Постанова № 71787967, 24.01.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2018
Номер справи
805/2209/17-а
Номер документу
71787967
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2018 року справа №805/2209/17-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Арабей Т.Г., Геращенка І.В., Міронової Г.М., розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 вересня 2017 року (суддя Кочанова П.В.), складену у повному обсязі 02 жовтня 2017 року у м. Слов'янськ Донецької області у справі № 805/2209/17-а за позовом Публічного акціонерного товариства «ДОНЕЦЬКОБЛЕНЕРГО» до Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10 березня 2017 року № 0001504612, -

ВСТАНОВИВ:

08 червня 2017 року, Публічне акціонерне товариство «ДОНЕЦЬКОБЛЕНЕРГО» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної про визнання протиправним та скасуванні податкового повідомлення-рішення від 10 березня 2017 року № 0001504612, яким застосовано штраф на загальну суму 45 918,09 грн. (а.с. 4-10).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28 вересня 2017 року у справі №805/2209/17-а позов задоволено. Скасовано податкове повідомлення - рішення Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби № № 0001504612 від 10 березня 2017 року (а.с. 130-134).

Не погодившись із судовим рішенням, Офіс великих платників податків Державної фіскальної подав апеляційну скаргу, в якій просив суд скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

В обґрунтуванні апеляційної скарги, податковим органом зазначено, що підставою для прийняття оскаржуваного позивачем податкового повідомлення-рішення стали висновки, що викладені в акті камеральної перевірки позивача від 21 лютого 2016 року № 120/28-10-46-12-00131268.

Актом камеральної перевірки встановлено, що позивачем порушено строки реєстрації податкових накладних в ЄРПН, чим порушено п. 201.1 та 201.10 ст.201 Податкового кодексу України, за що до нього правомірно застосовано штраф у розмірах, встановлених п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України.

Стосовно посилання позивача на невідворотні обставини, пов'язані з проведенням АТО на території діяльності позивача зазначив наступне.

Статтею 1 Закону України № 1669-IV «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено, що період проведення АТО- це час між датою набрання чинності Указом № 405 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України. Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась АТО затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження».

Відповідно до Наказу ДФС України від 07.11.2014 року № 256 «Про переміщення та закінчення простою» Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів було переміщено до м.Маріуполь, тобто функціональні обов'язки з обслуговування платників податків виконувались постійно, в повному обсязі (а.с. 135-137).

Представники сторін в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись судом належним чином.

24 січня 2018 року до канцелярії суду від відповідача надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника податкового органу.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне залишити постанову суду першої інстанції без змін, з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Донецькобленерго" (код ЄДРПОУ 00131268), місцезнаходження: 84302, Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Островського, будинок 8, зареєстроване у якості юридичної особи 12 листопада 1998 року. Позивач перебуває на податковому обліку у Дніпропетровському управлінні Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України (зворотній бік а.с.11, а.с. 24) як платник податку на додану вартість (зворотній бік а.с. 24). Діє на підставі Статуту (а.с. 16-23).

Посадовими особами Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість Публічного акціонерного товариства "ДТЕК "Донецькобленерго" за березень, серпень, вересень, листопад, грудень 2016 року з урахуванням даних Єдиного реєстру податкових накладних, про що складено акт № 120/28-10-46-12-00131268 від 21 лютого 2017 року (а.с. 24-26).

Згідно висновку акту перевірки встановлено порушення позивачем вимог п. 201.1. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України щодо порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, до 15 календарних днів із сумою ПДВ в розмірі 170 601,47 грн. Також, в акті зазначається що позивачем порушено п.5, п.6 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246, платником не дотримано законодавчо визначені граничні терміни реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 24, зворотній бік а.с. 26).

На підставі вказаного акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення від 10 березня 2017 року № 0001504612, яким до позивача застосовано:

- штраф розмірі 10% у сумі 2 535,40 грн. за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 25 353,33 грн;.

- штраф у розмірі 20% у сумі 383,51 грн. за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ1917,56 грн.;

- штраф в розмірі 30% за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 143 330,58 грн., (загальна сума штрафних санкцій - 45 918,09 грн.) (а.с. 27).

Позивачем оскаржене податкове повідомлення - рішення від 10 березня 2017 року № 0001504612 в адміністративному порядку, однак за результатами розгляду скарги залишено без змін (а.с. 28-29, 30).

Спірним питанням у справі, є правомірність прийняття податковим органом спірного податкового повідомлення-рішення.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що позивача зареєстровано у м. Краматорську Донецької області, який входить до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, а Сертифікатом (висновком) ТПП засвідчено "ДТЕК Донецькобленерго" настання обставин непереборної сили, відтак, позивач звільняється від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань (в даному випадку, від своєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних), а податкове повідомлення-рішення від 10 березня 2017 року № 0001504612 є протиправним та підлягає скасуванню.

