Ухвала суду № 71789131, 24.01.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2018
Номер справи
766/16428/16-а
Номер документу
71789131
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

——————————————————————

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 січня 2018 р.м.ОдесаСправа № 766/16428/16-а

Категорія: 2.1 Головуючий в 1 інстанції: Гаврилов Д.В. Час і місце ухвалення: 16:02, м.Херсон Дата складання повного тексту: 09.10.2017р.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого –судді Романішина В.Л.,

суддів Градовського Ю.М., Крусяна А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м.Одесі апеляційну скаргу виконавчого комітету Херсонської міської ради на постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 09 жовтня 2017 року у справі за позовом приватного акціонерного товариства «Херсонська теплоелектроцентраль» до виконавчого комітету Херсонської міської ради, третя особа ОСОБА_1, про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2016 року приватне акціонерне товариство «Херсонська теплоелектроцентраль» звернулося до Херсонського міського суду Херсонської області з адміністративним позовом до виконавчого комітету Херсонської міської ради про визнання протиправним та скасування п.1.3 рішення постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення від 04.07.2016р. в частині надання дозволу ОСОБА_1 на відключення від мереж ЦО та влаштування індивідуальної системи опалення у АДРЕСА_1 та в частині зобов’язання ОСОБА_1 виконати будівельно-монтажні роботи та здійснити замовлення проектної документації.

Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 09 жовтня 2017 року позов задоволено.

Не погоджуючись із зазначеною постановою, виконавчий комітет Херсонської міської ради подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, як таке, що прийняте з не повним з’ясуванням судом обставин справи, з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нову постанову, якою позов приватного акціонерного товариства «Херсонська теплоелектроцентраль» залишити без задоволення.

В своїй скарзі апелянт зазначає, що законами України «Про житлово-комунальні послуги» та «Про теплопостачання» споживачу надано право відмовитися від користування послугою центрального опалення та розірвати договір за умови, якщо це можливо за існуючими технічними умовами. Звернення ОСОБА_1 було оформлено у встановленому законодавством порядку, а надання до Комісії рішення про відключення будинку від систем централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення, що підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку, не вимагається Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання при відмові споживачів від цих мереж та встановлення індивідуального джерела опалення, затвердженим рішенням виконкому Херсонської міської ради від 19.08.2014р. №212.

Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.2 ч.1 ст.311 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 19.08.2014р. виконкомом Херсонської міської ради прийнято рішення №212 «Про утворення постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення».

ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2.

29.06.2016р. ОСОБА_1 звернулася до постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення із заявою про надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення двокімнатної квартири за адресою: АДРЕСА_3, та встановлення індивідуального газового опалення квартири за вказаною адресою. Підставою для відповідного відключення зазначено наявність перебоїв теплопостачання, теплопостачальна організація - ПрАТ «Херсонська теплоелектроцентраль». (а.с.117)

За результатами розгляду вказаної заяви постійно діючою міжвідомчою комісією з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення при виконавчому комітеті Херсонської міської ради 04.07.2016р. прийнято рішення пунктом 1.3 якого надано ОСОБА_1 дозвіл на відключення від мереж ЦО та влаштування індивідуальної системи опалення у АДРЕСА_1 та зобов’язано її виконати будівельно-монтажні роботи та здійснити замовлення проектної документації.

Зазначене рішення оформлено протоколом від 04.07.2016р. (а.с.11)

Задовольняючи позов ПрАТ «Херсонська теплоелектроцентраль» про визнання протиправним та скасування п.1.3 рішення постійно діючої міжвідомчої комісії від 04.07.2016р. суд першої інстанції дійшов висновку про порушення виконкомом Херсонської міської ради при його прийнятті вимог Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року №4, яким не передбачено можливості відключення окремих квартир житлового будинку.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції. При цьому, апеляційний суд виходить з наступного.

Статтею 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що споживач має право, зокрема: одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг; на відшкодування збитків, завданих його майну та/або приміщенню, шкоди, заподіяної його життю чи здоров'ю внаслідок неналежного надання або ненадання житлово-комунальних послуг; на зменшення розміру плати за надані послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості в порядку, визначеному договором або законодавством; на несплату вартості житлово-комунальних послуг за період тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім'ї при відповідному документальному оформленні, а також за період фактичної відсутності житлово-комунальних послуг, визначених договором у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; на перевірку кількості та якості житлово-комунальних послуг у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

При цьому, в силу ч.6 ст.26 вищезазначеного Закону у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом.

В свою чергу, ст.24 Закону України «Про теплопостачання» визначено, що споживач теплової енергії має право, серед іншого, на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

У відповідності до п.п. 24, 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

З аналізу вищенаведеного вбачається, що чинним законодавством України передбачено право споживачів відмовитись від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, а відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, та у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення (п.26 Правил №630).

На виконання вимог п.25 Правил №630 Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року №4 затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, який визначає процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води житлового будинку при відмові споживачів від послуг ЦО і ГВП (п.1.1 Порядку).

Відповідно до п.2.1 наведеного Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Згідно п.2.2.3 цього Порядку якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку. Про відмову у розгляді заяви Комісія повідомляє заявника у десятиденний строк.

З аналізу наведених норм чинного законодавства вбачається, що Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затверджений наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року №4 (далі – Порядок №4), регулює процедуру розгляду заяв про відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води лише будинків в цілому, натомість, порядок та процедура відключення окремих квартир від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води ним не встановлені.

Крім того, у випадку, коли заявником є власник окремого приміщення, комісія має право не розглядати його заяву про відключення від мереж ЦО і ГВП до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку, за наслідком чого приймається рішення про відмову у розгляді такої заяви, про що в десятиденний строк повідомляється заявник.

Як зазначалось вище та не заперечується учасниками справи ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2, тобто власником окремого приміщення (квартири) у багатоквартирному будинку.

При розгляді постійно діючою міжвідомчою комісією з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення заяви ОСОБА_1 від 29.06.2016р. про надання дозволу на відключення між мереж централізованого опалення та встановлення індивідуального газового опалення було відсутнє рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення, підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку по вул. І.Кулика, 126-а у м.Херсон.

При цьому, відповідно до п.п.2.2.2 Порядку №4 підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку.

На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення відповідача про надання дозволу ОСОБА_1 на відключення від мереж ЦО та влаштування індивідуальної системи опалення є неправомірним та підлягає скасуванню.

В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що надання до Комісії рішення про відключення будинку від систем централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення, що підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку, не вимагається Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання при відмові споживачів від цих мереж та встановлення індивідуального джерела опалення, затвердженим рішенням виконкому Херсонської міської ради від 19.08.2014р. №212. Пунктом 1.3 вказаного Порядку об’єктом відокремлення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання визначено, серед іншого, квартиру.

Колегія суддів не приймає до уваги такі доводи апелянта, оскільки положення Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання при відмові споживачів від цих мереж та встановлення індивідуального джерела опалення, затвердженого рішенням виконкому Херсонської міської ради від 19.08.2014р. №212, не відповідають вимогам Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року №4, саме який підлягає застосуванню у спірних правовідносинах відповідно до п.25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630.

Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому, відповідно до ст. 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 327, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу виконавчого комітету Херсонської міської ради залишити без задоволення, а постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 09 жовтня 2017 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Повний текст судового рішення складено 24.01.2018р.

Головуючий суддя Романішин В.Л.

Судді Градовський Ю.М.

ОСОБА_2