
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 грудня 2017 р. Справа №818/1486/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп'яненка О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Сумській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Лебединський нафтомаслозавод" про застосування заходів реагування,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернуся до суду з позовом, який мотивує тим, що відповідно до плану-графіку проведено перевірку ТОВ “Лебединський нафтомаслозавод”, в ході якої виявлено ряд порушень нормативно-правових актів з питань охорони праці, про що складено акт. Виявлення порушень, без усунення яких створюється небезпека для життя та здоров'я працівників, є підставою для заборони подальшої експлуатації машин та механізмів. Вимога про негайне усунення порушень виконана відповідачем не була. Ряд порушень, що виявлені в ході перевірки відповідача, є підставою для заборони виконання робіт на висоті працівником ОСОБА_3, який не пройшов навчання, робіт зі зберігання та застосування шкідливих речовин 3-го класу небезпеки, експлуатацію резервуарів №№ 1,12-33, експлуатацію розподільної шафи № 12 та щита № 4, експлуатацію кабелів подовжувачів в кількості 13 штук, виконання робіт в електроустановках до 1000 В, експлуатацію ТП 1, 2, 3, перехідної, КЛ - 5 шт., експлуатацію дизельного електрогенератора. Просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду та зупинити експлуатацію зазначеного обладнання та виконання робіт.
В ході судового розгляду справи позивачем неодноразово подавались клопотання про зміну позовних вимог у зв'язку з частковим усуненням товариством виявлених порушень. В судовому засіданні представник позивача позов підтримав. Пояснив, що ряд порушень залишається не усунутими відповідачем. Просить зупинити експлуатацію ТП 1, 2, 3, перехідної ТП, КЛ в кількості 5 одиниць, експлантацію ДЕС (дизельного генератора), виконання ремонтних, монтажних, будівельних та інших робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, крім робіт верхолазних та скелелазних, що виконуються на висоті 5 метрів і більше над поверхнею ґрунту.
Представник відповідача позов не визнав. Пояснив, що відповідач просить зупинити експлуатацію ТП, дизельгенератора в зв'язку з його використанням позивачем без отримання дозволу в порядку, встановленому ПКМУ № 1107 від 26.10.2011 та без подання декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці для виконання робіт на висоті понад 1,3 метра. Така вимога є безпідставною. Відповідно до вимог ст. 21 Закону України “Про охорону праці” роботодавець повинен одержати дозвіл на використання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. ТОВ “Лебединський нафтомаслозавод” розпочало свою діяльність в 2001 році, на той момент вказаний закон діяв в іншій редакції. Власник новоствореного підприємства був зобов'язаний одержати від органів державного нагляду за охороною праці дозвіл на початок роботи. При цьому проводилась експертиза проектів, прийняття в експлуатацію об'єктів та видача дозволу на початок роботи. На виконання вимог законодавства позивач вчинив передбачені дії та отримав дозвіл на початок виробництва технічних масел з 15.05.2001. Дозвіл не має терміну дії. В подальшому до закону України “Про охорону праці” вносились зміни та приймались нові нормативні акти з охорони праці. При цьому жодним з прийнятих нормативних актів не передбачалось зупинення дії чи анулювання раніше виданих дозволів та не встановлено обов'язок отримання на заміну дозволів на початок робіт нових окремих дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки чи використання машин, механізмів, обладнання підвищеної небезпеки. Просить в задоволенні позову відмовити.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ст. 39 ч. 1 “Про охорону праці” посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Судом встановлено, що позивачем відповідно до затвердженого плану проведено перевірку ТОВ “Лебединський нафтомаслозавод” з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення і загальнообов'язкове державне соціальне страхування, про що складено акт. Вважаючи, що ряд виявлених порушень становлять небезпеку для життя та здоров'я працівників, позивач попередив відповідача про необхідність негайного зупинення робіт, зокрема експлуатацію ТП 1, 2, 3, перехідної ТП, КЛ (високовольтних кабельних ліній) — 5 шт. експлуатацію ДЕС (дизельного генератора) (а.с. 13-30). Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем не було отримано дозвіл на експлуатацію зазначених об'єктів у порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України № 1107 від 26.10.2011 року.
Відповідно до ст. 24 ч.ч. 6,7, 9 Закону України “Про охорону праці”, в редакції чинній на момент початку роботи товариства, власник, який створив нове підприємство, зобов'язаний одержати від органів державного нагляду за охороною праці дозвіл на початок його роботи. Експертиза проектів, прийняття в експлуатацію виробничих об'єктів та видача дозволу на початок роботи підприємства провадяться Державним комітетом України по нагляду за охороною праці в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Технологічні процеси, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, придбані за кордоном, допускаються в експлуатацію лише за умови відповідності їх нормативним актам про охорону праці та охорону навколишнього середовища, що діють в Україні. У встановленому порядку позивачем було виконано експертизу відповідності новоствореного виробництва вимогам нормативних актів з питань охорони праці та отримано дозвіл № 111.01.59-23.20.0 на початок роботи по виробництву технічних масел з 15.05.2001. Термін дії дозволу встановлено постійно за умови дотримання вимог чинних нормативних актів про охорону праці (а.с. 72). Зазначені в акті перевірки ТП, високовольтні кабельні лінії та дизельний генератор використовуються відповідачем в процесі виробництва масел. В зв'язку з цим суд приходить до переконання, що їх експлуатація дозволена разом з іншим обладнанням зазначеним дозволом на початок роботи № 111.01.59-23.20.0 від 15.05.2001.
