
Справа № 183/880/17
№ 2-а/183/8/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 січня 2018 року Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області, у складі:
головуючої судді Сороки О.В.
секретаря Шевченко О.С.,
за участю сторін:
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
третьої особи ОСОБА_3,
представника відповідача Устименка Д.О.,
розглянувши в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новомосковської міської ради, третя особа -ОСОБА_3, про визнання дій незаконними та протиправними,-
в с т а н о в и в:
22.02.2017 року ОСОБА_1 звернулася до Новомосковського міськрайонного суду з позовом до Новомосковської міської ради, третя особа на боці позивача - ОСОБА_3, у якому просила суд визнати незаконними та протиправними дії органу місцевого самоврядування - Новомосковської міської ради Дніпропетровської області VII скликання щодо непроведення сесій більше року в сесійній залі Новомосковської міської ради, та дії які мали місце під час проведення семи пленарних засідань протягом року поза межами сесійної зали Новомосковської міської ради, на яких жодного разу не були оголошені підсумки виборів міського голови м.Новомосковська Дніпропетровської області у 2015 році представником міської виборчої комісії, з підстав відсутності цього питання у порядку денному. Позивач просила визнати зазначені дії такими, що вчинені з порушенням норм Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування».
Позов обґрунтований тим, що позивач, як член територіальної громади, приймала безпосередню участь у місцевих виборах 2015 року. Територіальна громада м. Новомосковська Дніпропетровської області на місцевих виборах у 2015 році обрала міським головою ОСОБА_3, але обраний більшістю голосів міський голова більше року не може приступити до виконання своїх обов'язків, визначених спеціальним законом. Міський голова є ключовою посадовою особою територіальної громади міста, обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування і здійснює свої повноваження на постійній основі. Також, міський голова, як головна посадова особа відповідної територіальної громади очолює виконавчий комітет відповідної міської ради, головує на її засіданнях, його повноваження визначені у ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Посилаючись на вимоги статті 69 Конституції України, яка визначає, що народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії, позивач зазначає на грубе порушення відповідачем норм Конституції України та рішення Конституційного суду України від 5 жовтня 2005 року № 6-рп/2005, яке є обов'язковим до виконання на всій території України, є остаточним, не може бути оскарженим, має преюдиціальне значення при розгляді судами загальної юрисдикції позовів у зв'язку з правовідносинами, що виникли внаслідок порушення норми прямої дії. Обраний територіальною громадою міський голова ОСОБА_3 не може приступити до виконання своїх обов'язків, виконати свою представницьку функцію та підтвердити свій представницький мандат, який також визначений та підтверджений Рішенням Конституційного Суду України від 6 липня 1999 р.№7-рп/99 у справі №1-25/99. Позивач наголошує на тому, що держава, як самостійний суб'єкт права або в особі органів державної (судової) влади та державних посадових осіб відповідає за свою діяльність перед людиною, а саме - за відповідність цієї діяльності положенням статті 3, конкретизованим у розділі ІІ Конституції України «Права, свободи та обов'язки людини і громадянина». Відповідальність державних органів та органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб перед людиною має настати, у разі порушення фундаментального імперативу частини другої ст. 19 Конституції. На думку позивача порушення посадовими особами її конституційних та законних прав, як члена територіальної громади, їх звуження, призводить до узурпації державної влади. Так, ОСОБА_1 на момент звернення до суду наполягала на тому, що Новомосковська міська рада протягом року провела сім пленарних засідань в різних місцях, але жодного разу не провела пленарне засідання у спеціально обладнаній сесійної залі в будинку Новомосковської міської ради. При цьому, ні вона, ні інші члени територіальної громади не мали можливості бути присутніми на сесіях, а представник міської виборчої комісії взагалі не мав можливості оголосити відповідне рішення про результати виборів міського голови у 2015 році. Умисно порушуючи вимоги п. 17 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування» сесії проводилися за парканами приватних підприємств або у приміщеннях, що не пристосовані для проведення таких засідань. Новомосковська міська рада Дніпропетровської області VІІ скликання понад рік не змогла вирішити питання віднесеного до її відання, і територіальна громада досі залишається без обраного міського голови, як головної посадової особи органу місцевого самоврядування м. Новомосковська, що змусило позивача звернутися до суду з зазначеним позовом.
Представник відповідач надав суду заперечення проти позову (т.2 а.с. 59-60), у яких звернув увагу на форму та зміст позовних вимог, які на його думку суперечили вимогам ст.ст. 105-106 КАС України, в редакції в редакції від 06.07.2005 року, визначені позовні вимоги ОСОБА_1 не можуть бути задоволені, оскільки позов не містить посилання на будь-які події, а її право у сфері публічно-правових відносин не порушено з боку органу місцевого самоврядування. Крім того, представник позивача у своїх запереченнях посилався на те, що 25 жовтня 2015 року відбулися вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, у зв'язку з чим, зазначені обставини не підлягають доказуванню.
