Рішення № 71781985, 19.01.2018, Великомихайлівський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
19.01.2018
Номер справи
498/1078/17
Номер документу
71781985
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №498/1078/17

Провадження по справі №2-а/498/1/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2018 року смт.Велика Михайлівка Одеська область

Великомихайлівський районний суд Одеської області в складі головуючої судді Ткачук О.Л., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій щодо не перерахунку пенсії протиправними та зобов'язанням вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

05 грудня 2017 року, позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить визнати протиправною бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, щодо відмови йому у перерахунку та виплаті пенсії, згідно з Законом України « Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900- VІІІ від 23 грудня 2015 року, ст. ст. 43,63 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 року та «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України» від 09.03.2006 року за №268, наказу МВС від 06.04.2016 року № 260, довідки №4507 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії, згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», № 900- VІІІ від 23 грудня 2015 року, ст. ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 15 листопада 2015 року « Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 року та «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України» від 09.03.2006 року за №268, наказу МВС від 06.04.2016 року № 260, довідки №4507 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, без обмеження граничного розміру та виплатити різницю, що виникла після перерахунку пенсії, з 01 січня 2016 року.

Ухвалою судді від 06 грудня 2017 року відкрито провадження у адміністративній справі за даним позовом та за ухвалою судді від 09 січня 2018 року справа розглядається, відповідно до приписів ст.262 КАС України, в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у праві матеріалами.

02 січня 2018 року від сторони відповідача надійшов відзив на позовну заяву, з якого слідує, що позивач отримує пенсію згідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року за № 2262-ХІІ. На виконання постанови КМУ від 11.11.2015 року за № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та з урахуванням вимог постанови КМУ від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», головним управлінням було підготовлено та направлено до ліквідаційної комісії УМВС України в Одеській області списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії, як особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції). До цього списку було включено і позивача. Головним управлінням було отримано довідку стосовно позивача від ліквідаційної комісії УМВС України в Одеській області для проведення перерахунку пенсії. Проте, перерахунки пенсії на виконання постанови КМУ від 11.11.2015 року за № 988 головним управлінням не здійснюються, оскільки відсутнє фінансування коштів з Державного бюджету України. Головне управління лише здійснює призначення і перерахунок пенсії та не відповідає за фінансування пенсій по Закону №2262, зобов'язання по фінансуванню бере на себе держава. До того ж позивачем пропущено строк позовної давності звернення до суду, який встановлений ч.2 ст.122 КАС України у шість місяців, а позивач звернувшись до суду 05.12.2017 року просить задовольнити позовні вимоги з 01.01.2016 року, не надаючи при цьому заяви про поновлення пропущеного строку. В зв'язку з чим просили відмовити у задоволені позову повністю.

Виходячи з встановлених по справі обставин та оцінюючи обґрунтування вимог позивача і відзиву на позовну заяву відповідача, суд прийшов до наступного.

Відповідно до приписів ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку субєктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).

Відносини, що склалися між позивачем та відповідачем є публічно-правовими відносинами, виходячи із змісту статті 4 та пункту 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, судом було встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену згідно з положеннями Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

При цьому, 28 липня 2017 року позивач звернувся до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області із заявою про виготовлення та направлення до Головного управління ПФУ в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення, відповідно допостанови КМУ № 988 від 11 листопада 2015 року.

В свою чергу, 31 серпня 2017 року листом ліквідаційної комісії № 14/3-Ч-1164 повідомлено позивача, що запитувана ним довідка вже направлена на адресу Головного управління ПФУ в Одеській області відповідно реєстру від 27.06.2017 року №6.

Внаслідок чого, позивач 30.10.2017 року звернувся із запитом до ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області для отримання копії довідки, яка була направлена до ГУ ПФУ в Одеській області для перерахунку йому пенсії, яку 03.11.2017 року він отримав і в листопаді 2017 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з вимогою провести перерахунок раніше встановленої пенсії з 01.01.2016 року, з урахуванням вимог Закону України від 29 грудня 2015 року №900-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» та постанови КМУ №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Проте, листом пенсійного органу №1943/х-11 від 24 листопада 2017 року відмовлено позивачу в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії будуде здійснено лише після надходження додаткових коштів з Державного бюджету України.

Не погоджуючись з допущеною бездіяльністю пенсійного органу позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (надалі - Порядок N45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» установлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Судом встановлено, що предметом спору у даній справі є перевірка правомірності допущеної Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області бездіяльності щодо здійснення перерахунку пенсії позивача, у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови № 988 від 11 листопада 2015 року.

