Постанова № 71789495, 24.01.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2018
Номер справи
817/1169/17
Номер документу
71789495
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Жуковська Л.А.

Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.

ПОСТАНОВА

іменем України

"24" січня 2018 р. Справа № 817/1169/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Охрімчук І.Г.

суддів: Капустинського М.М.

Моніча Б.С.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "03" жовтня 2017 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕНОМЕ-СМАРТ" до Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області про визнання протиправними і скасування рішення , -

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2017 р. Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕНОМЕ-СМАРТ" звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області про визнання протиправним і скасування рішення від 26.07.2017 №0002031305 про застосування штрафу в розмірі 59061,31 грн. за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та нарахування пені в сумі 5623,67 грн. за період з 21.02.2017 до 17.03.2017.

Позов обґрунтовано тим, що в січні-лютому 2017 року підприємство сплатило єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в загальній сумі 458424,23грн. на казначейський рахунок офісу великих платників податків Державної фіскальної служби №37198201012810 в ГУ ДКСУ в м. Києві, тобто за основним місцем обліку як платника податків. Однак, враховуючи те, що Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕНОМЕ-СМАРТ" перестало відповідати критеріям великих платників податків в 2017 році відбулося переведення компанії на облік до Державної податкової інспекції у м. Рівному ГУ ДФС у Рівненській області, а тому єдиний внесок мав сплачуватись на рахунок №3719420111716. Таким чином, підприємство помилкового сплатило єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не на той рахунок. У зв'язку з чим, підприємство звернулося до офісу великих платників податків Державної фіскальної служби з проханням перерахувати помилково сплачені кошти в сумі 458424,23грн. на рахунок ГУ ДФС у Рівненській області. Позивач вважає необґрунтованим покликання відповідача на несвоєчасну сплату єдиного внеску за січень-лютий 2017 року, оскільки єдиний внесок сплачено та зараховано своєчасно, а здійснення сплати на не той рахунок не є підставою для висновку про несвоєчасну сплату необхідної суми грошового зобов'язання у визначений Законом строк. Такий висновок зазначений Верховним Судом України у постановах від 16.06.2015 у справі №21-377а15 та від 02.12.2015 справа №826/6059/13-а. Крім того, зазначив, що підприємство не було належним чином повідомлене про переведення його на облік до Головного управління ДФС у Рівненській області. На підставі викладеного спірне рішення позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 03.10.2017 р. позов задоволено.

Визнано протиправним і скасовано рішення Головного управління ДФС у Рівненській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0002031305 від 26.07.2017.

Присуджено на користь позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕНОМЕ-СМАРТ" за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління ДФС у Рівненській області судовий збір у розмірі 1600,00 (одна тисяча шістсот) грн.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою у задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що на платника покладено відповідальність за правильність заповнення усіх реквізитів розрахункового документу, у тому числі при сплаті єдиного внеску. При цьому суми помилково сплаченого єдиного внеску зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам відповідно до встановленого порядку. Помилкове перерахування платником єдиного внеску коштів на невідповідні рахунки органу доходів і зборів, однак у розмірах та у строки визначені Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", не може розцінюватися як належне виконання таким платником зобов'язання зі сплати єдиних внесків, а тому сума єдиного внеску помилково сплачена на інший рахунок не може вважатися своєчасно сплаченою та є недоїмкою в розумінні Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Таким чином, на підставі ч.10 та п.2 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальообов'язкове державне соціальне страхування до Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕНОМЕ-СМАРТ" застосовано штраф у розмірі 59061,31грн. та нараховано пеню у розмірі 5623,67грн.

Справа розглянута в порядку письмового провадження у відповідності до приписів п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

З матеріалів справи вбачається, що 26.07.2017, ГУ ДФС у Рівненській області на підставі ч. 10 та п.2 ч.11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0002031305 про застосування до Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕНОМЕ-СМАРТ" штрафу у розмірі 59061,31грн. та нарахування пені в сумі 5623,67грн. (а.с.11).

Згідно вказаного рішення до ТОВ "РЕНОМЕ-СМАРТ" застосовано штраф та пеню за порушення строків сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) за період з 21.02.2017 до 17.03.2017.

Не погодившись з таким рішення контролюючого органу позивач оскаржив його до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що рішення Головного управління ДФС у Рівненській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0002031305 від 26.07.2017 р. підлягає скасуванню, оскільки позивачем фактично сплачено єдиний внесок на рахунок, який використовується для сплати єдиного внеску, але за іншим кодом бюджетної класифікації, то вказане не є підставою для висновку про несплату необхідної суми грошового зобов'язання у визначений Законом строк. Відтак, дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов'язання до бюджету, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону №2464-17.

Колегія суддів погоджується з таким висновком.

Так, правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464-17 від 08.07.2010 (далі по тексту рішення - Закон №2464-17).

В силу вимог статті 4 та 7 Закону №2464-17 позивач є платником єдиного внеску, який нараховується на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Порядок обчислення і сплати єдиного внеску врегульований статтею 9 обумовленого Закону. Так, названою правовою нормою закріплено, що сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.

Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону №2464-17, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.

З аналізу вказаних норм слідує, що граничним строком сплати єдиного внеску за базовий звітний період є 20 число наступного місяця незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок.

З матеріалів справи встановлено, що єдиний внесок на загальнообо'язкове державне соціальне страхування за січень-лютий 2017 року нараховувався та сплачувався ТОВ "РЕНОМЕ-СМАРТ", що підтверджується платіжними дорученнями: від 13.01.2017 №16259 на суму 2304,44грн., від 17.01.2017 №16267 на суму 467,41грн., від 20.01.2017 №16286 на суму 77944,42грн., від 20.01.2017 №16289 на суму 1020,07грн., від 31.01.2017 №16306 на суму 2363,63грн., від 07.02.2017 №16317 на суму 213567,69грн., від 07.02.2017 №16320 на суму 1627,04грн., від 07.02.2017 №16321 на суму 2345,26грн., від 10.02.2017 №16335 на суму 1782,96грн., від 15.02.2017 №16346 на суму 347,07грн., від 15.02.2017 №16347 на суму 71,37грн.; від 22.02.2017 №16380 на суму 152727,90грн., від 22.02.2017 №16383 на суму 1854,97грн. У вказаних платіжних дорученнях вказано призначення платежу - ЄСВ за січень 2017 року та ЄСВ за лютий 2017 року (а.с.15-27).

Факт сплати позивачем єдиного внеску такого підтверджується виписками банку про рух коштів на рахунках позивача та карткою особового рахунку позивача по єдиному внеску (а.с.28-44, 90-91).

Встановлено, що єдиний внесок за січень-лютий 2017 року сплачувався ТОВ "РЕНОМЕ-СМАРТ" на рахунок №37198201012810, отримувач МГУ ДФС центральний офіс з ОВП, банк одержувача - ГУ ДКСУ в м. Києві.

Як встановлено судом та не заперечується представниками сторін ТОВ "РЕНОМЕ-СМАРТ" перебувало на податковому обліку в офісі великих платників податків ДФС.

З матеріалів справи вбачається, що офіс великих платників податків ДФС листом від 29.12.2016 №14540/10/28-10-42-09-42 повідомило, що у відповідності з пп.14.1.24 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України ТОВ "РЕНОМЕ-СМАРТ" не відповідає критеріям великих платників податків та повинно стати на податковий облік до ДПІ у м. Рівному ГУ ДФС у Рівненській області. Вказаний лист отриманий позивачем 23.01.2017 (а.с.13).

В подальшому, ТОВ "РЕНОМЕ-СМАРТ" листом від 27.02.2017 №268 звернулося до офісу великих платників податків ДФС з листом про зарахування помилково сплачених коштів за попереднім місцем обліку в сумі 458424,23грн. на розрахунковий рахунок №371942010111716, отримувач ДПІ у м. Рівному ЄДРПОУ 39550744, банк отримувача ГУ ДКСУ у Рівненській області (а.с.56).

Згідно частини десятої статті 25 Закону №2464-17 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону №2464-17, орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, а саме штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Виходячи з аналізу вказаних норм, суд першої інстанції вірно вказав, що для визначення правильності нарахування штрафу та пені, обов'язково слід встановити факт невиконання платником єдиного внеску обов'язку по сплаті сум внеску, а також розмір недоїмки, на який нараховано штраф та пеню.

Суд вірно вказав, що оскільки позивачем фактично сплачено єдиний внесок на рахунок, який використовується для сплати єдиного внеску, але за іншим кодом бюджетної класифікації, то вказане не є підставою для висновку про несплату необхідної суми грошового зобов'язання у визначений Законом строк.

Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 16.06.2015 у справі №21-377а15 та від 02.12.2015 справа №826/6059/13-а.

Таким чином, здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання по єдиному внеску до державного бюджету в строк, встановлений статтею 9 Закону №2464-17, кваліфікується як дія, хоча й помилкова. Дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов'язання до бюджету, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону №2464-17.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та аналізуючи вказані правові норми, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що при прийнятті спірного рішення суб'єкт владних повноважень діяв необґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мали значення для прийняття рішення, упереджено, з порушенням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких ці рішення спрямовані, чим порушено права та законні інтереси позивача, які підлягають до судового захисту шляхом визнання протиправним та скасування спірного рішення.

Згідно із ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Як зазначено ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В силу вимог ст.139 КАС України судом правомірно здійснено розподіл судових витрат.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.

З огляду на викладене, постанову прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні. У доводах апеляційної скарги відсутнє належне обґрунтування підстав для скасування постанови, а наведені доводи не спростовують висновків суду.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "03" жовтня 2017 р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя І.Г. Охрімчук

судді: М.М. Капустинський

Б.С. Моніч

Повне судове рішення складено "24" січня 2018 р.