
Провадження № 2/243/480/2018
Справа № 243/11331/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 січня 2018 року
Слов’янський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого – судді Кузнецова Р.В.,
при секретареві Малиновській І.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Слов'янського міськрайонного суду Донецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Слов’янської територіальної громади в особі виконавчого комітету Слов’янської міської ради Донецької області, Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
14 грудня 2017 року ОСОБА_1 звернулась до Слов’янського міськрайонного суду Донецької області з позовом до Слов’янської територіальної громади в особі виконавчого комітету Слов’янської міської ради Донецької області, Слов’янського ОУ ПФУ Донецької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. В обґрунтування своїх вимог зазначила, що 29 квітня 2015 року в смт Старобешеве Старобешівського району Донецької області помер її батько - ОСОБА_2. Станом на день його смерті, залишилась сума недоотриманої ним пенсії у розмірі 13678,15 грн., яка увійшла до спадкової маси. Після смерті батька, мати позивачки - ОСОБА_3 до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини не зверталась та переїхала на постійне місце проживання до ІНФОРМАЦІЯ_1.
За станом здоров’я мати позивачки кілька років страждала на тяжке захворювання - хронічну серцеву недостатність, атеросклеротичний кардіосклероз та їй потрібен був постійний догляд і допомога з боку позивачки.
Свідоцтво про смерть батька позивачка отримала лише 15 березня 2016 року у ВДРАЦС Дружківського міського управління юстиції у Донецькій області.
03 березня 2017 року у м. Дружківка Донецької області померла мати позивачки ОСОБА_3
У травні 2017 року позивачка звернулась до державного нотаріуса Дружківської нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті батька ОСОБА_2, за наслідком чого отримала постанову нотаріуса від 26 травня 2017 року про відмову у вчиненні нотаріальної дії у зв’язку із пропуском строку для прийняття спадщини.
З березня до жовтня 2017 року позивачка неодноразово особисто та через адвоката зверталася до Слов’янського об’єднаного управління ПФУ Донецької області із заявами про отримання довідки про розмір недоотриманої пенсії її батьком, оскільки пенсійна справа батька № 893242 перебувала в Слов’янському ОУ ПФУ Донецької області, та як доказ підтверджувала її право на звернення до суду із даним позовом
Довідка про розмір недоотриманої пенсії позивачкою була отримана лише 23 жовтня 2017 року на запит адвоката.
Позивачка не звернулась до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини протягом шести місяців від дня смерті батька, оскільки через юридичну необізнаність вважала себе такою, що фактично прийняла спадщину після його смерті. Крім того, через те, що на території Донецької області проводилась та проводиться до теперішнього часу антитерористична операція, а місце смерті та поховання батька знаходиться у Старобешівському районі Донецької області, що розташоване на тимчасово непідконтрольній владі України території, позивачці було тяжко отримати будь-які документи, які б підтверджували смерть батька. Для встановлення смерті батька вони разом із матір’ю зверталися у 2016 році до Дружківського міського суду і тільки після отримання рішення суду, яким був встановлений факт смерті ОСОБА_2, вона отримала свідоцтво про його смерть у Дружківському відділі ДРАЦС. Крім того, у 2015-2017 роках позивачка постійно доглядала за хворою матір’ю і у неї не було вільного часу для звернення до нотаріуса із відповідною заявою про прийняття спадщини після смерті батька. Інші спадкоємці після смерті батька які б прийняли спадщину відсутні.
Вважає, що за наведених обставин вона пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька з поважних причин.
У зв’язку із наведеним, за для реалізації свої спадкових прав, позивачка вимушена була звернутися до суду із даним позовом та просити суд ухвалити рішення яким визначити їй додатковий строк для звернення із заявою про прийняття спадщини після смерті батька – ОСОБА_2, який помер 29 квітня 2015 року в смт. Старобешеве Старобешівського району Донецької області, терміном у три місяці, з огляду на поважність причин пропуску строку для подачі нею заяви про прийняття спадщини.
