Постанова № 71789263, 17.01.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2018
Номер справи
820/2526/17
Номер документу
71789263
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/2526/17Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: Бондара В.О.

суддів: Кононенко З.О. , Калиновського В.А.

за участю секретаря судового засідання Струкова Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державного підприємства "Харківська лісова науково-дослідна станція" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.11.2017, суддя Бідонько А.В., вул. Мар'їнська, 18-Б-3, м. Харків, 61004 повний текст складено 28.11.17 по справі № 820/2526/17

за позовом Державного підприємства "Харківська лісова науково-дослідна станція"

до Державної екологічної інспекції у Харківській області

про визнанння дій незаконними,

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство "Харківська лісова науково-дослідна станція" (далі – позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Державна екологічна інспекція у Харківській області ( далі – відповідач) в якому просить суд визнати протиправними дії Державної екологічної інспекції у Харківській області з проведення у листопаді - грудні 2016 року планової перевірки ДП “Харківська лісова науково-дослідна станція” та нарахування суми збитків, за результатом яких 19 грудня 2016 року було складено Акт № 697/01-04/04-09 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про протиправність дій відповідача з проведення перевірки, оскільки вона проведена всупереч приписам п.3 Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи”, а тому, для проведення перевірки відповідач повинен був звернутись до Кабінету Міністрів України за відповідним дозволом.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 23.11.2017 року у задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Харківська лісова науково-дослідна станція" до Державної екологічної інспекції у Харківській області, за участю Дергачівської місцевої прокуратури Харківської області, про визнання дій незаконними – відмовлено.

Позивачем, подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що вважає постанову суду першої інстанції незаконною та необґрунтованою у зв»язку з неповним з»ясуванням судом, обставин, що мали значення для справи та невідповідністю висновків суду обставинам справи.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, вивчивши матеріали справи, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлене судом першої інстанції та підтверджено у суді апеляційної інстанції, відповідно до затвердженого плану заходів на ІV квартал 2016 року Державною екологічною інспекцією у Харківській області видано Наказ № 697/01/04 від 26.11.2016 року про проведення перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства ДП "Харківська лісова науково-дослідна станція".

На підставі направлення на проведення перевірки, отриманого заступником директора підприємства 29.11.2016 року, фахівцями Державної екологічної інспекції у Харківській області проведено перевірку додержання вимог природоохоронного законодавства ДП "Харківська лісова науково-дослідна станція".

За наслідками вказаної перевірки складено Акт № 697/01-04/04-09, в якому зафіксовано порушення вимог законодавства в частині незаконної рубки дерев, що зафіксовано у відомостях переліку пнів зрубаних дерев, доданих до акту перевірки.

На підставі висновків акту перевірки Державною екологічною інспекцією у Харківській області виставлено ДП "Харківська лісова науково-дослідна станція" претензії № 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 про відшкодування матеріальної шкоди.

Не погоджуючись позивач звернувся до суду з позовом в якому просив суд визнати протиправними дії Державної екологічної інспекції у Харківській області з проведення у листопаді - грудні 2016 року планової перевірки ДП “Харківська лісова науково-дослідна станція” та нарахування суми збитків, за результатом яких 19 грудня 2016 року було складено Акт № 697/01-04/04-09 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів.

Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції дійшов висновку, що на час здійснення запланованої перевірки у березні 2016 року дія пункту 8 Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” № 76-VIII від 28 грудня 2014 року, тобто дія мораторію на перевірки, припинилась. А акт перевірки фактично містить висновки перевіряючих Державної екологічної інспекції у Харківській області які не породжують будь-яких обов'язків для підприємства позивача. З урахуванням викладеного, відповідач діяв в межах наданих йому повноважень та у повній відповідності до вимог Закону. Таким чином, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову .

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції та зазначає.

Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Відповідно до ст. 5 вказаного Закону визначено, що планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.

Таким чином, відповідач уповноважений здійснювати перевірку суб'єктів господарювання з питань виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері навколишнього природного середовища.

Щодо тверджень позивача про те, що перевірка проведена всупереч приписам п.3 Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи”, а тому, для проведення перевірки відповідач повинен був звернутись до Кабінету Міністрів України за відповідним дозволом, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ст.11 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05 квітня 2007 р. № 877-V на суб'єктів господарювання покладено обов'язок допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом.

