
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Стрілецька О.В.
Суддя-доповідач:Капустинський М.М.
ПОСТАНОВА
іменем України
"23" січня 2018 р. Справа № 295/2342/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Моніча Б.С.
Охрімчук І.Г.,
за участю секретаря судового засідання Шведюк М.М.,
апелянта, представника відповідача, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "11" травня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання відмови неправомірною та зобов'язання провести перерахунок пенсії , -
ВСТАНОВИВ:
У березні 2017 року ОСОБА_3 звернувся з позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог (а.с. 49-51), просить визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії з 01.04.2005 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за охорону таємниці у пресі (цензор), одноразової грошової винагороди за тривалу безперервну військову службу, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення, індексації грошового забезпечення за період з 01.02.2003 р. по 31.03.2005 р., компенсації за невикористану відпустку за 2005 рік, вихідної допомогу у разі звільнення з військової служби за 2005 року, з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Конституції України, Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (в редакції чинній на час призначення пенсії), а також просить зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії, нарахувати та виплачувати призначену пенсію з 01.04.2005 року без обмеження кінцевої дати на підставі раніше поданого грошового атестату серії ЗС №572794, змістом якого підтверджується отримання вказаних вище виплат.
Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 11 травня 2017 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, позивач звернувся до суду зі скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги. В апеляційній скарзі позивач зазначає, що при призначенні пенсії відповідачем безпідставно до складу додаткових видів грошового забезпечення, з яких повинно бути нараховано основний розмір пенсії, не включено отримані ним суми надбавки за охорону таємниці у пресі (цензор), одноразової грошової винагороди за тривалу безперервну військову службу, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення, індексації грошового забезпечення за період з 01.02.2003 р. по 31.03.2005 р., компенсації за невикористану відпустку за 2005 рік, вихідної допомогу у разі звільнення з військової служби за 2005 року, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що призвело до порушення його прав.
Вислухавши сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач з 01.04.2005 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
20.12.2016 року ОСОБА_3 звернувся до відповідача з заявою, в якій просив привести розмір пенсії у відповідність до законодавства, яке діяло на момент призначення пенсії, провести її перерахунок з 01.04.2005 року. Просив повідомити, чи враховано при обрахунку пенсії щомісячну 100-відсоткову надбавку, надбавку до посадового окладу за кваліфікацію, надбавку за охорону таємниць у пресі, надбавку за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі, одноразову грошову винагороду, премію - 33,3%, винагороду за тривалу безперервну військову службу (90%), матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, грошову допомогу на оздоровлення, вихідну допомогу у разі звільнення.
Листом №2482/Л-11 від 29.12.2016 року Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії. В обґрунтування зазначено, що статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Вважаючи дії пенсійного органу протиправними, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Суд першої інстанції, вирішуючи спірні правовідносини прийшов до висновку, що з матеріалів справи не вбачається, що на час звільнення позивача з військової служби із сум одноразової грошової допомоги та вихідної допомоги при звільненні були сплачені страхові внески, що б давало суду правові підстави вирішити, що дані виплати повинні бути включені до складу грошового забезпечення, з якого позивачу призначена пенсія.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачу.
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким в позові відмовлено, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції станом на 01.01.2008 року, передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 р., передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до пункту 5 вказаного вище Порядку, для перерахунку пенсій враховуються: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року та на виконання Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 р., на підставі довідки Житомирського обласного військового комісаріату № Х3 від 07.03.2008 року, направленої на адресу відповідача, у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення особам, які проходять військову службу за посадою начальника служби шифрувального зв'язку та режиму секретності, яку він обіймав на день звільнення зі служби, позивачу було проведено перерахунок раніше призначеної пенсії.
Так, з 01.01.2008 року відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Житомирського обласного військового комісаріату, до складу якого враховано: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років (40 %), 100 % набавка за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавка, що передбачає доступ до державної таємниці (20%), надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (20%), надбавка за кваліфікацію (11 %), премія 10 %. Основний розмір пенсії з розрахунку 90% грошового забезпечення склав 2683,17 грн.
Відповідно до положень Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 та постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з якого обчислюється основний розмір пенсії, включаються матеріальна допомога на оздоровлення, грошова допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, компенсація за невикористану відпустку та інші види додаткових виплат за умови, що з нарахованих сум сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Позивач, звертаючись до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії, не надав документи, які б підтвердили конкретний розмір одержаних ним виплат. До заяви від 20.12.2016 року позивач додав лише копію грошового атестата, який і був у 2005 році підставою доля нарахування пенсії позивачу та зі змісту якого не вбачається сум складових, які позивач просить включити до складу грошового забезпечення, з якого йому обраховано основний розмір пенсії.
Крім цього, в матеріалах справи наявна архівна довідка №179/1/4040/ від 14.04.2017 року Галузевого державного архіву Міністерства Оборони України про грошове забезпечення ОСОБА_3, яка також не містить відомостей про нарахування та виплату позивачу грошової допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації грошового забезпечення за період з 01.02.2003 р. по 31.0.2005 року та компенсації за невикористану щорічну відпустку, одноразової грошової допомоги та вихідної допомоги при звільненні (а.с. 45-47).
В даній архівній довідці зазначено інші складові грошового забезпечення де утримання єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не відображено.
Таким чином, відсутні докази того, що на час звільнення позивача з військової служби із сум одноразової грошової допомоги та вихідної допомоги при звільненні були сплачені страхові внески, що б давало суду правові підстави вирішити, що дані виплати повинні бути включені до складу грошового забезпечення, з якого позивачу призначена пенсія.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про те, що відсутні підстави для задоволення позову, оскільки позивач не надав додаткові документи, які б підтверджували розмір отриманих ним сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення, індексації, компенсації за невикористану відпустку.
Тому, підстави для визнання дій відповідача неправомірними відсутні.
Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, постанову Богунського районного суду м. Житомира від "11" травня 2017 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Б.С. Моніч
І.Г. Охрімчук
Повне судове рішення складено "24" січня 2018 р.