Рішення № 71787900, 22.01.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.01.2018
Номер справи
826/17152/17
Номер документу
71787900
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Вн. №27/212

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

22 січня 2018 року № 826/17152/17

За позовом Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

До Публічного акціонерного товариства "Трест Київспецбуд"

Про стягнення заборгованості в розмірі 26 488, 49 грн.

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

Позовні вимоги заявлені про стягнення заборгованості з Публічного акціонерного товариства "Трест Київспецбуд" боргу в сумі 26 488, 49 грн. на користь Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві за відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини " Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Ухвалою суду від 21.12.17 р. справу призначено до розгляду в письмовому провадженні згідно ст. 236 КАС України.

09.01.18 р. до суду надійшли заперечення на позовну заяву.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Трест Київспецбуд" зареєстроване в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Як вбачається із матеріалів справи за ПАТ "Трест Київспецбуд" обліковується заборгованість за період з 01.10.17р.по 30.11.17р. з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини " Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (список № 2), яка становить 26 488, 49 грн.

На підтвердження даної заборгованості позивач додав до позовної заяви копії скерованих відповідачу листів №58251/10 від 11.10.17р., №65051/10 від 16.11.17р., в яких ПАТ "Трест Київспецбуд" повідомляється про суми необхідних до сплати місячних (жовтень 2017, листопад 2017) відшкодувань за Списком №2, а також додані копії розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, на підставі яких розраховувалися щомісячні платежі, а саме:

- розрахунок Списком №2 за жовтень 2017 всього на суму 11 777, 71 грн.

- розрахунок Списком №2 за листопад 2017 всього на суму 14 711, 28 грн.

Доказів оскарження відповідачем зазначених повідомлень (розрахунків) в адміністративному чи судовому порядку під час розгляду справи до суду не надано; в запереченням відповідачем підтверджено факт отримання розрахунків на загальну суму 26 488, 49 грн.

ПАТ "Трест Київспецбуд" у наданих запереченнях стверджує про відсутність у нього обов'язку з відшкодування фактичних витрат щодо виплати та доставки пільгових пенсій за списком №2 та безпідставність включення до розрахунків сум фактичних витрат таких громадян, як: ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4, та посилається на наступні обставини.

Довідка про страховий стаж ОСОБА_2 є недійсною та врахована при призначенні пільгової пенсії безпідставно, адже така довідка є підробленою невстановленими особами, про що позивача було повідомлено (лист від 25.09.13р. №596).

Стосовно ОСОБА_3 представник відповідача вважає, що дану особу мало бути виключено зі списків, оскільки їй було призначено пільгову пенсію згідно з п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", тобто у віці 50 років та до досягнення 55 років, а саме з 23.10.09 р. по 22.10.14 р.

Окрім цього, робоче місце громадянина ОСОБА_4 не підтверджено атестацією робочих місць., проведеною у 1999 та 2004 роках, а тому підприємство не зобов'язане відшкодовувати витрати на виплату і доставку пільгових пенсій особам, які працювали на даному підприємстві та набрали необхідний стаж до 01.01.1992 року.

Також як зазначає відповідач, ним погашена заборгованість згідно платіжних доручень №402 від 24.10.17 р. та № 458 від 17.11.17 р. загалом на суму 6 065, 66 грн., за вказаний позивачем у позові період з 01.10.17 р. по 30.11.17 р.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, є, зокрема, суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Для вказаних платників збору, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, згідно п.1 ст.2 Закону, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Статтею 13 Закону №1788-ХІІ визначено категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах. Так, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

- п."а" працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць;

- п."б"-", зокрема працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць тощо.

Згідно п.2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Механізм застосування Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.п. "а", "б" ст. 13 та ст. 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.05 р. № 383.

Згідно із п. 3 Порядку при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, чинні на період роботи особи.

До пільгового стажу зараховується весь період роботи особи, незалежно від дати їх внесення до Списків, за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 р. та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 р.

Відповідно до Закону Закон №1058-ІV та Закону №400/97-ВР розроблена Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.03 р. №21-1.

Ця Інструкція визначає процедуру стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Відповідно до п.6.1 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій (п.6.4 Інструкції).

Як передбачено п.6.7 Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій скеровані позивачем відповідачу згідно вказаних положень законодавства.

Питання щодо безпідставності включення до розрахунків сум фактичних витрат таких громадян, як: ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 вже було предметом судового розгляду, а саме.

Згідно постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 06.07.16 р. у справі №826/1581/16 відповідач наводив ті самі мотиви невключення вказаних осіб до розрахунку, проте вказаною постановою, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11.10.16 р., доводи відповідача визнано необґрунтованими.

З врахуванням вказаних судових рішень суд не вважає за необхідне надавати оцінку вказаним доводам повторно.

Як вбачається з матеріалів справи, ПАТ "Трест Київспецбуд" частково сплачено грошові кошти в рахунок погашення вказаної заборгованості згідно платіжних доручень №402 від 24.10.17 р. та №458 від 17.11.17 р. та загалом у розмірі 6 065, 66 грн.

Проте, позовна заява подана позивачем у грудні 2017 р. з врахуванням вказаної оплати, а саме: згідно картки особового рахунку платника оплата згідно вказаних платіжних доручень від 24.10.17 р. №402 на суму 2985, 43 грн. та від 17.11.17 р. №458 на суму 3080, 23 грн. відображена у картці та врахована при зверненні до суду - вказана сума врахована у загальну суму сплаченої заборгованості в розмірі 112 675, 41 грн.

Оскільки відповідач має заборгованість по інших періодах, питання щодо стягнення якої розглядається в судах, і кожен наступний платіж зараховується в оплату наростаючим підсумком, суд в межах даної справи не може врахувати вказані 6 065, 66 грн. саме як часткове погашення по заборгованості за жовтень-листопад 2017 р.

На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 257-263, 293, 295 КАС України Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Трест Київспецбуд" на користь Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві борг у сумі 26 488, 49 грн. за відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини " Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

3. Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 22.01.18 р.