Відповідно до положень статті 45 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району у місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Рада вважається повноважною за умови обрання не менш як двох третин депутатів від загального складу ради.
Статтею 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
З моменту визнання повноважень депутатів ради нового скликання новообраного сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» головує на пленарних засіданнях ради першої сесії новообраний голова. У разі якщо на час проведення першої сесії відповідний сільський, селищний, міський голова не обраний, про що на сесії ради інформує голова територіальної виборчої комісії, рада обирає тимчасову президію з числа депутатів ради в кількості трьох - п'яти осіб. Члени тимчасової президії почергово головують на пленарних засіданнях ради до обрання секретаря ради. З часу обрання секретаря ради він головує на пленарних засіданнях ради. Наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської, відповідно сільським, селищним, міським головою; районною у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.Сесія ради скликається в міру необхідності, але не рідше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.Порядок скликання та підстави її скликання визначає стаття 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Цією статтею чітко визначено, що перша сесія новообраної сільської, селищної, міської ради скликається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніше як через два тижня після реєстрації новобраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради, відповідно до статті 45 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів, а також про підсумки виборів відповідно сільського, селищного, міського голови. Таким чином, оголошення підсумків виборів, як виключно зазначається Законом - відноситься виключно до компетенції та повноважень відповідної територіальної виборчої комісії. Наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради, який відповідно до повноважень формує чергу денну та включає питання щодо підсумків виборів.
Отже, представник відповідача звернув увагу на те, що оголошення підсумків виборів залежить від: відповідної територіальної виборчої комісії, сільського, селищного, міського голови, тобто голова відповідної ради та саме органу місцевого самоврядування - сільської, селищної, міської ради.
Відповідач вважав за необхідне спростувати доводи позивача, а саме:
Пунктом п.1 ч. 1 статті 45 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься затвердження Регламенту відповідної ради. На теперішній час затверджений та діє Регламент Новомосковської міської ради, що затверджений рішення Новомосковської міської ради № 3 від 10.11.2015 року.
Статтею 12 Регламенту Новомосковської міської ради визначено, що за пропозицією не менш як половини депутатів від загального складу міської ради або за рішенням міської ради, її засідання можуть проводитися в іншому місці. Зважаючи на звернення більшої половини депутатів від загального складу ради, пленарні засідання проводилися поза межами будівлі Новомосковської міської ради.
Таким чином, представник відповідача вважає правомірним проведення пленарного засідання Новомосковської міської ради в іншому місці, крім зали за адресою Гетьманська, 14, та таким, що відповідає вимогам Регламенту та ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Ухвалою судді від 24 лютого 2017 року відкрите провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Новомосковської міської ради, третя особа - ОСОБА_3, про визнання дій незаконними та протиправними, справу призначено до судового розгляду.
У відповідності до п.10 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції Закону України № 2147- VIII від 03.10.2017 року, справи у судах першої інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Кодексом, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цим Кодексом, в зв'язку з чим судом закінчувався розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
До початку розгляду справи по суті ухвалою суду від 03 березня 2017 року про забезпечення доказів, витребувано у відповідача всі рішення суб'єкта владних повноважень про скликання сесій Новомосковської міської ради VII скликання, протоколи пленарних засідань Новомосковської міської ради VII скликання з зазначенням місця проведення пленарних засідань, причин, з яких пленарні засідання не відбулися, а також розпорядження суб'єкта владних повноважень про скликання сесій із зазначенням питань, які виносилися на розгляд ради, місця та часу їх проведення (т. а.с. 67-68).
Ухвалою суду від 17 серпня 2017 року представнику відповідача відмовлено у задоволенні клопотання про залишення без розгляду позову ОСОБА_1 (т.2 а.с. 38-39).
В судовому засіданні позивач та її представник позов підтримали, третя особа ОСОБА_3 позов підтримав, самостійних вимог щодо предмету позову не подав, представник відповідача Устименко Д.О. в судовому засідання позов не визнав.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши подані докази з точки зору належності, допустимості, достовірності, у своїй сукупності з точки зору достатності, дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 являється мешканцем м.Новомосковська Дніпропетровської області та, відповідно, членом територіальної громади в особі Новомосковської міської ради.
Відповідно до ч.2 ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави. Особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.
У відповідності до вимог ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Законом України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів №№ 2, 4, 7 та №11 до Конвенції» від 17 липня 1997 року встановлено, що Україна повністю визнає на своїй території дію статті 25 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, 1950 року, щодо визнання компетенції Європейської комісії з прав людини приймати від будь-якої особи, неурядової організації або групи осіб заяви на ім'я Генерального Секретаря Ради Європи про порушення Україною прав, викладених у Конвенції, та статті 46 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року щодо визнання обов'язковою і без укладення спеціальної угоди юрисдикцію Європейського суду з прав людини в усіх питаннях, що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.
Згідно з положеннями статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського Суду, як джерело права.
Частиною 3 ст. 140 Конституції України визначено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування .
Згідно з частиною першою статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть свою відповідальність відповідно до закону.
