
Справа № 404/6058/17
Номер провадження 2-а/404/57/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2018 року м. Кропивницький
Кіровський районний суд м. Кіровограда
в складі:
головуючої судді - Панфіловій А.В.
при секретарі - Мосійчук А.Г.
розглянувши в судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградської області про визнання неправомірними дій та зобов"язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області щодо не проведення перерахунку пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до вимог Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо
забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх
справ України та членів їх сімей, частин 3 та 4 статті 63 Закону України від 09 квітня
1992 року № 2262 - XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової
служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 11
листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної
поліції», від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов
грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу
та деяких інших осіб» та від 13 лютого 2008 року №45 « Про затвердження Порядку
проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про
пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та
внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року»
протиправною та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській, області провести за документами пенсійної справи перерахунок і виплату пенсії у відповідності до Закону України від 23 грудня 2015 року №900- VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262 - XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також на підставі довідки ліквідаційної комісії - УМВС України у Кіровоградській області від 05.05.2017 року за №6571 та довідки Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області від 18.09.2017 року за №90/6571, починаючи з 01.01.2016 року без обмеження строків перерахунку і виплати, у розмірі 62% грошового забезпечення із включенням до пенсійного розрахунку основних і додаткових видів грошового забезпечення, які станом на 01.01.2016 року були чинними та виплачувались відповідно до вимог постанов КМУ від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення; поліцейських -Національної поліції», від . 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», від 23 квітня 2012 року №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"» та від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України " Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб ", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», а саме: -посадовий оклад згідно із постановою №988 - 1700 грн.; оклад за спеціальним званням ст. сержант поліції згідно із постановою №988 -1000 грн.; надбавку за стаж служби (40%) згідно із постановою №988 ; надбавку за виконання особливо важливих завдань (47%) згідно із постановою №1294 та з урахуванням основних розмірів грошового забезпечення за постановою №988; премію (27%) згідно із постановою №1294 та з урахуванням основних розмірів грошового забезпечення за постановою №988 та встановити контроль за виконанням рішення суду.
В обґрунтування позову зазначив, що з 13.08.1999 року як старшина міліції у відставці, звільнений на пенсію за вислугою років з посади міліціонер першої роти ППСМ при Кіровоградському ГУ УМВС, перебуває на обліку в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області та отримує відповідно до вимог Закону України від 09 квітня 1992 року №2262 - XII " Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262) пенсію у розмірі 62% від грошового забезпечення.
Верховною Радою України 02 липня 2015 року прийнято Закон України №580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580), який набрав чинності 07 листопада 2015 року. На виконання цього Закону Кабінетом Міністрів України було створено територіальні органи Національної поліції України та у зв'язку з втратою чинності Законом України "Про міліцію" ліквідовано територіальні органи Міністерства внутрішніх справ, що на законодавчому рівні повністю позбавило пенсіонерів ОВС України (міліції) соціального та правового захисту.
У відповідності до вимог підпунктів 6-7 пункту 7 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №580 Кабінетом Міністрів України 11.11.2015 року ухвалено постанову №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі постанова №988), згідно з якою установлено грошове забезпечення поліцейських, яке у порівнянні з грошовим забезпеченням колишніх співробітників міліції, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі-постанова №1294), є ідентичним за своїми складовими, але суттєво змінено в сторону збільшення.
27.05.2017 року після офіційного опублікування набрав чинності зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016року за №669/28799 наказ МВС України від 06.04.2016 року №260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними1 умовами навчання» (далі-наказ №260), який відповідно до вимог пункту 7 постанови №988 за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів України повинен був бути виданий у двотижневий строк ще 16.12.2015 року.
З метою відновлення гарантій соціального захисту колишніх працівників
органів внутрішніх справ України (міліції) та членів їхніх сімей 23 грудня 2015 року;
Верховною Радою України прийнято Закон України №900 - VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» (далі-Закон №900), яким внесено зміни до пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №580 та Закону №2262.
Так, пункт 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580 доповнено абзацом другим, який має відсильну диспозицію та установлює, що «за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб».
Законом №900 також доповнено статтю 63 Закону №2262 частиною 3 відповідно до якою, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських.
Далі, Законом №580 доповнено статтю 43 Закону №2262 частиною 18, яка передбачає, що «у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, установлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Крім того,частиною 3 статті 51Закону №2262 передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Стверджує, що відповідно до статті 102 Закону №580 пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом №2262.
Указані вище Закони України та доповнення до них, а також інші нормативно правові акти, які станом на 01.01.2016 року були чинними та на сьогоднішній день залишаються бути такими, надали усім пенсіонерам ОВС України (міліції) право на перерахунок пенсій з 01.01.2016 року у Порядку, який регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України " Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб ", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» .
