Рішення № 71813890, 23.01.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.01.2018
Номер справи
813/3936/17
Номер документу
71813890
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 січня 2018 року справа № 813/3936/17

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Сакалоша В.М.,

за участю секретаря судового засідання Михайленко Б.С.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Львівморепродукти» про застосування заходів реагування, -

В С Т А Н О В И В:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Держпраці у Львівській області (далі – ГУ Держпраці у Львівській області, позивач) до товариства з обмеженою відповідальністю «Львівморепродукти»(далі – ТзОВ «Львівморепродукти»), в якій позивач просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ТзОВ «Львівморепродукти», а саме – заборонити експлуатацію електрообладнання ЗТП-6/0,4 кВ №822 до усунення недоліків зазначених у позовній заяві.

Позовні вимоги мотивовані тим, що в результаті проведеної перевірки на ТзОВ «Львівморепродукти» щодо дотримання вимог законодавчих і нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки при експлуатації електрообладнання ЗТП-6/0,4 кВ №822 були виявлені факти порушення вимог чинних нормативно - правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників ТзОВ «Львівморепродукти», і які не були своєчасно усунені на момент проведення планової перевірки.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги повністю підтримала з мотивів, які наведені у позовній заяві. Просила позов задовольнити повністю.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив. В письмових запереченнях та додаткових запереченнях на позов покликається на те, що на підставі акта перевірки суб’єкта господарювання від 20.10.2017 року № 13/01/038/2409, уже вжиті заходи реагування, а саме – останнім 20 жовтня 2017 року було складено припис на ТзОВ «Львівморепродукти» для вжиття заходів реагування. Зазначає, що згідно з термінами, вказаними у приписі позивача від 20 жовтня 2017 року відповідач приступив до негайного їх виконання та усунення вказаних порушень. Стверджує, що вказані інспектором недоліки були усунені відповідачем негайно, а інші в процесі усунення, оскільки в силу об’єктивної необхідності потребують певного проміжку часу для їх виконання.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Судом встановлено, що Головним управлінням Держпраці у Львівській області видано наказ від 06.10.2017 року № 1498-П про проведення планової перевірки дотримання вимог законодавства про зайнятість населення та працевлаштування інвалідів, дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки у ТзОВ «Львівморепродукти» в період з 13 жовтня 2017 року по 20 жовтня 2017 року.

На підставі наказу від 06.10.2017 року № 1498-П видано направлення на проведення перевірки від 06.10.2017 р. № 1467.

У період з 9.00 год. 20 жовтня 2017 року по 15.00 год. 20 жовтня 2017 року уповноваженою посадовою особою Головного управління Держпраці у Львівській області головним державним інспектором відділу нагляду в машинобудуванні та енергетиці ОСОБА_3 у присутності уповноважених осіб відповідача – відповідального за електрогосподарство ТзОВ «Львівморепродукти» ОСОБА_4 проведено планову перевірку на ТзОВ «Львівморепродукти» щодо дотримання вимог законодавчих і нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки при експлуатації електрообладнання ЗТП-6/0,4 кВ № 822.

Перевірка проведена згідно плану проведення перевірок суб'єктів господарювання Головного управління Держпраці у Львівській області на 2017 рік, затвердженого наказом Головного управління Держпраці у Львівській області від 28.11.16 року № 127-ОД.

У відповідності до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року за результатами проведеної перевірки та у зв’язку з виявленими порушеннями, посадовою особою структурного підрозділу Управління Держпраці було складено акт перевірки суб’єкта господарювання від 20 жовтня 2017 року за №13/01/038/2409 (далі – ОСОБА_5).

Два примірники ОСОБА_5 підписані посадовою особою органу державного нагляду, що здійснював захід державного нагляду та відповідальним за електрогосподарство ТзОВ «.Львівморепродукти» ОСОБА_4. Один примірник акту вручено директору ТзОВ «Львівморепродукти» ОСОБА_6.

ОСОБА_5 зафіксовані факти порушень вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров’ю працівників ТзОВ «Львівморепродукти», а саме:

1)Не отриманий дозвіл ГУ Держпраці на виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000 В та дозвіл на експлуатацію електричного устаткування електричних станцій та мереж напругою понад 1000 В (порушення п. 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 та статті 21 Закону України «Про охорону праці»);

2)Не проведені випробування електрообладнання 6/0.4 кВ. (порушення п.1.1.6 ШПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів», затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 09.01.1998 р. №4, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 10.02.1998 р. № 93/2533 (далі – Правила);

3)Не випробувані засоби захисту (діелектричні рукавиці, діелектричні боти), (порушення п.1.1.4 Правил);

4)Допускається до роботи в електроустановках відповідальний за електрогосподарство ОСОБА_4, який не пройшов навчання і перевірку знань Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів (порушення п.2.1.4 Правил);

5) На працюючому трансформаторі ЗТП-6/0,4 кВ № 822 рівень масла нижче позначки, що відповідає температурі навколишнього середовища згідно п.4.7 розділу VII Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів (порушення п.1.1.6 Правил);

6)Відповідальний за електрогосподарство ОСОБА_4 не пройшов періодичний (протягом трудової діяльності) медичний огляд згідно з Порядком проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я України від 21.05.2007 р. № 246 (порушення п.2.1.2 Правил);

7)Не затверджена посадова інструкція відповідального за електрогосподарство (порушення п. 1.3.1 Правил);

8)Не забезпечено достатню кількість електротехнічних працівників (порушення п.1.3.1 Правил.