Частиною 5 статті 1 ЗУ «Про місцеве самоврядування» визначається, що орган місцевого самоврядування, як представницький орган місцевого самоврядування - виборний орган (рада), складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення.
У відповідності до п.17 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування» сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Поняття забезпечення кожного бути присутнім на сесії слід розглядати у сукупності з вимогами ст.7 Конституції України, у відповідності до якої в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування, а також у сукупності з вимогами ст.38 Конституції України, згідно з якою громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а право звернення ОСОБА_1, як громадянина України та члена територіальної громади, до суду за захистом порушеного права, слід розглядати у сукупності з вимогами ст. 55 Конституції України, у відповідності до якої кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Конституційний Суду України у своєму рішенні від 25 листопада 1997 року № 6-зп сформулював правову позицію, у відповідності до якої удосконалення законодавства в контексті статті 55 Конституції України має бути поступовою тенденцією, спрямованою на розширення судового захисту прав і свобод людини, зокрема судового контролю за правомірністю і обґрунтованістю рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень. Ця правова позиція узгоджується з положеннями статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо ефективного юридичного засобу від порушень, вчинених особами, які здійснюють свої офіційні повноваження. Реалізація права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності вказаних суб'єктів має відповідати також вимозі стосовно доступності правосуддя, про що зазначено у міжнародних правових документах - Загальній декларації прав людини (стаття 8), Міжнародному пакті про громадянські і політичні права (стаття 14), Конвенції (стаття 6), Декларації основних принципів правосуддя для жертв злочинів та зловживання владою, прийнятій Генеральною Асамблеєю ООН 29 листопада 1985 року (пункт 4).
Отже, суд вважає, що ОСОБА_1, як член територіальної громади, має право реалізації своєї безпосередньої присутності на сесії міської ради, а у разі порушення забезпечення такого права органом місцевого самоврядування, позивач вправі здійснювати захист свого порушеного прав, у відповідності до вимог Конституції України, та у спосіб, визначений Кодексом адміністративного судочинства України.
На виконання ухвали від 03 березня 2017 року про забезпечення доказів суду подані:
-протокол ІV сесії VII скликання від 22 січня 2016 року, у відповідності до якого остання мала відбутися 22 січня 2016 року о 10.00 годині в залі засідань в будинку міської ради (вул. Радянська, 14). Із запланованих до розгляду питань залишилося питання «Про підсумки виборів Новомосковського міського голови та визнання та визнання його повноважень». У зв'язку з тим, що для участі у роботі ІV чергової сесії Новомосковської міської ради (VІІ скликання) 22 січня 2016 року прибуло та зареєструвалось лише 10 депутатів, сесія 22 січня 2016 року вважається такою, що не відбулася (том І, а.с.82);
-протокол V сесії VII скликання від 27 травня 2016 року, місцем проведення якої визначено Міський будинок культури ім. О.Гончара (м. Новомосковськ, вул. Сучкова, 116) з чергою денною: 1) «Про підсумки виборів міського голови м. Новомосковська Дніпропетровської області у 2015 році»; 2) «Про дострокове припинення повноважень Новомосковського міського голови»; 3) Різне. У зв'язку з тим, що для участі у роботі V чергової сесії Новомосковської міської ради (VІІ скликання) 27 травня 2016 року прибуло та зареєструвалось лише 6 депутатів, сесія 27 травня 2016 року вважається такою, що не відбулася (том І, а.с.83);
-протокол VІ сесії VII скликання від 19 серпня 2016 року, місцем проведення останньої визначено Міський будинок культури ім. О.Гончара (м. Новомосковськ, вул. Сучкова, 116) з чергою денною: 1) «Про підсумки виборів міського голови м. Новомосковська Дніпропетровської області у 2015 році»; 2) Різне. У зв'язку з тим, що для участі у роботі VІ чергової сесії Новомосковської міської ради (VІІ скликання) 19 серпня 2016 року прибуло та зареєструвалось лише 4 депутатів, сесія 19 серпня 2016 року вважається такою, що не відбулася (том І, а.с.84);
-протокол VІІ сесії VII скликання від 25 листопада 2016 року, місцем проведення останньої визначено Центральну міську бібліотеку (вул. Паланочна, 17б).У зв'язку з тим, що для участі у роботі VІІ чергової сесії Новомосковської міської ради (VІІ скликання) 25 листопада 2016 року прибуло та зареєструвалось лише 9 депутатів, сесія 25 листопада 2016 року вважається такою, що не відбулася. (том І, а.с.85);
-протокол VІІІ сесії сьомого скликання від 24 лютого 2017 року, місцем проведення останньої визначено Центральну міську бібліотеку (вул. Паланочна, 17б).У зв'язку з тим, що для участі у роботі VІІІ чергової сесії Новомосковської міської ради (VІІ скликання) 24 лютого 2017 року прибуло та зареєструвалось лише 10 депутатів, сесія 24 лютого 2017 року вважається такою, що не відбулася. (том І, а.с.86).
