
Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/10879/17
Р І Ш Е Н Н Я
10 січня 2018 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого - судді Демчика Р.В.
при секретарі Бузун Л.В.,
за участі представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Коваленко А.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
встановив:
ОСОБА_3 звернувся в суд з адміністративним позовом до ГУНП в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Позов обгрунтовує тим, що з 10 квітня 2002 року по 6 листопада 2015 року він проходив службу в ОВС, а з 7 листопада 2015 року прийнятий на службу до ГУНП в Черкаській області. Наказом ГУНП в Черкаській області № 251 о/с від 19 вересня 2017 року звільнений зі служби в поліції за п.2 (через хворобу) ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію». Згідно довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії серія 12ААА № 869872 йому встановлено 29 вересня 2017 року другу групу інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків. У зв'язку з встановленням інвалідності, він 17 жовтня 2017 року звернувся до ГУНП в Черкаській області з заявою про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до вимог Закону України «Про Національну поліцію» та Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС України від 11 січня 2016 року № 4.
Листом від 28 листопада 2017 року № 29/Д-177 ГУНП в Черкаській області повідомило, що факт отримання тілесних ушкоджень 23 жовтня 2007 року в період проходження служби при виконанні службових обов'язків не доведено. Висновок на призначення одноразової грошової допомоги службою з державного нагляду за охороною праці УЛМТЗ в Черкаській області не погоджений, тому відсутні підстави для призначення одноразової грошової допомоги, згідно поданих документів.
За таких обставин позивач просив суд визнати протиправною відмову ГУНП у призначенні йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності ІІ групи; зобов'язати ГУНП прийняти рішення про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги шляхом видання наказу про виплату одноразової грошової допомоги у разі встановлення ІІ групи інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків, в розмірі 300 кратного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно наказу ГУНП в Черкаській області №251о/с від 19 вересня 2017 року ОСОБА_3 звільнено зі служби в поліції за 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу).
Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертної комісією серія 12 ААА №869872, позивачу встановлена II група інвалідності з 26 вересня 2017 року (безтерміново), у зв'язку із травмою, пов'язаною із виконанням службових обов'язків. Позивач звернувся з заявою до ГУНП в Черкаській області щодо проведення йому виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з тим, що наказом №251о/с від 19 вересня 2017 року він був звільнений зі служби в поліції за п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» та 26 вересня 2017 йому і визначено II групу інвалідності у зв'язку із травмою, пов'язаною із виконанням службових обов'язків.
Листом ГУНП в Черкаській області від 28 листопада 2017 року №29/Д-177 його повідомлено, що отримання тілесних ушкоджень 23 жовтня 2007 року в період проходження служби при виконанні службових обов'язків не доведено. Оскільки висновок про призначення одноразової грошової допомоги службою з державного нагляду за охороною праці УЛМТЗ ГУНП в Черкаській області не погоджений, підстави для призначення одноразової грошової допомоги в результаті визначення інвалідності, відсутні.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови у виплаті відповідної допомоги, позивач звернувся з даним позовом до суду, з приводу чого суд зазначає наступне.
З даним позовом позивач звернувся до суду з дотриманням строків звернення, передбачених ст. 99 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічноправових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно із ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безпосередньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод, та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. Відсутність хоча б однієї з наведених ознак є підставою для задоволення адміністративного позову.
Як вбачається з свідоцтва про хворобу №298 від 14 вересня 2017 року, ОСОБА_3 23 жовтня 2007 року отримав травму, пов'язану з виконанням службових обов'язків під час проходження служби в ОВС (акт Н-І №2 від 17 грудня 2015 року).
Відповідно до п.3 ч.1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію» одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
Відповідно пп.б п.3 ч.1 ст. 99 цього Закону, розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за цим Законом мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату , внаслідок причин, зазначених у пункті 3, інвалідності II групи - 300 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.
Згідно абзацу 3 пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію», - право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».
Отже, ОСОБА_3, як особа, якій встановлена інвалідність ІІ групи внаслідок захворювання пов'язаного із проходженням служби в ОВС, має право на отримання одноразової грошової допомоги.
Той факт, що позивач після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ був прийнятий на службу в органи поліції, не позбавляє його права на отримання одноразової грошової допомоги.
Наказом МВС України від 11 січня 2016 року № 4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі - Порядок№ 4).
Відповідно до пп. 4 п. 5 Розділу 1 Порядку № 4 встановлено значення термінів, що визначають випадки,за яких призначається одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського, а саме: пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ - обставина, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми чи каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.
Отже і Порядок №4 не заперечує можливості отримання одноразової грошової допомоги при інвалідності з причини захворювання пов'язаного із проходженням служби в ОВС.
Згідно пункту 3 розділу 3 вказаного Порядку № 4 заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.
Таким чином ОСОБА_3 обґрунтовано звернувся до ГУНП в Черкаській області за останнім своїм місцем служби із заявою про виплату одноразової грошової допомоги.
Певні термінологічні колізії та суперечності у підзаконних нормативно-правових актах зокрема у Порядку №850 та Порядку №4 з приводу механізму реалізації права на отримання одноразової грошової допомоги, на думку суду, пов'язані із процесом реформуванням міліції в Національну поліцію та не можуть бути підставою для відмови у захисті законних прав та інтересів позивача.
Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України, - громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Позивач, вступаючи на службу до ОВС і тривалий час виконуючи свої професійні обов'язки, пов'язані з ризиком для життя та здоров'я, мав законне сподівання, що у випадку втрати працездатності на службі він отримає гарантований Державою соціальний захист, який включає у тому числі й одноразову грошову допомогу в розмірі визначеному Законом України «Про міліцію».
За таких обставин позов підлягає до задоволення. Необхідно визнати протиправною дію ГУНП в Черкаській області щодо відмови виплати ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням другої групи інвалідності, що настала внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків та зобов'язати ГУНП в Черкаській області нарахувати та виплатити ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу в розмірі та порядку, передбаченому ст. 97,99 Закону України «Про національну поліцію», Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втраті працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністра внутрішній справ від 11 січня 2016 року №4.
На підставі наведеного, Закону України «Про національну поліцію», Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського від 11 січня 2016 року № 4, керуючись ст.ст. 242-246,250,255 КАС України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною дію Головного управління Національної поліції в Черкаській області щодо відмови виплати ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням другої групи інвалідності, що настала внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Черкаській області нарахувати та виплатити ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу в розмірі та порядку, передбаченому ст. 97,99 Закону України «Про національну поліцію», Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втраті працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністра внутрішній справ від 11 січня 2016 року № 4.
Рішення може бути оскаржено до Київського адміністративного апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або розгляду справи в порядку скороченого провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення буде складено 19 січня 2018 року.
Головуючий: Р. В. Демчик