У зв'язку з цим, у відповідності до вимог пункту 2 Порядку 03.02.2017 року МВС України направило Пенсійному фонду України повідомлення за №1461/05/22-2017 про виникнення підстав для перерахунку пенсій з 01.01.2016 року та готовність уповноважених органів МВС подати до ГУ Пенсійного фонду України в областях довідки для перерахунку пенсій пенсіонерам ОВС України (міліції) у порядку та в терміни, визначені чинним законодавством. Указане повідомлення було зареєстроване ПФУ України 08.02.2017 року за №456/5.
На вимогу ПФУ (лист від 14.02.2017 року за № 4133/02-23) 22.032017 року за №4019/02/22-2017 МВС надало додаткову інформацію до названого вище повідомлення, після надходження якої. Пенсійний фонд України направив начальникам Головних управлінь Пенсійного фонду України в областях вказівку від 28.03.2017 року за № 9493/02-23, якою зобов'язав підготувати та надати ліквідаційним комісіям ГУ МВС (УМВС) в областях у строки, передбачені Порядком, списки осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), яким необхідно провести перерахунок пенсій з 01.01.2016року.
Для забезпечення процедури перерахунку пенсій пенсіонерам міліції 17 лютого 2017
року наказом МВС України №138 було затверджено Перелік посад осіб начальницького і
рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне
забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону №2262, що прирівнюється посадам
поліцейських. Цей наказ пройшов реєстрацію в Міністерстві юстиції України під №348/3016
від 15.03.2017 року. ,
МВС України направило ліквідаційним комісіям УМВС в областях лист-роз'яснення від 20.04.2017 року за №5551/05/22-2017 про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення пенсіонерів ОВС (міліції) для перерахунку їх пенсій, а також інформацію про середні розміри премій, що фактично сплачені за грудень 2015 року в підрозділах Національної поліції України, що дозволило ліквідаційним комісіям на початку червня 2017 року завершити роботу по складанню довідок та передачі їх Головним управлінням Пенсійного фонду України в областях.
В червні 2017 року усі передбачені Порядком умови, необхідні для проведення кампанії по перерахунку пенсій, було виконано, у зв'язку з чим, Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області отримало підстави для безпосереднього проведення перерахунку та виплати пенсій пенсіонерам ОВС (міліції) Кіровоградщини відповідно до Закону №900, а також постанов №988 та №1294.
Разом з тим, продовжують сплачувати пенсію без зміни її розмірів за постановами №988 та №1294, у зв'язку з чим 14 серпня 2017 року був змушений звернутися до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області з проханням провести перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 року у розмірі 62% грошового забезпечення на підставі довідки ліквідаційна комісія УМВС України у Кіровоградській області про розміри грошового забезпечення від 19.05.2017 року за № 5222 та довідки УМВС станом на 01.04.2012 року, якою враховано надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі 49% та премію у розмірі 86% передбаченим постановою №1294 та включеними у пенсійний рахунок, згідно з яким отримує пенсію.
Проте, відповідач відмовив у прийнятті рішення про здійснення відповідних перерахувань, що дозволяє вважати зазначені дії Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області протиправними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства , а тому просить задовольнити позов повністю та встановити судовий контроль за виконанням рішення суду, зобов'язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подати до суду у десятиденний термін строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання судового рішення суду.
В судове засідання представник відповідача надав відзив проти позову з посиланням, що позивач перебуває на обліку в головному управлінні як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ України та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХП .
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 , перерахунок раніше призначених відповідно до Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Відповідно до п. 2 Порядку, на підставі зазначеного в п. 1 Порядку рішення Кабінету Міністрів України, МВС України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Так, відповідно до норм Закону та Порядку, 29 березня 2017 року до головного управління надійшов лист Пенсійного фонду України від 28.03.2017 року № 9493/02-23 з інформацією про отримання повідомлення від Міністерства внутрішніх справ України (лист від 22.03.2017 року
№ 4019/02/22-2017), в якому зазначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України вії 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та м.Києві.
Згідно п. 2 Порядку, головні управління Пенсійного фонду України складають десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Враховуючи зазначене, на виконання п.2 Порядку, головним управлінням. 03.04.2017 року, листом № 1898/03-21, направлено списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку на адресу голови ліквідаційної комісії управління МВС Україна в Кіровоградській області, який отримано представниками ліквідаційної комісії 03.04.2017 року.