У відповідності до ч.1 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування», сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Частиною 2 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачено, що перша сесія новообраної сільської, селищної, міської ради скликається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону. Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів, а також про підсумки виборів відповідно сільського, селищного, міського голови. З моменту визнання повноважень депутатів ради нового скликання та новообраного сільського, селищного, міського голови відповідно до статті 42 цього Закону головує на пленарних засіданнях ради першої сесії новообраний голова.
У разі якщо на час проведення першої сесії відповідний сільський, селищний, міський голова не зареєстрований відповідно до закону про місцеві вибори, про що на сесії ради інформує голова територіальної виборчої комісії, рада обирає тимчасову президію з числа депутатів ради в кількості трьох - п'яти осіб. Члени тимчасової президії почергово головують на пленарних засіданнях ради до обрання секретаря ради. З часу обрання секретаря ради він головує на пленарних засіданнях ради.
Суду не подано доказів проведення пленарного засідання першої сесії Новомосковської міської ради сьомого скликання, відкритої головою зазначеної територіальної виборчої комісії, який би проінформував раду про підсумки виборів відповідно міського голови.
Між тим, у відповідності до постанови № 69 Новомосковської міської виборчої комісії від 18 листопада 2015 року визнано ОСОБА_3 обраним Новомосковським міським головою. Постановою № 71 Новомосковської міської виборчої комісії від 30 листопада 2015 року прийнято рішення про реєстрацію Новомосковського міського голови, ОСОБА_3. (том ІІ, а.с. 21,22).
У відповідності до ч.2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 78 КАС України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або достовірності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах про суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Аналіз поданих доказів свідчить про те, що лише ІV сесії VII скликання проводилася в приміщенні в залі засідань в будинку міської ради, розташованої в будівлі Новомосковської міської ради по вул. Радянській, в м. Новомосковську, однак сесія не відбулася через неприбуття депутатів.
Закон України «Про місцеве самоврядування», а саме п.17 ст. 46 встановлює обов'язок відповідної ради проводити сесії гласно, із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону.
Коментована норма закону визначає право відповідної ради встановити порядок доступу до засідань, який кореспондується з Регламентом Новомосковської міської ради VІІ скликання (т.1 а.с. 46-55), п.1 статті 12 якого визначено, що пленарні засідання міської ради проводяться у сесійній залі (м.Новомосковськ, вул.Радянська, 14 третій поверх).
Суд бере до уваги, що цим же Регламентом, який був затверджений рішенням Новомосковської міської ради № 3 від 11.10.2015 року, депутати передбачили можливість проведення сесій в іншому місці, за пропозицією не менше як половини депутатів від загального складу міської ради або за рішенням міської ради, однак Законом України «Про місцеве самоврядування» не визначений порядок проведення сесій в іншому місці, Регламент Новомосковської міської ради не визначає інші спеціальні приміщення, які забезпечують доступ кожного бути присутнім на них.
13 листопада 2015 року секретарем міської ради ОСОБА_5 видане розпорядження № 312-р про скликання позачергової ІІ сесії Новомосковської міської ради (VІІ скликання) 17 листопада 2015 року о 09.00 годині в залі засідань будинку міської ради (вул. Радянська, 14) (том І, а.с.87).
08 грудня 2015 року в.о. міського голови, секретарем міської ради ОСОБА_5 видане розпорядження № 351-р про скликання чергової ІІІ сесії Новомосковської міської ради (VІІ скликання) 25 грудня 2016 року в залі засідань будинку міської ради (вул. Радянська, 14) о 13.00 годині. На сесію винесено питання: 1) «Про затвердження програми соціально-економічного та культурного розвитку м. Новомосковська на 2016 рік; 2) «Про бюджет міста Новомосковська на 2016 рік»; 3) «Про внесення змін до рішення міської ради від 23 січня 2015 року №1217» «Про бюджет міста Новомосковська на 2015 рік»; 4) Різне. (том І, а.с.88).
20 січня 2016 року в.о. міського голови, секретарем міської ради ОСОБА_5 видане розпорядження № 218-р про скликання виїзної позачергової ІІІ сесії Новомосковської міської ради VІІ скликання 21 січня 2016 року та проведення пленарного засідання виїзної позачергової ІІІ сесії Новомосковської міської ради VІІ скликання 21 січня 2016 року об 11.00 годині за адресою: м. Новомосковськ, вул. Сучкова, 115, з розглядом таких питань: 1. «Про затвердження Програми соціально-економічного та культурного розвитку м. Новомосковська на 2016 рік»; 2. Різне. Цим же розпорядженням внести зміни до розпорядження від 29 грудня 2015 року № 375-р»Про внесення змін до розпорядження від 24 грудня 2015 року №370-р «Про перенесення дати проведення чергової ІІІ сесії Новомосковської міської ради VІІ скликання», а саме: у назві і тексті розпорядження номер сесії ІІІ замінити на номер сесії ІV, а також у п. ІІ розпорядження виключити з переліку питань, що виносяться на розгляд ради, питання № 2 «Про затвердження програми соціально-економічного та культурного розвитку м. Новомосковська на 2016 рік» (том І, а.с.89).
