Рішення № 71774591, 19.01.2018, Покровський міський суд Дніпропетровської області (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області)

Дата ухвалення
19.01.2018
Номер справи
184/1696/17
Номер документу
71774591
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 184/1696/17

Номер провадження 2-а/184/1/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2018 рокум. Покров

Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області у складі:

головуючої судді - Гукової Р.М.,

за участю секретаря судового засідання - Попівніч Н.І.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - Головко І.О.,

розглянувши у приміщенні Орджонікідзевського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Нікопольського Об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Орджонікідзевського міського суду із позовною заявою до Нікопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання Нікопольське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1, перерахунок та забезпечити виплату недоотриманої пенсії у відповідності до п.4 ч.3 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період, згідно уточнень, з 20.04.2017 року по 31.08.2017 рік.

В обґрунтування позовних вимог вказує на те, що він приймав участь у ліквідації аварії Чорнобильської катастрофи в період з 23.10.1986р. по 28.11.1986р. та він являється ветераном війни - інвалідом 2 групи. На початку серпня 2017 року позивач звернувся до Нікопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області з проханням здійснити йому правильний перерахунок та виплатити різницю недорахованих сум пенсії за період з 01.01.2014р. по дату звернення - 04.08.2017р. Але листом від 14.08.2017р. № А-150-1 відповідачем було відмовлено у здійсненні перерахунку, посилаючись на те, що управлінням здійснено вірний перерахунок. Не погодившись з діями відповідача ОСОБА_1 звернувся до суду. В заяві про уточнення вимог вищезазначеного адміністративного позову, враховуючи ухвалу Орджонікідзевського міського суду від 22.12.2017 року просить зобов'язати відповідача - Нікопольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити йому перерахунок та забезпечити виплату недоотриманої пенсії за період з 20.04.2017 року по 31.08.2017 року включно у відповідності до п.4 ч.3 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

У судовому засіданні позивач та його повноважний представник, згідно уточнень, позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні не погодився з адміністративним позовом позивача, просив відмовити в його задоволенні в повному обсязі та надав заперечення, згідно яких зазначає, що ОСОБА_1 перебуває на обліку Пенсійного фонду України (по м. Покров) і отримує пенсію з 01.11.2007 року як інвалід 2 групи захворювання якого пов'язане з виконанням обов'язків військової служби в період ліквідації на ЧАЕС за період з 23.10.1986 року по 27.11.1986 року. Пенсія була призначена з 29.03.1989 року управлінням Пенсійного фонду м. Куви Ферганської області. Що стосується питання перерахунку пенсії по заробітній платі за період роботи в зоні відчуження з 01.11.1986 року по 27.11.1986 року, починаючи з 01.01.2012 року, то згідно статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсія по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання може призначатися за бажанням особи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. Враховуючи те, що довідка, яка б відповідала вимогам чинного законодавства та довідка про роботу в зоні відчуження в пенсійній справі були відсутні, провести перерахунок пенсії із заробітку, відображеного в довідці №207 від 15.04.1993 року та №41167 від 28.01.2008 року, згідно ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на момент взяття на облік в управління Пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе було не можливо. Постановою КМУ від 23.11.2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту населення, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що у разі, коли кількість відпрацьованих днів у неповному календарному місяці роботи (в зоні відчуження) більше як 25,4, пенсія обчислюється, виходячи із заробітної плати за фактично відпрацьований час. Згідно архівної довідки державної корпорації по атомній енергії «РОСАТОМ» №6381/ЧА-350 від 23.06.2010 року в період з 23.10.1986 року по 27.11.1986 року позивач виконував роботу в межах 30-ти кілометрової зони Чорнобильської катастрофи, тому в розрахунок заробітної плати позивача були взяті фактично виплачені суми по архівних документах військової частини 55237 за листопад 1986 року по довідці №67685 від 03.04.2012 року. Розмір пенсії розраховано по Постанові КМУ №1210 від 23.11.2011 року на підставі витягу з протоколу №2 від 22.11.2013 року засідання центральної комісії з визначення даних по заробітній платі працівників за роботу в зоні відчуження з 1986-1990 роках. Перерахунок пенсії проведено з 01.01.2014 року відповідно до ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме, у строк: з першого числа наступного місяця, якщо заява з усіма необхідними документами подана після 15 числа.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи позивача та його представника, заперечення представника відповідача, оцінивши зібрані у справі докази у їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 згідно з довідкою № 207 командира ВЧ 64640 від 15.04.1993, довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 43613 від 31.07.2008р. є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та приймав безпосередню участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 23.10.1986р. по 27.11.1986р. Також ОСОБА_1 має перереєстроване посвідчення особи, яка постраждала внаслідок НОМЕР_1 (категорія 1).

Згідно з довідкою №207 командира ВЧ 64640 від 15.04.1993 року, довідкою Державного архіву Міністерства оборони України №41167 від 28.01.2008 року ОСОБА_1 була нарахована та виплачена заробітна плата за період участі в ЛПА-ЧАЕС за 4 робочих дні в жовтні 1986 року та за 12 робочих днів в листопаді 1986 року в сумі 250 руб. 24 коп. - жовтень та 761 руб. 62 коп. - листопад.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні ПФУ (м.Покров) та отримує пенсію із 01.11.2007р. як інвалід 2 групи, захворювання якого пов'язане із виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за період з 23.10.1986р. по 27.11.1986р. Пенсія була призначена з 29.03.1989р. управлінням ПФУ м.Куви Ферганської області.

