
Справа № 161/17692/17
Провадження № 2/161/690/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 січня 2018 року
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі :
головуючого - судді Черняка,
при секретарі Заболотько Д.М.,
за участю представника позивача Легкої Н.М.
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_3 про повернення надміру виплачених коштів, -
ВСТАНОВИВ:
Департамент соціальної політики Луцької міської ради звернувся в суд з цивільним позовом до ОСОБА_3 про повернення надміру виплачених коштів.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що за заявою відповідача від 21.07.2015 року їй було призначено субсидію для часткового відшкодування витрат по оплаті житлово-комунальних послуг з липня 2015 року по червень 2016 року. На підставі п.14 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (надалі - Положення), та у зв'язку з неподанням від відповідача повідомлень про зміну обставин, які можуть впливати на перерахунок субсидій, в липні 2016 року відповідачу проведено автоматичний перерахунок субсидій на наступний період та призначено субсидію на період з липня 2016 року по квітень 2017 року в загальній сумі 9 793, 83 грн. Проведеною перевіркою встановлено, що відповідач не подала інформацію про зміну майнового стану сім'ї, зокрема, не надала інформацію про те, що квартира, в якій вона зареєстрована, здається в найм ( акт обстеженння матеріально - побутових умов сім'ї від 24.04.2017 року № 2541). Згідно п. 20 Положення сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у п.14 Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. Просить суд стягнути з відповідача в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради 9 793, 83 грн. надміру виплачених коштів та судові витрати по справі.
В судовому засіданні представник позивача позовну заяву підтримала з підстав в ній зазначених. Просила суд її задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила, пояснила, що на даний час відповідач проживає в с.Жабче. В квартирі проживають внутрішньо переміщені особи, однак, комунальні платежі сплачує вона особисто.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази в справі, суд приходить до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення з наступних підстав.
Статтею 1212 ЦК України передбачено, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Відповідно до п. 13 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування втрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого побутового палива (далі - Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 (в редакції на дату звернення за призначенням житлової субсидії), для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає органу праці та соціального захисту населення довідки про доходи кожної особи, зареєстрованої у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінсоцполітики, або індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5), видані органом Пенсійного фонду України. У органі праці та соціального захисту населення громадянин заповнює заяву та декларацію про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінсоцполітики. Зазначені заява та декларація можуть бути надіслані поштою органу праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації заявника.
Судом встановлено, що згідно заяви відповідача (а.с. 4) щодо призначення житлових субсидій та наданих документів, остання користувалась субсидією для часткового відшкодування витрат по оплаті за житлово-комунальну послуги з липня 2015 року по червень 2016 року.
Відповідно до п.14 Положення після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та інформують про прийняте рішення громадян. Громадянин, якому призначено субсидію, зобов'язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендар - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, підприємств - виробників/виконавців житлово-комунальних послуг, закінчення строку реєстрації місця перебування, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів.
На підставі п.14 Положення та у зв'язку з неподанням від відповідача повідомлень про зміну обставин, які можуть впливати на перерахунок субсидій, в липні 2016 року відповідачу проведено автоматичний перерахунок субсидій на наступний період та призначено субсидію на період з липня 2016 року по квітень 2017 року в загальній сумі 9 793, 83 грн.
Проведеною державними соціальними інспекторами департаменту перевіркою встановлено, що відповідач не подала інформацію про зміну майнового стану сім'ї, зокрема, не надала інформацію про те, що квартира, в якій вона зареєстрована, здається в найм ( акт обстеженння матеріально - побутових умов сім'ї від 24.04.2017 року № 2541, а.с. 8).
Згідно п.20 Положення сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру виплачену суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
На письмову вимогу позивача про повернення переплаченої суми (а.с. 11) відповідач належним чином не відреагувала, суму надміру перерахованої субсидії не повернула.
Таким чином, проаналізувавши зібрані і досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов слід задовольнити, оскільки судом встановлено, що відповідач не повідомила Департамент соціальної політики про зміну обставин, які впливають на отримання субсидій, фактично оплату комунальних послуг здійснювали наймачі житлового приміщення, внаслідок чого, відповідачу було надмірно виплачені кошти на відшкодування витрат на оплату комунальних послуг в сумі 9793,83грн., які підлягають стягненню з відповідача в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради.
З відповідача згідно ст.141 ЦПК України слід стягнути в дохід держави 640 грн. судового збору.
На підставі викладеного, керуючись статтями 10, 12, 77, 78, 141, 263, 265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
В И Р I Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_1) в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради - 9 793 (дев'ять тисяч сімсот дев'яносто три) грн. 83 коп. надміру виплачених коштів за призначеними житловими субсидіями.
Стягнути з ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_1) судовий збір в дохід держави в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Волинської області через Луцький міськрайонний суд Волинської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 26.01.2018 року.
Суддя Луцького міськрайонного суду Черняк В.В.