
Головуючий І інстанції: Подус Г.С.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2018 р. Справа № 638/15702/17Харківський апеляційний адміністративний суд у складі:
судді-доповідача: ОСОБА_1,
суддів: Яковенка М.М. , Старосуда М.І. ,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на постанову Дзержинського районного суду м.Харкова від 16.11.2017р., м.Харків, повний текст складено 16.11.2017 року, по справі № 638/15702/17 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії по перерахунку пенсії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом до Головного Управління пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просив суд:
- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01.06.2017 року на підставі довідки № 2.2.1-39-262 від 17.08.2017 року з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про розмір грошового забезпечення, виходячи з розрахунку 77% від грошового забезпечення;
- стягнути з Державного бюджету України на користь позивача сплачений судовий збір у розмірі 640 гривень (а.с.3-4).
Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 16.11.2017 року позов ОСОБА_2 задоволено (а.с.15-19).
Зобов’язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01.06.2017 року на підставі довідки № 2.2.1-39-262 від 17.08.2017 року з Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про розмір грошового забезпечення виходячи з розрахунку 77% від грошового забезпечення.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_2 витрати по сплаті судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 640 грн.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, пославшись на незаконність та необґрунтованість постанови суду першої інстанції, прийняту з порушенням норм матеріального та процесуального права, в зв'язку з чим просив постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні заяви в повному обсязі (а.с. 21-23).
Апелянт зазначає, що рішення суду першої інстанції суперечить Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. № 3-1, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за № 135/13402. Адже, перерахунок пенсії проводиться на підставі постанови Кабінету Міністрів України, а не на підставі наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 30.06.2017 року № 228 та виданої ним на підставі наказу довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії № 2.2.1-39-262 від 17.08.2017 року.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в яких, наполягаючи на законності та обґрунтованості постанови суду першої інстанції, просить суд залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.
Враховуючи неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, а особиста участь сторін в судовому засіданні не визнана обов’язковою, суд на підставі положень ч.4 ст.229 та п.2 ч.1 ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України вважає можливим розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши доповідь судді-доповідача стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом апеляційної інстанції, дослідивши матеріали справи, перевіривши і обговоривши доводи апеляційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що Наказом Міністра оборони України від 19.10.1999 року №600 ОСОБА_2, за його згодою, був відряджений в розпорядження Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, де проходив військову службу на різних посадах та отримував відповідно до вимог законодавства грошове забезпечення військовослужбовця.
Наказом ЗМО України від 28.11.2005 року №133 та наказом Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 09.12.2005 року №303/о ОСОБА_2 звільнений з посади у Державному підприємстві обслуговування повітряного руху України «Украерорух» у запас.
З грудня 2005 року позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.
Листом від 04.08.2017 року № 1-24-2831 Державне підприємство обслуговування повітряного руху України повідомило позивача, що наказом Украероруху від 30.06.2017 року №228 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» з 01.06.2017 року були змінені розміри посадових окладів військовослужбовців Збройних Сил України, які відряджені до Украероруху для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі. На виконання Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45, Украєрорухом направлено повідомлення про зміну розміру грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців до Міністерства оборони України для повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Враховуючи, що списки осіб для перерахунку пенсій від Пенсійного фонду України до Украероруху або військових комісаріатів не надходило, до листа додано довідку про розмір грошового забезпечення для самостійного подання до органів Пенсійного фонду України (а.с.5).
29.09.2017 року позивач отримав повідомлення Харківського обласного військового комісаріату за № ФХ-115116/2442/ВСЗ про направлення на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки від 17.08.2017 року № 2.2.1-39-262 про розмір грошового забезпечення для обчислення його пенсії, що була складена Державним підприємством обслуговування повітряного руху України (а.с.6).
Листом від 04.10.2017 року № 1895/Д-14 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області відмовило ОСОБА_2 в проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 17.08.2017 року № 2.2.1-39-262 у зв’язку з тим, що рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для відповідної категорії військовослужбовців Кабінетом міністрів України, як визначено Постановою від 13.02.2008 року № 45 не приймалось, а тому для проведення перерахунку пенсії на підставі наказу Украероруху від 30.06.2017 року №228 немає законних підстав(а.с.7).
Задовольняючи позовні вимого, суд першої інстанції виходив з того, що Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів своє право визначати розміри посадових окладів, тому наказ Украероруху від 30.06.2017 року №228 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху», яким підвищено посадові оклади військовослужбовцям, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Відповідно до частини 3 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Аналогічне положення міститься у пункті 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року (далі - Порядок).
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року № 1281 "Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України" передбачено, зокрема, що грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Украероруху, потрібно здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року №104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій".
Відповідно до пункту 80 Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженого Указом Президента України від 7 листопада 2001 року №1053/2001, пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.
Абзацом 7 пункту 3 Порядку встановлено, що особам, які відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
Таким чином, Кабінетом Міністрів України делеговано керівникам державних органів право визначати розміри посадових окладів, отже наказ Украероруху від 30.06.2017 року №228 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху», яким підвищено посадові оклади військовослужбовцям, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до статей 14 та 15 Закону України “Про оплату праці” та Положення про об'єднану цивільно-військову систему організації повітряного руху України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.1999 року № 1281, Украерорух самостійно встановлює оклади за посадами штатних працівників.
Перелік посад штатних працівників Державного підприємства обслуговування повітряного руху України затверджено Постановою КМУ від 7 лютого 2001 р. № 105 "Про затвердження переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил, Служби безпеки, інших військових формувань в органах виконавчої влади, інших цивільних установах, та граничних військових звань за цими посадами". Отже, керівнику Украероруху Кабінетом Міністрів України делеговано право встановлювати посадові оклади як цивільним, так і відрядженим до підприємства військовослужбовцям, які обіймають передбачені законодавством посади у підприємстві.
У зв'язку з вищенаведеним наказ Украероруху від 30.06.2017 року №228 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху», який змінює одну із складових грошового забезпечення військовослужбовцям, з якої нараховується (перераховується) пенсія, а саме посадовий оклад, на підставі Постанови КМУ від 7 лютого 2001 р. № 104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій", змінює розмір грошового забезпечення відрядженого військовослужбовця.
Факт фактичної зміни розміру грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, підтверджується Довідкою про розміри грошового забезпечення, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України від 17.08.2017 року № 2.2.1-39-262.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про набуття позивачем, який отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", права на перерахунок пенсії на підставі наказу Украероруху від 30.06.2017 року № 228 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху».
Доводи апеляційної скарги з посиланням на те, що Порядком визначено лише один орган - Кабінет Міністрів України, рішення якого про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, є належною підставою для перерахунку пенсій, є помилковими, виходячи з наступного.
Частина третя статті 63 Закону № 2262-ХІІ не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
Аналогічна позиція висловлена в постанові Верховного суду України від 10 травня 2016 року по справі №522/19979/14-а, якою суд, усуваючи розбіжності застосування касаційним судом вищезазначених норм матеріального права, дійшов до висновку, що пенсія військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху, підлягає перерахунку відповідно до частини третьої статті 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставі наказу державного органу, якому Кабінет Міністрів України делегував своє право визначити розміри посадових окладів, тобто на підставі наказу Украероруху.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно із ч.ч.1-4 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч.1 ст.316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.
Враховуючи вищевказане та керуючись ст.ст.2, 229, 241, 242, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 16.11.2017р. по справі № 638/15702/17 – залишити без задоволення.
Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 16.11.2017р. по справі № 638/15702/17 – залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Суддя-доповідач (підпис)ОСОБА_1 Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_3 ОСОБА_4