Рішення № 71787912, 25.01.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.01.2018
Номер справи
826/13499/17
Номер документу
71787912
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

25 січня 2018 року 08:20 № 826/13499/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Пащенка К.С., за участю секретаря судового засідання Легейди Я.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справуза позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Стандарт Трейдінг»доДержавної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києвіпро представники сторін:визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, позивача: Дегтярьов Д.Т., відповідача: Полякова С.Б.,ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Стандарт Трейдінг» (далі - позивач, ТОВ «Стандарт Трейдінг») звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (далі - відповідач, ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 11.11.2016 № 0048951201.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем безпідставно застосовані штрафні (фінансові) санкції за порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному державному реєстрі податкових накладних, оскільки такі накладні складені та зареєстровані в ЄРПН помилково.

Представник відповідача у своїх запереченнях зазначив, що за результатами проведеної камеральної перевірки, відповідачем встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних, у зв'язку з чим винесено податкове повідомлення-рішення, яким до позивача, на підставі ст. 1201 Податкового кодексу України, застосовано штрафні (фінансові) санкції.

В судовому засідання представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засідання заперечував проти позовних вимог та просив відмовити у їх задоволенні.

Під час розгляду справи в судовому засіданні 05.12.2017 суд, на підставі приписів ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, у редакції Закону України від 06.07.2005 № 2747-IV з наступними змінами, перейшов за згодою присутніх представників сторін до її розгляду в подальшому у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.

Враховуючи те, що 15.12.2017 набрала чинності нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України у редакції Закону України від 06.07.2005 № 2147-VIII (далі - КАС України), слід зазначити, що відповідно до ч. 3 ст. 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Таким чином, справа розглядається з урахуванням положень п. 10 ч. 1 ст. 4, ч. 5 ст. 50 КАС України.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Як видно з матеріалів справи, відповідачем проведено камеральну перевірку дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності реєстрації податкових накладних по податку на додану вартість ТОВ «Стандарт Трейдінг» за період жовтень 2015 року та квітень 2016 року.

В ході перевірки відповідачем встановлено, що позивачем порушено граничні терміни реєстрації податкових накладних, а саме: податкова накладна від 28.10.2015 № 67 зареєстрована 13.11.2015, з порушенням терміну реєстрації в 1 календарний день (граничний термін реєстрації 12.11.2015); податкова накладна від 28.10.2015 № 66 зареєстрована 13.11.2015, з порушенням терміну реєстрації в 1 календарний день (граничний термін реєстрації 12.11.2015); податкова накладна від 04.04.2016 № 2 зареєстрована 22.04.2016, з порушенням терміну реєстрації в 3 календарних дні (граничний термін реєстрації 19.04.2016).

За результатами перевірки відповідачем складений акт від 09.11.2016 № 13245/26-58-12-01-09-35950685, на підставі якого контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 11.11.2016 № 0048951201, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 22685,26 грн. (10% від 226802,54 грн.).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу оскаржуваного рішення від 11.11.2016 № 0048951201 на відповідність вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку, суд зазначає про наступне.

Згідно з пп. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) Єдиний реєстр податкових накладних - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Разом з тим, згідно з п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Відповідно до п. 11 підрозділу 2 роз. ХХ «Перехідні положення» ПК України, з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, виписані за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Аналізуючи зазначені норми, суд зазначає, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний реєструвати податкові накладі та/або розрахунки коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Водночас, відповідно до п. 1201.1 ст. 120 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених ст. 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог ст. 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

При цьому, згідно з п. 1201.3 ст. 1201 ПК України порядок застосування штрафних санкцій, передбачених цією статтею, затверджується органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Разом з тим, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 № 909 (набрав чинності з 01.01.2016) внесено зміни до статті 1201 ПК України та виключено п. 1201.3 ст. 1201 ПК України, а разом з ним вимогу про обов'язкове застосування контролюючим органом порядку застосування штрафних санкцій, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

З системного аналізу наведеного слідує, що порушення термінів реєстрації податкових накладних та відповідальність за таке порушення у вигляді штрафу були закріплені в ПК України як до 01.01.2016, так і після цієї дати.