Відповідно п. 3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
11 травня 2017 року до головного управління надійшла довідка від ліквідаційної комісії управління МВС України в Кіровоградській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії на гр.ОСОБА_1 від 05.05.2017 року № 6571 (копія довідки в матеріалах справи).
Листом Пенсійного фонду України від 28.03.2017 року № 9493/02-23, визначено необхідність проведення перерахунку та виплату перерахованих пенсій після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Також, зазначеним листом поінформовано головне управління, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направленого Міністерства соціальної політики України.
Станом на 20.12.2017 року до головного управління не надходили бюджетні кошти для проведення фінансування вказаного перерахунку пенсій чи інформації щодо проведення такого фінансування та виділення коштів з Державного бюджету України.
Згідно статті 8 Закону, виплата пенсій, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до Конституції України Державний бюджет України і бюджетна система України встановлюється виключно законами (пункт 1 частини 2 статті 92). Такими законами є закони України про Державний бюджет на кожний рік, Бюджетний кодекс України.
Згідно частин першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні
зобов'язання та платежі з бюджету можливо здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Згідно з частиною другою статті 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.
Пенсійний фонд України за рахунок коштів Державного бюджету України реалізує бюджетну програму КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду», згідно з якою Пенсійному фонду виділені бюджетні асигнування для виплати пенсій у розмірах, визначених законодавством. Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України.
Згідно з пунктом 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Отже, здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу можливе лише при внесенні змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» та надходженні додаткового фінансування з державного бюджету для виплати пенсій військовим пенсіонерам, оскільки такі виплати, як зазначалося вище, забезпечуються за рахунок коштів Державного бюджету України, згідно норм чинного законодавства і фінансування даних виплат не було передбачено Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік».
Таким чином, головним управлінням, в межах визначеної законодавством компетенції вчинено всі дії, передбачені нормами чинного законодавства, для здійснення перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ України (міліції), відповідно до грошового забезпечення, установленого для поліцейських, в тому числі і позивача, тому вважають позовні вимоги необґрунтованими.
Органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках. Таку ж правову позицію висловив Верховний Суд України у справі № 21-3 22а 14 (постанова від 25.11.2014 року).
Стверджується, що вимоги позивача про здійснення обчислення розмірів грошового забезпечення для перерахунку пенсії, із вказаних в позові складових грошового забезпечення, суперечать нормам чинного законодавства та задоволенню не підлягають, оскільки повноваженнями обчислення розміру пенсії, для її призначення та перерахунку, згідно норм статей 10, 43, 63 Закону, наділені органи Пенсійного Фонду України і обчислення розміру пенсії здійснюється на підставі довідок наданих уповноваженими законодавством органами.
Частиною 3 статті 63 Закону передбачено, що перерахунок пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ України здійснюється із урахуванням видів грошового забезпечення, встановлених законодавством для поліцейських.
Тому складові грошового забезпечення, які були встановлені для працівників МВС України не можуть бути враховані для здійснення такого перерахунку, враховуючи норми чинного законодавства.
Щодо вимог позивача про встановлення контролю за виконанням судового рішення, відповідно до частини першої статті 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Вказаною статтею Кодексу адміністративного судочинства України встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Судом встановлено наступні факти.
Позивач перебуває на обліку в управлінні, отримує пенсію по лінії Міністерства внутрішніх справ України відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХП (далі - Закон № 2262).
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Відповідно до п. 2 Порядку, на підставі зазначеного в п. 1 Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та поо необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Так, відповідно до норм Закону та Порядку, 29 березня 2017 року до головного управління надійшов лист Пенсійного фонду України від 28.03.2017 року № 9493/02-23 , з інформацією про отримання повідомлення від Міністерства внутрішніх справ України (лист від 22.03.2017 року № 4019/02/22-2017), в якому зазначено, що перерахунок пенсій особам, начальницького, і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводить з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з 01.01.2016 року на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та м.Києві.
Згідно п. 2 Порядку, головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органі видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Враховуючи зазначене, на виконання п.2 Порядку, головним управлінням, 03.04.2017 року, листом № 1898/03-21, направлено списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку на адресу голови ліквідаційної комісії управління МВС України в Кіровоградській області, який отримано представниками ліквідаційної комісії 03.04.2017 року.
Відповідно п. 3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою, згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
11 травня 2017 року до головного управління надійшла довідка від ліквідаційної комісії управління МВС України в Кіровоградській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії на гр.ОСОБА_1 від 05.05.2017 року № 6571 .
Листом Пенсійного фонду України від 28.03.2017 року-№ 9493/02-23, визначено про необхідність проведення перерахунку та виплату перерахованих пенсій після виділення додаткових коштів з Державного бюджеті України. Також, зазначеним листом поінформовано головне управління, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України.
