Рішення № 71813795, 26.01.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.01.2018
Номер справи
809/622/17
Номер документу
71813795
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" січня 2018 р. справа № 809/622/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Лучко О.О.,

при секретарі судового засідання Королевич О.В,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2

до Франківського відділу Державної виконавчої служби м.Львова Головного територіального управління юстиції в Львівській областіпро визнання протиправними дій та зобовязання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

26.04.2017 ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Франківського відділу Державної виконавчої служби м.Львова Головного територіального управління юстиції в Львівській області (далі відповідач) про визнання протиправними дій державного виконавця щодо повернення виконавчого листа №809/821/13-а та зобов'язати відповідача відкрити виконавче провадження за вказаним виконавчим листом.

Ухвалою суду від 27.06.2017 позовну заяву повернуто позивачу з усіма доданими до неї документами, оскільки не усунуто недоліки в наданий судом строк. 04.09.2017 вказану ухвалу скасовано Львівським апеляційним адміністративним судом, а справу направлено у суд першої інстанції для продовження розгляду.

12.09.2017 Івано-Франківським окружним адміністративним судом відкрито провадження у даній справі.

04.10.2017 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду зупинено провадження в даній справі до вирішення Львівським апеляційним адміністративним судом питання про виправлення описки у судовому рішенні від 04.09.2017 в справі № 809/622/17.

09.01.2018 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду поновлено провадження у справі.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, суду пояснив, що 05.04.2017 в інтересах ОСОБА_2 подав до Франківського відділу ДВС м.Львова ГТУЮ в Львівській області заяву про виконання виконавчого листа №809/821/13-а, виданого 14.05.2014 Івано-Франківським окружним адміністративним судом на виконання постанови суду від 31.01.2014 щодо негайного поновлення ОСОБА_2 на посаді інструктора групи спеціалістів служби собак 24 окремого батальйону Управління Західного територіального командування Внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України, або іншій рівнозначній посаді, з 11 жовтня 2007 року. Відповідачем повернуто вказаний виконавчий лист, оскільки пропущено строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання. Вважає дії відповідача незаконними, оскільки той не з'ясував всі обставини справи та не взяв до уваги вимоги Закону України «Про виконавче провадження». З вказаних підстав просив позов задовольнити, визнати дії відповідача незаконними та зобов'язати винести постанову про відкриття виконавчого провадження за вказаним виконавчим листом.

Відповідач відзив на позовну заяву не надав. Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча про розгляд справи повідомлявся належним чином. Його неявка не перешкоджає розгляду справи згідно із ч.3 ст.268 КАС України.

Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представника позивача дослідивши та оцінивши подані докази, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 31.01.2014 Івано-Франківським окружним адміністративним судом прийнято постанову у справі №809/821/13-а, якою позов задоволено повністю: визнано протиправним та скасовано пункт 2 наказу начальника Управління Західного територіального командування Внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України від 04.10.2007 за № 42 о/с щодо звільнення прапорщика ОСОБА_2 інструктора групи спеціалістів служби собак 24-го окремого батальйону управління в запас Збройних Сил України на підставі підпункту «є» пункту 63 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України; визнано протиправним та скасовано наказ командира Військової частини 1241 Внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України від 10.10.2007 року за № 219 в частині виключення прапорщика ОСОБА_2, інструктора групи спеціалістів служби собак, зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з 11 жовтня 2007 року; поновлено прапорщика ОСОБА_2 на посаді інструктора групи спеціалістів служби собак 24-го окремого батальйону Управління Західного територіального командування Внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України, або іншій рівнозначній їй посаді, з 11 жовтня 2007 року.

31.01.2014 Івано-Франківським окружним адміністративним судом прийнято додаткову постанову у даній справі щодо звернення до негайного виконання постанови суду в частині поновлення прапорщика ОСОБА_2 на посаді інструктора групи спеціалістів служби собак, 24-го окремого батальйону Управління Західного територіального командування Внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України, або іншій рівнозначній їй посаді, з 11 жовтня 2007 року.