Суд зазначає, що контролюючі органи з вказаної дати не повинні дотримуватись окремого порядку притягнення до такої відповідальності, що раніше було передбачено нормами ПК України, а можуть притягувати особу до відповідальності в загальному порядку.

Водночас, скасування такого обов'язку контролюючого органу не означає, що притягнення платника податків у 2016 році до відповідальності за порушення термінів реєстрації податкових накладних у 2015 році є зворотною дією ПК України у часі, як помилково стверджує позивач.

Таким чином, суд приходить до висновку, що факт відсутності порядку застосування штрафних санкцій, затвердженого центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування і реалізує державну податкову та митну політику, про що зазначено в п. 1201.3 ст. 1201 ПК України (виключений з 01.01.2016) не звільняє платника податків від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних.

Як видно з матеріалів справи, позивачем виписано податкові накладні від 28.10.2015 № 66 та № 67, які зареєстровані в ЄРПН 13.11.2016, що підтверджується наявними в матеріалах справи відповідними квитанціями № 1. Крім того, позивачем виписано податкову накладну від 04.04.2016 № 2, яку зареєстровано в ЄРПН 22.04.2016.

Разом з тим, у позовній заяві позивач зазначив, що вказані податкові накладні виписані та зареєстровані у ЄРПН помилково, у зв'язку із самостійно виявленими помилками останнім складено розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних, а саме:

до податкової накладної від 28.10.2015 № 66 складено розрахунок від 04.11.2015 № 22, яким відкориговано суму вказаної накладної та у колонці «причина коригування» вказано: «помилкова реєстрація податкової накладної», який надіслано до ЄРПН 19.11.2015, що підтверджується витягом з ЄРПН № 462953;

до податкової накладної від 28.10.2015 № 67 складено розрахунок від 04.11.2015 № 23, яким відкориговано суму вказаної накладної та у колонці «причина коригування» вказано: «помилкова реєстрація податкової накладної», який надіслано до ЄРПН 19.11.2015, що підтверджується витягом з ЄРПН № 462953;

до податкової накладної від 04.04.2016 № 2 складено розрахунок від 07.04.2016 № 4, яким відкориговано суму вказаної накладної та у колонці «причина коригування» вказано: «помилкова реєстрація», який надіслано до ЄРПН 07.04.2016, що підтверджується витягом з ЄРПН № 462953.

Відповідно до п. 192.1 ст. 192 ПК України розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Отже, у разі допущених при складанні податкової накладної помилок, платник податків має право складати розрахунок коригування до такої податкової накладної та зареєструвати його в ЄРПН.

Крім того, у судовому засіданні представником позивача додатково зазначено про відсутність умов для складання вказаних податкових накладних, передбачених п. 187.1 ст. 187 ПК України, що також вказує на помилковість складання та реєстрації останніх.

Таким чином, враховуючи те, що позивачем самостійно виявлено помилки по реєстрації спірних податкових накладних, які в подальшому, до проведення камеральної перевірки, виправлено шляхом складання та направлення відповідних розрахунків коригування, суд приходить до висновку про необґрунтованість висновків викладених в акті перевірки від 09.11.2016 № 13245/26-58-12-01-09-35950685 щодо порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних від 28.10.2015 № 67, від 28.10.2015 № 66 та від 04.04.2016 № 2.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч наведеним вимогам відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності винесення оскаржуваного рішення.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про протиправність податкового повідомлення-рішення від 11.11.2016 № 0048951201, прийнятого ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві, у зв'язку з чим вимоги позивача підлягають задоволенню, а вказане податкове повідомлення-рішення - скасуванню.

Позивач про присудження судових витрат на його користь не просив.

Керуючись статтями 6, 72-77, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Стандарт Трейдінг» (03056, м. Київ, вул. Гетьмана, 27, код ЄДРПОУ: 35950685) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 11.11.2016 № 0048951201, прийняте Державною податковою інспекцією у Солом'янському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (03151, м. Київ, вул. Смілянська 6, код ЄДРПОУ: 39471390).

Рішення відповідно до ст. 255 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма часниками справи, якщо таку скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.

Суддя К.С. Пащенко