20 січня 2016 року виконавчим комітетом Новомосковської міської ради зареєстровано пропозицію 24 (двадцяти чотирьох) депутатів Новомосковської міської ради про скликання позачергової сесії Новомосковської міської ради на 21 січня 2016 о 11.00 годин та проведення сесії за адресою: м. Новомосковськ, вул. Сучкова, 115, з наступним порядком денним: 1) Про затвердження програми соціально-економічного та культурного розвитку м. Новомосковська на 2016 рік»; 2) Різне. (том І, а.с.90).
06 травня 2016 року в.о. міського голови, секретарем міської ради ОСОБА_5 видане розпорядження № 145-р про скликання чергової ІV сесії Новомосковської міської ради VІІ скликання 27 травня 2016 року в залі засідань будинку міської ради (вул. Гетьманська,14) о 10.00 годин, з розглядом наступних питань: 1) «Про підсумки виборів міського голови м. Новомосковська Дніпропетровської області у 2015 році»; 2) «Про виконання Програми соціально-економічного і культурного розвитку м. Новомосковська на 2015 рік»; 3) «Про внесення змін до рішення Новомосковської міської ради №13 від 21.01.2016р. «Про затвердження Програми соціально-економічного та культурного розвитку м. Новомосковська на 2016 рік»; 4) «Про затвердження звіту про виконання бюджету міста Новомосковська за 215 рік»; 5) «Щодо звіту про виконання бюджету міста Новомосковська у І кварталі 2016 року»; 6) «Про внесення змін до рішення міської ради від 21 січня 2016 року № 14» Про бюджет міста Новомосковська на 2016 рік»; 7) Земельні питання; 8) Різне. (том І, а.с.91).
11 травня 2016 року виконавчим комітетом Новомосковської міської ради зареєстровано пропозицію 4 (чотирьох) депутатів Новомосковської міської ради, а також 12 травня 2016 року виконавчим комітетом Новомосковської міської ради зареєстровано пропозицію 5 (п'яти) депутатів Новомосковської міської ради, про включення до порядку денного чергової ІV сесії Новомосковської міської ради VІІ скликання на 27 травня 2016 року наступного питання: 1) Про дострокове припинення повноважень Новомосковського міського голови» (том І, а. с. 93,94).
12 травня 2016 року в.о. міського голови, секретарем міської ради ОСОБА_5 видане розпорядження № 147-р, про внесення змін до Розпорядження від 06.05.2016 року № 145-р «Про скликання чергової ІV сесії Новомосковської міської ради VІІ скликання», а саме включити до п.2 порядку денного наступне питання: 2) «Про дострокове припинення повноважень Новомосковського міського голови» (том І, а.с.92).
16, 17 та 18 травня 2016 року виконавчим комітетом Новомосковської міської ради зареєстровано пропозиції депутатів Новомосковської міської ради про включення до порядку денного чергової ІV сесії Новомосковської міської ради VІІ скликання на 27 травня 2016 року наступного питання: 1) «Про дострокове припинення повноважень Новомосковського міського голови» (том І, а.с. 97,98,99).
18 травня 2016 року в.о. міського голови, секретарем міської ради ОСОБА_5 видане розпорядження № 153-р, про скликання виїзної позачергової ІV сесії Новомосковської міської ради VІІ скликання 20 травня 2016 року, проведення пленарного засідання за адресою: м. Новомосковськ, вул. Сучкова, 116, міський будинок культури ім. О. Гончара, внесення змін до розпорядження від 12.05.2016 року №147-р « Про внесення змін до розпорядження від 06.05.2016 р. №145-р «Про скликання чергової ІV сесії Новомосковської міської ради VІІ скликання», а саме: у назві і у тексті розпорядження номер сесії ІV замінити на номер сесії V» (том І, а.с.95-56).
20 травня 2016 року виконавчим комітетом Новомосковської міської ради зареєстровано пропозицію 25 (двадцяти п'яти) депутатів Новомосковської міської ради, про зміну місця та часу проведення позачергової ІV сесії Новомосковської міської ради VІІ скликання, запропоновано провести за адресою: м. Новомосковськ, вул. Микити Головка, 7. (том І, а.с. 101).
20 травня 2016 року в.о. міського голови, секретарем міської ради ОСОБА_5 видане розпорядження № 154-р, про внесення змін до розпорядження від 18.05.2016 року №153-р «Про скликання позачергової ІV сесії Новомосковської міської ради VІІ скликання», цифри та слова «11 год.00 хв. за адресою : м. Новомосковськ, вул. Сучкова, 116, Міський будинок культури ім. О. Гончара» замінити на «10 год. 00 хв. за адресою: м. Новомосковськ, вул. Микити Головка, 7. (том І, а.с.100).