14.05.2014 Івано-Франківським окружним адміністративним судом видано по даній справі виконавчий лист за № 809/821/13-а (а.с.132-133).

Позивач неодноразово звертався до суду із заявами про внесення доповнень та виправлення помилок у виконавчому листі, оскільки органи державної виконавчої служби відмовляли йому у відкритті виконавчого провадження. Судом було також замінено відповідачів їх правонаступниками.

17.01.2017 року старшим державним виконавцем Франківського відділу державної виконавчої служби м. Львова Головного територіального управління юстиції у Львівській області повідомлено позивача про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання з підстав, передбачених п.2 ч.3 ст.5 Закону України "Про виконавче провадження" за результатами поданої ним заяви.

23.01.2017 року представник позивача ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просив в порядку ст.261 КАС України поновити строк для пред'явлення до виконання виконавчого листа від 14.05.2014 року № 809/821/13-а, за результатами розгляду якої ухвалою суду відмовлено у її задоволенні.

05.04.2017 ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 звернувся до відповідача з заявою про звернення до виконання вказаного виконавчого листа (а.с.129).

12.04.2017 державним виконавцем відділу державної виконавчої служби м. Львів ГТУЮ у Львівській області Леськівом Богданом Ярославовичем винесено повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання у зв'язку з пропуском строків пред'явлення виконавчого листа до виконання, про що повідомлено позивача (а.с. 6, 130-131).

Вважаючи дії державного виконавця щодо повернення виконавчого листа за №809/821/13-а протиправними, ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 звернувся з даним позовом до суду.

При вирішенні даного спору суд виходив з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.

Приписами ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч.1 ст.287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до ст.3 цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України, ухвал, постанов судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, справах про адміністративні правопорушення, кримінальних провадженнях у випадках, передбачених законом.

Примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" (с.5 вказаного Закону).

Згідно із ст.4 даного Закону виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо пропущено встановлений законом строк пред'явлення виконавчого документа до виконання.

Судом встановлено, що на виконання вказаних норм закону представник позивача ОСОБА_1 05.04.2017 звернувся до відповідача із заявою про прийняття до виконання виконавчого листа №809/821/13-а від 14.05.2014, яка була зареєстрована у той же день (а.с.129).

Однак, відповідач 12.04.2017 виніс оскаржуване повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання у зв'язку з пропуском строку пред'явлення виконавчого листа до виконання.

При цьому суд зазначає, що відповідач вчиняючи такі дії не врахував, що в ухвалі Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.03.2017 по справі №809/821/13-а, яка була долучена до заяви позивача про звернення виконавчого листа до виконання, суд виходив з мотивів не пропущення позивачем строку пред'явлення виконавчого документа до виконання.

Так, суд зазначив, що на час виникнення спірних правовідносин, порядок пред'явлення виконавчих документів для виконання, в тому числі і виконавчих листів, виданих адміністративним судами, врегульовано Законом України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 за № 1404-VIII (далі - Закон № 1404-VIII).

Відповідно до ч.1 ст.11 Закону № 1404-VIII строки у виконавчому провадженні - це періоди часу, в межах яких учасники виконавчого провадження зобов'язані або мають право прийняти рішення або вчинити дію.

Строки у виконавчому провадженні встановлюються законом, а якщо вони не визначені законом - встановлюються виконавцем.

Будь-яка дія або сукупність дій під час виконавчого провадження повинна бути виконана не пізніше граничного строку, визначеного цим Законом (ч.2 ст.11 Закону № 1404-VIII).

Строки пред'явлення виконавчих документів до виконання встановлені ст.12 Закону № 1404-VIII.

Згідно із ч.1 ст.12 вказаного Закону виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.

Відповідно до ч.2 ст.12 Закону № 1404-VIII строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття.

