Рішення № 71813886, 26.01.2018, Василівський районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
26.01.2018
Номер справи
311/3350/17
Номер документу
71813886
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 311/3350/17

Провадження № 2-а/311/8/2018

26.01.2018

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2018 року м. Василівка

Суддя Василівського районного суду Запорізької області Задорожко Д.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області, про зобов'язання здійснити дії щодо перерахунку пенсії,

В С Т А Н О В И В:

12 грудня 2017 року вказаний адміністративний позов надійшов до суду.

14 грудня 2017 року ухвалою суду позовну заяву залишено без руху для усунення недоліків.

26 грудня 2017 року до суду надійшла уточнена позовна заява.

28 грудня 2017 року судом відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (письмове провадження).

12 січня 2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву.

15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2017, № 48, ст.436), яким Кодекс адміністративного судочинства викладено в новій редакції.

Відповідно до п.12 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України визначено, що заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цієї редакції Кодексу.

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до ч.2 ст. 263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Крім того, відповідно до ч.7 ст. 260 КАС України, частини друга - шоста цієї статті не застосовуються до справ, визначених пунктами 1-9 частини шостої статті 12 цього Кодексу, якими визначаються категорії справ незначної складності, до яких, серед інших, віднесено і справи, пов'язані з пенсійними виплатами (пункт третій коментованої частини статті 12).

Позов обґрунтовано наступним.

Уточнивши позовні вимоги, позивач вказала, що згідно наказу УМВС України в Запорізькій області № 217 о/с від 08.07.2003 вона була звільнена з посади начальника відділення у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Василівського районного відділу УМВС України в Запорізькій області в званні майора міліції при вислузі 23 роки та їй призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» від 09.04.1992.

Чинним законодавством передбачено перерахунок раніше призначених пенсій, зокрема, така процедура для пенсіонерів (колишніх працівників міліції) повинна була бути здійснена з 01 січня 2016 року, але до цього часу, незважаючи на визнання всіх законних підстав для перерахунку та виплати перерахованої пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, перерахунку та виплат перерахованих пенсій не здійснює.

23.12.2015 Верховною Радою України прийнято Закон України № 900-У111 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей».

Вказаним Законом внесено зміни до чинного законодавства, зокрема визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством для поліцейських.

ОСОБА_1 вказує, що з 01.01.2016 їй, як пенсіонеру органів внутрішніх справ України має бути перерахована пенсія у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських, що здійснюється на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 та в порядку встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008.

ОСОБА_1 вказала, що листами від 03.02.2017 за № 1461/05/22/2017 і від 22.03.2017 за № 4019/02/22-2017 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України та листом від 03.02.2017 № 1545/05/22-2017 Міністерство соціальної політики про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсії та в терміни, визначені законодавством.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області позивача було включено в списки для перерахунку пенсії особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), які Головне управління надало ліквідаційній комісії УМВС України в Запорізькій області на виконання вимог п. 2 Порядку № 45.

Згідно листа ГУ Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 15.11.2017, довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2016 надійшла до головного управління реєстром № 21 за вхідним N9 3141/03.3-26 від 15.05.2017 та після перевірки була повернена на доопрацювання до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області, оскільки вона не відповідала вимогам постанов КМУ від 13.02.2008 року № 45 та від 11.11.2015 року № 988 і наказу МВС України від 06.04.2016 року № 260. До теперішнього часу корегуючи довідка до головного управління не надходила.

ОСОБА_1 вважає, що враховуючи те, що довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку її пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області отримало в травні місяці 2017 року та не проконтролювало повернення корегуючої довідки від Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області, обов'язок здійснення перерахунку їй пенсії, з урахуванням положень п. 4 Порядку та ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених і військової служби, та деяких інших осіб», виник у відповідача з травня 2017 року, однак відповідачем жодних дій для такого перерахунку вчинено не було.

На звернення ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Запорізькій області із заявою про перерахунок пенсії, вона отримала відповідь від 15.11.2017 про відмову у перерахуванні пенсії.

На підставі викладеного, позивач просила суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області після надходження нової довідки про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, здійснити перерахунок та виплату їй пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів від 9 березня 2006 року № 268 починаючи з 01.01.2016 (а.с. 68-75).

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, зміст якого зводиться до наступного.

На думку відповідача, в задоволенні позову необхідно відмовити тому, що на теперішній час у нього відсутня довідка про розмір грошового забезпечення позивача, оскільки була повернута до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області в зв'язку з невідповідністю вимогам законодавства. Крім того, зазначає, що виплата та перерахунок пенсії буде можливим лише після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с. 83-84).

Суддя за результатами розгляду справи в письмовому провадженні, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.3 ст. 3 КАС України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до ст.19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності

Даний спір, що виник між сторонами, відповідно до ст.4 КАС України, є публічно-правовим.

При вивченні матеріалів справи судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 згідно наказу УМВС України в Запорізькій області № 217 о/с від 08.07.2003 була звільнена з посади начальника відділення у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Василівського районного відділу УМВС України в Запорізькій області в званні майора міліції при вислузі 23 роки та їй призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ від 09.04.1992.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області позивача було включено в списки для перерахунку пенсії особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), які Головне управління надало ліквідаційній комісії УМВС України в Запорізькій області на виконання вимог п. 2 Порядку № 45.