Станом на час розгляду справи суду не було повідомлено про те, що до головного управління надходили бюджетні кошти для проведення фінансування вказаного перерахунку пенсій чи інформації щодо проведення такого фінансування та виділення коштів з Державного бюджету України.
Згідно статті 8 Закону, виплата пенсій, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до Конституції України Державний бюджет України і бюджетна система України встановлюється виключно законами (пункт 1 частини 2 статті 92). Такими законами є закони України про Державний бюджет на кожний рік, Бюджетний кодекс України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтями 22, 92 Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
29 грудня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року.
Вищезазначеним законом внесені доповнення в ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». А саме, ст. 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Із зазначеної норми права вбачається: підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військослужбовців.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393.
Пунктом 1,2 Порядку проведення перерахунку, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268». Цими постановами встановлені високі розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадові оклади і спеціальні звання, які значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Відповідно до абзацу 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про національну поліцію» (згідно із Законом України від 23.12.2015 року №900-VІІІ) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Крім того, згідно ч.3 п.2 Порядку перерахування пенсій передбачено, що Головні управління Пенсійного фонду України з моменту отримання інформації про наявність підстав для здійснення перерахунку пенсій зобов'язані в 10 денний строк скласти списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії та подати їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Згідно п.3 Порядку перерахування пенсій, на підставі списків, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками цих органів.
З аналізу п.9 Порядку перерахування пенсій вбачається наявність у Головних управлінь Пенсійного фонду контрольних повноважень за правильністю складання таких довідок.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов що до часткового задоволення позову, та визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268», починаючи з 1 січня 2016 року, згідно наданої довідки від 05.05.17р. № 6571 неправомірними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській, області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268», починаючи з 1 січня 2016 року, згідно наданої довідки від 05.05.17р. № 6571.
Згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», постанови Кабінету Міністрів України №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268» Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зобов'язане здійснити перерахунок раніше нарахованої позивачу пенсії на підставі пенсійної справи, яка знаходиться у відповідача.
Згідно ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов'язок нарахування та виплата пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.
Ч.3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, проводиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
В іншій частині вимог відмовити, оскільки Органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках. Таку ж правову позицію висловив Верховний Суд України у справі № 21-3 22а 14 (постанова від 25.11.2014 року).
Вимоги позивача про здійснення обчислення розмірів грошового забезпечення для перерахунку пенсії, із вказаних в позові складових грошового забезпечення, суперечать нормам чинного законодавства та задоволенню не підлягають, оскільки повноваженнями обчислення розміру пенсії, для її призначення та перерахунку, згідно норм статей 10, 43, 63 Закону, наділені органи Пенсійного Фонду України і обчислення розміру пенсії здійснюється на підставі довідок наданих уповноваженими законодавством органами.
В частині вимог позивача про зобов'язання головного управління подати суду звіт про виконання судового рішення протягом 10 днів з дня набрання судовим рішенням законної сили, вважаємо за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до частини першої статті 382 КАС Украши суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Разом з цим, слід зазначити, що вказаною статтею Кодексу адміністративного судочинства України встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Водночас суд зазначає, що органи Пенсійного фонду України, в межах своїх функціональних повноважень та покладених судом зобов'язань, виконують рішення суду, які набрали законної сили, у встановленому законодавством порядку, тому суд вважає недоцільним встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Відповідно до ст. 139 КАС України стягнути із Бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 640 грн.
Керуючись ст. 19,22 Конституції України, ст. ст. 10, ч. 3 ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», абз. 2 розділу XI Закону України «Про Національну поліцію», постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постановою КМУ № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 9 березня 2006 року № 268», п.п. 1,2, ч. 3 п. 2, п. 3, п. 9 постанови КМУ від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», ст. ст. ст.246,250 КАС України , суд,-
РІШЕННЯ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1, 25000, ІПН- НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградської області ( вул. Соборна 7а, м. Кропивницький, 25000, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання неправомірними дій та зобов"язання до вчинення дій, задовольнити частково.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268», починаючи з 1 січня 2016 року, згідно наданої довідки від 05.05.17р. № 6571 неправомірними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській, області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268», починаючи з 1 січня 2016 року, згідно наданої довідки від 05.05.17р. № 6571.
В іншій частині вимог відмовити.
Стягнути із Бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 640 грн.
Рішення може бути оскаржене до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Кіровський районний суд м. Кіровограда шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення.
Суддя Кіровського А. В. Панфілова
районного суду
м.Кіровограда