Рішення № 71770755, 22.01.2018, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
22.01.2018
Номер справи
607/8638/17
Номер документу
71770755
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22.01.2018 Справа №607/8638/17

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді - Сливка Л.М.

за участі секретаря судового засідання - Зарічної О.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 пред'явила до суду адміністративний позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якому просить визнати протиправними дії щодо не включення сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, премії за результати роботи, індексації заробітної плати, одноразової грошової допомоги при звільненні до складу грошового забезпечення, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області щодо відмови у перерахунку пенсії, у зв'язку із підвищенням посадового окладу згідно Постанови Кабінету Міністрів України №1036 від 28 грудня 2016 року з 01 січня 2017 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести перерахунок та виплату пенсії шляхом включення до складу грошового забезпечення сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги при звільненні, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з моменту призначення пенсії. Вказані вимоги обґрунтовує тим, що вона проходила службу в органах кримінально-виконавчої служби, з якої звільнена згідно наказу управління ДПтС України в Тернопільській області №73/ОС-16 від 20 грудня 2016 року на підставі п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про національну поліцію" у зв'язку із хворобою. Згідно рішення МСЕК №1 у неї встановлено 3 групу інвалідності, захворювання пов'язане із проходженням служби в органах кримінально-виконавчої служби. Вислуга років на день звільнення становить: у календарному обчисленні - 16 років, 11 місяців, 19 днів; у пільговому обчисленні; у пільговому обчисленні - 24 роки 4 місяці, 15 днів; загальний трудовий стаж - 33 роки, 2 місяці, 23 дні. 09 грудня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності Національної поліції", яким внесені зміни до Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України", а саме у частину п'яту статті 23, в якій зазначено, що: на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист поліцейських, визначений Законом України "Про Національну поліцію", а також порядок і умови проходження служби та грошового забезпечення, передбачені для поліцейських. Проте порядок і умови проходження служби ми зобов'язані були виконувати, як поліцейські, а грошове забезпечення залишалось без змін. Також постановою Кабінету Міністрів України № 1036 від 28.12.2016 року з 01.01.2017 року внесено зміни до Схем посадових окладів осіб начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби. Однак, незважаючи на те, що матеріали щодо призначення пенсії управлінням ДПтС України в Тернопільській області були направленні 04 січня 2017 року, після вступу у законну силу Постанова Кабінету Міністрів України № 1036 від 28 грудня 2016 року з 01 січня 2017 року, проте пенсію з урахуванням підвищення посадового окладу їй не було нараховано. 29 червня 2017 року вона звернувся з письмовою заявою до відповідача з проханням включити до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, підвищений посадовий оклад згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 1036 від 28 грудня 2016 року з 01 січня 2017 року з внесеними змінами до Схем посадових окладів осіб начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби згідно довідки №10/290 від 09 червня 2017 року, а також суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, премії за результатами роботи, індексації заробітної плати, одноразової грошової допомоги при звільненні, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та провести перерахунок та виплату пенсії шляхом включення до складу грошового забезпечення зазначених вище сум з моменту її призначення. Листом №249/Д-11 від 05 липня 2017 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області їй відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, мотивуючи свою відмову посиланням на ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ та пункт 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей», а також зазначено, що пенсія обчислюється виходячи з грошового забезпечення, до якого включаються тільки постійні виплати, а одноразові додаткові виплати не входять до складу грошового забезпечення і тому включатися при її обчисленні не можуть. Вважає такі дії відповідача неправомірними та такими, що порушують вимога чинного законодавства та її права.

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилась, подавши заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити.

Представник відповідача подав до суду письмові заперечення, які приєднані до матеріалів справи, згідно яких просив відмовити у задоволенні заявлених позивачем позовних вимог.

Судом установлено, що ОСОБА_1 є колишнім працівником органів кримінально-виконавчої служби, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Наказом №73/ОС-16 Управління державної пенітенціарної служби України в Тернопільській області від 20 грудня 2016 року підполковника внутрішньої служби начальника сектору по роботі з персоналом управління Державної пенітенціарної служби України в Тернопільській області ОСОБА_1 звільнено у відповідності із п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про національну поліцію" з 31 грудня 2016 року.

Як убачається із довідки МСЕК серії НОМЕР_2 виданої 17 січня 2017 року у ОСОБА_1 встановлено третю групу інвалідності, захворювання пов'язане із проходженням служби в органах внутрішніх справ.

