Рішення № 71785381, 25.01.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2018
Номер справи
803/1971/17
Номер документу
71785381
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2018 року ЛуцькСправа № 803/1971/17

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ковальчука В.Д.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними під час виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04.05.2017 року №1144, яка направлена до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, зобов'язання виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад в розмірі 2700,00 грн.; оклад за спеціальним званням в розмірі 2200,00 грн.; надбавка за стаж служби (45%) в розмірі 2205,00 грн.; надбавка за особливі умови служби (50%) в розмірі 3552,50 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%) в розмірі 405,00 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення (40%) в розмірі 1080,00 грн.; щомісячна премія (60,02%) в розмірі 7309,79 грн., з 01 січня 2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". З 01.01.2016 року позивач набув права на перерахунок пенсії, гарантованого статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції Закону № 900-VIII від 23.12.2015 року) у зв'язку з чинною станом на 01.01.2016 року постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988. В липні 2017 року Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області за №1144 від 04.05.2017 року до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області для перерахунку пенсії була направлена довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, за посадою старший оперуповноважений в ОВС УКР УМВС у загальній сумі 7681,23 грн. з яких: посадовий оклад -2700 грн., оклад за військовим званням підполковник - 2200 грн., надбавка за стаж служби (45%) - 2205 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 405 грн., премія 2,28% - 171,23 грн. Вважаючи, що вказана довідка була складена без урахування всіх складових грошового забезпечення, а саме без урахування надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення у розмірі 40%, премії у розмірі 60,2% які були визначені у довідці №715 від 05.06.2012 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, позивач 30 вересня 2017 року звернувся з заявою до відповідача про видачу йому нової довідки, де б були відображені зазначені складові.

Листом №7/565 від 12 жовтня 2017 року відповідач відмовив позивачу у видачі нової довідки.

Позивач вважає, що при перерахунку раніше призначених пенсій не може допускатися звуження змісту та обсягу набутих громадянами соціальних гарантій, просить позов задовольнити та встановити контроль за виконанням судового рішення.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача позовних вимог не визнала, посилаючись на те, що довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу сформована відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі середніх розмірів надбавок і премій, які були визначені МВС України по аналогічних посадах, що виплачувались у грудні 2015 року. Оскільки у грудні 2015 року додаткові види грошового забезпечення, що зазначені позивачем в даному адміністративному позові, у листі МВС України від 20.04.2017 року № 551/05/02-2017 не зазначені, тому для перерахунку пенсії ОСОБА_1 не враховувались. Просила у задоволенні позову відмовити.

У поясненні представник третьої особи заперечив проти позову, оскільки постанова Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року № 988 не передбачила усіх видів надбавок, які були визначені постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу". Враховуючи зазначене, до довідки не були включені усі надбавки, які передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", оскільки вони не стосуються поліцейських та їм не виплачувалися станом на момент виникнення права на перерахунок пенсії, представник просив в задоволенні позову відмовити.

Згідно зі статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи ( у письмовому провадженні).

Дослідивши докази та письмові пояснення, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що позивач 15 листопада 2010 року звільнений з посади старшого оперуповноваженого з ОВС УКР УМВС у Волинській області у званні підполковника міліції, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області складена та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідка №1144 від 04.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1

Зазначена довідка видана на виконання ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови КМУ від 11.11.2015р. №988 за нормами чинними на 01.01.2016 року за посадою старший оперуповноважений в ОВС УКР УМВС у загальній сумі 7681,23 грн. з яких: посадовий оклад -2700 грн., оклад за військовим званням підполковник - 2200 грн., надбавка за стаж служби (45%) - 2205 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 405,00 грн., премія (2,28%) - 171,23 грн. (а.с.21).

30 вересня 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою виготовити та направити пенсійному органу нову довідку, в якій також зазначити надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, надбавку за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 50%, премії у розмірі 100% .

Листом від 12 жовтня 2017 року відповідач повідомив заявника, щодо відсутності підстав для надання нової довідки, оскільки до довідки включено відомості про посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткову надбавку за вислугу років та надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірах, встановлених Постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", а відомості про щомісячну премію обраховано у середніх розмірах, що фактично виплаченого за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії, тобто за грудень 2015 року за відповідними посадами, з урахуванням листа Міністерства внутрішніх справ України від 20.04.2017 року № 5551/05/22-2017 (а.с.17-19).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до частини третьої, четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).