Аналізуючи приписи законодавства у взаємозв’язку з обставинами даної справи, суд керувався наступним.

За визначенням, яке міститься у ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до пункту 3 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, та пункту З Положення про Головне управління Держпраці у Львівській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 22.06.2017 № 75, (далі – Положення), основними завданнями Головного управління Держпраці у Львівській області (далі - Управління) є:

-реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб;

-здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов'язаної з об’єктами підвищеної небезпеки.

Відповідно до ч. 15 п.4 Положення до компетенції Управління Держпраці належить здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, в тому числі з питань монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Згідно, статтею 13 Конвенції Міжнародної організації праці N 81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, інспектори праці уповноважені вживати заходів з метою усунення недоліків, виявлених на споруді, в обладнанні або методах роботи, які вони мають підстави вважати такими, що загрожують здоров'ю чи безпеці працівників. Для того, щоб інспектори праці мали можливість вживати таких заходів, вони будуть уповноважені, з дотриманням права на оскарження у судових або адміністративних органах, яке може бути передбачене законодавством, давати розпорядження або вимагати, щоб було дано розпорядження: а) щодо внесення протягом визначеного терміну до установки або споруди таких змін, які можуть бути необхідні для забезпечення дотримання правових норм з питань охорони здоров'я та безпеки працівників; б) у разі безпосередньої загрози здоров'ю чи безпеці працівників - щодо вжиття заходів, які підлягають негайному виконанню.

Відповідно до частини 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Частиною 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, робіт, надання послуг суб’єктам господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Судом з’ясовано і підтверджується письмовими доказами, наданими відповідачем, що ТзОВ «Львівморепродукти» на усунення порушень, зазначених в акті від 20 жовтня 2017 року за №13/01/038/2409, вжито невідкладних заходів.

Так, на усунення порушення, зазначеного в ОСОБА_5 у п.2 Розділу V. Порушення вимог законодавства, які були виявлено під час перевірки, відповідачем згідно з Угодою №16-11/17 від 01 листопада 2017 року, укладеною із ФОП ОСОБА_7, 06 листопада 2017 року проведено випробування електрообладнання. Вказана особа має відповідний дозвіл №50.15.30 виконувати випробування електрообладнання, який долучений до матеріалів справи.

На усунення порушення, зазначеного в ОСОБА_5 у п.3 Розділу V. Порушення вимог законодавства, які були виявлено під час перевірки, щодо випробовування засобів захисту, відповідачем здані діелектричні рукавиці, діелектричні боти на випробування на відповідність нормативних документів.

Щодо допуску до роботи з електрообладнанням особи, яка не пройшла спеціального навчання, ТзОВ «Львівморепродукти» зазначає, що ним укладено Договір №5544-18 від 07.11.2017 року, згідно з яким, з 07 листопада 2017 року ОСОБА_4 проходить навчання в Державному підприємстві “Західний експертно-технічний центр держпраці”.

На усунення порушення, зазначеного в ОСОБА_5 у п.5 Розділу V. Порушення вимог законодавства, які були виявлено під час перевірки, щодо рівня масла в працюючому електрообладнанні нижче встановленої позначки, відповідачем невідкладно виконано та забезпечено рівень масла згідно з технічними нормами, на підтвердження чого відповідачем подано відповідне фото.

Щодо проведення періодичного медогляду відповідальною особою, відповідачем згідно з Договором №120 від 2017р., направлено на проходження медичного огляду відповідального за електрогосподарство ОСОБА_4 Оплата проведена відповідно до рахунку №138 шк від 2017 року, на підтвердження чого надана копія договору та рахунку.

Крім цього, на усунення порушення, зазначеного в ОСОБА_5 у п.5 Розділу V. Порушення вимог законодавства, які були виявлено під час перевірки, відповідачем затверджена посадова інструкція відповідального за електрогосподарство.

При цьому, ТзОВ «Львівморепродукти» не отриманий дозвіл ГУ Держпраці на виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000 В та дозвіл на експлуатацію електричного устаткування електричних станцій та мереж напругою понад 1000 В, що є порушенням п. 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 та статті 21 Закону України «Про охорону праці».

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про охорону праці», роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. Згідно п. 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107, дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3.

З наведеного вбачається доведеність факту порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівникам ТзОВ «Львівморепродукти», та визнання цього відповідачем. При цьому наявними у справі матеріалами підтверджується факт усунення відповідачем більшості виявлених у ході перевірки порушень.

Таким чином, з врахування того, що відповідачем не усунуто всіх порушень, які виявлені в ході проведення перевірки, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає частковому задоволенню.

У відповідності до ст.139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст. ст. 2, 72, 77, 243-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити частково.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до товариства з обмеженою відповідальністю «Львівморепродукти», а саме заборонити експлуатацію електрообладнання ЗТП-6/0,4 кВ №822 до отримання дозволу Головного управління Держпраці на виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000 В та дозволу на експлуатацію електричного устаткування електричних станцій та мереж напругою понад 1000 В.

Згідно ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 255 КАС України.

Повний текст рішення складено та підписано 26.01.2018 року.

Суддя В.М.Сакалош