
Справа №345/4299/17
Провадження № 2-а/345/58/2018
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24.01.2018 року м.Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі головуючої судді Кардаш О.І., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними і зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із вищевказаним позовом. Позов мотивує тим, що він є пенсіонером МВС та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»,
З метою подання документів до пенсійних органів для перерахунку пенсії позивач звернувся до ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про отримання довідки про грошове забезпечення поліцейських згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 року №988. Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області надала позивачу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яку позивач разом із заявою про перерахунок пенсії направив відповідачу.
Відповідач надіслав позивачу повідомлення про те, що йому відмовлено у перерахунку та виплаті пенсії у зв'язку із відсутністю бюджетних коштів. Позивач вважає дану відмову незаконною. Тому позивач змушений звернутися до суду та просить визнати дії ГУ ПФУ в Івано-Франківській області щодо нездійснення перерахунку його - неправомірними та зобов'язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області провести перерахунок його пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №31118/108/05/8-17 та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01.01.2016 року без обмежень, а також стягнути з відповідача судові витрати.
Позивач в судове засідання подав заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримує та просить суд позов задоволити.
Представник відповідача подав заяву про розгляд справи без його участі, в задоволенні позову просить відмовити з підстав, наведених у відзиві (а.с.17-21).
За правилами ч.3 ст.194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Суд, дослідивши матеріали справи, доходить висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевої є самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 р. № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч. 16 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.
Згідно підпункту «б» ч. 1 ст. 1-2 Закону № 2262-XII право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 63 вищезазначеного Закону перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено вказаною частиною згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015 року).
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
З системного аналізу правових норм вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності з дня її опублікування (з 03.12.2015) та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів від 18.11.2015 № 947, чинною станом на 01.01.2016 року, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» та затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.
Відповідно до абзацу 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (згідно із Законом № 900-VIII від 23.12.2015) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Враховуючи вищенаведене, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
З матеріалів справи вбачається, що позивач 03.11.2017 року звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії (а.с.6) відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №31118/108/05/8-1, що видана ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області із врахуванням посадового окладу - 2500,00 грн.; окладу за військовим (спеціальним) званням - 2000,00 грн.; надбавки за стаж служби 45% - 2025,00 грн.; премії 2,73% - 178,13 грн. (а.с.8).
Відповідно до листа від 07.11.2017 року відповідачем було відмовлено позивачу у перерахунку пенсії у зв'язку із невиділенням коштів з Державного бюджету України (а.с.9).
Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону № 2262-XII пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України. Згідно з ч. 1 ст. 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Відповідно до ст. 63 Закону № 2262-XII Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Порядок № 45), яким визначено процедуру перерахунку пенсій та належні для цього підстави.
Пунктом 1 Порядку № 45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (Порядок № 3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку № 3-1 при виникненні підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Однак підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, які визначені Порядком № 3-1, повідомляють орган ПФУ.
З огляду на викладене, враховуючи право позивача на перерахунок пенсії, а також надання відповідачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, суд дійшов висновку про визнання бездіяльності ГУ ПФУ в Івано-Франківській області щодо нездійснення перерахунку пенсії позивача - протиправними.
Посилання відповідача на відсутність виділених з Державного бюджету коштів, як на причину невиконання покладеного на нього обов'язку по проведенню перерахунку та виплати пенсії, суд не бере до уваги, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх обов'язків, що узгоджується з усталеною практикою Європейського суду з прав людини.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії з 01.01.2016 без обмеження граничного розміру, суд зазначає наступне.
Так у відповідності до положень ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, обмежено максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) сумою, що не може перевищувати 10740 гривень.
Конституційний Суд України у рішенні № 7-рп/2016 від 20.12.2016 положення частини 7 ст. 43 Закону № 2262 визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Таким чином, положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262 визнані неконституційними з 20.12.2016 року - дати прийняття рішення Конституційного Суду України.
У той же час, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII, що набрав чинності 01.01.2017 року, в ч. 7 ст. 43 Закону № 2262 внесено зміни, згідно з якими тимчасово, з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Вказані положення неконституційними не визнавались.
Разом з тим, відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Враховуючи вищенаведене та приймаючи до уваги дату звернення позивача до суду із цим позовом (а.с.2), відсутність обґрунтованих підстав для поновлення пропущеного строку звернення до суду, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги за період з 01.01.2016 року по 13.06.2017 включно належить залишити без розгляду, у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
У частині позовних вимог, щодо виплати пенсії без обмежень граничним розміром слід відмовити, відповідно до ч. 7 ст. 43 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII.
В решті позов належить задовольнити, оскільки за позивачем на законодавчому рівні закріплено право на перерахунок призначеної йому пенсії за Законом № 2262-ХІІ з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, зокрема, визначених відповідно до Постанови № 988 та на підставі довідки №31118/108/05/8-1, що видана ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області.
Згідно зі ст. 139 КАС України суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь позивача судовий збір в розмірі 640,00 грн., сплачений при зверненні до суду.
На підставі викладеного, ЗУ «Про Національну поліцію», ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», керуючись ст.ст.14, 78, 139, 194, 243-245, 362 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 - протиправними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 14.06.2017 року перерахунок і виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №31118/108/05/8-17, що видана ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській областііз врахуванням посадового окладу - 2500,00 грн.; окладу за військовим (спеціальним) званням - 2000,00 грн.; надбавки за стаж служби 45% - 2025,00 грн.; премії 2,73% - 178,13 грн.
Позовну заяву в частині вимог про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №31118/108/05/8-17, що видана ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області, за період з 01.01.2016 по 13.06.2017 включно - залишити без розгляду.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, судовий збір в розмірі 640 грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області протягом тридцяти днів з дня його складення.
Учасник справи, якому рішення не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 КАС України.
СУДДЯ :