Відповідно до пункту 1 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 429 від 04.11.2011 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 листопада 2011 року за № 1347/20085 Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.

Так, пунктом 6 цього Положення установлено, що Держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань має право, зокрема, проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження.

Відповідно до пункту 3 Розділу II Прикінцеві положення Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи” від 28 грудня 2014 року № 71-VIII у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.

Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII внесено зміни саме до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України та щодо податкової реформи.

Відповідно до п.1.1. ст. 1 Податкового кодексу України, Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу.

Пунктом 41.1 статті 41 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи. У складі контролюючих органів діють підрозділи податкової міліції.

Враховуючи встановлене, колегія суддів зазначає, що Державна екологічна інспекція у Харківській області не є відповідним контролюючим органом в розумінні Податкового кодексу України, а відтак суд приходить до висновку, що на позивача не розповсюджуються вимоги щодо обмеження перевірок, передбачених Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи” від 28 грудня 2014 року № 71-VIII.

Водночас, ст. 31 Закону України “Про Державний бюджет України на 2014 рік” від 31 липня 2014 року № 1622-VІІ передбачалося, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби) здійснюється протягом серпня - грудня 2014 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки.

На виконання ст. 31 вказаного Закону Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 13 серпня 2014 року № 408 “Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами”.

Відповідно до Конституції України ОСОБА_1 про Державний бюджет України діє з 1 січня по 31 грудня календарного року, таким чином, станом на 01 січня 2015 року постанова Кабінету Міністрів України № 408 вичерпала свою дію.

Згідно пункту 8 Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” № 76-VIII від 28 грудня 2014 року перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) мають здійснюватися протягом січня-червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки.

Як встановлено судом на час здійснення запланованої перевірки у березні 2016 року дія пункту 8 Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” № 76-VIII від 28 грудня 2014 року, тобто дія мораторію на перевірки, припинилась.

Враховуючи наведене колегія суддів вважає необґрунтованими посилання позивача про те, що для проведення перевірки відповідач повинен був звернутись до Кабінету Міністрів України за відповідним дозволом.

Щодо звернень позивача до органів поліції стосовно незаконної рубки дерев колегія суддів зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, якімістять наявні копії листів та скарг позивача до Дергачівського ВП ГУНП в Харківській області, в яких повідомлено про незаконну рубку дерев на території підприємства позивача.

На підтвердження відправлення таких листів та скарг позивач надав до суду копії квитанції про кур'єрське відправлення № 590727, № 590726, № 590724, № 590725 (а.с. 84, 94, 107, 118).

Зі змісту наданих квитанцій судом встановлено, що у графі "дата" навпроти графи "кур'єр" стоїть дата 09.06.2017 року.

Отже, колегія суддів не може взяти до уваги як належні та допустимі докази такі квитанції, оскільки вони не підтверджують відправлення таких листів та скарг до органів поліції до проведення перевірки фахівцями відповідача.

Як вбачається з матеріалів справи, прокурор повідомила, що у вказаний період будь-яких заяв або повідомлень від ДП "Харківська лісова науково-дослідна станція" до відділу поліції не надходило. Вказані обставини підтверджуються листом Дергачівського ВП ГУНП в Харківській області № 16680/01/25-2017 від 17.10.2017 року.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що складання актів за результатом проведених перевірок, винесення припису, розрахунку шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства та пред'явлення претензії є правом органів державного нагляду (контролю), яке реалізовується фахівцями органів державного нагляду (контролю) відповідно до вимог ст. 20-2 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, п.п. 4.2, 6.4, 6.11 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011 №429, п. 4.13 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 №464 (який діяв на момент перевірки). Акт перевірки фактично містить висновки перевіряючих Державної екологічної інспекції у Харківській області які не породжують будь-яких обов'язків для підприємства позивача.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач діяв в межах наданих йому повноважень та у повній відповідності до вимог Закону, таким чином позовні вимоги позивача , задоволенню не підлягають.

Отже, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.

Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державного підприємства "Харківська лісова науково-дослідна станція" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.11.2017 по справі № 820/2526/17 залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.11.2017 по справі № 820/2526/17 залишити без змін

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя ОСОБА_2Судді ОСОБА_1 ОСОБА_3 Повний текст постанови складено 24.01.2018.