Позивачка ОСОБА_1, будучи належним чином повідомленою про місце, дату та час розгляду справи, у судове засідання не з’явилась, подала до суду письмову заяву з проханням розгляд справи проводити у її відсутності, позов задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_4 міської ради Донецької області, будучи належним чином повідомленим про місце, дату та час розгляду справи, у судове засідання не з’явився, подав до суду клопотання з проханням розгляд справи проводити у відсутності представника ОСОБА_5, рішення ухвалити на розсуд суду з урахуванням наявних у справі доказів.
Представник відповідача Слов’янського ОУ ПФУ Донецької області ОСОБА_6, яка діє на підставі довіреності № 47/07 від 02 січня 2018 року, будучи належним чином повідомленою про місце, дату та час розгляду справи, у судове засідання не з’явилась, подала до суду заяву з проханням розгляд справи проводити у відсутності представника Управління, рішення ухвалити з урахуванням поданого відзиву. В своєму відзиві відповідач зазначив, що заперечує проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1, оскільки вважає, що жодних документів на підтвердження поважності причин пропуску строку для прийняття спадщини ОСОБА_1 не надано.
Вивчивши матеріали справи і дослідивши надані докази, суд, в межах заявлених позовних вимог (ст. 13 ЦПК України) встановив наступне.
Згідно із свідоцтвом про народження серія: ІІ-НО № 294186, позивачка народилась 06 вересня 1973 року в смт. Новий світ Старобешевського району Донецької області, та мала дівоче прізвище ОСОБА_1. Її батьками в свідоцтві записані: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (а.с. 15).
Згідно із свідоцтвом про смерть серія: І-НО № 936926, виданим відділом ДРАЦС Дружківського міського управління юстиції у Донецькій області 15 березня 2016 року, ОСОБА_2 помер 29 квітня 2015 року в смт. Старобешеве Старобешівського району Донецької області (а.с. 13).
Згідно із свідоцтва про смерть серія: І-НО № 977894, виданого 06 березня 2017 року Дружківським міським ВДРАЦС, 03 березня 2017 року, в м. Дружківка Донецької області померла ОСОБА_3 (а.с. 12).
Як вбачається із довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 142300153 від 04 лютого 2016 року, ОСОБА_3, з 04 лютого 2016 року була зареєстрована як особа яка перемістилася з території проведення антитерористичної операції. Її фактичним місцем проживання зазначено м. Дружківка Донецької області (а.с. 16).
Згідно із довідкою Слов’янського ОУ ПФУ Донецької області № 36479/04 від 10 жовтня 2017 року, по пенсійній справі № 893242 ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, який помер 29 квітня 2015 року, що був зареєстрований як переселенець за адресою: Донецька область, м. Слов’янськ, вул. Короленка, буд. 38, є недоотримана пенсія у розмірі 13 678 грн. 15 коп. (а.с. 17).
26 травня 2017 року постановою державного нотаріуса Дружківської державної нотаріальної контори про відмову у вчиненні нотаріальної дії, позивачці було відмовлено у прийнятті заяви про прийняття спадщини за законом після смерті батька ОСОБА_2, який помер 29 квітня 2015 року, у зв’язку із пропуском строку для прийняття спадщини, та роз’яснено, що в судовому порядку їй може бути визначити додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини (а.с.19, 19 з.б.).
Відповідно до вимог ч. ч. 1, 2 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи, часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Згідно до ч. 1 ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Відповідно до ч. 3 ст. 1223 ЦК України право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Згідно ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст.1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини.
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до вимог ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови в її прийнятті спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 ЦК України. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
У відповідності до вимог ст.ст. 76, 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об’єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.
В обґрунтування поважності причин пропуску позивачкою строку для подання заяви про прийняття спадщини, який згідно із частиною 1 статті 1270 ЦК України встановлюється у шість місяців та починається з дня відкриття спадщини позивачка зазначила, що не мала змоги належним чином звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, оскільки місцем смерті та поховання батька є Старобешівський район Донецької області, що є територією проведення антитерористичної операції на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, у зв’язку із чим, позивачці було тяжко отримати будь-які документи, які б підтверджували смерть батька. І тільки після отримання рішення суду, яким був встановлений факт смерті ОСОБА_2, вона у 2016 році отримала свідоцтво про його смерть. Крім того, у 2015-2017 роках мати позивачки кілька років страждала на тяжке захворювання та їй був потрібен постійний догляд і допомога з боку позивачки, у зв’язку із чим, у позивачки не було вільного часу для звернення до нотаріуса із відповідною заявою про прийняття спадщини після смерті батька.