25 травня 2016 року виконавчим комітетом Новомосковської міської ради зареєстровано пропозицію 28(двадцяти восьми) депутатів Новомосковської міської ради, про зміну місця та часу проведення позачергової V сесії Новомосковської міської ради VІІ скликання на 27 травня 2016 року, запропоновано провести за адресою: м. Новомосковськ, вул. вул. Сучкова, 116, Міський будинок культури ім. О. Гончара. (том І, а.с. 103).
26 травня 2016 року в.о. міського голови, секретарем міської ради ОСОБА_5 видане розпорядження № 161-р, про внесення змін до розпорядження від 06.05.2016 року №145-р «Про скликання чергової ІV сесії Новомосковської міської ради VІІ скликання», а саме слова «в залі засідань будинку міської ради (вул. Гетьманська,14)» замінити на слова «в Міському будинку культури ім. О. Гончара» (м. Новомосковськ, вул. Сучкова, 116)» (том І, а.с.102).
09 серпня 2016 року в.о. міського голови, секретарем міської ради ОСОБА_5 видане розпорядження № 240-р, про скликання чергової V сесії Новомосковської міської ради VІІ скликання 19 серпня 2016 року о 10.00 годині в залі засідань будинку міської ради (вул. Гетьманська,14), з розглядом питань: 1) «Про підсумки виборів міського голови м. Новомосковська Дніпропетровської області у 2015 році»; 2)Різне. (том І, а.с.104).
12 серпня 2016 року виконавчим комітетом Новомосковської міської ради зареєстровано пропозицію 28 (двадцяти восьми) депутатів Новомосковської міської ради, про скликання позачергової сесії Новомосковської міської ради на 18 серпня 2016 року о 11.00 годин та проведення сесії у Міському будинку культури ім. О. Гончара, за адресою: м. Новомосковськ, вул. Сучкова, 116. (том І, а.с. 107-108).
15 серпня 2016 року в.о. міського голови, секретарем міської ради ОСОБА_5 видане розпорядження № 243-р, у відповідності до якого скликано виїзну позачергову V сесію Новомосковської міської ради VІІ скликання 18 серпня 2016 року о 11.00 годині, за адресою: м. Новомосковськ, вул. вул. Сучкова, 116, Міський будинок культури ім. О. Гончара. том І, (а.с. 105-106).
06 жовтня 2016 року виконавчим комітетом Новомосковської міської ради зареєстровано пропозицію 28 (двадцяти восьми) депутатів Новомосковської міської ради, про скликання позачергової сесії Новомосковської міської ради на 12 жовтня 2016 року о 10.00 годин за адресою: м. Новомосковськ, вул. Микити Головка, 7. (том І, а.с.110-111).
07 жовтня 2016 року в.о. міського голови, секретарем міської ради ОСОБА_5 видане розпорядження № 279-р, про скликання виїзної позачергової VІ сесії Новомосковської міської ради VІІ скликання 12 жовтня 2016 року о 10.00 годин,за адресою: м. Новомосковськ, вул. Микити Головка, 7. (том І, а.с.109-110).
11 жовтня 2016 року виконавчим комітетом Новомосковської міської ради зареєстровано пропозицію 28 (двадцяти восьми) депутатів Новомосковської міської ради, про скликання позачергової сесії Новомосковської міської ради на 17 жовтня 2016 року о 10.00 годин, за адресою: м. Новомосковськ, вул. Микити Головка, 7. (том І, а.с.114).
11 жовтня 2016 року в.о. міського голови, секретарем міської ради ОСОБА_5 видане розпорядження № 284-р, про скликання виїзної позачергової VІІІ сесії Новомосковської міської ради VІІ скликання 17 жовтня 2016 року о 10.00 годин, за адресою: м. Новомосковськ, вул. Микити Головка, 7. (том І, а.с.113).
11 листопада 2016 року в.о. міського голови, секретарем міської ради ОСОБА_5 видане розпорядження № 303-р, про скликання чергової VІІ сесії Новомосковської міської ради VІІ скликання 25 листопада 2016 року о 10.00 годин, в залі засідань будинку міської ради (вул. Гетьманська, 14) (том І, а.с.115).
18 листопада 2016 року виконавчим комітетом Новомосковської міської ради зареєстровано пропозицію 29 (двадцяти дев'яти) депутатів Новомосковської міської ради, про зміну місця проведення чергової VІІ сесії Новомосковської міської ради VІІ скликання 25 листопада 2016 року о 10.00 годин, запропоновано провести за адресою: м. Новомосковськ, вул. Паланочна, 17Б. (том І, а.с. 117).
21 листопада 2016 року в.о. міського голови, секретарем міської ради ОСОБА_5 видане розпорядження № 310-р, про внесення змін до розпорядження від 11.11.2016 року «Про скликання чергової VІІ сесії Новомосковської міської ради VІІ скликання», а саме слова «в залі засідань будинку міської ради (вул. Гетьманська, 14» замінити словами «в Центральній міській бібліотеці(вул. Паланочна, 17б) (том І, а.с.116).
