
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Шалота К.В.
Суддя-доповідач:Капустинський М.М.
ПОСТАНОВА
іменем України
"23" січня 2018 р. Справа № 296/5518/16-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Моніча Б.С.
Охрімчук І.Г.,
за участю секретаря судового засідання Шведюк М.М.,
представника відповідача, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління транспорту і зв"язку Житомирської міської ради на постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "16" серпня 2017 р. у справі за позовом Товариства з додатковою відповідальністю "Житомирське автотранспортне підприємство 11827" до Управління транспорту і зв'язку Житомирської міської ради - організатор пасажирських перевезень в м.Житомирі, 3-я особа Департамент праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира про визнання протиправними дій (бездіяльності), зобов'язання вчинити дії , -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з додатковою відповідальністю "Житомирське автотранспортне підприємство 11827" звернулося до суду з зазначеним позовом до Управління транспорту та зв'язку Житомирської міської ради, в якому просив:
- визнати протиправними дії (бездіяльність) управління транспорту та зв'язку Житомирської міської ради, організатора пасажирських перевезень щодо відмови у визначенні видів та обсягів пільгових перевезень пасажирів, порядку та розміру компенсаційних витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів і механізм їх виплати, та внесення їх до договорів про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування;
- визнати протиправними дії управління транспорту та зв'язку Житомирської міської ради, організатора пасажирських перевезень, у безпідставному примушуванню ТзДВ «Жигомирське АТП -11827» у безкоштовному перевезенні пільгових категорій пасажирів, при відсутності визначеного об'єму та видів пільгових перевезень, порядку та розміру компенсаційних витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів і механізм їх виплати, та не передбачення їх в договорах про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування;
- зобов'язати управління транспорту та зв'язку Житомирської міської ради, як організатора пасажирських перевезень у м. Житомирі, визначити види та обсяги пільгових перевезень пасажирів, порядок та розмір компенсаційних витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів і механізм їх виплати, та внести їх до договорів про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування.
Постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 16.08.2017р. позов Товариства з додатковою відповідальністю «Житомирське АТП-11827» - задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Управління транспорту та зв'язку Житомирської міської ради як організатора пасажирських перевезень щодо відмови Товариству з додатковою відповідальністю «Житомирське АТП-11827» у визначенні видів та обсягів пільгових перевезень пасажирів, порядку та розміру компенсаційних витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів і механізм їх виплати. Зобов'язано Управління транспорту та зв'язку Житомирської міської ради, як організатора пасажирських перевезень у м. Житомирі, визначити види та обсяги пільгових перевезень пасажирів, порядок та розмір компенсаційних витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів і механізм їх виплати. В решті позову відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Управління транспорту та зв'язку Житомирської міської ради на користь Товариства з додатковою відповідальністю «Житомирське АТП-11827» витрати на оплату судового збору в розмірі 689 (шістсот вісімдесят дев"ять) грн. 00 коп.
Не погодившись з прийнятим судовим рішенням, Управління транспорту і зв"язку Житомирської міської ради у справі подано до суду апеляційну скаргу в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просив скасувати зазначену постанову та прийняти нову - про відмову у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що суд першої інстанції не врахував, що види та обсяги пільгових перевезень пасажирів, порядок та розмір компенсаційних витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів і механізм їх виплати зазначені в договорі №56/26 (1-12)/2(1-10) від 30.06.2015р. "Про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування" та в додаткових угодах.
Вислухавши представника відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що 30.06.2015 р. Управління транспорту і зв'язку Житомирської міської (далі Організатор) та суб'єкт підприємницької діяльності ТДВ «Житомирське АТП-11827» уклали Договір №56/26(1-12)/2(1-10) та Договір №56/14(1-5) про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування.
Зазначеними договорами Організатор надав право, а Перевізник взяв на себе зобов'язання щодо наданого права на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування №26 «Богунія - Мясокомбінат» (графіки №1-12) щоденно, у режимі маршрутного таксі, №2 «с. Лісове-Полісся» (графіки №1-10) щоденно, у звичайному режимі та №14 «Соснова - хутір Затишшя» (графіки №1-5) щоденно, у звичайному режимі. (а.с.5-20).