До складу тимчасово окупованої території України, визначеної Верховною ОСОБА_5 України, входять тимчасово окуповані території України, особливий правовий режим яких встановлено відповідно до Законів України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»№1207-VII від 15 квітня 2014 року, а також «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» №1680- VII від 16 вересня 2014 року та постанови Верховної ОСОБА_5 України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17 березня 2015 року.
Статтею 9 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий такими органами та/або особами, є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно із ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Згідно із Наказом міністерства юстиції України від 17 червня 2014 року №953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції», доступ користувачів до Єдиних та Державних реєстрів інформаційної системи Міністерства юстиції України, зокрема Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на території Донецької області тимчасово припинено, до закінчення антитерористичної операції на сході України. Тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходяться, зокрема, на території Старобешівського району Донецької області.
Частина 1 ст. 55 Конституції України передбачає, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом, містить загальну норму, яка означає право кожного звернутися до суду, якщо його права чи свободи порушені чи порушуються, створені чи створюються перешкоди для їх реалізації чи мають місце інші обмеження прав і свобод.
Згідно із ч. 1 ст. 64 Основного Закону, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Статтею 15 ЦК України передбачено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного судочинства.
Згідно із положеннями ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно із роз’ясненнями викладеними у п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року “Про судову практику у справах про спадкування ”, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, яке визначається за правилами ст. 29, частини другої ст. 1221 ЦК України. Якщо спадкодавець мав кілька місць проживання, місцем відкриття спадщини вважається останнє місце реєстрації спадкодавця.
Відповідно до абз. 1, 2, 6, 7,п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року « Про практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом.
Відповідачами при відсутності інших спадкоємців є територіальні громади в особі органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, не може перевищувати шестимісячного строку, встановленого ст. 1270 ЦК України.
Враховуючи досліджені судом докази та обставини які були встановлені в судовому засіданні, суд приймає до уваги посилання позивачки на те, що вона не звернулась у встановлений законом строк до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті батька, оскільки Старобешівський район Донецької області, де постійно проживав та помер її батько розташований в районі проведення антитерористичної операції на непідконтрольній Українській владі території де органи державної влади не здійснюють свої повноваження, у зв’язку із чим, позивачка була позбавлена можливості вчасно отримати свідоцтво про смерть батька. Також, суд приймає до уваги посилання позивачки про те, що у 2015-2017 роках її мати страждала на тяжке захворювання та у зв’язку із здійсненням постійного догляду за нею у позивачки не було вільного часу для звернення до нотаріуса із відповідною заявою про прийняття спадщини після смерті батька.
З огляду на те, що позивачка є єдиним спадкоємцем за законом після померлого, враховуючи, що порушене питання було предметом розгляду компетентного державного органу, яким позивачеві було роз’яснено про пропуск нею встановленого законом строку та рекомендовано звернутися з цього питання до суду, суд визнає поважними вказані позивачкою причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, та відповідно до ст. 1272 ЦК України визначає їй додатковий строк для звернення із такою заявою до нотаріальної контори терміном у три місяці після набрання рішенням законної сили.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 1217, 1220, 1221, 1223, 1269, 1270, 1272 ЦК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року “.Про судову практику у справах про спадкування ”, ст.ст. 4, 12, 14, 81,82, 89, 259, 263 – 265, 273, ЦПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Слов’янської територіальної громади в особі виконавчого комітету Слов’янської міської ради Донецької області, Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визнати поважними причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженкою ІНФОРМАЦІЯ_4, після смерті батька – ОСОБА_2, який помер 29 квітня 2015 року в смт. Старобешеве Старобешівського району Донецької області.
Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженці ІНФОРМАЦІЯ_4, додатковий строк для подання нею заяви про прийняття спадщини після смерті батька - ОСОБА_2, який помер 29 квітня 2015 року в смт. Старобешеве Старобешівського району Донецької області терміном в 3 (три) місяці після набрання цим рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Донецької області через Слов’янський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Суддя Слов’янського
міськрайонного суду ОСОБА_5