Згідно листа ГУ Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 15.11.2017, довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2016 надійшла до головного управління реєстром № 21 за вхідним N9 3141/03.3-26 від 15.05.2017 та після перевірки була повернена на доопрацювання до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області, оскільки вона не відповідала вимогам постанов КМУ від 13.02.2008 року № 45 та від 11.11.2015 року № 988 і наказу МВС України від 06.04.2016 року № 260. До теперішнього часу корегуючи довідка до головного управління не надходила.

Вказані обставини не оспорювалися сторонами та підтверджені матеріалами справи, зокрема, висновком про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» від 09.04.1992» (а.с. 15-16), розрахунком вислуги років на пенсію ОСОБА_1 (а.с. 17-18), трудовою книжкою позивача (а.с. 22), пенсійним посвідченням ОСОБА_1 (а.с. 23), листом відповідача від 15.11.2017 про відсутність підстав для перерахунку пенсії (а.с. 12).

Згідно відповіді заступника голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області від 22.12.2017, на підставі списків ГУ ПФУ в Запорізькій області, ГУ МВС було складено довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням вимог постанови КМУ від 11.11.2015 № 988, наказу МВС від 17.02.2017 № 138 та листа МВС України від 20.04.2017 № 5551/05/22-2017 про середні надбавки та премії, що фактично сплачені за грудень. Оскільки пенсійні справи не зберігаються при ГУ МВС, довідки складаються в одному примірнику та надаються до ГУ ПФУ в Запорізькій області. Крім того, вказаним листом ОСОБА_1 направлено копію довідки № 86/1398 (реєстраційний № ГУПФУ 13981) для перерахунку пенсії з грошового забезпечення поліцейських (а.с. 76,77).

Правовідносини щодо порядку та умов перерахунку призначених пенсій військовослужбовцям, в тому числі особам, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, регулюються нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262 -XII, Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900 - VIII (надалі Закон № 900- VIII) із змінами та доповненнями, що були чинні на день виникнення спірних правовідносин.

23.12.2015 Верховною Радою України прийнято Закон України № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким внесено зміни до чинного законодавства, зокрема статтю 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною (третя) згідно якої, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських

За правилами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (надалі Порядок), перерахунок раніше призначених згідно із вказаним вище Законом пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію органів Міністерства внутрішніх справ» ліквідовані як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства внутрішній справ, без визначення правонаступників, а також утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Національної поліції.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року N 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», встановлено грошове забезпечення поліцейських.

Відповідно до абзацу другого розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно із Законом України від 23.12.2015 року N 900-VIII), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 ЗУ «Про Національну поліцію» визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Суд вважає, що з урахуванням вказаних норм діючого законодавства, ОСОБА_1, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.

Крім того, в силу вимог п. 2 Порядку, рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, є тією підставою, що зобов'язувало Міністерство внутрішніх справ України у п'ятиденний строк повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.

В той же час Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту находження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

В свою чергу, Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх в органи, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 Порядку встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки для перерахунку пенсії, довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи булі звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств, довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку встановленому Мінсоцполітики України.

Пунктом 4 Порядку встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до частини 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій, призначених: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що порядок проведення перерахунку пенсії позивачу відповідно до статті 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 було дотримано, а бездіяльність відповідача - ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії є протиправною.

Враховуючи, що надана на запит позивача довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 15.12.2017, є копією довідки, наданої ГУ ПФУ в Запорізькій області для здійснення перерахунку пенсії позивача, а відповідачем в порушення вимог ч.2 ст. 77 КАС України, не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності повернення довідки про розмір грошового забезпечення позивача ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області для усунення недоліків, як і доказів на підтвердження самого факту направлення вказаної довідки та отримання її ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Запорізькій області, суд вважає необхідним адміністративний позов задовольнити шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки від 15.12.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Одночасно суд звертає увагу, що з огляду на встановлену в судовому засіданні протиправну бездіяльність відповідача, до його заперечень в частині відсутності у нього довідки на момент розгляду справи та, як наслідок, неможливості здійснення перерахунку пенсії, суд відноситься критично.

Крім того, посилання відповідача про відсутність коштів для здійснення перерахунку пенсії також є неспроможними, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України»).

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на викладені положення Закону, суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача понесені останнім судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 640 грн.

Керуючись ст.ст. 5, 77, 241-246,263 КАС України, суд,

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області, про зобов'язання здійснити дії щодо перерахунку пенсії, задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, яке розташоване за адресою: місто Запоріжжя, проспект Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012, здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1,(РНОКПП НОМЕР_1), яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів від 9 березня 2006 року № 268, починаючи з 01 січня 2016 року, з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ОСОБА_1 ліквідаційною комісією ГУМВС України в Запорізькій області 15 грудня 2017 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, яке розташоване за адресою: місто Запоріжжя, проспект Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012 на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1,(РНОКПП НОМЕР_1), яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1, 640 (шістсот сорок) грн. якості витрат на оплату судового збору.

Повний текст рішення суду складено 26 січня 2018 року.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Василівський районний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.

Суддя Василівського районного суду

Запорізької області Д.А. Задорожко