Постанова № 71789478, 24.01.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2018
Номер справи
295/12292/17
Номер документу
71789478
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Полонець С.М.

Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.

ПОСТАНОВА

іменем України

"24" січня 2018 р. Справа № 295/12292/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Охрімчук І.Г.

суддів: Капустинського М.М.

Моніча Б.С.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "16" листопада 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про призначення пенсії за віком, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2017 року ОСОБА_3 звернувся до Богунського районного суду м. Житомира з позовом, в якому просив визнати дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними; зобов`язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити позивачу пенсію за віком, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС, згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Позов обґрунтовано тим, що на звернення позивача до пенсійного органу з заявою про призначення пенсії за віком, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС згідно ст. 55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" він отримав відмову, з якою не погодився та звернувся до суду з позовом.

Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 16.11.2017 р. позов задоволено. Визнано дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_3 у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років протиправними. Зобов`язано Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_3 пенсію за віком, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС, згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку на 10 років.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою у задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що відмова пенсійного органу у призначенні ОСОБА_3 пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років є правомірною, оскільки в Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відсутні первинні документи, які підтверджують участь позивача в роботах по ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС, що відносяться до населених пунктів зони відчуження.

Справа розглянута в порядку письмового провадження у відповідності до приписів п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Житомирського районного суду Житомирської області від 24 березня 2017 року встановлено факт, що має юридичне значення - належності правовстановлюючого документа, а саме: довідки Установи ЯЮ-309/4 Управління внутрішніх справ виконавчого комітету Житомирської обласної Ради народних депутатів від 17 грудня 1992 року та довідки Установи ЯЮ 309-179 УВС Житомирської області від 16 грудня 1992 року № 5557, картки обліку ДОЗ опромінення від 25.06-02.07.1986 року - ОСОБА_3, який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Буки, Житомирського району, Житомирської області, зареєстрований в АДРЕСА_1.

В подальшому, на підставі вказаного рішення суду ОСОБА_3 отримав посвідчення постраждалого від ЧАЕС 2 категорії.

На звернення позивача до пенсійного органу про призначення пенсії за віком, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС, згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" листом Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області № 8973/06 від 29.06.2017 року відмовлено.

Вважаючи вказану відмову протиправною ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що з урахуванням рішення Житомирського районного суду Житомирської області від 24 березня 2017 р. позивачем надано достатню кількість документів, які підтверджують його право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тому відмова УПФ в призначенні такої пенсії є безпідставною.

Колегія суддів погоджується з таким висновком.

В силу вимог ст. 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.45 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

У відповідності до ст. 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", учасниками ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості.

Відповідно до пункту 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років, як учасники ліквідації на Чорнобильській АЕС мають особи, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.

Згідно зі ст.65 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади. Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Як визначив Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 17 вересня 2015 року у справі К/800/18275/14, згідно ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок). Вказаним Порядком визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.

Згідно підпункту 5 пункту 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (зі змінами) основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Виходячи з аналізу вказаних норм, колегія суддів зазначає, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Підпунктом "ґ" п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 року №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях - видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Судом встановлено, що для визначення права на призначення пенсії позивач подав: - довідку № 5/4/3-5340 від 19.11.2014 року про період роботи на посаді водія автобуса бази відпочинку с. Дениші з 19.11.1985 року ( нак. № 33 о/с від 14.11.1985 року) по 07.05.1988 року (нак. № 12 о/с від 12.05.1988 року), видану Житомирською виправною колонією управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області;

- копію довідки № 5557 від 16.12.1992 року, завірену нотаріально 17.11.2016 року, видану Міністерством внутрішніх справ УССР установа ЯЮ 309-179 УВД Житомирської області, на ОСОБА_3, яка підтверджує період перебування та виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією аварії на Чорнобильській АЕС з 25.06.1986 року по 02.07.1986 року;

- копію довідки № 4/492 від 17.12.1992 року, завірену нотаріально 17.11.2016, видану управлінням внутрішніх справ виконавчого комітету Житомирської обласної Ради народних депутатів, на ОСОБА_3, яка підтверджує період перебування та виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією аварії на Чорнобильській АЕС;

- посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 року (категорія 2, серія НОМЕР_1).

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та аналізуючи вказані правові норми, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що з урахування фактів, що мають юридичне значення встановлених рішенням Житомирського районного суду Житомирської області від 24 березня 2017 р. та поданих ОСОБА_3 по пенсійного органу первинних документів, які підтверджують його участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що відносяться до населених пунктів зони відчуження, відмова відповідача у призначенні позивачу пенсії, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " зі зниженням пенсійного віку на 10 років є протиправною.

Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.

З огляду на викладене, постанову прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні. У доводах апеляційної скарги відсутнє належне обгрунтування підстав для скасування постанови, а наведені доводи не спростовують висновків суду.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Богунського районного суду м. Житомира від "16" листопада 2017 р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя І.Г. Охрімчук

судді: М.М. Капустинський

Б.С. Моніч

Повне судове рішення складено "24" січня 2018 р.