З огляду на зазначене, згідно вказаних приписів Закону № 1404-VIII, встановлено трирічний строк пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого адміністративним судом, в якому боржником є Держава. Вказана норма закону діяла і на час звернення представника позивача до державної виконавчої служби із заявою про звернення виконавчого листа до примусового виконання від 05.04.2017.

В той же час, у виконавчому листі № 809/821/13-а від 14.05.2014 зазначено, що строк пред'явлення його для виконання: до 09.04.2015, тобто один рік.

Однак, з огляду на вказані обставини, суд звернув увагу на те, що на час видачі даного виконавчого документа був чинний Закон України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999 за № 606-XIV, ст.22 якого передбачала, що виконавчі документи можуть бути пред'явлені до виконання протягом одного року, якщо інше не передбачене законом.

В той же час, відповідно до п.5 розділу ХІІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1404-VIII, виконавчі документи, видані до набрання чинності цим Законом, пред'являються до виконання у строки, встановлені цим Законом.

Таким чином, зважаючи на те, що виконавчий лист від 14.05.2014 за № 809/821/13-а виданий Івано-Франківським окружним адміністративним судом до набрання чинності Закону № 1404-VIII, тому на нього поширюються строки пред'явлення виконавчих документів для виконання, встановлені ст.12 Закону № 1404-VIII.

Відтак, суд в ухвалі Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.03.2017 дійшов висновку, що виконавчий лист № 809/821/13-а від 14.05.2014 може бути пред'явлений для виконання протягом трьох років, а тому відсутні підстави для поновлення позивачу строку пред'явлення виконавчого листа до виконання.

Ухвала Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.03.2017 у справі № 809/821/13-а набрала законної сили і в силу ст.14 КАС України є обов'язковою до виконання.

Оскільки постанова Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.01.2014, на виконання якої виданий виконавчий лист № 809/821/13-а , набрала законної сили 08.04.2014, відповідно з 09.04.2014 розпочався трирічний строк пред'явлення даного виконавчого документа до виконання, який закінчиться 08.04.2017.

Враховуючи наведене, суд вважає, що оскільки представник позивача 05.04.2017 звернувся із заявою про примусове виконання судового рішення у справі №809/821/13-а, то строк пред'явлення виконавчого листа №809/821/13-а до виконання ще не закінчився.

За таких обставин, суд вважає дії відповідача щодо винесення повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання протиправними, а тому така позовна вимога підлягає задоволенню.

З метою захисту прав позивача суд дійшов висновку про задоволення позовної вимоги щодо зобов'язання відповідача відкрити виконавче провадження по виконанню виконавчого листа №809/821/13-а.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи наведене, підлягає до стягнення з відповідача на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 640 грн.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 270, 271, 278, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії державного виконавця Франківського відділу державної виконавчої служби м.Львів Головного територіального управління юстиції у Львівській області Леськіва Богдана Ярославовича щодо винесення повідомлення про повернення виконавчого листа №809/821/13-а, виданого ОСОБА_2 Івано-Франківським окружним адміністративним судом 14.05.2014, без прийняття до виконання.

Зобов'язати Франківський відділ державної виконавчої служби м.Львів Головного територіального управління юстиції у Львівській області винести постанову про відкриття виконавчого провадження по виконанню виконавчого листа №809/821/13-а, виданого Івано-Франківським окружним адміністративним судом 14.05.2014.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Франківського відділу державної виконавчої служби м.Львів Головного територіального управління юстиції у Львівській області на користь ОСОБА_2 сплачений судовий збір в розмірі 1 280 (одна тисяча двісті вісімдесят) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до ст. ст. 255, 295, 287 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт виданий 19.04.2010 Івано-Франківським МВ УМВС України в Івано-Франківській області, серія НОМЕР_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) АДРЕСА_1

Франківський відділ Державної виконавчої служби м.Львова Головного територіального управління юстиції в Львівській області (код ЄДРПОУ 35009269) вул. Конотопська, 6/8, м. Львів, Львівська область, 790448.

Суддя Лучко О.О.