В подальшому до закону України “Про оплату праці” вносились зміни. Норми ст. 21 закону України “Про охорону праці” викладено в наведеній редакції відповідно до закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення дозвільних процедур” від 19.05.2011 та набули чинності з 12.06.2011. Відповідно до ст. 21 ч.ч.1,3,4 виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці. Роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці. Порядок видачі дозволів або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, проведення або експлуатація (застосування) яких потребує отримання дозволу, та граничні розміри тарифів на проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, висновок якої є підставою для видачі дозволів, встановлюються Кабінетом Міністрів України. На виконання вимог ст. 21 Закону України “Про охорону праці” Кабінетом Міністрів Україні Постановою № 1107 від 26.10.2011 року затверджено “Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки” .
З наведеної норми вбачається, що отримання дозволу не потребується у разі експлуатації устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації. Як було зазначено, позивачем було отримано дозвіл на початок виробництва технічних масел, що відповідало законодавству. Законами про внесення змін до закону України “Про охорону праці” та “Порядком видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки” не передбачалось скасування чи припинення дії виданих раніше дозволів та не встановлювався обов'язок повторного їх отримання за зміненою процедурою. Позивачем не подано доказів анулювання дозволу № 111.01.59-23.20.0 на початок роботи по виробництву технічних масел з 15.05.2001, термін дії якого не був обмежений. Суд вважає, що позивачем не доведено обов'язку отримання позивачем нового дозволу на експлуатацію ТП 1, 2, 3, перехідної ТП, КЛ (високовольтних кабельних ліній) — 5 шт. експлуатацію ДЕС (дизельного генератора) та наявності підстав для зупинення їх експлуатації в зв'язку з відсутністю такого дозволу. Позов в цій частині задоволенню не підлягає.
Відповідно до п. 21 “Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки” виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 6, експлуатація (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначене у додатку 7, здійснюються роботодавцем на підставі декларації відповідності його матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки. Зазначена декларація подається роботодавцем за формою згідно з додатком 8 у двох примірниках особисто чи надсилається рекомендованим листом з описом вкладення до територіального органу Держпраці за місцем виконання таких робіт не пізніше ніж за п'ять робочих днів до початку їх виконання відповідно до Порядку повідомлення державного адміністратора або дозвільного органу про відповідність матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2006 р. N 685
Відповідно до п. 7 додатку 6 до “Порядку” до переліку робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки віднесено ремонтні, монтажні, будівельні та інші роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, крім робіт верхолазних та скелелазних, що виконуються на висоті 5 метрів і більше над поверхнею ґрунту, з перекриття або робочого настилу та робіт, що виконуються за допомогою підйомних і підвісних колисок, механічних підіймачів та будівельних підйомників.
В ході перевірки позивачем встановлено, що відповідачем декларація не подавалась. Виходячи зі змісту наведеного пункту та характеру діяльності позивача суд приходить до переконання, що ремонтні, монтажні, будівельні та інші роботи на висоті понад 1,3 метра не відносяться до основного виду діяльності ТОВ “Лебединський нафтомаслозавод”. В зв'язку з цим суд вважає, що виконання таких робіт не охоплюється дозволом № 111.01.59-23.20.0 на початок роботи по виробництву технічних масел з 15.05.2001, а тому відповідач зобов'язаний був подати декларацію відповідності його матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки у відповідності до вимог п. 21 “Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки”. В зв'язку з викладеним, суд вважає необхідним застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лебединський нафтомаслозавод" (ідентифікаційний код 39857622) заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді зупинення виконання ремонтних, монтажних, будівельних та інших робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, крім робіт верхолазних та скелелазних, що виконуються на висоті 5 метрів і більше над поверхнею грунту до усунення виявлених в ході перевірки порушень.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Управління Держпраці у Сумській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лебединський нафтомаслозавод" про застосування заходів реагування – задовольнити частково.
Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лебединський нафтомаслозавод" (ідентифікаційний код 39857622) заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді зупинення виконання ремонтних, монтажних, будівельних та інших робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, крім робіт верхолазних та скелелазних, що виконуються на висоті 5 метрів і більше над поверхнею грунту.
В частині вимог про зупинення експлуатації ТП 1; ТП 2, ТП 3, перехідної ТП, КЛ (високовольтних кабельних ліній) в кількості 5 одиниць, які знаходяться за адресою: Сумська область, м. Лебедин, вул. 19- го Серпня, 8; експлуатації ДЕС (дизельного генератора), К 763 МІ 64Н1 2/14, агрегат ДГ МА 75 М 1, потужність 115 кс. (75 кВт). № 807806. вага 2200 кг, 1983 року виготовлення відмовити в зв'язку з необгрунтованістю.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 09.01.2018.
Суддя О.В. Соп'яненко