09 грудня 2016 року в.о. міського голови, секретарем міської ради ОСОБА_5 видане розпорядження № 327-р, про скликання чергової VІІ сесії Новомосковської міської ради VІІ скликання 21 грудня 2016 року о 10.00 годин в залі засідань будинку міської ради (вул. Гетьманська, 14) (том І, а.с.118).
19 грудня 2016 року виконавчим комітетом Новомосковської міської ради зареєстровано пропозицію 28 (двадцяти восьми) депутатів Новомосковської міської ради, про скликання позачергової сесії Новомосковської міської ради на 21 грудня 2016 року о 10.00 годин, та проведення сесії за адресою: м. Новомосковськ, сул. Сучкова, 115 (том І, а.с. 120).
21 грудня 2016 року в.о. міського голови, секретарем міської ради ОСОБА_5 видане розпорядження № 342-р, про скликання виїзної позачергової VІІ сесії Новомосковської міської ради VІІ скликання 21 грудня 2016 року та проведення пленарного засідання 21.12.2016 року о 10.00 годин, за адресою: м. Новомосковськ, сул. Сучкова, 115. Цим же розпорядженням скасовано розпорядження від 09.12.2016 р. № 327-р «Про скликання чергової VІІ сесії Новомосковської міської ради VІІ скликання, та розпорядження від 09.12.2016р. № 336-р» Про внесення змін до розпорядження від 09.12.2016 р. № 327-р «Про скликання чергової VІІ сесії Новомосковської міської ради VІІ скликання» (том І, а.с. 119).
10 лютого 2017 року в.о. міського голови, секретарем міської ради ОСОБА_5 видане розпорядження № 39-р, про скликання чергової VІІІ сесії Новомосковської міської ради VІІ скликання 24 лютого 2017 року о 10.00 годин в залі засідань будинку міської ради (вул. Гетьманська, 14) (том І, а.с.121).
21 лютого 2017 року виконавчим комітетом Новомосковської міської ради зареєстровано пропозицію 29 (двадцяти дев'яти) депутатів Новомосковської міської ради, про зміну місця проведення чергової VІІІ сесії Новомосковської міської ради VІІ скликання 24 лютого 2017 року о 10.00 годин, запропоновано провести за адресою м. Новомосковськ, вул. Паланочна, 17Б. (том І, а.с. 123).
22 лютого 2017 року в.о. міського голови, секретарем міської ради ОСОБА_5 видане розпорядження № 42-р, про внесення змін до розпорядження від 10 лютого 2017 року №39-р «Про скликання чергової VІІІ сесії Новомосковської міської ради VІІ скликання, а саме слова «в залі засідань будинку міської ради (вул. Гетьманська, 14)» замінити на слова «в Центральній міській бібліотеці (вул. Паланочна, 17б) (том І, а.с. 122).
24 лютого 2017 року виконавчим комітетом Новомосковської міської ради зареєстровано пропозицію 29 (двадцяти дев'яти) депутатів Новомосковської міської ради, про скликання позачергової сесії Новомосковської міської ради на 28 лютого 2017 року о 10.00 годин та проведення сесії за адресою: м. Новомосковськ, вул. Микити Головка, 7. (том І, а.с. 125).
24 лютого 2017 року в.о. міського голови, секретарем міської ради ОСОБА_5 видане розпорядження № 44-р, про скликання виїзної позачергової VІІІ сесії Новомосковської міської ради VІІ скликання 28 лютого 2017 року та проведення пленарного засідання 28.02.2017 року о 10.00 годин за адресою: м. Новомосковськ, вул. Микити Головка, 7 (том І, а.с. 124).
Детальний аналіз поданих доказів свідчить про те, що при призначенні чергових сесій, в порядок денних яких вносилося питання про оголошення результатів виборів міського голови, депутати не з'являлися, в зв'язку з чим сесії вважалися такими, що не відбулися. При цьому, використовуючи визначене Регламентом роботи сесії право на проведення сесій поза межами сесійної зали, депутати зверталися з пропозиціями про проведення позачергових виїзних сесій, однак в.о. Новомосковського міського голови, секретар Новомосковської міської ради у своїх розпорядженнях, перелічених вище, не включав до порядку денного питання про оголошення результатів виборів міського голови у 2015 році.
Сторонами не спростовано, являється загальновідомим, що результати виборів Новомосковського міського голови у 2015 році на момент прийняття цього рішення представником виборчої комісії не оголошені.
Вивчаючи подані відповідачем звернення депутатів для проведення виїзних позачергових сесій поза межами будівлі Новомосковської міської ради та розпорядження в.о. Новомосковського міського голови, які видавалися на внесені пропозиції, прослідковується систематичне використання формального приводу для проведення позачергових сесій поза межами будівлі Новомосковської міської ради, внаслідок чого певна група депутатів Новомосковської міської ради, яка складає більшу половину від кількісного складу, в такий спосіб, ухиляється від обов'язку, визначеного ч.2 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування» в частині оголошення головою територіальної виборчої комісії підсумків виборів відповідно міського голови.