Пунктом 2.2.15 Договору передбачено, що Перевізник зобов"язаний здійснювати перевезення пільгових категорій пасажирів відповідно до вимог чинного законодавства України.
У відповідності до Положення про управління транспорту та зв'язку Житомирської міської ради, затвердженого рішенням Житомирської міської ради №690 від 18.06.2014р., функції організації та забезпечення пасажирських перевезень автомобільним транспортом в м.Житомирі покладено на управління транспорту та зв'язку Житомирської міської ради.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що саме на органи виконавчої влади та місцевого самоврядування, як організаторів пасажирських перевезень, законом покладено обов'язок визначити види та обсяги пільгових перевезень пасажирів, порядок та розмір компенсаційних витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів і механізм їх виплати, та передбачити дані аспекти в замовленні про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування.
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким позов задоволено частково, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені відповідно до Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 року № 2344-III.
Відповідно до ч.9 ст.6 Закону України "Про автомобільний транспорт" органи місцевого самоврядування формують мережу міських автобусних маршрутів загального користування і здійснюють контроль за виконанням транспортного законодавства на відповідній території згідно з повноваженнями, визначеними законами України.
Організація пасажирських перевезень покладається: на міських автобусних маршрутах загального користування - на виконавчий орган сільської, селищної, міської ради відповідного населеного пункту. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані зокрема, проводити конкурс на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування; забезпечувати укладання договору на автобусних маршрутах загального користування із автомобільним перевізником - переможцем конкурсу на міських, приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), чи надання дозволу на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласні маршрути), та забезпечувати контроль за виконанням ним умов договору чи дозволу; забезпечувати безпечне і якісне обслуговування пасажирів на автобусних маршрутах загального користування; забезпечувати компенсацію втрат автомобільному перевізнику внаслідок перевезення пільгових категорій пасажирів та регулювання тарифів (ст.7 Закону України "Про автомобільний транспорт").
Частиною 1 статті 37 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що автомобільні перевізники, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування забезпечують пільгові перевезення пасажирів, які відповідно до законодавства користуються такими правами.
Види та обсяги пільгових перевезень установлюються замовленням, у якому визначається порядок компенсації автомобільним перевізникам, які здійснюють перевезення пасажирів на маршрутах загального користування, збитків від цих перевезень (частина 4 статті 37 Закону України "Про автомобільний транспорт").
Згідно з ч.2 ст.29 Закону України "Про автомобільний транспорт" органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані надати перевізникам, які здійснюють пільгові перевезення пасажирів та перевезення пасажирів за регульованими тарифами, компенсацію відповідно до закону.
Статтею 31 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міських, приміських та міжміських, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування визначаються договором про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, у якому встановлюються: перелік маршрутів загального користування, які буде обслуговувати автомобільний перевізник, умови організації перевезень, показники якості транспортного обслуговування населення, термін роботи автомобільного перевізника, зобов'язання органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо облаштування маршруту, підтримки проїзної частини автомобільної дороги та під'їзних шляхів у належному стані (тільки для міських автобусних маршрутів), розмір компенсації витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів та регулювання тарифів, механізм їх виплати.
За часом, визначення рішенням виконкому Житомирської міської ради №964 від 13.10.2017 року, то б то, уже після прийнятої оскарженої постанови, видів та обсягів пільгових перевезень пасажирів, порядку та розмірів компенсаціних витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів з визначенням механізму їх виплати, правового значення не має.
Інші доводи апеляційної скарги, наведені Управлінням транспорту і зв"язку Житомирської міської ради, не спростовують висновків суду першої інстанції.
Оскільки оскаржену постанову винесено з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і суд дав правильну оцінку обставинам справи, то колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав, які могли призвести до зміни чи скасування зазначеної постанови.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління транспорту і зв"язку Житомирської міської ради залишити без задоволення, постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "16" серпня 2017 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня її проголошення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Б.С. Моніч
І.Г. Охрімчук
Повне судове рішення складено "24" січня 2018 р.