В даному випадку, збільшення грошового забезпечення поліцейських вищевказаною постановою КМУ, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, на думку суду, є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

В свою чергу, пенсійним органом підтверджується факт отримання необхідної довідки від органів МВС для здійснення перерахунку пенсії позивача.

При цьому, пенсійним органом не заперечується право позивача на здійснення спірного перерахунку пенсії, а лише зазначається про неможливість його здійснення у зв'язку з відсутністю належного бюджетного фінансування, відповідно до вимог ст. 8 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з чим не погоджується суд, з огляду на наступне.

Так, відповідно до ст. 8 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

В даному випадку, вказаною статтею не передбачено можливості не здійснення перерахунку пенсії особі, призначеною відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування.

Більш того, факт відсутності бюджетного фінансування не є підставою для відмови у здійсненні певних соціальних виплат, що передбачені чинним законодавством.

Згідно абзацу другого п.15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення «Закону України «Про Національну поліцію» (згідно із Законом України від 23.12.2015 р. №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до ст.102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Станом на 01.01.2016 року грошове забезпечення поліцейських є більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії позивачу, а розмір такого грошового забезпечення встановлений постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 р.

Набуття Законом України №900-VIII чинності після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 жодним чином не впливає на виникнення підстав для перерахунку пенсії позивачу, оскільки, як вже зазначалось вище, мало місце встановлення нових щомісячних видів грошового забезпечення.

Конституційний Суд України в Рішенні від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.

Згідно п.2. Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. №3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Відповідно до п.4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Згідно приписів ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на таких перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Як вбачається з письмових доказів справи, довідка про розмір підвищеного грошового забезпечення на ім'я позивача відповідачу була надана. Відповідач не виконав обов'язку провести перерахунок та виплату пенсії виключно з підстав відсутності коштів.

Відповідно до вимог частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У відповідності до п.1 Закону України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року», Першого протоколу та протоколів №2, 4, 7 та 11 до Конвенції, Україна повністю визнає на своїй території дію статті 46 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року щодо визнання обов'язковою і без укладення спеціальної угоди юрисдикцію Європейського суду з прав людини в усіх питаннях, що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.

Згідно зі ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Також у вказаному рішенні зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Оцінюючи надані докази, суд приходить до висновку про те, що відповідачем встановлений законодавством обов'язок не виконаний, оскільки відсутність фінансування коштів з Державного бюджету України не може бути підставою для відмови у проведенні перерахунку та виплаті перерахованої пенсії.

Про порушення свого права позивач дізнався із листа відповідача № 1943/х-11 від 24.11.2017 року, яким позивачу було повідомлено про здійсненні перерахунку пенсії тільки після надходження коштів з Державного бюджету України.

Таким чином, аналіз зібраних у справі доказів та їх оцінка вказують на наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1.

Проте, оскільки у суду відсутні підстави вважати, що судове рішення відповідачем не буде виконано і КАС України передбачено право, а не обов'язок суду зобов'язати суб'єкта владних повноважень не на користь якого ухвалено судове рішення подати звіт про його виконання, а тому суд не вбачає необхідності встановлення судового контролю за виконанням рішення, у зв'язку з чим підстав для задоволення даного клопотання не вбачається.

Згідно п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» позивач від сплати судового збору звільнений, так як являється інвалідом другої групи відповідно до копії довідки МСЕК серії 12 ААА №294297 від 19.01.2017 року.

Відповідно до ст. 139 КАС України слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 704,80 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 3, 6-14, 77, 90, 122, 139, 168, 241, 243-246, 250-251, 255, 262, 295, 297, 371, 382 КАС України, ст.ст.51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (67100 Одеська область Великомихайлівський район смт.Велика Михайлівка вул.Лермонтова, 1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65017 м.Одеса вул.Канатна, 83; код ЄДРПОУ 20987385) про визнання дій щодо не перерахунку пенсії протиправними та зобов'язанням вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області (65017 м.Одеса вул.Канатна, 83; код ЄДРПОУ 20987385) щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП-НОМЕР_1), місце проживання: АДРЕСА_1, пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, місцезнаходження 65017 м.Одеса вул.Канатна, 83; код ЄДРПОУ 20987385, провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП-НОМЕР_1), місце проживання: АДРЕСА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01 січня 2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області, місцезнаходження 65017 м.Одеса вул.Канатна, 83; код ЄДРПОУ 20987385 судовий збір у розмірі 704,80 грн. до спеціального фонду Державного бюджету України на користь держави.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду через Великомихайлівський районний суд Одеської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя О.Л.Ткачук