Встановлені судом обставини являються підставою для часткового задоволення позову ОСОБА_1
Виходячи з положень п.3 ч.2 ст. 245 КАС України, суд вважає за необхідне визнати неправомірними дії Новомосковської міської ради та такими, що суперечать вимогам пункту 17 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування», щодо проведення сесій поза межами сесійної зали Новомосковської міської ради, визначеної пунктом 1 статтею 12 Регламенту Новомосковської міської ради VII скликання, затвердженого рішенням Новомосковської міської ради № 3 від 10.11.2015 року.
При цьому, з метою дотримання і захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, з урахуванням ч.2 ст. 9 КАС України, яка дозволяє суду вийти за межі позовних вимог, суд вважає за необхідне ухвалити рішення, яке б гарантувало право ОСОБА_1 та невизначеного кола осіб, в тому числі інших членів територіальної громади, на доступ до прийняття рішень у сфері-публічно-правових відносин. З цією метою, суд вважає за необхідне зобов'язати Новомосковську міську раду утриматися від проведення чергової або позачергової сесії Новомосковської міської ради VII скликання поза межами сесійної зали Новомосковської міської ради, визначеної пунктом 1 статті 12 Регламенту Новомосковської міської ради VII скликання, затвердженого рішенням Новомосковської міської ради № 3 від 10.11.2015 року.
Вирішуючи питання в частині визнання неправомірними дій Новомосковської міської ради щодо не оголошення підсумків виборів міського голови м.Новомосковська у 2015 році, суд звертає увагу на наступне.
Частиною 3 ст.9 КАС України визначено, що кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким право користуються й особи, в інтересах яких подано позовну заяву, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.
ОСОБА_1, визначаючи ОСОБА_3, як третю особу на боці позивача, вважала за необхідне здійснити захист свого порушеного права через обмеженість доступу до пленарних засідань Новомосковської міської ради, та визнати неправомірними дії цієї ради щодо не оголошення протягом року результатів виборів міського голови м.Новомосковська у 2015 році представником виборчої комісії, з підстав відсутності цього питання у порядку денному.
Між тим, ч.1 ст. 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звертатися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Суд вважає, що незабезпечення можливості оголошення результатів виборів представником виборчої комісії на пленарному засіданні Новомосковської міської ради протягом тривалого часу, стосується безпосередніх прав та інтересів обраного народним волевиявленням міського голови. В свою чергу, ОСОБА_3, виступаючи третьою особою на боці позивача, не був позбавлений можливості звернутися до суду з самостійними вимогами щодо предмету позову, а тому позов ОСОБА_1 в цій частині задоволенню не підлягає.
У відповідності до вимог ч.1 ст. 139 КАС України, з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань Новомосковської міської ради на користь ОСОБА_6 належить стягнути сплачений судовий збір у розмірі 640 грн.
Керуючись ст.ст. 5-10, 72-80, 139, 242-246 КАС України, суд, -
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 до Новомосковської міської ради, третя особа - ОСОБА_3, про визнання дій незаконними та протиправними, - задовольнити частково.
Визнати неправомірними та такими, що суперечать вимогам пункту 17 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування», дії Новомосковської міської ради щодо проведення:
-27 травня 2016 року - чергової V сесії VII скликання;
-19 серпня 2016 року - чергової VІ сесії VII скликання;
-25 листопада 2016 року - чергової VІІ сесії VII скликання;
-24 лютого 2017 року - чергової VІІІ сесії VII скликання;
-21 січня 2016 року - позачергової виїзної ІІІ сесії Новомосковської міської ради VII скликання;
-20 травня 2016 року - позачергової виїзної ІV сесії Новомосковської міської ради VII скликання;
-18 серпня 2016 року - позачергової виїзної V сесії Новомосковської міської ради VII скликання;
-12 жовтня 2016 року - позачергової виїзної VІ сесії Новомосковської міської ради VII скликання;
-21 грудня 2016 року - позачергової виїзної VІІ сесії Новомосковської міської ради VII скликання;
-28 лютого 2017 року - позачергової виїзної VІІІ сесії Новомосковської міської ради VII скликання,
на пленарних засіданнях Новомосковської міської ради поза межами сесійної зали Новомосковської міської ради, визначеної пунктом 1 статтею 12 Регламенту Новомосковської міської ради VII скликання, затвердженого рішенням Новомосковської міської ради № 3 від 10.11.2015 року.
Зобов'язати Новомосковську міську раду утриматися від проведення чергової або позачергової сесії Новомосковської міської ради VII скликання поза межами сесійної зали Новомосковської міської ради, визначеної пунктом 1 статті 12 Регламенту Новомосковської міської ради VII скликання, затвердженого рішенням Новомосковської міської ради № 3 від 10.11.2015 року.
В іншій частині позову ОСОБА_1, - відмовити.
Стягнути з Новомосковської міської ради на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640 грн.
Рішення може бути оскаржене до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Новомосковський міськрайонний суд протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Сорока