Вказаним Порядком № 45 визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Так, відповідно до пункту 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (осіб, які мають право на пенсію за цим Законом), проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення таких військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988) установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Затверджено: схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10. Надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: 1) установлювати: посадові оклади поліцейським та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 2 - 10; надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби; підвищення за службу в поліції особливого призначення (особам, які безпосередньо виконують функції із забезпечення громадського порядку та безпеки громадян) у розмірі до 100 відсотків посадового окладу; 2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби; 3) надавати поліцейським матеріальну допомогу для оздоровлення в розмірі посадового окладу. Виплачувати: 1) надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11; 2) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством; 3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час; 4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу. Надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі; 5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем; 6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов'язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох або більше вчених звань доплата встановлюється за одним (вищим) званням; 7) надбавку за почесне звання "заслужений" - у розмірі 10 відсотків посадового окладу. Надбавка за почесне звання "заслужений" виплачується, коли виконання поліцейськими службових обов'язків згідно з посадами збігається за профілем з почесним званням; 8) підвищення на 25 відсотків посадових окладів курсантам за відмінне навчання або отримання відповідної кількості балів за шкалою ECTS за результатами екзаменаційної сесії.

сесії.

Отже, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено структуру та розміри грошового забезпечення поліцейських. При цьому, передбачені Постановою розміри грошового забезпечення для поліцейських є більшими у порівнянні із розмірами грошового забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ, виходячи із яких їм призначалась (перераховувалась) пенсія.

На виконання постанови КМУ № 988 відповідачем складена довідка та направлена до пенсійного органу, в якій відповідачем не зазначено відомості про надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за оперативно-розшукову діяльність, та визначено розмір премії з врахуванням середніх розмірів, що фактично виплачені за грудень 2015р. за відповідною посадою в Національній поліції.

Суд погоджується з доводами відповідача щодо правомірності не включення в довідку відомостей про надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за оперативно розшукову діяльність, оскільки відповідно до абз. 7 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою , крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахування пенсії не враховуються.

Судом встановлено, що такий вид грошового забезпечення як надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за оперативно розшукову діяльність Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 не передбачена, а тому відповідач правомірно не включив зазначені надбавки до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1

Доводи позивача що він при проходженні служби отримував зазначені надбавки, а тому вони повинні бути включені у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, суд не бере до уваги, оскільки зазначені надбавки були враховані Пенсійним фондом при призначенні позивачу пенсії.

Відповідно до абз 5 п.5 Порядку № 45 для перерахунку грошового забезпечення враховується щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Судом встановлено, що розмір премії відповідачем зазначено в довідці виходячи з середніх розмірів, що фактично виплачені за грудень 2015 року за відповідною посадою в Національній поліції, відповідно до інформаційного листа МВС від 20.04.2017р.

Суд зазначає, що лист МВС не має преюдиційного значення, а носить лише рекомендаційний характер, суперечить вимогам абз 5 п. 5 Порядку № 45, у зв'язку з чим розмір премії, має бути обрахований у середніх розмірах надбавок та премій, що фактично виплачені у січні 2016 року, а не з показника грудня 2015 року врахованого відповідачем.

Оскільки право на перерахунок пенсії у позивача виникло в січні 2016 року, відомості про премію в довідці мають бути визначені із урахуванням середніх розмірів щомісячної премії, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, а саме за січень 2016 року.

Таким чином, дії відповідача щодо визначення премії позивача у розмірі 2,28 % - 171 грн. 23 коп. з показника щомісячної премії грудня 2015 року є неправомірними.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій Ліквідаційної комісії УМВС у Волинській області при виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04.05.2017 року №1144 щодо визначення премії позивача у розмірі 2,28 % - 171 грн. 23 коп. з показника щомісячної премії грудня 2015 року та зобов'язання відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача в наступних розмірах: посадовий оклад -2700 грн., оклад за військовим званням підполковник - 2200 грн., надбавка за стаж служби (45%) - 2205 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 405 грн., щомісячна премія, визначена у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), тобто за січень 2016 року.

Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення задоволенню не підлягає, оскільки Головне управління не є відповідачем у справі.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином за рахунок бюджетних асигнувань Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області на користь ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 320 грн.

Керуючись статтями 243-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії УМВС у Волинській області при виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04.05.2017 року №1144 щодо визначення премії ОСОБА_1 у розмірі 2,28 % - 171 грн. 23 коп. з показника щомісячної премії грудня 2015 року.

Зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 в наступних розмірах: посадовий оклад - 2700 грн., оклад за військовим званням підполковник - 2200 грн., надбавка за стаж служби (45%) - 2205 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 405 грн., щомісячна премія, визначена у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), тобто за січень 2016 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області (43025, місто Луцьк, вулиця Винниченка, будинок 11, код ЄДРПОУ 08592112) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, паспорт серії НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 320,00 грн. (триста двадцять грн. 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.Д. Ковальчук