Разом з тим, 04.08.2017р. позивач звернувся до Нікопольського об'єднаного управління ПФ із заявою про перерахунок і виплату різниці недоотриманої ним пенсії за період з 01.01.2014р. по серпень 2017р. у відповідності до п.4 Постанови КМУ №1210.

Однак, управлінням ПФ, згідно листа від 14.08.2017р. у задоволенні заяви позивача про здійснення перерахунку пенсії відмовлено та зазначено про, що виплата позивачу пенсії здійснюється у відповідності до чинного законодавства.

Так, згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Із наведеного випливає, що в адміністративному судочинстві підлягають захисту порушені права, свободи та інтереси осіб у сфері публічно-правових відносин.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 Конституції України головним обов'язком держави є утвердження і забезпечення прав і свобод людини, за свою діяльність держава відповідає перед людиною. Забезпечення прав і свобод потребує, зокрема, законодавчого закріплення механізмів (процедур), які створюють реальні можливості для здійснення кожним громадянином прав і свобод (абзац четвертий підпункту 3.2 пункту 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 24 грудня 2004 року № 22-рп/2004).

У відповідності до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

01.01.2012р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України №1210, якою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (Порядок).

Так, згідно п.7 Порядку Пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Як зазначено у п.4 ч.3 постанови КМУ № 1210 від 23.11.11р., у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4.

Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Як встановлено судом, на підтвердження даних про заробітну плату в зоні відчуження у період з 01.11.1986р. по 27.11.1986р. позивачем надано копії відповідних довідок, а саме довідку військової частини №64640 від 15.04.1993р. №207 із якої слідує, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 30-ти кілометровій зоні у складі в/ч 55237 з 23.10.1986р. по 28.11.1986р. За вказаний період ОСОБА_1 нарахована та виплачена заробітна плата: за жовтень - 250,24 руб.(4 робочих дні); за листопад - 761,62 руб. (12 робочих днів).

Згідно довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 28.01.2008р. №41167 ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 23.10.1986р. по 27.11.1986р.

Крім того, із довідки №133 від 31.07.2017р., яка долучена позивачем до матеріалів адміністративної справи, вбачається, що позивач у жовтні 1986р. відпрацював у 3-й зоні небезпеки - 4 дні та отримав заробітну плату за дні роботи у зоні відчуження - 218,88 крб. (середній збережений заробіток за дні роботи у зоні відчуження - 23,56 крб.); у листопаді 1986р. відпрацював у 3-й зоні небезпеки - 12 днів та отримав заробітну плату за дні роботи у зоні відчуження - 656,64 крб. (середній збережений заробіток за дні роботи у зоні відчуження - 70,68 крб.).

Із наведеного слідує, що позивач відпрацював у зоні відчуження у жовтні 1986р. -4 дні, а у листопаді 1986р. - 12 днів, що підтверджується належними та допустимими доказами, наявними у матеріалах справи.

За таких обставин, розмір пенсії позивачу підлягає визначенню на підставі п.4 ч.3 постанови КМУ № 1210 від 23.11.11р., оскільки ОСОБА_1 пропрацював у зоні відчуження менше календарного місяця.

У той же час, посилання представника суб'єкта владних повноважень про застосування дог спірних правовідносин ч. 5 постанови КМУ № 1210 від 23.11.11р., відповідно до якої у разі коли кількість відпрацьованих днів у неповному календарному місяці роботи більш як 25,4, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за фактично відпрацьований час, суд вважає безпідставним, оскільки у судовому засіданні беззаперечно встановлено та підтверджено наявними у матеріалах справи доказами, що позивач пропрацював у зоні відчуження у жовтні 1986р. - 4 дні, а у листопаді 1986р. - 12 днів, тобто менше ніж 25,4 дні.

При цьому, суд враховує, що для визначення розміру пенсії та її відповідного обрахунку як за п.4 ч.3 так і за ч.5постанови КМУ № 1210 від 23.11.11р. визначальним є саме кількість відпрацьованих особою днів, а не перебування у зоні відчуження, з огляду на що доводи відповідача щодо відсутності підстав для задоволення даного адміністративного позову суд вважає необґрунтованими.

Згідно зі статтею 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи приведені норми та встановлені обставини, суд вважає, що дії позивача, направлені на реалізацію законом встановленого права на перерахунок пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, узгоджуються із положеннями Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а відмова Нікопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області в проведенні перерахунку пенсії є безпідставною і протиправною.

Враховуючи викладені обставини суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.

На підставі наведеного, керуючись ст.9,77,242-246,250 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Нікопольського Об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати дії Нікопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсійних виплат ОСОБА_1 незаконними.

Зобов'язати Нікопольське Об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та забезпечити виплату недоотриманої пенсії за період з 20.04.2017 року по 31.08.2017 рік у відповідності до п.4 ч.3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Апеляційна скарга на рішення подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення виготовлено - 24.01.2018р.

Суддя Орджонікідзевського міського суду Р. М. Гукова