) тимчасового переведення застрахованої особи відповідно до медичного висновку на легшу, нижчеоплачувану роботу;
7) протезування з поміщенням у стаціонар протезно-ортопедичного підприємства;
8) перебування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм.
Допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством.
Оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).
Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.
Як вбачається з матеріалів справи, у зв'язку з перебуванням на лікарняному з 27.01.2015 року по 25.05.2015 року позивачем надано Держекоінспекції України свої листки непрацездатності для отримання матеріального забезпечення по тимчасовій непрацездатності.
Відповідно до протоколу засідання Комісії із соціального страхування Держекоінспекції України від 25.05.2015 на підставі наданих позивачем листків непрацездатності вирішено призначити допомогу по тимчасовій непрацездатності у 100 відсотковому розмірі. Так, на підставі прийнятого рішення Відділом бухгалтерського обліку та фінансів Держекоінспекції України було проведено виплату за рахунок коштів Держекоінспекції України допомоги по тимчасовій непрацездатності за перші 5 днів перебування на лікарняному у 100 відсотковому розмірі.
При цьому, користуючись законними повноваженнями Комісія із соціального страхування направила до Виконавчої дирекції Київського міського відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності лист на перевірку обґрунтованості видачі листів непрацездатності позивачу.
У відповідь Виконавчою дирекцією Київського міського відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності листом від 01.07.2015 № 2002-08 проінформовано, що видача листків непрацездатності АГЩ № 202593, АГТ № 050647 записами в медичній документації не обґрунтована, лист непрацездатності АГІ № 433494 виданий з 27.01.2015 обґрунтовано, проте продовжено з 06.02.2015 по 14.02.2015 (9 днів) необґрунтовано, лист непрацездатності АГТ 805516 виданий з 16.02.2015 обґрунтовано, проте продовжено з 24.02.2015 по 02.03.2015 (7 днів) необґрунтовано.
Крім того, Виконавчою дирекцією Київського міського відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності зазначено, що при проведені перевірки щодо обґрунтованості видачі листків непрацездатності гр. ОСОБА_3 встановлено порушення вимог пп.1.6., 1.7., 1.9., 2.2. Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.2001 р. № 455, пп.5.1.4., 5.1.5., 5.1.7.,5.1.9. Положення про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженого наказом МОЗ від 09.04.2008р. № 189, пп.2.1., 2.2., 3.6., 3.8., 3.12. Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженого наказом від 03.11.2004 р. № 532/274/136-ОС/1406.
У зв'язку з цим, виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності відповідно до наданих позивачем листків непрацездатності, яка підлягала компенсації за рахунок коштів Фонду, не було перераховано Держекоінспекції України, а тому і не було виплачено позивачу.
На виконання вимог ухвали суду Виконавчою дирекцією Київського міського відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності надано та долучено до матеріалів справи копії довідок перевірок листків непрацездатності АГЩ № 202593, АГТ № 850647, АГІ № 433494, АГТ № 805516 виданих позивачу різними медичними закладами, з яких вбачається необгрунтованість їх видачі/продовження з вказівкою на проведення систематичного контролю за проведенням експертизи тимчасової непрацездатності.
Поряд з цим, оскільки видача листків непрацездатності АГЩ № 202593 (за період з 03.03.2015 по 20.03.2015) та АГТ № 850647 (за період з 23.03.2015 по 01.04.2015) записами в медичній документації не обґрунтована, і раніше виплачені кошти підлягають поверненню, Комісією із соціального страхування Держекоінспекції України прийнято рішення про здійснення відділом бухгалтерського обліку перерахунку раніше здійснених розрахунків ОСОБА_1 (протокол № 17 засідання комісії від 14.07.2015) та звернутися до позивача з листом щодо вирішення питання з відшкодування зайво виплачених коштів по тимчасовій непрацездатності.
В той же час, листом від 05.08.2015 № 5-10-788 позивачу направлено повідомлення щодо повернення зайво виплачених коштів у розмірі 1655,00 грн.00 коп. (одна тисяча шістсот п'ятдесят п'ять) на рахунок Держекоінспекції України.
Приписами статті 27 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування встановлено підстави припинення виплат і надання соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням.
Виплати та надання соціальних послуг, на які має право застрахована особа за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, може бути припинено:
а) якщо виплати призначено на підставі документів, що містять неправдиві відомості;
б) якщо страховий випадок стався внаслідок дії особи, за яку настає кримінальна відповідальність;
в) якщо страховий випадок стався внаслідок умисної дії особи;
г) внаслідок невиконання застрахованою особою своїх обов'язків щодо загальнообов'язкового державного соціального страхування;
д) в інших випадках, передбачених законами.
Відповідно до частини 2 статті 16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» застраховані особи зобов'язані надавати страхувальнику, страховику достовірні документи, на підставі яких призначається матеріальне забезпечення та надаються соціальні послуги відповідно до цього Закону.
Системно проаналізувавши норми законодавства та надавши оцінку наявним доказам у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, оскільки встановлено, що листки непрацездатності АГІ № 433494 (продовжено на 9 днів), АГТ № 805516 (продовжено на 7 днів) продовжено необґрунтовано, листки непрацездатності АГЩ № 202593(18 днів) та АГТ № 850647(10 днів) визнані не обґрунтовано виданими.
З аналізу матеріалів справи та норм права, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги Позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Частиною другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З урахуванням викладеного, керуючись положеннями статей 2, 7, 9, 11, 44, 72-78, 79, 194, 241-246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України
Головуючий суддя Н.Г. Вєкуа
Судді Д.А. Костенко
Ю.Т. Шрамко