
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення апеляційної скарги без руху
23 січня 2018 рокуЛьвів№ 876/669/18
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача - Святецького В.В.
суддів - Гудима Л.Я.
Довгополова О.М.,
перевіривши апеляційну скаргу Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на постанову Турківського районного суду Львівської області від 11 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ :
Постановою Турківського районного суду Львівської області від 11 грудня 2017 року задоволено частково адміністративний позов ОСОБА_4 до Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії.
Не погодившись із прийнятим рішенням, Старосамбірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області подало апеляційну скаргу з клопотанням про звільнення від сплати судового збору.
Перевіривши клопотання відповідача, колегія суддів вважає, що воно не підлягає задоволенню, а апеляційна скарга підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Клопотання про звільнення від сплати судового збору обґрунтоване тим, що свої повноваження по ефективному використанню коштів Пенсійного фонду України, бюджетом Пенсійного фонду України на 2017 рік, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 року не передбачені кошти на сплату судового збору. Оскільки виконання кошторису здійснюється в межах сум бюджетних асигнувань, затверджених в цих документах, управління не може використати кошти на цілі, які не передбачені в кошторисі та довести суду його неспроможність сплатити судовий збір тому, що законодавством визначено його фінансове становище і не передбачено видатки на сплату податків, зборів та інших обов'язкових платежів до бюджету.
Так, положеннями частини першої статті 133 КАС України передбачено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
За правилами частини другої статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до частини другої статті 8 Закону України "Про судовий збір" суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Згідно з частиною першою статті 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
З наведених норм вбачається, що підставою для відстрочення сплати судового збору є майновий стан скаржника. При цьому, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Право на звільнення від сплати судового збору мають у тому числі і бюджетні установи, однак, якщо вони діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не може слугувати підставою для звільнення від сплати судового збору.
Крім того, звертаючись до суду з клопотанням про звільнення від сплати судового збору, апелянт жодними доказами не підтверджує неможливість сплати суми судового збору.
Таким чином, Законом України "Про судовий збір" не встановлено пільг щодо сплати судового збору для апелянта.
Перевіривши матеріали справи та доводи клопотання апелянта, колегія суддів приходить до висновку про відсутність умов, передбачених частини першої ст. 8 Закону України "Про судовий збір", для звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
Відтак, подана апеляційна скарга не відповідає вимогам, встановленим статтею 296 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки до неї не додано документа про сплату судового збору.
Частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно із статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" прожитковий мінімум на одну працездатну особу станом на 01 січня 2017 року становить 1600 грн.
Розмір ставки судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду, відповідно до частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Адміністративний позов в даній справі містить вимоги немайнового характеру.
Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" (в редакції, чинній на момент подання позовної заяви) за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи наведене, розмір судового збору за подання апеляційної скарги становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, а саме 960 грн.
Вказаний недолік апеляційної скарги повинен бути усунений шляхом надіслання до Львівського апеляційного адміністративного суду оригіналу документа про сплату судового збору в розмірі 960 грн за наступними реквізитами "Отримувач коштів - УДКСУ у Галицькому районі м. Львова; код отримувача за ЄДРПОУ - 38007573; банк отримувача - ГУДКСУ у Львівській області; МФО - 825014; рахунок отримувача - 31219206781004; код класифікації доходів бюджету - 22030101; призначення платежу - 101; судовий збір, код суду 34668371".
За таких обставин, відповідно до статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційну скаргу слід залишити без руху та надати строк для усунення вказаного недоліку.
Також слід роз'яснити особі, яка подала апеляційну скаргу, що у разі не усунення недоліку апеляційної скарги у встановлений строк, відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України така буде їй повернута.
Керуючись ст.ст. 132, 133, 169, 296,298 КАС України КАС України, апеляційний суд,-
УХВАЛИВ :
У задоволенні клопотання Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Апеляційну скаргу Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на постанову Турківського районного суду Львівської області від 11 грудня 2017 року у справі № 458/1097/17 за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.
Встановити Старосамбірському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Львівської області десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліку апеляційної скарги.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає касаційному оскарженню.
Головуючий суддя В.В. Святецький
Судді Л.Я. Гудим
О.М. Довгополов