29 червня 2017 року позивач ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, підвищеного посадового окладу, одноразової грошової допомоги при звільненні до складу грошового забезпечення на підставі довідок УДПтС України в Тернопільській області №7/291 від 14 червня 2017 року та №10/290 від 09 червня 2917 року.

Листом №249/Д-11 від 05 липня 2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області відмовило ОСОБА_1 в перерахунку пенсії та роз'яснено, що відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. На виконання даного Закону прийнята Постанова Кабінету Міністрів України від 17.07.19992 №393 «Про порядок обчислення вислуги рої призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей». Згідно пункту 7 даної Постанови передбачено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, грошові винагороди та суми індексації не включаються до грошового забезпечення при обчисленні пенсії.

09 грудня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності Національної поліції», яким внесені зміни до Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України», а саме у частину п'яту статті 23, в якій зазначено, що на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист поліцейських, визначений Законом України «Про Національну поліцію», а також порядок і умови проходження служби та грошового забезпечення, передбачені для поліцейських.

За змістом п. б ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів від 17.07.1992 №393, пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Постановою Кабінету Міністрів України № 1036 від 28.12.2016 року з 01 січня 2017 року внесено зміни до Схем посадових окладів осіб начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений ст.9-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч.1 ст.10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою №1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (пп.3 п.5 постанови №1294, пп.30.4 п.30 розділу ХХХ Інструкції).

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (пп. 3 п.5 постанови №1294, пп. 33.1, 33.3 п.33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Одноразова допомога при звільненні передбачена статтею 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч.2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Довідкою №10/290 виданої 09 червня 2017 Управлінням державної пенітенціарної служби України в Тернопільській області стверджується, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1036 від 28 грудня 2016 року розмір посадового окладу начальника сектору управління ОСОБА_1 з 01 січня 2017 року становить 2200 гривень.

Згідно довідки №7/291 виданої 14 червня 2017 року Управлінням державної пенітенціарної служби України в Тернопільській області додаткові соціальні матеріальні виплати ОСОБА_1, з яких проводились відрахування єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2016 року становили: матеріальна допомога для оздоровлення -5085,13 гривень; одноразова премія з нагоди святкування 8 Березня -530 гривень; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань -5123,05 гривень; матеріальна допомога для оздоровлення - 5217,65 гривень; одноразова премія з нагоди святкування 8 Березня -500 гривень; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань -6412,87 гривень; премія за результатами роботи у 2016 році - 3660 гривень; всього 26528,70 гривень.

Як вбачається із довідки, виданої Управлінням державної пенітенціарної служби України в Тернопільській області сума індексації доходів ОСОБА_1 за період із січня 2015 року по грудень 2016 року становить 15042,22 гривень.

Аналіз вищезазначених норм матеріального права, а також досліджених у судовому засіданні доказів, дає суду підстави вважати, що щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова премія, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Таким чином, суд вважає, що не включення відповідачем при обчисленні пенсії позивачки таких видів виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати, підвищений посадовий оклад, одноразова грошова допомога при звільненні до складу грошового забезпечення є протиправним, а відмова у перерахунку пенсії необґрунтована.

Згідно ч.2 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до вимог ч.ч.1,2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не представлено жодних доказів щодо правомірності своїх дій.

За таких обставин суд вважає, що слід визнати протиправною відмову Головного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області у перерахунку ОСОБА_1 пенсії з включенням суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, підвищеного посадового окладу, одноразової грошової допомоги при звільненні до складу грошового забезпечення згідно довідки №10/290 виданої 09 червня 2017 Управлінням державної пенітенціарної служби України в Тернопільській області та довідки №7/291 виданої 14 червня 2017 року Управлінням державної пенітенціарної служби України в Тернопільській області та зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії із 01 січня 2017 року.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодування або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 2, 5, 139, 242-246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (вул. Майдан Волі, 3 м. Тернопіль, Код ЄДРПОУ 14035769) - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо не включення сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, премії за результати роботи, індексації заробітної плати, підвищеного посадового окладу, одноразової грошової допомоги при звільненні до складу грошового забезпечення, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 січня 2017 року з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії за результати роботи, індексації заробітної плати, підвищеного посадового окладу, одноразової допомоги при звільненні , з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно Довідки №10/290 від 09 червня 2017 та Довідки № №7/291 від 14 червня 2017 року, виданих Управлінням державної пенітенціарної служби України в Тернопільській області.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 640 (шістсот сорок) гривень сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Головуючий суддяЛ. М. Сливка