Суд апеляційної інстанції погоджується з рішенням суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до п. 61.1 статті 61 Податкового кодексу України, статті 94 Податкового кодексу України (далі - ПК України) податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно з п. 201.2. ст. 201 ПК України, форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до вимог п. 201.1. ст. 201 ПК України (у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) податкову накладну, складену в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з п. 201.8. ст. 201 ПК України право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.

Відтак, відповідно до п. 201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.

Згідно з п.2 "Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних", затвердженого 29 грудня 2010 року постановою Кабінету Міністрів України №1246 (надалі "Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних"), внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.

Як передбачено п.3 "Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних", реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не видаються отримувачу (покупцю) товарів (послуг) та залишаються у їх постачальника (продавця); складені під час отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України; складені в межах виконання угод про розподіл продукції; складені за операціями з постачання товарів (послуг), які звільнені від оподаткування) незалежно від суми податку на додану вартість, зазначеної в одній податковій накладній та/або розрахунку коригування. У разі надання нерезидентом послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, податкова накладна складається та реєструється зареєстрованим на території України платником податку - отримувачем (покупцем) таких послуг. Розрахунок коригування, складений постачальником (продавцем) товарів (послуг) до податкової накладної, яка видана їх отримувачу (покупцю) - платникові податку, підлягає реєстрації: постачальником (продавцем), якщо передбачається збільшення суми компенсації вартості товарів (послуг) на користь такого постачальника (продавця) або коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суми компенсації; отримувачем (покупцем), якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів (послуг) на користь їх постачальника (продавця). Розрахунок коригування, складений платником податку до податкових накладних, які не видаються отримувачу (покупцю) товарів (послуг), а також складених під час отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України, підлягають реєстрації таким платником податку.

Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів, 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів, 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів, 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

Однак, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Законом України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" №1669-VII від 02 вересня 2014 року (далі - Закон України № 1669) передбачено певні заходи щодо забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють господарську діяльність на території проведення антитерористичної операції.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року №1053-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція" до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м. Донецьк.

Дію вказаного розпорядження зупинено розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1079-р від 05 листопада 2014 року.

Вказані розпорядження втратили чинність згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України".

Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14 квітня 2014 року. На час вирішення справи Президентом України Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не приймався, тобто, період проведення АТО триває.

На виконання Закону №1669 розпорядженнями Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30 жовтня 2014 року та від 02 грудня 2015 року №1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, згідно з додатком до якого, до зазначених населених пунктів належить, зокрема, м. Краматорськ, в якому зареєстровано позивача.

Статтею 10 Закону України № 1669 встановлено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Сертифікатом (висновок) Торгово-промислової палати України № 2888/05-4 від 05 вересня 2014 року позивачу засвідчено настання обставин непереборної сили з 14 квітня 2014 року (без дати закінчення) внаслідок проведення на території Донецької області антитерористичної операції (а.с. 32).

На підставі ч.3 ст.11 Прикінцевих та перехідних положень Закону України №1669 закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Аналіз вищезазначених нормативно-правових актів свідчить, що сертифікат ТПП застосовується при вирішенні питання про звільнення від відповідальності - нарахування штрафних санкцій та пені за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що оскільки Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Донецькобленерго" зареєстровано (м. Краматорськ) та здійснює свою господарську діяльність на адміністративній території Донецької області, де здійснювалася антитерористична операція, період проведення якої триває, позивач звільняється (в силу Закону України №1669) від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань при наявності Сертифіката ТПП з 14 квітня 2014 року, у тому числі за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних,оскільки більша частина виробничих потужностей позивача залишилась на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

При цьому, суд вважає необґрунтованим посилання апелянта на Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затверджений розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року №1085-р, оскільки апелянт посилається на м.Маріуполь, в той час як позивач зареєстрований у м.Краматорськ , крім того, встановлене ст.10 Закону України №1669 звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань пов'язано з настанням обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце саме на території проведення антитерористичної операції, а такий Перелік затверджений розпорядженнями Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30 жовтня 2014 року та від 02 грудня 2015 року №1275-р.

Враховуючи вищевикладене та з огляду на звільнення позивача від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань, у тому числі за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо протиправності прийнятого спірного податкового повідомлення-рішення та необхідності його скасування.

Відповідно до положень ч.1 ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, оскільки суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Керуючись статтями 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 вересня 2017 року по справі № 805/2209/17-а - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку встановленому ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 24 січня 2018 року.

Колегія суддів Т.Г.Арабей

І.В. Геращенко

Г.М. Міронова